Podczas wycieczki do Azerbejdżanu zobaczyć można zróżnicowaną przyrodę i dość egzotyczną kulturę. Północne prowincje obejmują pokaźną część łańcucha Wielkiego Kaukazu. Kilka gór przekracza tam 4000 metrów wysokości, w tym najwyższy szczyt państwa - Bazardiuziu (4466 m n.p.m.). Azerski Kaukaz wyrasta niemal pionową ścianą z równin Niziny Kurańskiej, co zapewnia spektakularne widoki w okolicach miast Zakatala, Szeki czy Gabala. Na wschodzie Kaukaz zanurza się w wodach największego jeziora świata, czyli Morza Kaspijskiego, by po drugiej jego stronie połączyć się z Górami Kopet-Dag w Turkmenistanie.
Język
Położenie
Warunki naturalne
azerbejdżański i rosyjski
Położenie
Azerbejdżan położony jest na pograniczu Kaukazu i Azji na zachodnim brzegu Morza Kaspijskiego. Jego powierzchnia wynosi 86,6 tyś km2 i jest największym państwem Kaukazu Południowego. Od północy graniczy z wchodzącym w skład Federacji Rosyjskiej Dagestanem, na południu z Iranem, zaś na zachodzie z Gruzją i Armenią.
Warunki naturalne
Na północy wznoszą się pasma górskie południowo-wschodniej części Wielkiego Kaukazu (Bazardüzü dağı 4466 m, Şahdağ 4243 m), pocięte głębokimi dolinami rzek, ograniczone od wschodu nadbrzeżną Niziną Samur-Dywiczyńską. Część zachodnią zajmują pasma górskie Małego Kaukazu: Góry Sewańskie, Murovdağ (Gamış dağı, 3724 m), Góry Karabaskie. Na południowo-wschodnim krańcu wznoszą się Góry Tałyskie (wys. do 2492 m), oddzielone od wybrzeża Niz. Lenkorańską. Najważniejszą gospodarczo część Azerbejdżanu stanowi rozległa, aluwialna Nizina Kurańska, obniżająca się ku Morzu Kaspijskiemu. Większość jej powierzchni zajmuje depresja (do 27 m p.p.m.).
Religia
Klimat
Kuchnia
W odróżnieniu od innych krajów muzułmańskich w Azerbejdżanie niezbyt restrykcyjnie przestrzega się tu praw i zasad islamu, w tym dotyczących spożywania alkoholu. Kobiety najczęściej noszą ubiory europejskie, a mężczyźni ubierają się w długie spodnie (miejscowi mężczyźni nie noszą publicznie krótkich spodenek, odzież taka może nie być mile widziana poza Baku).
Ustawowo dni wolne od pracy (święta państwowe i religijne) to:
1- 2 stycznia - Nowy Rok;
20 stycznia - Dzień Żałoby Narodowej (rocznica pacyfikacji pokojowych manifestacji mieszkańców Baku przez Armię Radziecką w 1990 r.);
8 marca - Dzień Kobiet;
19-22 marca - Nowruz Bajram (tradycyjny Nowy Rok);
9 maja - Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem;
28 maja - Dzień Republiki (rocznica proklamacji Azerbejdżańskiej Republiki Demokratycznej w 1918 r.);
15 czerwca - Dzień Ocalenia Narodowego (rocznica objęcia władzy przez Hejdara Alijewa w 1993 r.);
26 czerwca - Dzień Sił Zbrojnych;
12 listopada - Dzień Konstytucji (rocznica uchwalenia Konstytucji w 1995 r.);
17 listopada - Święto Odrodzenia Narodowego;
31 grudnia - Dzień Solidarności Azerbejdżan z Całego Świata.
Dniami wolnymi są ponadto dwa ruchome święta religijne: Gurban Bajram i zakończenie ramadanu. Jeśli święto wypada w sobotę lub niedzielę, poniedziałek ogłaszany jest zazwyczaj dniem wolnym - nie pracują wtedy urzędy, szkoły itd. (handel i usługi działają normalnie).
