Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga tanzaniiTanzania

Wakacje w Tanzanii są pomysłem doskonałym dla osób pragnących przybliżyć się do natury, a przy okazji poznać z bliska przyrodę bardzo odmienną od europejskiej. Jest to piękny, intrygujący kraj mający turystom wiele do zaoferowania. Każdy kto zdecyduje się na wypoczynek w Tanzanii będzie miał okazję przyjrzeć się z bliska niecodziennym okolicznościom przyrody, takim jak migracje afrykańskich zwierząt, soczyście zielone lasy deszczowe i oczywiście najwyższa góra Afryki, czyli słynne Kilimandżaro. Miłośnicy aktywnego wypoczynku docenią z pewnością wspaniałe warunki do uprawiania trekkingu oraz wspinaczki górskiej.

10°C
Stolica
Dodoma
18:12
Strefa czasowa
UTC +3:0
TZS
waluta
szyling tanzański
kod telefoniczny
+255
napięcie elektryczne
230 V; 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Języki urzędowe: suahili, angielski

Położenie

Tanzania jest państwem położonym w Afryce wschodniej, nad Oceanem Indyjskim, zaledwie 6° na południe od równika. W skład państwa poza częścią kontynentalną wchodzą także przybrzeżne wyspy, jak Zanzibar, Pemba, Mafia oraz wiele innych mniejszych. Tanzania graniczy z ośmioma państwami afrykańskimi. Zaczynając od północy: z Kenią, Ugandą, Rwandą, Burundi, Republiką Demokratyczną Konga, Zambią, Malawi i Mozambikiem na południu.

Warunki naturalne

Zdecydowaną większość powierzchni Tanzanii pokrywa rozległy płaskowyż Unyamwezi o wysokości wahającej się od 900 do 1500 m n.p.m. Cała powierzchnia płaskowyżu porozcinana jest rowami tektonicznymi będącymi częścią systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Przez centralną część kraju biegnie Wielki Rów Wschodni, zaś zachodnią granicę wyznacza jezioro Tanganika, leżące w rozpadlinie Wielkiego Rowu Zachodniego. W obrębie rowów tektonicznych wznoszą się wysokie masywy górskie, składające się głównie z wulkanów, w tym najwyższy szczyt w Afryce, czyli wulkan Kilimandżaro o wysokości 5895 m n.p.m. Niziny występują jedynie wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego oraz na wyspach, które w dużej mierze mają charakter nizinny. W północnej części kraju znajduje się jezioro Wiktorii, będące największym jeziorem Afryki oraz trzecim pod względem powierzchni na świecie. Miejscami wzdłuż wybrzeża występują rafy koralowe.

Religia Klimat Kuchnia

W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na najbardziej atrakcyjnych turystycznie wyspach Tanzanii, jak Zanzibar i Mafia, bezwzględnie należy przestrzegać zasad wyznaczonych przez religię i kulturę islamu. Odstawić należy przede wszystkim szorty, mini spódnice, przezroczyste sukienki oraz stroje plażowe poza plażą, gdyż mogą one narazić turystów na nieprzyjemności. Również fotografowanie i filmowanie może wywołać gwałtowny sprzeciw miejscowej ludności, gdyż w religii muzułmańskiej nie jest to zbyt dobrze postrzegane. W czasie ramadanu, czyli muzułmańskiego postu trwającego miesiąc, oczekuje się, że w ciągu dnia turyści nie będą ostentacyjnie spożywali posiłków oraz napojów w miejscach publicznych, by nie sprawiać przykrości poszczącym. Podczas ramadanu lokale gastronomiczne na Zanzibarze (również te obsługujące turystów), w ciągu dnia są nieczynne.

Klimat

W całym kraju panuje klimat podrównikowy, w swoich dwóch odmianach, na płaskowyżu suchy, zaś na wybrzeżu, wyspach i w wyższych piętrach gór wilgotny. W związku z czym opady także rozkładają się dosyć nierównomiernie. Na płaskowyżu opady są dosyć niskie, a ich wartość rośnie wraz ze zbliżaniem się do wybrzeża. Najwyższe wartości opadów odnotowywane są na wyspach oraz w najwyższych partiach gór, gdzie z powodu niskiej temperatury wilgotne powietrze płynące znad oceanu skrapla się i opada zwykle w postaci śniegu bądź deszczu ze śniegiem. Niemalże na terenie całego kraju, z wyłączeniem terenów wysokogórskich, temperatura w ciągu dnia przez cały rok nie spada poniżej 20 °C, jednak należy uważać, gdyż nocą potrafi być nieprzyjemnie chłodno.

