Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga włochWłochy

Słoneczna Italia to kraj pełen zabytków, skarbów architektury, bogatej historii, elegancji i zapachu kawy. Niezliczona ilość zabytków starożytnego Imperium, pałace i zamki oraz zapierające dech w piersiach widoki, czynią z Włoch idealne miejsce do spędzenia urlopu. Urokliwe wysepki, morze i plaża, przyciągają tysiące turystów, gwarantując, że wakacje we Włoszech będą niezapomniane. Kamienne miasta o stromych uliczkach, na których można znaleźć ogrom małych, urokliwych restauracyjek i kawiarni przyciągają zapachami wspaniałej włoskiej kuchni, wina i kawy. Wybierz się już dziś na wakacje last minute do Włoch, by poznać znaczenie słów „Dolce Vita”.

14°C
Stolica
Rzym
16:55
Strefa czasowa
UTC +1:0
waluta
Euro
kod telefoniczny
+39
napięcie elektryczne
230 V; 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Włoski
Mieszkańcy poszczególnych prowincji posługują się lokalnymi dialektami
i odmianami włoskiego. Język włoski jest ze wszystkich języków romańskich uznawany jako najbliższy łacinie.

Położenie

Włochy położone są na Półwyspie Apenińskim na południu Europy. Ich powierzchnia wynosi 300 tys. km2. Słoneczną Italię zamieszkuje 58 milionów osób, z których 70% mieszka w miastach, w tym 2,5 mln w Rzymie. Włochy graniczą z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Na terenie państwa znajdują się dwie enklawy: San Marino w regionie Emilia Romania i Watykan w Rzymie.

Warunki naturalne

Włochy oblewane są przez Morza Liguryjskie, Tyrreńskie, Jońskie, Adriatyckie i Śródziemne. Na północy kraju znajdują się pasma Alp – najwyższych gór w Europie, wraz z ich najwyższym szczytem Mount Blanc (Monte Bianco).

Klimat Religia Kuchnia

Lata są gorące i suche, właściwie brak jest opadów od czerwca do września. Średnia temperatura w lipcu wynosi 25oC. Zimną natomiast jest dość chłodno, natomiast średnia temperatura w styczniu wynosi 7oC. Właściwie oprócz regionu Alp we Włoszech nie ma mrozów. Najbardziej suche obszary to Sycylia i Sardynia, a najbardziej wilgotne – Alpy.

Religia

Niemal 88% mieszkańców Włoch to katolicy. Pozostałe wyznania to protestantyzm obowiązujący gł. przy granicy z Austrią, a także prawosławie. Niewielki odsetek ludności to Świadkowie Jehowy oraz muzułmanie, wśród których dominują imigranci z Albanii. Niecałe 6% mieszkańców nie deklaruje przynależności do żadnej wspólnoty religijnej.

Kuchnia

Jest typową odmianą kuchni śródziemnomorskiej, bardzo różnorodną i smaczną. Poza tym cieszy się ona ogromną popularnością na całym świecie. Królują w niej świeże warzywa i owoce cytrusowe, makarony, oliwa z oliwek, aromatyczne przyprawy, ryby i oczywiście owoce morza. Najbardziej znane włoskie potrawy to pizza, spaghetti, lasagne, risotto. Jednak w każdym regionie kraju kuchnia jest nieco odmienna, także nie można się nią znudzić. Wszelkie potrawy najlepiej smakują popijane doskonałym włoskim winem, najlepiej chianti lub Corvo Nero.

Atrakcje Regiony Warunki wyjazdowe, wiza

Toskania - Toskania to jeden z najpiękniejszych regionów Włoch. Toskania to również miejsce gdzie żyli i pracowali Duccio, Masaccio, Pierodella Francesca, Botticelli, fascynuje nas tutaj architektura, malarstwo, styl życia mieszkańców.
Kto chociaż raz odwiedzi Toskanię już zawsze będzie chciał tam wracać.

