Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga australiaAustralia

Australia jest niezwykle atrakcyjnym krajem, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie i spędzić urlop w niezwykle oryginalny sposób. Australia jest krajem, który ciągle się rozwija, a robi to bardzo prężnie. System edukacyjny jest wysoko rozwinięty, a leży to u podstaw większości zachodzących w obecnych czasach zmian. Jest to idealne miejsce dla każdego kto kocha przyrodę, gdyż obecne tu są gatunki roślin i zwierząt, których nie spotka się nigdzie indziej na świecie. Kolejnym walorem, który przyciąga na wakacje do Australii każdego roku tysiące turystów jest przepiękna rafa koralowa. Ze względu na gabaryty Australii, w środowisku naukowym od lat istnieje spór czy można nazwać ją wyspą jeżeli przyjmujemy, że jest ona kontynentem. Jeżeli potraktuje się Australię jako wyspę, to jest ona największą wyspą na świecie.

°C
Stolica
Canberra
Strefa czasowa
UTC +
AUD
waluta
dolar australijski
kod telefoniczny
+61
napięcie elektryczne
240/250V; 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

angielski

Położenie

Australia znajduje się na półkuli południowej oraz wschodniej, a powierzchnia tego najmniejszego spośród wszystkich kontynentów wynosi niemalże 7,7 mln km². Od Azji oddziela ją na północy Morze Arafura oraz Morze Timor, zaś od Nowej Zelandii Morze Tasmańskie.

Warunki naturalne

Australia jest jednym z najbardziej płaskich kontynentów, a jej średnia wysokość wynosi niewiele ponad 300 m n.p.m. Jest zróżnicowana pod względem ukształtowania terenu, jednakże przeważają niziny, obszary wyżynne stanowią niewielką część. Wzdłuż wschodniego wybrzeża ciągną się Góry Wododziałowe, wraz z najwyższym szczytem Australii, wynoszącym się na 2228 m n.p.m. – Górą Kościuszki, stanowiące najwyższą część lądu. Podwyższenia terenu występują także na zachodzie kraju, w regionie zwanym Australią Zachodnią. Jest to obszar pustynny oraz półpustynny z często występującymi jeziorami okresowymi. Australia ma dosyć słabo rozwiniętą linię brzegową, a jedyne większe zatoki to Karpentaria i Wielka Zatoka Australijska.

Religia Klimat Kuchnia

Cały kraj zamieszkuje około 19 milionów ludzi, z czego zaledwie odsetek stanowią rdzenni mieszkańcy, czyli aborygeni. Gęstość zaludnienia jest bardzo mała, jedna z najmniejszych na świecie, gdyż na 1 km² przypadają zaledwie 2 osoby. Największą grupą wyznaniową Australii są katolicy, którzy stanowią ćwierć całej populacji, drugą są anglikanie stanowiący około 20%. Na pozostałą część społeczeństwa składają się wyznawcy innych religii oraz ateiści, których w Australii jest około 20%.

Klimat

Warto zapamiętać, że pory roku w Australii występują odwrotnie w stosunku do pór roku na półkuli północnej. Oznacza to, że lato trwa tu od grudnia do lutego, podczas europejskiej wiosny panuje jesień, zima zaczyna się w czerwcu i kończy w sierpniu, a wiosna trwa od września do listopada. Klimat panujący w danej części kraju zależy zarówno od szerokości geograficznej w jakiej się znajduje, jak i od tego jak bardzo położony jest w głąb kraju. Na północy panują klimaty strefy równikowej, na południu klimaty strefy podzwrotnikowej, natomiast w centralnej części klimaty zwrotnikowe. Im bliżej wybrzeża tym klimat jest łagodniejszy, natomiast przesuwając się w głąb lądu klimat staje się ostrzejszy, a powietrze bardziej suche i gorące. Planując wakacje w Australii należy wziąć pod uwagę, że podczas australijskiego lata i jesieni, czyli od listopada do kwietnia, na północy panuje pora deszczowa, co oznacza ze w tym czasie wiele dróg zalanych jest wodą i mogą być nieprzejezdne. Ponadto duża wilgotność powietrza sprawia, że podróż stać się może dość uciążliwa, wobec czego w północnej części kontynentu suche zimowe miesiące są znacznie przyjemniejsze i łagodniejsze dla turystów. Warto jednak pamiętać, że gdy na północy jest przyjemnie ciepło, na południu w tym samym czasie jest już stosunkowo zimno. Dla osób chcących wybrać się na wycieczkę po wewnętrznej Australii zima jest bez wątpienia najlepszą porą roku, gdyż temperatura jest niższa, a pogoda łagodniejsza, podczas gdy latem przekroczyć może 50°C.

