Armenia
Armenia to mały kraj ludzi o wielkich sercach, w którym licząca tysiące lat historia przeplata się z nowoczesnością. Dlaczego warto spędzić swój urlop w Armenii? Powodów jest wiele, m.in. bardzo gościnni mieszkańcy, zagubione w górach monastyry z początków chrześcijaństwa, piękne widoki - góry, wyżyny, jeziora oraz oryginalna kuchnia i wyborne trunki. To wszystko sprawia, że od kilku lat Armenia jest coraz bardziej popularnym celem wycieczek polskich turystów, których dzieli od tego orientalnego kraju zaledwie 3-godzinny lot z Warszawy. Bogactwo natury, zróżnicowanie kulturowe i liczne zabytki Armenii sprawiają, że kraj ten najlepiej odkrywać podczas wycieczek objazdowych umożliwiających zwiedzanie największych atrakcji turystycznych Armenii.
język urzędowy: ormiański
inne języki: rosyjski, angielski (w mniejszym stopniu)
Choć oficjalnym językiem Armenii jest ormiański, toturyści spędzający wakacje w Armenii mogą porozumieć się z miejscowymi używając języka rosyjskiego. Wielu młodych mieszkańców Armenii, szczególnie Erywania, zna w stopniu komunikatywnym język angielski.
Nazwy miejscowości oraz ulic w większych miastach Armenii zapisane są równolegle alfabetem łacińskim lub cyrylicą, nie dotyczy to jednak zasadniczo szyldów sklepów, nazw produktów oraz wewnętrznych rozkładów jazdy.
Armenia jest niewielkim państwem (29 800 km2)śródlądowym leżącym w zachodniej części Azji, na Zakaukaziu, w połowie drogi między Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim.Armenia graniczy od północy z Gruzją, od wschodu z Azerbejdżanem, od południa z Iranem, a od zachodu z Turcjąi często jest odwiedzana przez turystów w trakcie wycieczek objazdowych, których programy obejmują zwiedzanie Armenii oraz sąsiednich krajów (np. Armenia-Gruzja, Armenia-Gruzja-Azerbejdżan).
Armenia to kraj wyżynno-górzysty, około90% powierzchni kraju leży powyżej 1000 m n.p.m. ), dlatego podróż do Armenii to idealny pomysł dla amatorów górskich wycieczek.
Najwyższy szczyt Armenii to wygasły wulkan Aragac (4 090 m n.p.m.)położony 70 km na północ od Erywania. Armenia zajmuje północno-wschodnią część Wyżyny Armeńskiej z licznymi płaskowyżami wulkanicznymi i kotlinami tektonicznymi. Wyżynę od północnego-wschodu i wschodu otacza pasmo fałdowe Małego Kaukazu, będące strefą dużej aktywności sejsmicznej.
Największą rzeką Armenii jest, graniczna z Turcją i Iranem, rzeka Araks wraz z dopływami. W Armenii znajduje się ponad sto jezior. Pod względem krajobrazowym na uwagę zasługuje wysokogórskie jezioro Sewan, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych Armenii i obowiązkowym punktem programu wycieczek objazdowych po Armenii.
Lasy zajmują 11% powierzchni kraju. Najcenniejsze fragmenty przyrody Armenii chroni Park Narodowy Sewan, do którego koniecznie trzeba się wybrać w trakcie urlopu spędzanego w Armenii.
Armenia jest najstarszym chrześcijańskim państwem świata. Już w 301 r. Armenia ustanowiła chrześcijaństwo religią państwową.Obecnie ponad 90% Ormian zamieszkałych w Armenii należy do konserwatywnego Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, zwanego także gregoriańskim. Pozostałe grupy wyznaniowe to: rzymscy katolicy, protestanci, muzułmanie. Na zachodzie Armenii żyją Kurdowie, którzy wyznają jazydyzm łączący elementy islamu i chrześcijaństwa.
Polscy turyści odbywający podróż do Armenii powinni szanować tradycje i obyczaje miejscowej ludności.
Należy pamiętać o stosownym stroju podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu religijnego, tzn. kobiety powinny mieć przykryte ramiona i dekolt (głowa może pozostawać odkryta), natomiast mężczyzn obowiązują długie spodnie.
Klimat Armenii jest bardzo zróżnicowany i zależy przede wszystkim od wysokości nad poziomem morza.