Wenecja - malownicze miasta ulokowane na lagunie poprzecinanej licznymi kanałami. Warto jest tu zwiedzić przede wszystkim Plac św. Marka z Bazyliką św. Marka, która powstała w XI wieku dla przechowania relikwii Świętego, które kupcy weneccy wykradli z Aleksandrii. Święty Marek stał się patronem miasta, a jego
symbol – skrzydlaty lew do dziś jest herbem Wenecji. Można tu zobaczyć także Pałac Dożów, czyli siedzibę sponsorów i władców miasta, Most Westchnień, uważany za jedno z najbardziej romantycznych miejsc świata, Wieżę Zegarową, Dzwonnicę oraz Most Rialto.

Florencja – uznawana jest za perłę Toskanii. Strzelające w niebo wieże już z daleka witają przybywających z całego świata miłośników włoskiej kultury i historii. Zwiedzić tu można największą na świecie ceglaną katedrę Santa Maria del Fiore z wielką kopułą, która powstała w latach 1296 – 1436 oraz dzwonnicę Campanile di Giotto.

Siena – jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast Toskanii. Zgodnie z legendą Sienę założył Senius, syn Remusa, który był jednym z założycieli Rzymu, stąd jednym z najczęściej pojawiających się symboli w mieście jest Wilczyca karmiąca Romulusa i Remusa.

Rzym – będąc w Rzymie koniecznie trzeba zobaczyć – Plac Wenecki, Kolumnę Trajana, Kapitol – zaprojektowany przez Michała Anioła, Forum Romanum – polityczne i towarzyskie centrum starożytnego Rzymu. Nie w sposób także ominąć najsłynniejszy symbol Rzymu - Koloseum – Amfiteatru Flawiuszy, miejsca gdzie odbywały się antyczne igrzyska i walki gladiatorów. Kolejnymi obowiązkowymi punktami zwiedzania są Panteon – świątynia wszystkich bogóworaz Plac Hiszpański ze słynnymi Schodami Barokowymi. Miasto to główny cel wszelkich wycieczek do Włoch.

Asyż – miasto Świętego Franciszka i Świętej Klary, gdzie przesłanie miłości i dobroci emanuje na każdym kroku. Zwiedzić możemy tu Bazylikę św. Franciszka uważaną za jedną z najpiękniejszych świątyń chrześcijańskich na całym świecie.

Padwa - miasto Świętego Antoniego, będące jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i naukowych w Europie. W mieście znajduję się Uniwersytet założony w 1222 roku, w którym kształcił się między innymi Mikołaj Kopernik. Ważnym punktem zwiedzania znaleźć się powinna także Bazylika Świętego Antoniego z relikwiami Patrona miasta oraz słynnymi freskami Giotta.

Regiony

Sycylia – największa wyspa będąca autonomicznym regionem Włoch. Wspaniały górzysto-wyżynny teren pełen jest znakomitej przyrody. Sycylia to także wspaniałe zabytki, piękne miasta Cefalu, Erice, Palermo i magiczna Taormina zwana „rajem na ziemi”.

Sardynia – to druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Ta skalista wyspa jest jednym z najatrakcyjniejszych rejonów Włoch. Pełna pięknych plaż, błękitnej, przezroczystej wody morskiej i wspaniałej roślinności.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019:
• do 9.12 brak obostrzeń, obowiązek przedstawienia autodeklaracji
• 10.12-20.12 obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch; w razie braku testu obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie
• 21.12-06.01 obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie
• 07.01- 15.01 obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch; chyba, że przebywało się na terytorium Polski w dniach 21.12-06.01, wtedy również przyjeżdżając do Włoch należy poddać się 14-dniowej kwarantannie.

1. Ograniczenia transportowe dla regionu Sycylii:
Osoby wjeżdżające na Sycylię są zobligowane zarejestrować pobyt za pośrednictwem aplikacji „Bezpieczna Sycylia” (Sicilia Sicura) lub też poprzez przygotowaną w tym celu stronę internetową.
Od 30 września do 30 października br. osoby wjeżdżające na Sycylię są zobligowane do przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku badania na koronawirusa, przeprowadzonego w okresie do 72 godzin przed wjazdem na terytorium Sycylii. W przypadku braku takiego zaświadczenia należy poddać się testowi w momencie przybycia na lotnisko lub do portu. Należy liczyć się z długim czasem oczekiwania na wykonanie testu na lotnisku lub w porcie.

