Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga TurcjiTurcja

Wspaniała pogoda, piękne plaże, błękitna, ciepła woda to powody, dla których warto wybrać się na wakacje do Turcji. Jest to kraj przystosowany do turystyki masowej, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy plażowania mogą wybierać z wielu piaszczystych plaż, mając pewność, że pogoda dopisze. Wiele miejsc pozwala na uprawianie sportów wodnych od żeglowania przez windsurfing, narty wodne, skutery, aż po nurkowanie. Dla tych którzy lubią trekking, znajdą się miejsca do spacerów i wspinaczek. Turcja jest dosyć niedrogim kierunkiem dlatego też jest miejscem idealnym na wyjazdy rodzinne.

°C
Stolica
Ankara
Strefa czasowa
UTC +
TRY
waluta
lira turecka
kod telefoniczny
+90
napięcie elektryczne
230 V, 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy - turecki

Położenie

Państwo znajdujące się w Azji, na półwyspie znanym jako Azja Mniejsza. Zaledwie około 3% powierzchni kraju leży na kontynencie europejskim, część ta zwana jest Tracją i od Turcji Azjatyckiej oddzielona jest morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele.

Warunki naturalne

Turcja jest krajem wyżynno-górzystym, który jeszcze w starożytności był obszarem aktywności wulkanicznej. Obecnie najwyższe szczyty kraju są właśnie wygasłymi wulkanami. Wyżyna Anatolijska obejmuje większość powierzchni Turcji, a gdzieniegdzie urozmaicona jest malowniczymi kotlinami. Na północy ciągną się Góry Pontyjskie, na wschodzie zaś Wyżyna Armeńska, na której znajduje się najwyższy szczyt kraju, czyli słynna, biblijna góra Ararat.

Religia Klimat Kuchnia

Turcja jest państwem niemalże jednowyznaniowym, gdyż muzułmanie stanowią 98% populacji kraju. Ze względu na to, że dominującą religią jest islam, przestrzegać należy zasad ubioru i zachowania, obowiązujących wyznawców tej religii. Wśród mniejszości religijnych występują między innymi chrześcijanie, hindusi oraz buddyści.

Klimat

Turcja leży w strefie oddziaływania klimatu podzwrotnikowego, w związku z czym temperatura przez cały rok wyższa niż w państwach europejskich. Temperatury latem sięgają nawet 30°C, zimą zaś potrafią wynosić nawet 10°C. Najwyższe temperatury przypadają na południowe wybrzeże kraju, najniższe z kolei na część północną oraz wysokie szczyty górskie.

Kuchnia

Kuchnia turecka nie jest skomplikowana, bazuje zazwyczaj na prostych połączeniach. Najpopularniejszym rodzajem mięsa jest jagnięcina lub baranina podawana z dużą ilością warzyw. Warzywa często traktowane są jako osobne dania, smażone z cebulą i pomidorami w bardzo dużej ilości oliwy z oliwek, z solą, cukrem, czosnkiem, podawane na zimno. Jednym z bardziej znanych dań tego rodzaju jest imambayıldı, czyli faszerowany bakłażan w oliwie. Najsłynniejszym daniem kuchni tureckiej jest kebab czyli mięso z rusztu podawane w bułce lub placku tureckim z warzywami i sosami. Jest to przykład współczesnej, prostej kuchni tureckiej. Warto spróbować tureckiej herbaty, która zwykle podawana jest w małych szklaneczkach, jest ona bardzo gorąca i słodka. Podobnie podawana jest kawa. Popularne są także soki i napary wiśniowe oraz jabłkowe. Narodowym napojem Turków jest rakı, czyli wódka anyżowa o lekkim smaku lukrecji. Raki zwykle podawana jest silnie schłodzona i zmieszana pół na pół z wodą. Natomiast najpopularniejszymi tureckimi deserami i słodyczami znanymi na całym świecie są baklava oraz chałwa.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

• Efez – antyczne miasto o greckim rodowodzie, bogate w zabytki pochodzące ze starożytności
• Pamukkale – zwane często bawełnianymi zamkami. Znajdują się tutaj wapienne skały, wody termalne słynny cmentarz Necropolis z grobowcami i sarkofagami pochodzącymi z różnych epok.
• Kapadocja – bajkowa i zachwycająca kraina, której nie da się zapomnieć. Budynki wykute w skałach.
• Stambuł – jedno z najciekawszych miejsc w kraju, niegdysiejsza stolica, miasto pełne niesamowitych zabytków sakralnych
• Riwiera Turecka – najbardziej turystyczne wybrzeże Turcji ciągnące się od Alanyi, przez Side i Antalię, po Morze Egejskie.

