Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga TogoTogo

Od roku 1960 Togo jest niepodległą republiką afrykańską, położoną nad Zatoką Gwinejską, zamieszkiwaną przez dwie główne grupy plemienne. Południe kraju zamieszkują plemiona Ewe, północ zaś plemiona Kabre. Togo jest niewielkim krajem afrykańskim wciśniętym pomiędzy Ghanę i Benin i liczy około 4 mln mieszkańców.  W północnej części kraju zobaczyć można pojedyncze pustynne domy-twierdze, czyli beduińskie ksary.

°C
Stolica
Lome
07:32
Strefa czasowa
UTC +0:0
XAF
waluta
frank CFA
kod telefoniczny
+ 228
napięcie elektryczne
220V, 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: francuski

Położenie

Togo znajduje się w Afryce Zachodniej, nad Zatoką Gwinejską. Na zachodzie graniczy z Ghaną, na wschodzie z Beninem, na północy natomiast z Burkiną Faso. W czasach kolonialnych Togo stało się francuską kolonią. Południowy kraniec państwa znajduje się zaledwie 6° na północ od równika, zaś przez zachodnią część kraju przebiega południk 0°.

Warunki naturalne

Linia brzegowa Togo wynosi 56 km i jest bardzo mało urozmaicona. Dużą część powierzchni kraju pokrywają wyżyny i góry, zaś na południu znajduje się nizina nadbrzeżna.

Religia Klimat Kuchnia

Togo zaliczane jest do krajów tzw. „czarnej Afryki”, w związku z czym struktura wyznaniowa wygląda zupełnie inaczej niż u północnych sąsiadów. Wyznawcy animizmu stanowią niemalże 40% mieszkańców Togo, katolicy około jedną czwartą, protestanci jedną piątą i podobnie muzułmanie. Wyznawcy pozostałych religii występują w Togo bardzo nielicznie.

Klimat

Togo leży w obrębie oddziaływania klimatu podrównikowego. Na obszarze całego kraju wilgotność powietrza i temperatury są dosyć wysokie w ciągu całego roku.

Kuchnia

Kuchnia Togo, jest połączeniem kuchni afrykańskiej z wpływami kuchni francuskiej. Potrawy składają się głównie z ryżu i ryb. Popularne jest również mięso kozie oraz co może być nieco szokujące, szczurze. Potrawy podaje się zazwyczaj z warzywami oraz pikantnymi sosami. Innymi głównymi składnikami tradycyjnej kuchni togijskiej jest kukurydza, maniok, kasza, bataty i fasola, czyli wszystkie rośliny, które uda się wyhodować w afrykańskim klimacie. Narodowym daniem Togo jest Fufu, czyli specjalna potrawa z sosem robionym z warzyw i mięsa. Do posiłków podaje się najczęściej piwo, lemoniadę lub sok bissap. Pije się również wina, w tym wino palmowe.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

• Dolina Tamberna – niezwykłe afrykańskie domki - lepianki z gliny przypominające miniaturowe fortece.
• Lome – stolica Togo i największe miasto w kraju; warto wybrać się na targ fetyszy.
• Kpalime – najciekawszym aspektem okolicy Kpalime, są setki barwnych, przepięknych motyli.
• Aneto – była stolica Togo położona na lagunie.
• Jezioro Togo – miejsce służące głównie uprawianiu sportów wodnych.

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele polscy udający się do Togo muszą posiadać ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Togo w Berlinie, na lotnisku w Lome oraz na większych przejściach granicznych. Wizy na lotnisku oraz na granicy lądowej wydawane są na 7 dni. By je przedłużyć, przed upływem terminu ważności, należy zgłosić się do prefektury policji w Lome.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Togo przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Togo.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów międzynarodowych.

Co zabrać

Turyści wybierający się w podróż do Togo powinni pamiętać o zabraniu ze sobą:
• wygodnego obuwia (sportowego lub sandałów), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, swetra na chłodniejsze wieczory, okrycia przeciwdeszczowego, kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV oraz środki przeciw komarom

Zakupy, pamiątki

Najpopularniejszymi pamiątkami z Togo są wszelkiego rodzaju wyroby rękodzielnicze.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

woda 1.5l - od 350 do 500 XAF
piwo - od 500 do 800 XAF
cola - 400 XAF
kawa - 125 XAF
przekąska na ulicy - 100 XAF
posiłek w lepszej restauracji - od 1 500 do 2 200 XAF

Ubezpieczenie

Kontrolowane jest posiadanie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Uznawane są polisy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych, w tym polskich.

Szczepienia

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze i adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia.
Występują znaczne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, w tym głównie malaria, cholera, tyfus, żółta febra, wirusowe zapalenie opon mózgowych, żółtaczka A i B, AIDS oraz inne choroby tropikalne. Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w krajach tropikalnych.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w stolicy. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza krajem. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, natomiast doba pobytu w szpitalu kosztuje ok. 200 USD.

Informacje dla kierowców

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednakże prowadzenie pojazdów przez turystów nie jest zalecane. Komunikacja drogowa obsługiwana jest przez autobusy, mikrobusy i samochody osobowe. Jednak jakość usług jest niska, nie obowiązują rozkłady jazdy, a pojazdy często ulegają awariom. Główna droga asfaltowa wiodąca z południa kraju ku granicy z Burkina Faso jest w stosunkowo dobrym stanie.

Bezpieczeństwo

Togo, w porównaniu z innymi państwami regionu, jest stosunkowo bezpieczne dla turystów. Występuje jednak wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością, zwłaszcza w Lome w okolicy plaż i bazarów. Odradza się podróżowanie w pojedynkę i po zmroku.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

W Polsce nie ma placówki Dyplomatycznej Togo. Najbliższa znajduje się w Berlinie.

Ambasada Republiki Togo
Grabbeallee 43, D-13156 Berlin
tel. (0-0 49 30) 499 08 968
fax (0-0 49 30) 499 08 967

Placówki Polskie zagranicą

W Togo nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo znajduje się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży w Nigerii.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nigerii
Ambasador: Przemysław Niesiołowski
Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 807 663 1021 Tel.: (w godzinach pracy urzędu) +234 805 200 0204 Tel. dyżurny: (po godzinach pracy urzędu) +234 807 755 0499
abuja.secretary@msz.gov.pl (sprawy pozakonsularne)
abuja.consulate@msz.gov.pl(sprawy konsularne)
www.abudza.msz.gov.pl

Konsulat RP w Lomé
Konsul Honorowy: Soumou Tchamdja
Lomé, 93 Bld. Du Mono, B.P. 7710
tel. +(228) 222 22 47, kom. (228) 904 36 00
fax. +(228) 222 23 29
e-mail: istdce@cafe.tg ; este@netcom.tg

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00