Kuchnia

Koncesja na sprzedaż alkoholu nie jest tak powszechna jak w Europie i nie wszystkie restauracje ją posiadają, jednakże wymyślono sposób, aby temu zaradzić i w wielu obiektach na drzwiach zobaczyć można napis: Bring Your Own (BYO) który oznacza, że do lokalu wnieść można własne piwo lub wino. W większych miastach można skosztować kuchni z niemalże całego świata, a na wybrzeżu niezwykle popularne są dania ze świeżo złowionych ryb i innych przysmaków morza. Puby serwują wyśmienite dania mięsne, a Australijczycy są mistrzami świata w barbecue, które często mylone jest z grillowaniem, choć zdecydowanie się od niego różni. Podczas barbecue mięso opiekane jest w niższej niż na grillu temperaturze i sam proces trwa zwykle dłużej niż podczas grillowania. Równie ważnym aspektem barbecue jest odymianie, dzięki czemu uzyskiwany jest unikalny smak i aromat przyrządzanych potraw. Urządzenia do barbecue, zwane barbecue grill znaleźć można na licznych kempingach i w parkach.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

- Sydney – najstarsze i największe miasto Australii, a jednocześnie była brytyjska kolonia karna wraz z Operą, która jest symbolem miasta
- Canberra – stolica kraju; Parlament, Narodowy Ogród Botaniczny, Galeria Narodowa
- Alice Springs – miasto założone pośrodku pustyni i w centrum całego kraju
- Wielka Rafa Koralowa – największa na świecie rafa koralowa
- Ayers Rock (Uluru) – święta góra aborygenów wraz z całym Parkiem Narodowym Uluru - Kata Tjuta
- Alpy Australijskie wraz z Górą Kościuszki
- Park Narodowy Kakadu – wpisany na listę UNESCO ze względu na niezwykłe bogactwo fauny i flory, typowej dla Australii
- Gold Coast – miasto na wschodnim wybrzeżu wraz z przepięknymi złocistymi plażami

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele polscy wybierający się na wakacje do Australii na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, zobowiązani są do posiadania wizy, o którą aplikować można poprzez naszą platformę. Potwierdzenie uzyskania wizy otrzymuje się poprzez e-mail. Paszport musi być ważny na cały okres pobytu w Australii, ale nie krócej niż 6 miesięcy.
Wymagane dokumenty do wizy:
• wypełniony wniosek (do pobrania ze strony wizowanie.com)
• skan paszportu
Formularz do wizy australijskiej e-Visitor (e651):
• bezpłatnie
Koszt pośrednictwa:
• 100 PLN /os.
Czas oczekiwania:
• 1-7 dni roboczych
Ważność wizy:
• 1 rok, wielokrotnego wjazdu
• maksymalnie do 90 dni jednostajnego pobytu

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Nie ma limitów przy wwożeniu i wywożeniu środków pieniężnych, obowiązuje jednak obowiązek zgłoszenia wwozu lub wywozu gotówki powyżej 10 tysięcy AUD. Całkowicie zakazane jest wwożenie na teren Australii żywności, roślin, zwierząt oraz skór zwierzęcych.

Co zabrać

Decydując się na wycieczkę do Australii należy sprawdzić, jaka pogoda panuje w rejonie, do którego się wybieramy i zabrać ze sobą odpowiedni strój. Na południu w miesiącach zimowych, od czerwca do sierpnia, może być dosyć zimno i to nie tylko w nocy. Powinniśmy wówczas zabrać ze sobą grubsze swetry, kurtkę oraz cieplejsze buty. Na północy natomiast przez cały rok wystarczą luźne, letnie odzienie. W centralnej Australii w zimie zdarzają się w nocy przymrozki, ale za dnia temperatury są przyjemne i można ubierać się lekko i przewiewnie.
Nigdy jednak nie należy zapominać o ochronie przed promieniami słonecznymi. Niezbędny staje się filtr z kremem UV, okulary słoneczne z filtrem UV oraz nakrycie głowy. Kremy ochronne o współczynniku 15 i większym nabyć można na terenie całego kraju i należy je stosować nie tylko podczas opalania się na plaży.

Zakupy, pamiątki

Większość banków otwarta jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 9.30 - 16.00, w piątki natomiast godzinę dłużej. Tylko nieliczne banki otwarte są w soboty. Sklepy otwarte są z reguły od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 17.00. Urzędy pocztowe otwarte są w tych samych godzinach. W soboty sklepy otwarte są także od godziny 9.00, jednakże zamykają się stosunkowo wcześnie, w większości przypadków w południe. Istnieją również supermarkety, które są czynne do późnego wieczora oraz w niedziele.
Sprzedaż alkoholu ograniczona jest do specjalnych sklepów monopolowych, zwanych bottle shops. Najbardziej popularnym napojem alkoholowym w Australii jest piwo, a niektóre jego gatunki jak Fosters czy Victoria Bitter znaleźć można w całym kraju. W Queenslandzie dostać można Castelmaine XXXX, a w Zachodniej Australii najpopularniejszy jest Swan.
Warto skosztować australijskie wino, najczęściej spotykane jest to najwyższego gatunku, które coraz bardziej zyskuje na popularności.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

butelka wody 1,5l – 1,5 AUD
mleko 1 l – 1 AUD
duża butelka coca-coli – 2 AUD
obiad w restauracji – powyżej 15 AUD
wino – 12 AUD

Ubezpieczenie

Wskazane jest wykupienie osobowej polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego, która ważna będzie na terenie Australii. Ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe, a polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych uznawane są na zasadzie indywidualnych porozumień.