Klimat
Klimat Azerbejdżanu jest zróżnicowany. Na obszarach nizinnych występuje klimat podzwrotnikowy suchy, który na nizinie Lenkorańskiej przechodzi w podzwrotnikowy wilgotny. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi 1-4°C, a w lipcu 25-27°C. Roczna suma opadów na Nizinie Lenkorańskiej wynosi 1700 mm, natomiast na pozostałych obszarach nizinnych wynosi 200-300 mm.
Mały Kaukaz i Góry Tałyskie mają klimat umiarkowany ciepły. W wyższych partiach gór panuje natomiast klimat umiarkowany chłodny i bardzo chłodny. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi odpowiednio:
- Mały Kaukaz - 600-800 mm
- Wielki Kaukaz - 1200-1300 mm
Kuchnia
Głównym składnikiem potraw jest mięso baranie z dodatkiem ziół (szafran, sumak, bazylia, tymianek) i przypraw. Ze względu na duży wpływ kultury islamu nie jada się wieprzowiny. Spośród warzyw do najczęściej spożywanych nalezą pomidory, bakłażany i papryka. Słynną potrawą azerską jest pilaw składająca się z baraniny, dodatkiem ryżu, smażonych ryb w oliwie z dużą ilością ostrych przypraw korzennych.
Atrakcje
Warunki wyjazdowe, wiza
Warunki celne
- Gobustan - naskalne malowidła wpisane na listę UNESCO
- Baku - stolica Azerbejdżanu z urokliwą starówką
- wulkany błotne jako ewenement na świecie.
- Quba - miasto północnego Azerbejdżanu.
Warunki wyjazdowe, wiza
UWAGA!
Wjazd i wyjazd z Azerbejdżanu możliwy jest obecnie TYLKO drogą powietrzną, stale aktualizowana informacja znajduje się https://www.gov.pl/web/azerbejdzan/informacja-dla-podrozujacych-do-azerbejdzanu-dot-koronawirusa
Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy TAK
Dowód osobisty NIE
Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty początkowej obowiązywania wizy.
WIZA
Wymagane dokumenty do E-Visa jednokrotnego wjazdu do Azerbejdżanu:
• skan paszportu (JPG)
• zdjęcie paszportowe - na wprost, bez okularów (JPG)
• informacje o zatrudnieniu (wykonywany zawód)
• adres zamieszkania
• termin pobytu/ilość dni
• adres hotelu
Łączny koszt pośrednictwa i wizy turystycznej:
• 180 PLN /os.
Czas oczekiwania ok. 3 dni roboczych Termin ważności e-Visa 30 dni
UWAGI!
1. Paszport musi być ważny min. 3 miesiące od daty zakończenia terminu ważności wizy.
2. Przy pobycie powyżej 10 dni należy zarejestrować swój pobyt w najbliższej placówce Służby Migracyjnej Państwowej Republiki Azerbejdżanu lub online na w zakładce ""E-serwis"". Rejestracja jest bezpłatna.
3. Otrzymany dokument e-Visa w pliku PDF należy wydrukować i zachować do kontroli granicznej.
Wymagane dokumenty prześlij e-mailem na adres: wizowanie@konsorcjum.com.pl
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.
Warunki celne
Na teren Azerbejdżanu można bez ograniczeń wwozić gotówkę do sumy stanowiącej równowartość 10.000 USD, konieczne jest natomiast jej zadeklarowanie. Przy wwozie ponad 10.000 USD w gotówce na przejściach granicznych, poza deklaracją celną, wypełnia się dodatkowe zaświadczenie. Należy również zadeklarować wszelkie cenne przedmioty takie jak: komputery przenośne, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie itp.
Przy wywozie dywanów, przedmiotów antykwarycznych, dzieł sztuki i wyrobów jubilerskich konieczne jest przedstawienie ich certyfikatów (wystawia je Ministerstwo Kultury, pomocy w uzyskaniu certyfikatu udzielają wyspecjalizowane salony sprzedaży) oraz rachunków poświadczających ich zakup. Dozwolony jest wywóz do 0,125 kg czarnego kawioru.