Szczegółowe informacje:
www.gov.pl/web/wlochy/sytuacja-epidemiologiczna-w-polnocnych-wloszech-w-zwiazku-z-koronawirusem-covid-19

2. Ograniczenia transportowe dla regionu Sardynii:
Aktualnie dla obywateli polskich nie ma wymogu zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19 nie ma obowiązku kwarantanny.
SARDYNIA: Informujemy, że każdy podróżny udający się na Sardynię ma obowiązek wypełnić formularz PLF, znajdujący się na stronie: https://sus.regione.sardegna.it/sus/covid19/regimbarco/init
Po wypełnieniu formularza i weryfikacji danych podróżni otrzymają kod QR, który obowiązkowo należy okazać zarówno na lotnisku wylotowych jak i docelowym w formie wydrukowanej lub elektronicznej (w telefonie). W przeciwnym wypadku, turyści poddani zostaną obowiązkowemu testowi na Covid19 na własny koszt.

Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Nie ma ograniczeń przy wwozie i wywozie pieniędzy. Jednakże zgodnie z przepisami unijnymi, podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Włoch są zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10.000 EUR (także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych, itp.).
Zwierzęta domowe zabierane w podróż do państw Unii Europejskiej muszą posiadać paszport, co jest wymogiem prawa unijnego. Do wyrobienia takiego paszportu z emblematami UE potrzebne będą dokumenty zawierające dane właściciela oraz informacje o zwierzęciu. Niezbędne jest także przedstawienie zaświadczenia o szczepieniach zwierzęcia i przebytych chorobach. Zwierzę musi mieć identyfikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia będą odnotowane w paszporcie. Paszporty wydają lecznice weterynaryjne, których spis znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Identyczne zasady obowiązują w podróżach z psami i kotami do sąsiednich państw nie należących do UE, ale mających te same standardy ochrony przed wścieklizną, tzn. do Watykanu i San Marino.

Co zabrać

Na wakacje we Włoszech należy zabrać lekkie, bawełniane ubranie, wygodne buty do zwiedzania, nakrycie głowy, krem z filtrem UV, aparat fotograficzny.

Zakupy, pamiątki

Sklepy otwarte są zazwyczaj w godzinach 9:00 – 13:00 i 15:30/16:00 – 19:30/20:00 od wtorku do soboty oraz w poniedziałkowe popołudnia.
Wracając z wycieczki we Włoszech warto jest przywieść ze sobą znakomite wino, likier Limoncello, oryginalne włoskie sery takie jak ricotta, parmezan, gorgonzola.
Poza artykułami spożywczymi z wakacji we Włoszech na pamiątkę przywieść można szkło weneckie czy też maski karnawałowe.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Kawa w barze – 0,80-1,50€
Danie z makaronu – od 6€
Pizza - od 8€
Woda mineralna 1.5l – od 0,40€
Piwo 0.5l – od 0,80€
Wino 0,75 - od 2,5 €
Gałka loda – 1,20-3,00€
Bułka – 0,30€
Bagietka - 0,6 €
Sok 1 l - od 1,7 €
Bilet autobusowy – 1,00-1,50€

Ubezpieczenie

Osoby płacące składki na NFZ mają prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia.
Podczas wizyty u lekarza, należy przedstawić dokument potwierdzający ubezpieczenie, tzn. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach.
Osoby nieubezpieczone w Polsce powinny przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Szczepienia

We Włoszech nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane szczepienia.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