Na równinach i przedgórzach panuje klimat podzwrotnikowy suchy. Średnia temperatura stycznia wynosi -6oC, a lipca 24-26oC.
Na obszarach wyżej położonych występuje klimat umiarkowany, a na wysokości ponad 2000 m n.p.m. chłodny klimat górski. W górach średnia temperatura stycznia wynosi od 2oC do -14oC, a lipca 18-20oC.
Roczna suma opadów waha się od 200 do 500 mm. Opady występują głównie w postaci gwałtownych burz wiosennych i letnich. Opady śniegu są rzadkie, ale z powodu niskiej temperatury pokrywa śnieżna utrzymuje się stolicy Armenii przez kilka tygodni, natomiast w okolicach Jeziora Sewan (2 000 m n.p.m.) - 3 miesiące.
KIEDY JECHAĆ DO ARMENII?
Najlepszy okres na zwiedzanie Armenii to wiosna (od końca kwietnia do połowy czerwca) oraz wczesna jesień (od połowy września do połowy października). Na odbycie podróży do Armenii polecana jest przede wszystkim wczesna jesień, ze względu na najbardziej stabilną w tym czasie pogodę, najkorzystniejsze temperatury i najmniejsze opady (miesiące wiosenne, zwłaszcza maj, są deszczowe).
Turyści mający w planach górskie wycieczki lub wypoczynek nad Jeziorem Sewan powinni wybrać się do Armenii latem. Miesiące letnie nie są natomiast dobrym czasem na zwiedzanie Erywania, z powodu panujących tam wówczas upałów (w lipcu i sierpniu temperatury w stolicy Armenii dochodzą do 40oC).
Z podróży do Armenii lepiej zrezygnować w okresie zimowym, kiedy to temperatury w Armenii spadają często poniżej -20oC i występują porywiste wiatry.
Ogromnym skarbem Armenii jest jej kuchnia, o czym przekona się każdy turysta spędzający wakacje w Armenii. Mieszkańcy Armenii twierdzą, że ich kuchnia to poemat, w którym każda linijka ma swój aromat. W kuchni Armenii można odnaleźć wpływy kuchni wszystkich historycznych sąsiadów Armenii, a jej charakterystyczne elementy to cienki chleb lawasz, połączenie różnych gatunków mięsa z sałatkami z warzyw i świeżych ziół oraz domowe wyroby, których przepisy znane są od tysięcy lat. Niepowtarzalne smaki, zapachy i kolory ormiańskich potraw i produktów żywnościowych sprawiają, że kuchnia Armenii należy do najlepszych na Kaukazie.
Do najbardziej znanych dań i produktów lokalnych, których koniecznie trzeba spróbować będąc na wycieczce w Armenii należą:
• lawasz-tradycyjny ormiański chlebw formie dużych, cienkich placków przygotowywany w mąki pszennej i wypiekany w specjalnych piecach ceglanych;
• chorawac-podawane w małych porcjach grillowane mięso stanowiące podstawę posiłku na terenie całego kraju, danie przyrządzane jest najczęściej z wieprzowiny (rzadziej baraniny, wołowiny lub drobiu) z dodatkiem cebuli i przypraw, a czasami również pomidorów;
• dolma - mięsny farsz zawinięty w liście winogron;
• achacacmsowzejtun - rolada mięsna z oliwkami;
• schtorac - bakłażan marynowany w sosie czosnkowy;
• mant - pierogi z mięsem i przyprawami gotowane na parze;
• kebab - opieczone mięso mielone w kształcie wałka owiniętego lawasz,
• spas-mleczna zupa z kaszą jaglaną;
• owoce - morele, winogrona, gruszki, granaty, arbuzy i melony. Mieszkańcy Armenii są dumni szczególnie z moreli, która jest uznawana za owoc narodowy (co potwierdza łacińska nazwamoreli, tj. Armeniacavulgaris) i której barwa pojawia się na fladze kraju;
• napoje - Ormianie uwielbiają spędzać czas przy kawie, najchętniej siedząc przy kawiarnianych stolikach rozstawionych przed lokalami. Ormiańska kawa - czarna, gęsta i słodka - jest najpopularniejszym w Armenii napojem.Narodowym trunkiem mieszkańców Armenii jest koniak, ale popularne są też różne rodzaje wódek, m.in. morelowa (ciranioghi). Najbardziej znane piwa to Kilikia, Gumri i Kotayk.
