Belgia to przede wszystkim piękna przyroda, zabytki i wspaniała kuchnia. To obowiązkowy kierunek dla każdego turysty i podróżnika. Warto wybrać się na wycieczkę do Belgii, by spróbować słynnej czekolady i piwa oraz wybrać się na gofry, które podaje się z wieloma dodatkami. To kraj, w którym „nikt się nie spieszy”, co czyni z niego idealne miejsce do odpoczynku podczas spokojnych wakacji.
Język
Położenie
Warunki naturalne
Język urzędowy Niderlandzki, w użyciu także Francuski i Niemiecki.
Położenie
Belgia to państwo w Europie zachodniej w południowych Niderlandach, graniczy z Francją, Luksemburgiem, Niemcami i Holandią. Bruksela ma dostęp do Morza Północnego.
Warunki naturalne
Powierzchnia głównie nizinna, na wschodzie i południu tereny wyżynne, wybrzeże szerokie, płaskie, piaszczyste plaże. Najwyższym szczytem jest Botrange mający 649m n.p.m.
Religia
Klimat
Kuchnia
Katolicyzm – 60%
Brak religii – 30%
Klimat
Belgia znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, charakteryzującego się dużym zachmurzeniem i częstymi opadami oraz mgłami. Temperatura w styczniu osiąga 0-3oC, w lipcu średnia temperatura waha się pomiędzy 16-19oC. Roczna suma opadów to 700-1000mm.
Kuchnia
Belgijska kuchnia ceniona jest na całym świecie, bardzo często stawia się ją na równi z kuchnią francuską. Najbardziej podstawową potrawą są frytki, często podawane z różnorodnymi sosami. Najlepsze potrawy to m.in. Carbonnade czyli gulasz z kurcząt, Lapin a la biere – zając w piwie, czy sałatka Liégoise z fasolą i bekonem. Belgia słynie również ze wspaniałego piwa oraz deserów, na całym świecie znane są Belgijskie gofry oraz praliny.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Warunki celne
Bruksela – stolica kraju, pełna zabytków, wspaniałych restauracji i barów.
Waterloo – pole na, którym stoczono ostatnią bitwę napoleońską.
Veurne – miasto z renesansowym ratuszem, gotycką dzwonnicą i zabytkowym kościołem.
Brugia – miasto, w którym znajduje się bazylika św. Krwi z relikwią, oraz wiele muzeów.
Warunki wyjazdowe, wiza
Wjazd na terytorium Belgii jest możliwy bez żadnych ograniczeń.
Nie ma potrzeby okazywania certyfikatu szczepienia lub ozdrowieńca, ani wykonywania testów na COVID-19.
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport - TAK
Paszport tymczasowy - TAK
Dowód osobisty - TAK
Brak wymaganej minimalnej ważności dokumentu podróży dla obywateli RP.
Brak wymogu posiadania wiz dla obywateli RP.
Belgia jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego obywatele RP mogą bezproblemowo przekraczać granice legitymując się paszportem lub dowodem osobistym. Trzeba pamiętać aby dokumenty były w dobrym stanie technicznym.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Warunki celne
Obowiązują ograniczenia w ilości wwożonych towarów do użytku własnego. W Belgii jest całkowity zakaz sprzedaży wwożonych towarów. Osoby poniżej 17 lat nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych.
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Przykładowe ceny
Warto zabrać lekką jak i cieplejszą odzież, przyda się też parasol lub płaszcz przeciwdeszczowy ze względu na częste opady. Przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne i w pełni wyposażona apteczka z zestawem potrzebnych leków.
Zakupy, pamiątki
Najlepszymi pamiątkami z wycieczki do Belgii będą wszelkie wyroby z czekolady. Warto kupić czekoladę oraz praliny. Belgia słynie również z piwa, którego występuje wiele rodzajów.
Przykładowe ceny
Obiad – 12-15 EUR
Gofry – ok. 3 EUR
Frytki – ok. 3 EUR
Butelka wina – 4 EUR
Chleb – 2 EUR
Mleko 1L – 1 EUR
Ubezpieczenie
Szczepienia
Opieka medyczna
Należy mieć wykupione ubezpieczenie EKUZ. Karta pozwala na korzystanie z usług placówek działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za korzystanie z usług placówek prywatnych zapłacić musi turysta.
Szczepienia
Nie są wymagane żadne szczepienia. Nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Warto zaszczepić się przeciwko błonicy i tężcowi.
Opieka medyczna
Opieka medyczna jest na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskie to ok. 25-40 EUR. Doba w szpitalu zaczyna się od 200 EUR.
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Warto wiedzieć
Respektowane jest międzynarodowe i polskie prawo jazdy. Należy przestrzegać przepisy drogowe, gdyż kary finansowe za ich złamanie są wysokie i należy je opłacić gotówką w momencie otrzymania mandatu. Ograniczenia prędkości są zbliżone do tych w Polsce, należy pamiętać, że za przekroczenie prędkości o ponad 40km/h policja w ramach mandatu, ma prawo odebrać prawo jazdy.
Bezpieczeństwo
W Brukseli występuje zagrożenie drobną przestępczością. Zdarzają się kradzieże kieszonkowe jak i kradzieże bagażu. Dość częste są też włamania do pojazdów. Należy unikać noszenia przy sobie większej ilości gotówki i dokumentów.
Warto wiedzieć
W Belgii oficjalnie używa się języka Niderlandzkiego i Francuskiego. Belgijskie służby mundurowe oraz urzędnicy są bardzo skrupulatni i przepisowi. W wielu bankach obowiązuje godzinna przerwa na lunch i banki mogą być nieczynne.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Królestwa Belgii
00-095 Warszawa
ul. Senatorska 34
Telefon: (22) 551 28 00
Fax: (22) 551 28 88
E-mail:
warsaw@diplobel.fed.be, consulate.warsaw@diplobel.fed.be
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada RP w Brukseli
Avenue des Gaulois 29, 1040 Bruxelles
tel.: (00-322) 73 90 100, 73 90 101, 73 57 212, 73 57 442
fax: (00-322) 73 61 881
e-mail: polambbxl@skynet.be
www.bruksela.polemb.net
Instytut Polski w Brukseli
Dyrektor: Agnieszka Bolecka
Telefon: +32 2 554 06 90
Adres e-mail: bruksela@instytutpolski.pl
Strona internetowa: instytutpolski.pl/brussels