W przypadku zlecenia badania specjalistycznego, pobierana jest opłata, która ustalana jest przez władze regionu. W nagłym przypadku i w dni wolne od pracy można zgłosić się do przyszpitalnych ambulatoriów. W przypadku stwierdzenia przez lekarza sytuacji wymagającej pilnej interwencji, świadczenie jest bezpłatne. W niektórych miejscowościach znajdują się specjalne ośrodki zdrowia dla turystów (Servizio di guardiaturistica, Servizio di guardiamedicaestiva). Opłaty za świadczenia zdrowotne: wizyta u lekarza - do 36 EUR (za poradę lub badanie). Leczenie szpitalne jest bezpłatne, chyba że pacjent wybierze salę o podwyższonym standardzie. Za niektóre leki na receptę trzeba zapłacić wyłącznie niewielką opłatę ryczałtową (do 3,10 EUR), za pozostałe trzeba zapłacić pełną lub częściową. Zniżki lub całkowite zwolnienie z opłat przysługują m.in. niepełnosprawnym, dzieciom do lat 6, niewidomym i głuchoniemym, przewlekle chorym oraz kobietom w ciąży. Do wystawienia recepty objętej refundacją uprawniony jest lekarz praktykujący w państwowej służbie zdrowia.

Informacje dla kierowców

Kierowcy posiadający ważne polskie lub międzynarodowe prawo jazdy lub polskie świadectwo kwalifikacji w przypadku kierowców zawodowych mogą prowadzić samochody na terenie Włoch. Przy wyjazdach turystycznych nadal honorowane są polskie prawa jazdy zarówno z terminową jak i z bezterminową ważnością.
Zgodnie z włoskim kodeksem drogowym, kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą są zobowiązani do natychmiastowego opłacenia mandatów nałożonych przez kompetentne służby za wykroczenia popełnione w ruchu drogowym.
Maksymalny limit dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Samochód mogą wypożyczyć osoby mające ukończone 23 lata oraz posiadają prawo jazdy od co najmniej roku. Podczas jazdy należy pamiętać, że Włosi nie należą do idealnych kierowców i lubią jeździć szybko i brawurowo. Znaki drogowe są takie same jak w pozostałych krajach europejskich. Wszelkie ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych to są takie same jak w Polsce.

Bezpieczeństwo

Turyści przebywający na wakacjach we Włoszech narażeni są przede wszystkim na kradzieże (dokumenty, pieniądze) oraz włamania i kradzieże samochodów.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• W razie wypadku lub innego zdarzenia wymagającego interwencji należy powiadomić policję (tel. 113), karabinierów (tel. 112), straż pożarną (tel.115). Wprowadzany jest także uniwersalny numer pomocy - tel. 112, pod który będzie można dzwonić w każdej sprawie. Połączenia są bezpłatne.
• Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji lub karabinierów. Protokół będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. W razie utraty paszportu lub innego dokumentu należy zgłosić to policji i jak najszybciej skontaktować się z polską placówką.
• Automaty telefoniczne we Włoszech działają wyłącznie na kartach magnetycznych, które można kupić na poczcie, w kioskach a nawet w barach i kawiarniach. Korzystanie z nich a także z włoskich kart pre-paid jest najtańszą opcją, zwłaszcza jeśli chodzi o rozmowy międzynarodowe.
• MasterCard, American Express i Visa są powszechnie akceptowane. Czeki podróżne można zrealizować w każdym banku. Bankomatów jest bardzo dużo i można z nich korzystać przez całą dobę.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Włoch w Polsce
pl. Dąbrowskiego 6,
00-055 Warszawa
tel. (0-22) 826 34 71
fax. (0-22) 827 85 07
e-mail: ambasciata.varsavia@esteri.it
Strona www: http://www.ambvarsavia.es

Wydział Konsularny:
pl. Dąbrowskiego 1, 00-055 Warszawa
tel. (0-22) 826 53 08, 826 53 02 (dział wizowy)
fax (0-22) 827 89 42
e-mail: consolare.varsavia@esteri.it

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Rzymie
Via P.P. Rubens, 20
00-197 Rzym
Tel. +39 06 36204200
Fax. +39 06 3217895
Email: ambaroma@msz.gov.pl

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00