Specjały kuchni ormiańskiej serwowane są turystom spędzającym wakacje w Armenii w hotelach, restauracjach i barach oraz ulicznych straganach w Erywaniu i innych miejscowościach turystycznych. Menu lokali gastronomicznych w Erywaniu jest bardzo zróżnicowane, ale poza stolicą wybór potraw jest ograniczony. Knajpki oferują tam miejscowym i turystom podróżującym po Armenii przede wszystkim chorowac w różnych odmianach i sałatki, kebab lub lahmadżun - ormiańską odmianę pizzy z baraniną.
Na turystów czekają w Armenii unikalne atrakcje turystyczne, które sprawiają, że spędzony tam urlop będzie niezapomniany i wyjątkowy, m.in.
• Erywań - pełne kontrastów miasto o kosmopolitycznym charakterze,w którym tradycje wschodu mieszają się z wpływami zachodu, a tradycja z nowoczesnością - ciekawe zestawienie stanowią zabytkowe budynki obok nowoczesnych wieżowców;
• Kumajari- drugie co do wielkości miasto Armenii z zachowanymi ruinami światyni z VI w. oraz bazylikami kopułowymi Astwacacin (XVII w.) i Amenaprikin (XIX w.);
• Echmiadzin- gmachy i kopuły narodowego skarbca oraz zabytkowy zespół katedralny z najstarszym kościołem w Armenii;
• Garni- zrekonstruowana świątynia greckiego boga słońca Heliosa;
• Tatev-klasztor usytuowany wysoko ponad kanionem Vorotan;.
• Zwartnoc- ruiny świątyni "sił opiekuńczych";
• Jezioro Sewan- szmaragdowe jezioro nazywane morzem Armenii, jedno z największych na świecie wysokogórskich jezior położone na wysokości 2000m n.p.m.;
• Ararat - W Biblii góra ta jest miejscem spoczynku Arki Noego. Dla Ormian stanowi symbol narodowy, często prezentowany w sztuce i opisywany w literaturze. Obecnie jednak szczyt ten znajduje się na terytorium Turcji, 32 km od granicy z Armenią i stanowi strefę zmilitaryzowaną.Turyści, którzy podczas urlopu w Armenii planują wejść na Ararat musza wcześniej uzyskać specjalne zezwolenie.
Najlepszym sposobem na poznanie najważniejszych atrakcji przyrodniczych i kulturowych oraz zabytków Armenii jest udział w wycieczkach objazdowych, które biura podróży planują w taki sposób, aby pokazać turystom nie znającym jeszcze tego zachodnioazjatyckiego kraju miejsca najbardziej godne uwagi.
• Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko COVID-19 / Unijny Certyfikat Covid nie są wymagane.
• Zniesienie obostrzeń Covid-19
Obywatele polscy przebywający na terenie Republiki Armenii do 180 dni w ciągu roku są zwolnieni z obowiązku posiadania wiz. Przy wjeździe do Armenii obywatele polscy muszą okazać ważny paszport – nie jest możliwy wjazd jedynie na podstawie dowodu osobistego. Służby graniczne mogą odmówić wjazdu w przypadku legitymowania się paszportem zniszczonym lub uszkodzonym.
Do przekroczenia granicy Armenii przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Armenii, tj. wyjazdu z tego kraju. Służby graniczne mogą odmówić wjazdu osobie legitymującej się paszportem zniszczonym lub uszkodzonym. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem do Armenii sprawdzić stan oraz ważność paszportu, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport.
Planując wakacje w Armenii warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami celnymi, aby uniknąć problemów podczas przekraczania granicy. W Armenii przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami celnymi turyści podróżujący do Armenii mogą przywieźć do Armenii walutę w gotówce do równowartości 5 mln AMD (10 000 USD) oraz wwieźć bez oclenia towary przeznaczone do własnego użytku o maksymalnej wartości 150 000 AMD (500 USD) na osobę i następujących limitach:
• papierosy: do 400 sztuk papierosów,
• alkohol: do 2 l alkoholu,
• perfumy: do 5 kg perfum.
Obowiązuje generalny zakaz wwozu do Armenii narkotyków, broni palnej i materiałów pornograficznych oraz owoców i warzyw (wwiezienie owoców i warzyw wymagana specjalnego pozwolenia).
Turyści, którzy z podróży do Armenii chcą przywieźć do Polski dzieła sztuki i antyki muszą uzyskać w Ministerstwie Kultury specjalne zezwolenie na ich wywóz (koszt zezwolenia to ok. 15 USD za sztukę), bo bywa trudne bez pomocy sklepu, w którym towar został nabyty.