Szczepienia

Nie ma szczepień obowiązkowych, jednak podobnie jak dla większość krajów zalecane jest szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi oraz WZW typu B.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Opieka medyczna jest dobrze przygotowana na leczenie, zwłaszcza ukąszeń jadowitych węży lub pająków, a dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje około 800 AUD, a koszt standardowej wizyty lekarskiej to około 60 AUD. Należy jednak pamiętać o zakupieniu polisy ubezpieczeniowej jeszcze przed wylotem z Polski.

Informacje dla kierowców

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii, Japonii oraz innych państwach azjatyckich, w Australii obowiązuje ruch lewostronny, natomiast by prowadzić pojazd w Australii, niezbędne jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy lub przetłumaczenie polskiego u certyfikowanego tłumacza w wybranych placówkach w Australii. Na terenach zabudowanych obowiązuje ograniczenie szybkości do 60 km/h, natomiast na pozostałych drogach do 100 km/h.

Bezpieczeństwo

Australia jest krajem stosunkowo bezpiecznym, a klęski żywiołowe jak powodzie czy pożary lasów występują jedynie w kreślonych rejonach i tylko w określonych porach roku. Spacerując w godzinach wieczornych oraz nocą należy zachować szczególną ostrożność, gdyż tak jak wszędzie i w Australii zdarzają się drobne kradzieże, napady czy pobicia.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

W Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich światowych banków.
Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń umieszczonych na tablicach ostrzegających przed niebezpiecznymi drapieżnikami jak krokodyle, rekiny czy meduzy.
W niektórych rejonach dostęp do terytoriów zamieszkiwanych przez aborygenów wymaga uzyskania specjalnego zezwolenia, natomiast ze względu na zróżnicowane warunki pogodowe w różnych częściach Australii zaleca się sprawdzenie ostrzeżeń pogodowych przed podróżą.
Jadąc przez tereny niezabudowane należy zachować wzmożoną uwagę i ostrożność, zwłaszcza nocą, ponieważ nierzadko dochodzi do wypadków z udziałem dzikich zwierząt, a w szczególności kangurów, które często nie zważając na jadący samochód wskakują na drogę.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Australii
ul. Rondo ONZ1, 00-124 Warsawa
Tel.: +48 22 521 34 44
Fax: +48 22 627 35 00
mail: ambasada.australia@dfat.gov.au

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Związku Australijskim
ambasador: Paweł Milewski
Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
Tel.: +61 2 6272 1000
Tel. dyżurny: +61 411 540 466
Faks: +61 2 6273 3184
canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney
Konsul Generalny: Monika Kończyk
Australia, Sydney, 10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025
Tel.: +61 2 9363 9816 Tel. dyżurny: +61 419 488 677 Faks: +61 2 9327 2216
sydney.kg.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Adelajdzie
Konsul Honorowy: Gosia Hill (język konsula polski, angielski)
64 Melbourne Street, North Adelaide, SA 5006, Australia
+61 412 061 720
mail: gosia.hill@aueuconnect.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Brisbane
Konsul Honorowy: Dr Theresa Elizabeth Lauf
Adres: 758 Robinson Road West, Aspley
Kod pocztowy: QLD 4034
Miasto: Brisbane
Telefon: +61 7 3263 1310
Telefon dyżurny: +61 413 254 369

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Darwin
Konsul Honorowy: Keith James Aitken (język konsula angielski)
Australia, Darwin, 867 Stuart Highway Pinelands, The 11 Mile near Darwin, NT 0800
Tel.: (00-61-8) 8931-1966
Faks: (00-61-8) 8932-3421
info@advancecivil.com.au

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Melbourne
Honorowy Konsul Generalny: George John Łuk-Kozika
(język konsula polski, angielski, francuski, niemiecki)
Australia, Melbourne, 20 Collins Street, VIC 3000
Tel.: (00-61-3) 965-45-180
Tel. dyżurny: (00-61) 401-494-218
Faks: (00-61-3) 965-45-180
georgejluk@hotmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Perth
Konsul Honorowy: Paul Bitdorf (język konsula polski, angielski)
Adres: 180 Newcastle Street, Perth WA 6000
Adres korespondencyjny: PO Box 1942, Subiaco WA 6904
Tel.: +61 8 9483 0025
Tel. kom.: 0414 653 636
Tel. dyżurny: +61 414 653 636
enquiries@polishconsulatewa.com
paul.bitdorf@polishconsulatewa.com
Pn - Pt 10 do 16

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Hobart
Konsul Honorowy: Ed Kremzer
Adres: 7 Waverley Ave.
Mt. Stuart Tasmania 7000
Miasto: Hobart
Telefon: +61 3 62281040
Telefon dyżurny: +61 417340131
Adres e-mail: polishconsultas@gmail.com

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Melbourne
Honorowy Konsul Generalny: Andrzej Soszyński
Adres: 80 South Road, Brighton,
Kod pocztowy: VIC 3186
Miasto: Melbourne
Telefon: +61 0 402 003 006
Telefon dyżurny: +61 0 402 003 006
Adres e-mail: andrzejsoszynski@polishconsulatevic.net

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00