Kuchnia

Narodowa kuchnia Tanzanii ma wiele wspólnego z tradycjami kulinarnymi sąsiadów, przede wszystkim z kuchnią Kenii. Królują potrawy z mięsa, najczęściej pieczonego, aromatyczne sosy o gęstej, kremowej konsystencji przyrządzane na bazie warzyw bądź mięsa czy też potrawy z dodatkiem curry i mleczka kokosowego. Jako dodatek do dań często podawane jest ugali, czyli rodzaj papki z mąki kukurydzianej. Do dań z mięs oraz ryb często dodawane są banany, dzięki czemu uzyskiwany jest wyjątkowy, niepowtarzalny smak potraw. W zależności od regionu w kuchni narodowej zauważyć można pewne różnice.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

• Manyara - niewielki park miedzy zachodnim brzegiem Jeziora Manyara a zboczami Rowu Afrykańskiego. Zachwyca bujną, różnorodną roślinnością, a w szczególności obfitością gatunków palm. Teren ten przecinają liczne strumienie. Spotyka się tu też wiele chronionych gatunków zwierząt oraz wiele różnorodnych gatunków ptaków.
• Serengeti - jeden z największych i najbardziej znanych obszarów ochrony przyrody na świecie. Park Narodowy Serengeti wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a jego nazwa pochodzi z języka masajskiego i oznacza wielką suchą ziemię. Serengeti słynie z migrujących sezonowo w porze suchej, czyli od października do maja, liczących dziesiątki tysięcy stad antylop, zebr, gazeli czy bawołów.
• Wąwoz Olduvai - znajduje się tutaj jedno z najsłynniejszych stanowisk archeologicznych i antropologicznych w Afryce. Warstwy geologiczne wąwozu zawierają ślady obecności człowieka i innych gatunków człekokształtnych datowane na około 2,5 mln lat p.n.e. Na granicy Olduvai mieści się muzeum, w którym prezentowane są wystawy obrazujące historię wąwozu i całego obszaru.
• Park Narodowy Kilimandżaro - park ten jest idealną bazą wypadową dla miłośników trekkingu. Na terenie parku znajduje się las deszczowy, łąki i pustynie alpejskie, a także zapierające dech w piersiach szczyty górskie o wysokości do 2700 m n.p.m.

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele Polski muszą posiadać wizę, aby przekroczyć granicę i przebywać w Tanzanii.
Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych (w tym na lotnisku na Zanzibarze, na lotnisku w Dar es Salaam i na lotnisku Kilimandżaro) oraz przez internet (https://eservices.immigration.go.tz/).
Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu uzyskanej na przejściu granicznym i ważnej przez 90 dni to 50 USD.
Na przejściach granicznych nie można uzyskać wizy wielokrotnego wjazdu.
Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii.

COVID-2019:
Aktualnie dla obywateli polskich nie ma wymogu zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19 nie ma obowiązku kwarantanny. Należy pamiętać o stosowaniu się do ograniczeń np. zachowania wymaganej odległości, noszenie maseczek itp.
Podróżni mogą zostać poproszeni o podanie swojego miejsca zakwaterowania oraz namiarów do kontaktu.

Paszport

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii. Dowód wniesienia opłaty wizowej należy zachować do kontroli. Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą mieć wizy, o ile nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej i posiadają dokumenty wymagane przy wjeździe do kraju. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę oraz autonomiczny Zanzibar, jednakże wiza ważna jest na terytorium całego państwa. Cudzoziemców obowiązuje lokalna kontrola paszportowa i celna zarówno przy wjeździe jak i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno jednak wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej.
Na przywożenie i wywożenie broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich wymagane są specjalne zezwolenia. Jednakże zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej oraz skór dzikich zwierząt.

Co zabrać

Wybierając się na wakacje do Tanzanii warto spakować do walizki lekkie bawełniane ubranie, wygodne buty do zwiedzania, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, środki do ochrony przed owadami, kapelusz do ochrony przed słońcem oraz ciepły sweter w razie wycieczki w góry.

Zakupy, pamiątki

Spędzając wczasy w Tanzanii warto pokusić się o wyjście na zakupy. Swoim bogactwem asortymentu przyciąga jeden z największych bazarów - Mwana Kwerekwe na Zanzibarze. Można tu zakupić ręcznie plecione maty, biżuterię, rzeźby z drewna oraz aromatyczne olejki. Będąc na wakacjach w Tanzanii powinni Państwo skosztować na miejscowych bazarach przepysznych owoców zarówno tych świeżych jak i suszonych.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

butelka wody 0,3 l - 0,5 USD
obiad w restauracji - około 60 USD
piwo - 2 USD
butelka wina - 15 USD

Ubezpieczenie

Zagraniczne ubezpieczenia zdrowotne ani polisy komunikacyjne nie są honorowane. Szpitale wymagają pokrycia kosztów przez pacjenta lub jego rodzinę. Wykupienie polisy jest jednak zalecane w celu ewentualnego późniejszego dochodzenia zwrotu wydatków za leczenie, opiekę lekarską itp. Od turystów wjeżdżających samochodem wymaga się wykupienia miejscowego OC. Zalecane jest też wykupienie miejscowego ubezpieczenia AC.

