Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga wysp dziewiczych USAWyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

Jest to państwo wyspiarskie na Karaibach będące terytorium zależnym USA. Można tutaj przede wszystkim wypocząć i zrelaksować się, korzystając ze wszystkich zalet Karaibów, a jednocześnie uniknąć tłumów turystów. Porozumienie się z miejscową ludnością jest niezwykle proste, gdyż mieszkańcy wysp biegle posługują się językiem angielskim.

8°C
Stolica
Charlotte Amalie
11:53
Strefa czasowa
UTC -4:0
$
waluta
dolar amerykański
kod telefoniczny
+1 340
napięcie elektryczne
120 V, 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: angielski

Położenie

Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych są zamorskim terytorium USA i leżą w Ameryce Środkowej, w południowo-zachodniej części archipelagu Wysp Dziewiczych, na wschód od wyspy Puerto Rico. Archipelag stanowią 3 większe wyspy (Saint Croix, Saint Thomas i Saint John) oraz kilkadziesiąt małych wysepek.

Warunki naturalne

Wyspy posiadają dobrze rozwiniętą linię brzegową, ponadto wokół występują liczne wystające z wody skały. Występują zarówno wybrzeża wysokie jak i niskie, które pokrywają szerokie piaszczyste plaże. Większość wysp zbudowana jest ze skał wulkanicznych, nie odnotowano tutaj jednak aktywności wulkanicznej.

Religia Klimat Kuchnia

Dwie trzecie mieszkańców wysp stanowią protestanci, drugą największą grupą wyznaniową są z kolei katolicy stanowiący niemalże 30% populacji.

Klimat

Archipelag Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych znajduje się w strefie klimatów równikowych. Jest on ponadto kształtowany poprzez pasat północno-wschodni oraz ciepłe prądy morskie. Średnia roczna temperatura wynosi 26 °C a roczne opady są dosyć wysokie.

Kuchnia

Kuchnia Wysp Dziewiczych charakteryzuje się dużą ilością owoców i jest dosyć słodka. Popularnym daniem jest zupa z czerwonej fasoli, która zwykle jest mocno dosłodzona. Podobnie klasyczne danie wysp, czyli Tannia, przygotowywana z owocu o tej samej nazwie, solonego mięsa, pomidorów, cebuli oraz przypraw. Innym smakołykiem jest sałatka ze śledzia, zawierająca tę rybę, ziemniaki, cebule, paprykę, oliwki, marchewkę i jajka na twardo. Fungi to miejscowe określenie na pierogi z mąki kukurydzianej, które często podawane są na słodko z cukrem, mlekiem, rodzynkami i cynamonem. Wegetariańskim przysmakiem jest ryż z groszkiem zwany gunga lub congo. Ryby gotowane są często w bulionie z dodatkiem cytryny, ziół, papryki i pomidorów.
Pije się tutaj głównie rum Cruzan, który można wywieźć dodatkowo poza standardowymi 5 litrami alkoholu lub soki z owoców oraz wodę, która jest wyjątkowo dobrej jakości.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Główną atrakcję wysp stanowią przede wszystkim piękne, piaszczyste plaże oraz dzikie, nieskażone przez człowieka krajobrazy. Ponadto wiele z wysp jest niezamieszkanych przez człowieka. Saint Croix jest największą wyspą archipelagu i jednocześnie jedyna z wartymi uwagi zabytkami. Znajduje się tu między innymi XVIII-wieczny fort Frederikstedt oraz budynki z czasów kolonialnych.

Warunki wyjazdowe, wiza

Polscy obywatele podróżujący do Stanów Zjednoczonych muszą posiadać wizę. Otrzymać ją można od konsula USA, nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Obowiązek wizowy nie dotyczy jedynie tych, którzy mają prawo stałego pobytu. Każdy przybywający musi wypełnić formularze imigracyjne. Trzeba pamiętać, że urzędnik ma prawo odmówić przekroczenia granicy pomimo posiadania ważnej i legalnej wizy.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Ważność paszportu powinna o 6 miesięcy przekraczać planowany okres pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

W formularzu, który otrzymujemy przed przekroczeniem granicy należy wpisać informacje na temat wszystkich wwożonych towarów. Należy zadeklarować ilość wwożonej gotówki jeśli kwota przekracza 10.000 $. Wwóz świeżego pożywienia np. wędlin, pieczywa, jarzyn i owoców jest zabroniony. Zakaz wwozu dotyczy także produktów pochodzących z Korei Północnej, Iraku, Libii i Kuby.

Co zabrać

Wybierając się na wakacje na Wyspach Dziewiczych należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
• paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Vanuatu), kserokopii paszportu – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi
• pieniędzy
• wygodnego obuwia, lekkiej odzieży, krótkich i długich spodni, swetra lub polaru, okrycia przeciwdeszczowego, nakrycia głowy oraz okularów przeciwsłonecznych
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), kremu z filtrem UV, środka przeciw komarom

Zakupy, pamiątki

Najpopularniejszymi pamiątkami z Wysp Dziewiczych są wszelkiego rodzaju wyroby rękodzielnicze oraz słynny rum Cruzan.

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Należy posiadać ubezpieczenie turystyczne, pokrywające koszty leczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem. Trzeba sprawdzić czy firma ma przedstawicielstwa w USA.

Szczepienia

Polscy obywatele wybierający się na teren Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych w podróż nie muszą poddawać się żadnym szczepieniom.

Opieka medyczna

Opieka medyczna jest na wysokim poziomie i łatwo dostępna, lecz bardzo droga. Wizyta u lekarza kosztuje zwykle 100 USD, cena za dobę szpitalu zaczyna się od 500 dolarów, nie licząc zabiegów i leków.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Placówki dyplomatyczne w Polsce

Po terytorium USA można prowadzić pojazd na podstawie międzynarodowego prawa jazdy, które obowiązuje przez czas trwania wizy. Trzeba mieć przy sobie także i polskie prawo jazdy wraz z jego tłumaczeniem. Naruszenie przepisów drogowych jest karane wysokimi mandatami. Na Wyspach, w przeciwieństwie do USA, ale podobnie jak na sąsiednich wyspach, obowiązuje lewostronny ruch pojazdów. Jednak większość samochodów pochodzi z kontynentu i posiada kierownicę z lewej strony.

Bezpieczeństwo

Obszar wysp jest terenem stosunkowo bezpiecznym dla turystów.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada USA w Polsce
Al. Ujazdowskie 29/31
00-540 Warszawa
Tel.: +48 22 504 2000

Konsulat USA w Krakowie
ul. Stolarska 9
31-043 Kraków, Poland
Tel.: +48 12 424 51 00
Fax: +48 12 424 51 03

Przedstawicielstwo w Poznaniu
ul. Paderewskiego 8
Tel.: +48 61 851 85 16
Fax: +48 61 851 89 66
E-mail: Poznań

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Stanach Zjednoczonych Ameryki
ambasador: Ryszard Schnepf
Stany Zjednoczone, Waszyngton, 2640 16th Street, N.W., 20009
Tel.: +1 202 499 1700 Tel. dyżurny: +1 202 368 4102
waszyngton.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.waszyngton.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00