Turyści wybierający się w podróż do Armenii i planujący zwiedzanie tego kraju, np. w trakcie wycieczki objazdowej, powinny pamiętać o zabraniu ze sobą:
• paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Armenii) oraz ewentualnie kserokopii paszportu - strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
• pieniędzy i kart płatniczych,
• wygodnego obuwia (sportowego lub trekkingowego oraz klapków pod prysznic),lekkiej odzieży (najlepiej bawełnianej) z krótkim i długim rękawem, szala do osłonięcia ramion i dekoltu podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu,swetra lub polaru, kurki, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, parasola albo okrycia przeciwdeszczowego (ponieważ pogoda w Armenii bywa zmienna, zwłaszcza wiosną),
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki objazdowe i wycieczki fakultatywne oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zabytków Armenii,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu w Armenii.
Turyści spędzający wakacje w Armenii mogą robić zakupy w centrach handlowych oraz niewielkich sklepach prywatnych. Ogromne bogactwo towarów oferują bazary i uliczne stragany, na których turyści podróżujący po Armenii mogą nabyć towary w naprawdę atrakcyjnych cenach. Targowiska są czynne codziennie, a pchle targi najlepiej odwiedzać w niedzielę. Będąc w Erywaniu warto wybrać się na weekendowy targ w samym centrum stolicy - YerevanVernissageFlea Market, gdzie znaleźć tam można różnego rodzaju antyki, biżuterię, dywany itd. Turyści spędzający urlop w Armenii powinni tam zajrzeć, nawet jeśli nie planują zakupów. Osoby zainteresowane sztuką i tradycyjnym rękodziełem artystycznym mogą wybrać się do galerii Dalan Art Gallery [www.dalangallery.com], w której znajduje się tam sklepik z ręcznie wykonanymi pamiątkami i biżuterią, kawiarnia oraz galeria artystów plastyków. Armenia nie jest drogim krajem. W sklepach ceny są stałe, ale na bazarach i straganach z owocami i warzywami koniecznie trzeba się targować.
PAMIĄTKI Z ARMENII
Podczas urlopu w Armenii turyści chętnie kupują: ormiańskie ikony i krzyże, obrusy, zasłony, chusty oraz pięknie rzeźbione talerze i sztućce. Miłą i charakterystyczną pamiątką z Armenii, obecną również w domach wielu Ormian mieszkających poza granicami ojczyzny, są małe obsydianowe tablice przedstawiające m.in. alfabet ormiański lub chaczkary. Jako pamiątkę z wycieczki do Armenii kupuje się też wyroby jubilerskie ze złota i platyny. W niskiej cenie można kupić w Armenii kamień półszlachetny obsydian. Cenione są również piękne ormiańskie dywany. Z urlopu w Armenii warto też przywieźć do Polski lokalne produkty spożywcze, np. pyszne konfitury z moreli i orzechów włoskich oraz ormiańskie alkohole - koniak Ararat i wino z granatów, a po powrocie do domu delektować się nimi przeglądając inne sympatyczne pamiątki - album z fotografiami przedstawiającymi piękno Armenii, które z czasem staną się na pewno jedną z najcenniejszych pamiątek z wakacji w Armenii.
Chcąc dobrze zaplanować urlop w Armenii warto zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków, zwłaszcza jeśli nie będziemy wypoczywać w Armenii w hotelach z all inclusive.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności w Armenii [styczeń 2021] w przeliczeniu 1 zł = 138,56 Dram:
• Posiłek w niedrogiej restauracji - 21.98 zł
* Posiłek dla 2 osób, restauracja średniej klasy, trzydaniowy - 3045,45 Dram
* McMeal w McDonalds lub Alternative Combo Meal 2028,46 Dram
* Piwo krajowe, 0,5 litra - 505,73 Dram
* Importowane piwo, butelka 0,33 litra - 741,27 Dram
* Cappuccino - 920,01 Dram
* Coca-Cola, butelka 0,33 litra - 306,21 Dram
* Importowane piwo, butelka 0,33 litra - 556,99 Dram
* Woda, butelka 0,33 litra - 157,95 Dram
* Mleko, zwykłe, 1 litr - 408,74 Dram
* Bochenek świeżego białego chleba, 0,5 kg - 235,54 Dram
* Biały ryż, 1 kg - 577,78 Dram
* Jajka po 12 sztuk - 766,21 Dram
* Lokalny ser, 1 kg - 2043,70 Dram
* Piersi z kurczaka, bez kości i bez skóry, 1 kg - 2028,46 Dram
* Polędwica wołowa, czerwone mięso, 1 kg - 2865,33 Dram
* Jabłka, 1 kg - 448,92 Dram
* Banany, 1 kg - 781,45 Dram
* Pomarańcze, 1 kg - 653,98 Dram
* Pomidor, 1 kg - 460,00 Dram
* Ziemniak, 1 kg - 230,00 Dram
* Cebula, 1 kg - 275,73 Dram
* Sałata, 1 głowa - 157,95 Dram
* Paczka papierosów - 608,26 Dram
Turyści spędzający urlop w Armenii nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane.Wybierając się na wycieczkę do Armenii warto wykupić ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej.Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wakacje w Armenii zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.
Turystom planującym wycieczki górskie zaleca się posiadanie szczególnego typu ubezpieczenia pokrywającego koszty akcji ratunkowych w górach.
Turyści planujący podróżowanie po Armenii samochodem lub innym pojazdem muszą posiadać miejscowe ubezpieczenie OC środka transportu, które można wykupić na przejściu granicznym przy wjeździe do Armenii.
W Armenii nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego turystów wybierających się na wycieczkę do Armenii nie obowiązują żadne szczepienia.
Przed podróżą do Armenii warto jednak wykonać szczepienia profilaktyczne, a zalecane szczepienia to: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec i polio. W Armenii występuje większe niż w Polsce ryzyko zarażenia żółtaczką pokarmową i chorobami pasożytniczymi, dlatego w miastach lepiej zawsze przegotowywać bieżącą wodę i z dużą ostrożnością kupować żywność na bazarach.
Publiczna służba zdrowia w Armenii jest na bardzo niskim poziomie. Opieka medyczna dla turystów spędzających urlop w Andorze jest odpłatna, a wizyta u lekarza kosztuje od 15 do 35 USD (w zależności od zakresu udzielonych usług medycznych). W miastach sektor prywatnej opieki medycznej jest dość dobrze rozwinięty. W aptekach nie obowiązują recepty (nawet na antybiotyki), nie ma zniżek na leki.
Planując podróż po Armenii autem należy zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi na armeńskich drogach i najważniejszymi przepisami ruchu drogowego w tym kraju.
Polscy turyści chcący podróżować po Armenii samochodem nie muszą wyrabiać międzynarodowego prawa jazdy, gdyż polskie prawo jazdy jest tam w pełni honorowane.Obowiązkowe jest posiadanie miejscowego ubezpieczenia OC środka transportu, które można wykupić na przejściu granicznym przy wjeździe do Armenii. Nie funkcjonuje tzw. „zielona karta”. W Armenii obowiązuje ruch prawostronny. Główne drogi są asfaltowe i utrzymane w stosunkowo dobrym stanie, jednak podróżując po drogach lokalnych, należy liczyć się z ich złym stanem technicznym (zniszczone drogi asfaltowe i szutrowe pełne dziur i nierówności) oraz brakiem oznakowania. Całe szczęście na armeńskich drogach prowadzonych jest aktualnie wiele prac remontowych i budowlanych, dlatego w najbliższym czasie można oczekiwać poprawy dróg. Z powodu górzystego ukształtowania terenu drogi w Armenii bywają strome, dlatego chcąc podróżowaćpo Armeniisamochodem trzeba być wytrawnym kierowcą.W terenie zabudowanym można w Armenii jechać samochodem z maksymalną prędkością 60 km/h, zaś poza terenem zabudowanym- 90 km/h.W Armenii nie dopuszcza się nawet śladowej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu (tj. ograniczenie wynosi 0.0 ‰).Wielu ormiańskich kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego, w tym zasady pierwszeństwa pieszych na przejściu. Niestety dość często zdarza się, że kierujący nie sygnalizują swoich zamiarów (przy skrętach, zmianie pasa ruchu itd.). Należy zachować szczególnie wzmożoną czujność podczas jazdy miejskiej (gwałtowne manewry innych uczestników, wtargnięcia pieszych na jezdnię itd.) oraz po zmroku na obszarach wiejskich (brak lub złe oświetlenie ulic, poruszanie się nieoświetlonych pojazdów rolniczych, poruszające się po drogach zwierzęta hodowlane, np. krowy, barany, świnieitp.). Ze względu na gęstą sieć fotoradarów liczba kontroli policyjnych uległa zmniejszeniu w stosunku do lat poprzednich.