Co zabrać
Zakupy, pamiątki
Przykładowe ceny
Na wycieczkę do Azerbejdżanu należy zabrać wygodną odzież. Nie ma szczególnych porad co do stroju. Nie należy wchodzić do miejsc kultu z odkrytymi ramionami czy w krótkich spodniach lub spódnicy.
Zakupy, pamiątki
Sieć punktów wymiany walut jest dobrze rozwinięta, nawet poza centralnymi dzielnicami Baku, mało jest natomiast bankomatów (akceptowane są karty VISA, MasterCard/Eurocard i American Express, prowizja wynosi 1–1,5% od wypłacanej sumy). Można płacić kartami w większych hotelach, restauracjach i centrach handlowych, przede wszystkim w Baku, choć coraz częściej także na prowincji. Sklepy i punkty usługowe otwarte są z reguły codziennie (z wyjątkiem najważniejszych świąt religijnych) i pracują do późna. Dniem wolnym od pracy jest niedziela (urzędy zwykle zamknięte są również w sobotę). Piątek jest dniem roboczym.
Żelazna zasada podczas zakupów w baskijskim sklepie - zawsze się targujmy!
Przykładowe ceny
Ceny w Azerbejdżanie są wyższe niż w Polsce.
Woda w sklepie 1,5l - 0,6 AZN
piwo krajowe ze sklepu 0,5l - 1,1 AZN
bilet jednorazowy w Baku - 0,2 AZN
piwo importowane w restauracji - 4,15 AZN
jabłka 1 kg - 2 AZN
pomarańcze 1 kg - 2,1 AZN
Ubezpieczenie
Szczepienia
Opieka medyczna
Zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego pokrywającego koszty leczenia, pobytu w szpitalu oraz transportu medycznego. Honorowane są polisy zdrowotne międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych.
Szczepienia
Nie ma obowiązkowych szczepień. Zagrożenie stanowi żółtaczka pokarmowa. Turyści podróżujący latem przez azerbejdżańską prowincję, zwłaszcza południe kraju, mogą profilaktycznie zaszczepić się przeciwko błonicy i przyjmować preparaty antymalaryczne. Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem.
Opieka medyczna
W nagłych przypadkach można wezwać karetkę państwowego pogotowia ratunkowego (tel. 103), której załoga udzieli podstawowej pomocy za niewielką opłatą lub bezpłatnie. W Baku istnieją też prywatne pogotowia - mają bardziej nowoczesny sprzęt, a personel mówi po angielsku. Wezwanie kosztuje ok. 100-150 EUR. Wizyta u lekarza w prywatnej klinice kosztuje ok. 30 EUR, u specjalisty nawet do 50 EUR. Standardowa usługa stomatologiczna w przyzwoitym gabinecie kosztuje nie mniej niż równowartość 80 EUR. Poza Baku dostęp do wykwalifikowanej pomocy medycznej jest utrudniony.
Informacje dla kierowców
Bezpieczeństwo
Warto wiedzieć
W Azerbejdżanie honoruje się polskie prawo jazdy. Obowiązkowe jest posiadanie ubezpieczenia OC oraz coroczny przegląd techniczny, dokonywany w odpowiedniej dla miejsca zamieszkania jednostce policji drogowej. Dowodem dokonania przeglądu jest certyfikat i naklejka na szybę. Główne drogi w Azerbejdżanie są w większości w dobrym stanie. Pozostałe drogi miewają liczne ubytki w nawierzchni. Kierowcy nagminnie łamią przepisy, m.in. nie używają kierunkowskazów, nie trzymają się pasów ruchu, wyprzedzają na trzeciego i (szczególnie w Baku) parkują na jezdni. Wieczorem i w nocy należy uważać na nieoświetlone pojazdy oraz prowadzone z pastwisk zwierzęta. Przekraczając granicę Azerbejdżanu własnym środkiem transportu należy wypełnić odpowiednią deklarację celną, właściciel pojazdu jest zobowiązany do uiszczenia kaucji wjazdowej, zwracanej przy wyjeździe. Wysokość kaucji zależy od wartości pojazdu, może to być nawet kwota w wysokości kilku tysięcy dolarów.