Szczepienia

Rząd Tanzanii zmienił politykę imigracyjną i obecnie wymaga świadectwa szczepienia przeciwko żółtej febrze od wszystkich podróżujących do Zanzibaru. Dotyczy to także podróżnych przybywających do Zanzibaru z kontynentalnej Tanzanii. Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to malaria, AIDS, cholera, dżuma endemiczna (występuje głównie w atrakcyjnych turystycznie górach Usambara) oraz skażenie bakteryjne wody - ameba, pałeczki duru brzusznego. Zalecane jest używanie wody przegotowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować wyłącznie butelkowane lub w puszkach, nie należy pić soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy przez ulicznych sprzedawców, jeść surowych warzyw oraz niemytych owoców. Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna - przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie. Wskazane jest spanie pod moskitierą, używanie repelentów przeciw komarom oraz unikanie przebywania na otwartej przestrzeni po zmroku.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest zdecydowanie lepsza niż w państwowych. Brak pogotowia ratunkowego. Do nagłych przypadków w oddalonym terenie można wezwać bardzo kosztowne pogotowie lotnicze z Nairobi w Kenii. Pacjenci wymagający pilnych, skomplikowanych operacji na własny koszt wysyłani są do Kenii, RPA bądź do Europy. W państwowej służbie zdrowia od cudzoziemców pobierane są wyższe opłaty za niektóre usługi, zwłaszcza za poważniejsze operacje. 30 USD kosztuje jeden dzień w szpitalu w Dar es Salaam (bez badań, zabiegów i wyżywienia), 20 USD porada lekarska i badania, 10 USD badania rutynowe, od 50 do 200 USD badania specjalistyczne, od 200 do 2000 USD duży zabieg chirurgiczny oraz 50 USD drobny zabieg chirurgiczny. Ceny usług medycznych na prowincji są zazwyczaj niższe, podobnie ich jakość.

Informacje dla kierowców

Będąc w Tanzanii należy pamiętać, iż obowiązuje tu ruch lewostronny. Należy zabrać ze sobą międzynarodowe prawo jazdy jedynie na jego podstawie można prowadzić pojazd (do 3 miesięcy). Po upłynięciu tego czasu obowiązuje wyłącznie tanzańskie prawo jazdy, które wydawane jest bez egzaminu przez urzędy Tanzania Revenue Authority po przedłożeniu krajowego prawa jazdy.

Bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa w Tanzanii, zwłaszcza w Dar es Salaam, w rejonie Kilimandżaro oraz w Aru-szy, jest coraz bardziej wątpliwa. Generalnie w ośrodkach miejskich, w północnych parkach narodowych oraz na głównych drogach zdarzają się napady z bronią. W pokojach hotelowych należy spać z czynnym telefonem pod ręką, ponadto zaleca się zdeponowanie paszportu w bezpiecznym sejfie hotelowym a przy sobie noszenie jedynie jego fotokopii.
Ofiarami złodziei bywają także turyści podróżujący koleją TAZARA, łączącą Dar es Salaam z Zambią. Nie należy przyjmować poczęstunków od współpasażerów, gdyż zdarzają się zamierzone otrucia, ani korzystać z nietypowych „ofert”. Zdarzają się rabunki osób spacerujących po niestrzeżonych plażach oraz nocą. Należy korzystać wyłącznie z oznaczonych, czyli zarejestrowanych taksówek.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• W większości miejsc akceptowane są dolary amerykańskie.
• Dolary amerykańskie, euro i inne waluty bez ograniczeń można wymieniać na szylingi tanzańskie w bankach i zalegalizowanych kantorach. Należy jednak zachować ostrożność korzystając z ulicznej wymiany pieniędzy. Bankomatów jest raczej niewiele i zlokalizowane są tylko w dużych miastach, natomiast w wielu hotelach, restauracjach, biurach turystycznych i sklepach pamiątkarskich płacić można kartą, jednakże od tych transakcji pobierana jest 20% prowizja.
• W Tanzanii poza dużymi miastami, Zanzibarem i parkami narodowymi znajomość języka angielskiego jest raczej znikoma, a powszechnie używany jest język suahili.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce
Najbliższa Ambasada Zjednoczonej Republiki Tanzanii znajduje się w Berlinie
Theaterplatz 26,
D-53177 Bonn
tel. (0-0 49 228) 35 80 51-54
fax (0-0 49 228) 35 82 26
e-mail: tzbonn.habari@t-online.de
www.tanzania-gov.de

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Dar es Salaam
Konsul honorowy: Joseph Tairo (język konsula polski, angielski, suahili)
Tanzania, Dar es Salaam, Malanga Road 86/2, Kijitonyama, PO Box 70238
Tel.: +255 754 274 706
kh.pltz@yahoo.com

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00