Warunki wyjazdowe, wiza

• Wszyscy pasażerowie przybywający do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską, są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testów PCR wykonanych w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji. Ponadto wszyscy podróżni, udający się do Turcji, zobowiązani są wypełnić, na 72 h przed wylotem, elektroniczny formularz zgłoszenia Podróżnego - Traveler Entry Form. Formularz dostępny jest na stronie https://register.health.gov.tr/. Po wypełnieniu formularza pasażer otrzyma dokument potwierdzający rejestrację wraz z unikatowym kodem HES. Dokument należy wydrukować lub zachować na urządzeniu mobilnym, w celu okazania go obsłudze linii lotniczej przed wylotem.
• Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na obecność COVID-19 zwolnieni są ozdrowieńcy.
• Z obowiązku posiadania negatywnego wyniku zwolnione są również osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepienia (w zależności od producenta i ilości wymaganych dawek), a od ostatniej minęło przynajmniej 14 dni. Należy mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie w języku angielskim poświadczające wykonane szczepienie (wydruk ze strony https://pacjent.gov.pl oraz kartkę otrzymaną przy szczepieniu, na której znajduje się nazwa przyjętej szczepionki).
• Dzieci do lat 6-ciu zwolnione są z obowiązku przedstawiania wyników testów.
• Jeśli turyści nie spełniają żadnego z powyższych warunków, przylatując do Turcji należy okazać jeden z poniższych testów lub dokumentów:
- negatywny wynik testu RT PCR na COVID 19 zrobiony nie wcześniej niż 72 h przed przylotem do Turcji (w laboratoriach certyfikowanych przez odpowiednie władze krajowe i międzynarodowe oraz przetłumaczony na język angielski).
- negatywny wynik szybkiego testu antygenowego zrobiony nie wcześniej niż 48 godzin przed przylotem do Turcji (w laboratoriach certyfikowanych przez odpowiednie władze krajowe i międzynarodowe oraz przetłumaczony na język angielski).
• Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej.
• Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Turcji jest ważny paszport. Przed wyjazdem z Polski należy upewnić się, czy dokument jest ważny, w dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia).

Paszport

Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Brak ograniczeń przy wwożeniu środków płatniczych, przy czym sumy powyżej 5 tysięcy USD należy zgłosić przy wjeździe, by nie było problemu z ich wywiezieniem. Ilość przywożonych artykułów nie może wskazywać na ich inne przeznaczenie, niż do celów osobistych. Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym oraz historycznym.

Co zabrać

Na wycieczkę do Turcji należy zabrać lekkie i przewiewne ubranie z długim rękawem i długimi nogawkami. Zabieramy też okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy. Trzeba pamiętać, że strój kąpielowy i plażowy nosić można jedynie na terenie basenu hotelowego i na plaży.

Zakupy, pamiątki

Zakupy w Turcji to ciekawy element podróży, ze względu na możliwość targowania się oraz ciekawe, niespotykane produkty. Warto odwiedzić także różnego rodzaju bazary. Oprócz tanich cotygodniowych bazarów, w Stambule mnóstwo jest sklepów wartych odwiedzenia. Od lat Turcja kojarzy się w Polsce jako zagłębie tanich ciuchów, złota i wyrobów skórzanych. Jednak ceny tych wyrobów są tylko minimalnie niższe niż w Polsce. Z tradycyjnych, typowych pamiątek warto kupić Oko Proroka, czyli symbol przynoszący szczęście i mający chronić przed urokami, który dostępny jest we wszelkich możliwych rozmiarach i formach. Popularne są także wyroby z morskiej pianki, mosiądzu, fajki wodne, butelki raki oraz chałwa.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Butelka wody 1l – 0,8 TRY
Kebab – 2-3 TRY
Obiad w niedrogiej restauracji – ok. 7 TRY
Nocleg – nawet od 10 TRY
Należy pamiętać o możliwości targowania się.

Ubezpieczenie

Turyści przy zakupie ubezpieczenia w ramach pakietu usług biura podróży powinni zwracać uwagę na jego zakres, szczególnie na wyłączenia, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności. Z uwagi na wysokie koszty leczenia warto wykupić polisę obejmującą koszty leczenia i NNW.