Bezpieczeństwo
Azerbejdżan jest krajem bezpiecznym. Należy jednak zachować dużą ostrożność przy przechodzeniu przez ulicę. Liczba potrąceń pieszych jest bardzo duża. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. Napady i rabunki oraz kradzieże samochodów, są wciąż rzadkością.
Warto wiedzieć
Nie ma problemów z fotografowaniem, z wyjątkiem oznaczonych obiektów, a także okolic granicy państwowej (należy na to szczególnie uważać w Republice Nachiczewańskiej, w której strefy przygraniczne zajmują dużą część terytorium). Mieszkańcy chętnie pozują do zdjęć, należy jednak zawsze pytać o zgodę, choćby gestem czy uśmiechem.
Sieć punktów wymiany walut i bankomatów jest dobrze rozwinięta (akceptowane są karty VISA, MasterCard/Eurocard, American Express czy Maestro). Można płacić kartami w większych supermarketach, hotelach, restauracjach, stacjach benzynowych i centrach handlowych, przede wszystkim w dużych miastach, choć coraz częściej także na prowincji. Zdarzają się próby oszustw podczas wymiany walut - zalecamy ostrożność.
Koszty utrzymania w Baku są o ok. 25% wyższe niż w Warszawie (prowincja jest znacznie tańsza). Planując podróż, należy liczyć przynajmniej 50 EUR na każdy dzień pobytu - w zależności od indywidualnych wymagań i od tego, czy planuje się przebywać głównie w Baku, czy też poza stolicą.
Cena jednoosobowego pokoju w przyzwoitym hotelu w Baku zaczyna się od 50-100 EUR. Na prowincji można wygodnie przenocować za połowę tej sumy lub nawet mniej (w hotelach w cenie poniżej 15 EUR warunki są z reguły mocno spartańskie).
Sklepy i punkty usługowe otwarte są codziennie (z wyjątkiem najważniejszych świąt religijnych) i pracują do późna.
W Baku i większych miastach Internet jest powszechnie dostępny.
Dniem wolnym od pracy jest niedziela (urzędy zwykle zamknięte są również w sobotę). Piątek jest dniem roboczym.
Zaopatrzenie sklepów jest dobre, choć zdarza się, że oferują one przeterminowane produkty spożywcze (trzeba sprawdzać daty ważności).
UWAGA: Należy unikać alkoholu pochodzącego z niesprawdzonych źródeł (np. nabytego na bazarze). W obrocie znajduje się pewna ilość podrobionego wina i wódki marek gruzińskich i azerbejdżańskich, których spożycie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Latem uciążliwością są upały, przekraczające 40oC przy dużej wilgotności (lipiec-sierpień). Najdogodniejszymi porami do odwiedzenia Azerbejdżanu są wiosna i jesień.
Język rosyjski pozostaje najbardziej rozpowszechnionym językiem obcym. W każdej praktycznie miejscowości znajdzie się osoba dobrze mówiąca po rosyjsku. Językiem angielskim posługują się przede wszystkim mieszkańcy Baku, ale niewielka ich część.
Polska budzi dobre skojarzenia, a Polaków darzy się autentyczną sympatią.
Działają polskie telefony komórkowe wszystkich systemów.
Różnica czasu między Polską a Azerbejdżanem wynosi plus 3 godziny.
Placówki dyplomatyczne w Polsce
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Azerbejdżanu w Polsce
ul. Zwycięzców 12
03-941 Warszawa
0048 22 616 19 49
Adres e-mail
warsaw@mission.mfa.gov.az
Placówki Polskie zagranicą
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Azerbejdżanu
Ambasador: Rafał Poborski
Azerbejdżan, Baku, 2 Kichik Gala, AZ-1000
Tel.: KONSULAT: +994 12 497 47 08
Tel.: +994 12 505 53 60
Tel. dyżurny: +994 50 270 70 20 - czynny całą dobę
Faks: +994 12 492 02 14
Adres e-mail
baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl