Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • MEKSYK
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • SRI LANKA
  • USA
  • IZRAEL
Przewodnik

flaga arabii saudyjskiejArabia Saudyjska

Arabia Saudyjska, Królestwo Arabii Saudyjskiej – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.

°C
Stolica
Rijad
Strefa czasowa
UTC +
SAR
waluta
rial saudyjski
kod telefoniczny
+966
napięcie elektryczne
127 V / 220 V; 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

arabski

Położenie

Królestwo Arabii Saudyjskiej – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem.

Warunki naturalne

Arabia Saudyjska jest krajem wyżynnym, którego zdecydowana część stanowi rozległy pustynny płaskowyż kończący się na zachodzie górami Dżabal Al-Hidżaz. Największą pustynią Arabii jest Ar-Rub al-Chali, która jest jednocześnie największą piaszczystą pustynią na świecie.

Religia Klimat Kuchnia

Arabia Saudyjska jest krajem muzułmańskim, którego oficjalną doktryną religijną jest wahhabizm, czyli najbardziej radykalna odmiana islamu sunnickiego. Inne religie nie są akceptowane, ich świątynie nie istnieją, a wyznawcy są prześladowani. Normy religijne są restrykcyjnie przestrzegane, za wszelkie przewinienia grożą surowe kary.

Klimat

Arabia Saudyjska leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, który charakteryzuje się wysokimi wahaniami temperatur dobowych oraz małą ilością opadów w przeciągu całego roku. Opady są bardzo rzadkie, choć niezwykle nagłe i obfite. Średnia temperatura powietrza waha się od 20°C zimą do 34°C latem. Nocą natomiast temperatura może spaść nawet do okolic 0°C.

Kuchnia

W Arabii Saudyjskiej królują przede wszystkim dania kuchni arabskiej, a najczęściej wykorzystywanymi składnikami są mięso drobiowe oraz jagnięcina. Arabska kuchnia jest bardzo prosta i bazuje na kilku podstawowych składnikach, które aby stworzyć danie należy tylko odpowiednio doprawić.
Islam zakazuje spożywania alkoholu, wobec czego w kulturze muzułmańskiej na piedestał wyniesione zostały kawa oraz herbata, które przyrządzane są w bardzo charakterystyczny dla tej kultury sposób. Zarówno kawa jak i herbata podawane są w bardzo małych filiżankach lub szklankach pozbawionych ucha, a w smaku są bardzo mocne i bardzo słodkie.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

• Rijad – stolica Arabii Saudyjskiej, miasto w którym nowoczesność przeplata się z tradycją i kulturą islamu; znajduje się tutaj Pałac Królewski oraz liczne meczety.
• Al Musmak – XIX-wieczna forteca; jedna z największych atrakcji Arabii.
• Madain Salih – ruiny starożytnego miasta wpisane na listę UNESCO; znajduje się tutaj kompleks ponad 100 grobowców królewskich o niezwykle bogato zdobionych fasadach.

Warunki wyjazdowe, wiza

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy TAK, przy wyjeździe
Dowód osobisty NIE

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
6 miesięcy

Czy trzeba wyrobić wizę?
Obywatele RP są zobowiązani do uzyskania wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu. Wizy turystyczne można uzyskać online poprzez stronę internetową - https://www.visitsaudi.com
W przypadku przyjazdu w celu innym niż turystyczny zalecamy bezpośredni kontakt z Ambasadą Arabii Saudyjskiej w Warszawie.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Planując podróż do Arabii Saudyjskiej, należy uwzględnić, iż pieczątka izraelska w paszporcie może uniemożliwić uzyskanie wizy bądź przekroczenie granicy. Trzeba też pamiętać, że Saudyjczycy, określając ważność wizy, posługują się kalendarzem muzułmańskim (hidżra), zgodnie z którym rok kalendarzowy liczy 354 dni, a więc jest o 11 dni krótszy od roku liczonego według kalendarza gregoriańskiego. Wiza miesięczna jest zatem ważna odpowiednio 29 lub 30 dni, a jej bieg rozpoczyna się w dniu przekroczenia granicy.
W Królestwie Arabii Saudyjskiej obowiązuje zakaz wwozu i posiadania narkotyków, alkoholu, mięsa wieprzowego i dewocjonaliów związanych z religiami innymi niż islam. Posiadane ww. przedmiotów może skutkować poważnymi problemami podczas przekraczania granicy oraz konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z prawem Królestwa Arabii Saudyjskiej za posiadanie lub handel narkotykami przewidziana jest kara śmierci.
W KAS obowiązuje również zakaz wwozu i posiadania dronów (potrzebna jest wcześniejsza zgoda miejscowych władz).

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Tak. Wymagana jest pisemna zgoda rodziców niepełnoletniego wraz z kopiami ich dokumentów tożsamości.

Zasady pobytu
Pobyt turystyczny lub krótkookresowy: brak dodatkowych wymogów pobytowych. Nie ma obowiązku meldunkowego.

Warunki celne

Przepisy celne są bardzo restrykcyjne. Ściśle egzekwowany jest zakaz wwozu broni, narkotyków oraz czegokolwiek, co mogłoby zostać uznane za sprzeczne z zasadami islamu. Zakaz obejmuje publikacje i dewocjonalia inne niż islamskie, wieprzowinę i jej przetwory, alkohol oraz pornografię, a wszystko w bardzo szerokim rozumieniu. Artykuły te są konfiskowane, a podróżny karany jest grzywną i wpisywany na czarną listę, co praktycznie uniemożliwia powtórne uzyskanie wizy do Arabii. Muszą się z tym liczyć także członkowie oficjalnych delegacji oraz dyplomaci. Kontrola celna we wszystkich punktach granicznych jest z reguły bardzo skrupulatna, a bagaż podręczny jest również prześwietlany. Nie ma jedynie ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wakacje w tym pustynnym gorącym kraju dobrze jest zabrać lekkie, bawełniane ubranie, nakrycie głowy, krem z filtrem UV oraz ciepły sweter na wypadek chłodnych nocy. Na wycieczki warto zaopatrzyć się w wygodne buty do zwiedzania.

Zakupy, pamiątki

Dominują tutaj pamiątki związane z islamem. Popularnymi pamiątkami są nikaby, czyli muzułmańskie kobiece zasłony na twarz, szaliki męskie w biało-czerwoną kratę oraz kolorowe koce i maty modlitewne.

Przykładowe ceny

Pepsi 1l - 3 SAR
czarny miód egipski 250 g - 19 SAR
daktyle 1 kg - 30 SAR
przyprawy orientalne 100g - 4-8 SAR
chleb - 3 SAR
benzyna 1l - 0,5 SAR

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Warto upewnić się czy dana polisa obowiązuje na terenie Arabii Saudyjskiej i jeżeli tak, to dobrze jest ją wykupić, gdyż poważne zabiegi medyczne i hospitalizacja są kosztowne, a realizacja usługi medycznej warunkowana jest wcześniejszym wniesieniem opłaty lub zaliczki w gotówce.

Szczepienia

Nie występuje tu żadne szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, wobec czego nie wymaga się szczepień ochronnych.

Opieka medyczna

Opieka medyczna dostępna jest na dosyć wysokim poziomie, jednakże jest droga.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Władze saudyjskie honorują zarówno polskie jak i międzynarodowe prawo jazdy. Na ich podstawie można wypożyczyć samochód w hotelu jednak niezbędna jest do tego kserokopia paszportu.

Bezpieczeństwo

Sytuacja bezpieczeństwa w Arabii Saudyjskiej uległa znacznej poprawie na przestrzeni kilku ostatnich lat. Dbając o własne bezpieczeństwo należy jednak unikać samotnych podróży w przygraniczne regiony z Jemenem oraz słabo zaludnione górzyste i pustynne obszary kraju. Zaleca się powiadomienie Ambasady o planowanym pobycie turystycznym.

Warto wiedzieć

• Pieniądze wymienia się w bankach, kantorach i renomowanych hotelach na podstawie paszportu lub iqamy. W powszechnym użyciu są karty kredytowe i płatnicze dużych sieci (MasterCard, VISA, American Express).
• Urzędy są czynne od niedzieli do czwartku, z uwzględnieniem półgodzinnych przerw na modlitwy.
• W restauracjach, parkach, bankach, szkołach i innych instytucjach publicznych obowiązuje podział według płci, tzn. oddzielne pomieszczenia dostępne są dla mężczyzn oraz rodzin i kobiet. Zasady te nie dotyczą większości sklepów i kompleksów handlowych.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Siedziba:
ul. Wiertnicza 30, 02-952 Warszawa
Telefon: (22) 160 50 00
Fax: (22) 22 333 22
E-mail: plemb@mofa.gov.sa, amb.sekretariat@gmail.com

Placówki Polskie zagranicą

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Dżuddzie
Kierownik placówki: Szejk Hassan Omar Attar
Adres: Safa-Marwa Building, Khalid Bin Walid Street
Kod pocztowy: 21411
Miasto: Dżudda
Telefon: +966 12 648 00 33
Adres e-mail: attarcojed@gmail.com
Strona internetowa: gov.pl/arabiasaudyjska

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Arabii Saudyjskiej
Ambasador: Jan Stanisław Bury
Telefon: +966 11 454 92 74
Telefon dyżurny: +966 54 880 77 18
Strona internetowa: gov.pl/arabiasaudyjska

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00