Szczepienia

Nie ma obowiązku dokonywania szczepień, jednak zalecane jest szczepienie przeciwko żółtaczce. Brak zagrożeń epidemiologicznych.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Służba zdrowia jest w znacznym stopniu prywatna. Wizyta u lekarza może kosztować od 100 USD wzwyż, natomiast dzień pobytu w szpitalu od 500 USD. Większe szpitale mają podpisane umowy z ubezpieczycielami i honorują polisy ubezpieczeniowe. W mniejszych miejscowościach należy liczyć się z koniecznością dokonania opłaty gotówką.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest ubezpieczenie OC dla pojazdu i zielona karta. Pojazdy wpisywane są do paszportu oraz rejestrowane w systemie celnym. Zagraniczny samochód może znajdować się na terytorium Turcji bez odprawy celnej do 6 miesięcy, jednakże nie dłużej niż ważność zielonej karty.
Na drogach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż kierowcy tureccy nie przywiązują nadmiernej wagi do zasad ruchu drogowego. W razie wypadku należy pozostawić pojazd na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu policji. Podczas ustalania przyczyn wypadku lub stłuczki można spotkać się z presją np.: ze strony policjanta aby podpisać protokół lub inne dokumenty w języku tureckim, czego nie należy robić.

Bezpieczeństwo

W dużych miastach zdarzają się przypadki rozbojów i kradzieży lub zapraszanie do lokali, gdzie pod groźbą przemocy zapłacić trzeba wygórowany rachunek za zamówione napoje. Można spotkać się także z propozycjami nabycia narkotyków lub ich przewozu.
Należy zachować rozsądek i ściśle stosować się do zaleceń władz tureckich i organizatorów pobytów turystycznych.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Turcja jest krajem muzułmańskim, co wymusza na cudzoziemcach przestrzegania określonych zachowań, szczególnie podczas zwiedzania miejsc kultu religijnego. W meczetach należy przed wejściem zdjąć obuwie, zaś kobiety nie mogą wchodzić z odkrytymi głowami i ramionami oraz w szortach. Również podczas podróżowania po wschodnich rejonach Turcji kobiety nie powinny mieć odsłoniętych nóg i ramion. Kobiety poruszające się samotnie mogą być narażone na kłopotliwe zaczepki, również w dużych miastach.
• Dni pracy urzędów: poniedziałki-piątki w godz. 9.00-17.00. Należy liczyć się z żądaniem ponoszenia nie zawsze uzasadnionych opłat.
• Szczególnie we wschodnich rejonach Turcji w okresie ramadanu restauracje zamknięte są aż do godziny iftar, czyli zachodu słońca. Dopiero wtedy można zjeść pierwszy posiłek. Do tej godziny należy unikać jedzenia i picia w miejscach publicznych.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Republiki Turcji
ul. Malczewskiego 32, 02-622 Warszawa
tel. (0-22) 646 43 21-22;
tel. 0 791190543 (24 godz. w sytuacjach nadzwyczajnych)
fax (0-22) 646 37 57
e-mail: turkemb[at]zigzag.pl
Wydział Konsularny:
tel. (0-22) 646 43 24
fax (0-22) 646 37 57

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Ankarze
0650 Ankara – Kavaklidere PK-20, Ataturk Bulvari 241
Telefon: (00-90 312) 457 20 01, 467 56 19, 467 33 65
Faks: (00-90-312) 467 89 63
Faks całodobowy: (00 90 312) 468 83 01
E-mail: ankara.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl
Wydział Konsularny w Ankarze
0650 Ankara – Kavaklidere PK-20, Ataturk Bulvari 241
Telefon: (00-90 312) 457 20 20, 467 78 24
Faks: (00-90 312) 468 83 01
www.ankara.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Stambule
Giz 2000 Plaza, Ayazaga Koyu Yolu No. 7 K. 5
Maslak, 34398 Stambuł
Telefon: (00-90212) 290 66 30, 290 66 31
Faks: (00-90212) 290 66 32
www.stambulkg.polemb.net
E-mail: stambul.kg.sekretariat[at]msz.gov.pl

Konsulat RP w Antalya
Konsul honorowy Talha Görgülü (języki: turecki, angielski)
Kayi Plaza, Guzeloba Mahallesi, Ay-Sokak No. 1, 07230 Lara-Antalya
Telefon: (00-90-242) 310 85 37
Faks: (00-90-242) 310 85 42

Konsulat RP w Mersin
Konsul honorowy Jan Taşçı (języki: turecki, angielski, niemiecki, aramejski, arabski)
İsmet İnönü Bulvarı, Uysal Apt. K. 4 D. 7, 33002 Mersin
Telefon: (00-90-324) 232-46-18
Faks: (00-90-324) 231-45-31

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00