Turyści podróżujący po Armenii autem mogą naprawić ewentualne usterki samochodu korzystają z usług miejscowych mechaników. W Erywaniu znajdują się autoryzowane serwisy czołowych marek. Niestety zdarzają się problemy z dostępnością na miejscu wielu części zamiennych. W Armenii benzyna jest tańsza niż w Polsce (500-550 AMD / 1 l). W Erywaniu i innych większych miastach funkcjonują normalne stacje benzynowe, gdzie bez problemów można zakupić benzynę 92- (regular) i 95- (premium) oktanową, olej napędowy oraz gaz ziemny (CNG). Na prowincji benzyna sprzedawana jest w plastikowych butelkach w przyulicznych straganach.
Armenia to kraj bezpieczny dla turystów spędzających w nim wakacje, w którym nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Osoby planujące podróż do Armenii muszą jednak zwrócić uwagę na fakt, że w miejscach często uczęszczanych przez zagranicznych turystów (głównie na targach i bazarach) zdarzają się drobne kradzieże, dlatego podczas zakupów i wycieczek turyści powinni przestrzegać podstawowych zasad ostrożności: pieniądze i dokumenty trzymać zawsze przy sobie, głęboko schowane (najlepiej pod ubraniem) i nie nosić zawieszonego na szyi aparatu fotograficznego. Cięższe przestępstwa, takie jak rozboje czy napady, należą w Armenii do rzadkości.Amatorzy górskich wycieczek powinni pamiętać o dość licznie występujących w Armenii jadowitych gatunkach węży i skorpionów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza turystom spędzającym urlop w Armenii wjazd na obszar tzw. Republiki Górskiego Karabachu objęty nieuregulowanym konfliktem między Armenią a Azerbejdżanem.
kafejkach internetowych istniejących w większych miastach;
• Telefon: W Armenii sieć telekomunikacyjna jest dobrze rozwinięta i nie ma problemów z zasięgiem telefonicznym. Roaming działa bez problemów, jednak turyści planujący urlop w Armenii muszą być przygotowani na wysoki koszt połączeń wychodzących i przychodzących oraz wysyłania wiadomości SMS z Armenii. Cenę połączeń w roamingu polskich sieci komórkowych należy sprawdzić przed wyjazdem do Armenii u operatora.
Bezpłatne numery alarmowe: 01 - Straż Pożarna, 102 - Policja, 103 - Pogotowie Ratunkowe;
• Komunikacja:W miastach najbardziej powszechnym środkiem komunikacji, często wykorzystywanym przez turystów, którzy urlop w Armenii zorganizowali na własną rękę, są kursujące po wyznaczonych trasach mikrobusy tzw. marszrutki - cena przejazdu w granicach miasta wynosi 150 AMD. W Erywaniu działa też jedna linia metra - cena żetonu (uprawniającego do zejścia na perony) wynosi 100 AMD. W przypadku przejazdów na krótszych odległościach, szczególnie w okolicach Erywania, opłaca się korzystać z taksówek.
• Ormianie czy Armeńczycy? Mimo że obecnie coraz częściej nazywa się mieszkańców Armenii Armeńczykami, wskazana jest tradycyjna nazwa Ormianie. Podobnie, mówiąc o języku, alfabecie, kulturze czy sztuce, używa się określenia „ormiański”
W Warszawie znajduje się placówka Armenii, w której Polacy planujący wyjazd do Armenii mogą uzyskać wszelkie informacje.
Ambasada Armenii w Polsce
ul. Bekasów 50, 02-803 Warszawa
tel. +48 22 899-09-40/41/41/42
fax +48 22 899-09-35
adres e-mail: armpolandembassy@mfa.am
strona internetowa: http://poland.mfa.am
W Ambasadzie Polski w stolicy Armenii - Erywaniu polscy turyści spędzający urlop w Armenii mogą uzyskać pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji w Armenii.
Ambasada RP w Erywaniu
Ambasador Paweł Cieplak
Hanrapetutyan 44 a, 0010 Erywań,
tel. +374 10 54 24 91,
tel. dyżurny: +374 91 42 68 85
fax (00-374) 10 542496, 10 542498
adres e-mail: erewan.amb.sekretariat@msz.gov.pl