Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga tajwanuTajwan

Tajwan jest państwem nieuznawanym przez większość społeczności międzynarodowej, jednak Polska postanowiła uznać jego niepodległość. Tajwan leży u wybrzeża Chińskiej Republiki Ludowej i przez długi czas był nieodłączną częścią tego kraju, jednak w połowie XX wieku państwo podzieliło się na komunistyczne Chiny i na demokratyczny Tajwan.

9°C
Stolica
Nankin
10:24
Strefa czasowa
UTC -5:0
TWD
waluta
nowy dolar tajwański
kod telefoniczny
+886
napięcie elektryczne
220 V, 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

chiński (Guóyǔ)

Położenie

Tajwan jest wyspą na Oceanie Spokojnym, którą od południowo-wschodniego wybrzeża Chin oddziela Cieśnina Tajwańska.

Warunki naturalne

Wnętrze wyspy jest wyżynne, jedynie wzdłuż wybrzeża występują niziny.

Religia Klimat Kuchnia

Taoiści i konfucjanie stanowią niemalże połowę wszystkim mieszkańców Tajwanu, natomiast buddyści stanowią około 40%. Trzecią największą grupą wyznaniową są chrześcijanie stanowiący 7% populacji. Wyznawcy pozostałych religii są tutaj raczej nieliczni.

Klimat

W części północnej dominuje klimat podzwrotnikowy, przechodzący na południe w klimat zwrotnikowy. Zimą wyspę nawiedzają silne monsuny znad oceanu, latem zaś od strony Indonezji.

Kuchnia

Kuchnia Tajwanu jest głównie oparta na kuchni chińskiej i japońskiej, które przeplatają się i łączą tworząc niepowtarzalne smaki. Początki kuchni związane są z początkami cesarstwa Chińskiego i już za czasów pierwszych cesarzy zaczęła się ona wyodrębniać i rozwijać. Jedzenie to nie tylko strawa, ale także filozofia, zaś chińczycy witają się pozdrowieniem „Chifan le ma?”, które oznacza "czy już jadłeś?". Najczęstszym dodatkiem do potraw na terenie Tajwanu, podobnie jak w Chinach jest ryż, zaś do posiłków podawana jest najczęściej Cha, czyli tradycyjna chińska herbata, którą znaleźć można w wielu różnych odmianach.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

• Tajpei – stolica Tajwanu, znajdują się tutaj liczne świątynie, muzea i parki.
• Tainan – dawna stolica Tajwanu.
• Changhua – warto przede wszystkim odwiedzić park, w którym znajduje się ogromny posąg Buddy.
• Kenting – liczne plaże, palmy kokosowe oraz krystalicznie czysta woda z rafami koralowymi.

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele polscy, jak i inni obywatele krajów strefy Schengen, zwolnieni są z obowiązku wizowego na pobyt na Tajwanie nie przekraczający 90 dni. Wymagane jest jednak posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od momentu wjazdu na teren Tajwanu. Przewoźnik może zażądać także okazania rezerwacji biletu powrotnego z Tajwanu. Ponadto przy wjeździe bezwizowym nie ma możliwości uzyskania wizy na Tajwanie ani w jakikolwiek inny sposób przedłużenia pobytu.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Wymagane jest jednak posiadanie paszportu ważnego minimum 6 miesięcy od momentu wjazdu na teren Tajwanu.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Osoby powyżej 20 roku życia mogą wwieźć na teren Tajwanu do 1 litra napojów alkoholowych oraz do 200 sztuk papierosów lub 25 cygar lub 0,5 kg tytoniu o łącznej wartości nie większej niż 20 tysięcy TWD. Gotówkę w obcych walutach o wartości powyżej 10 tysięcy USD należy zadeklarować przy wjeździe, w przeciwnym razie może ona zostać zarekwirowana. Ponadto obowiązuje limit przy wwożeniu waluty Chińskiej Republiki Ludowej, której można wwieźć maksymalnie 20 tysięcy RMB. Dodatkowo bez zezwolenia wolno wwieźć na teren Tajwanu do 60 tysięcy TWD. Zadeklarowania wymaga każda ilość wwożonego złota, zaś na przywóz złota o wartości przekraczającej 20 tysięcy USD wymagane jest zezwolenie wydane przez tajwańskie Biuro Handlu Zagranicznego. Zabronione jest wwożenie wszelkiego rodzaju narkotyków i substancji odurzających, produktów naruszających własność intelektualną, artykułów pornograficznych, literatury promującej komunizm, broni oraz replik broni i ich części. W przypadku przywożenia roślin lub zwierząt obowiązują surowe przepisy dotyczące szczepień i kwarantanny

Co zabrać

Wyjeżdżając na wczasy na Tajwan latem, wystarczy lekka odzież bawełniana, jednakże warto również zabrać coś cieplejszego nawet w najgorętszym okresie, gdyż pogoda bywa tu kapryśna. Dodatkowo planując wyjazd warto mieć w walizce środki przeciw owadom, okulary przeciwsłoneczne oraz okrycie chroniące przed opadami atmosferycznymi.

Zakupy, pamiątki

Ceny na targowiskach są znacznie niższe niż w Polsce, a targowanie się jest powszechnie przyjęte, także w małych sklepikach.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Nocleg w pokoju wieloosobowym: 300 TWD
Butelka wody 1,5l: 25 TWD
Butelka Coca-Coli 0,75l: 24 TWD
Obiad: 80-100 TWD
Bilet autobusowy: 15 TWD
Metro: 20-30 TWD
Posiłek w małych, lokalnych restauracyjkach: ok. 30 TWD

Ubezpieczenie

Sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej na czas pobytu na Tajwanie. Ważne aby obejmowała ona zwrot kosztów leczenia oraz transportu medycznego na obszarze Tajwanu.

Szczepienia

Zalecane są szczepienia przeciwko odrze, śwince, różyczce oraz WZW typu A i B. Nie są one jednak obowiązkowe. Należy ponadto uważać na komary, które mogą roznosić japońskie wirusowe zapalenie mózgu lub dengę. Turyści odbywający piesze wycieczki po górach lub terenach leśnych narażeni są także na ukąszenia jadowitych węży lub owadów.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Miejscowe przychodnie lekarskie i szpitale zapewniają wysoki poziom usług. Z mniej poważnymi dolegliwościami można udać się do licznych przychodni lokalnych, których ceny nie są zbyt wygórowane. Zwykle jednak wymagana jest opłata za usługi medyczne przed ich otrzymaniem. Leczenie poważnych zachorowań połączone z hospitalizacją jest bardzo kosztowne.

Informacje dla kierowców

Do prowadzenia pojazdów na Tajwanie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, które pozwala na prowadzenie pojazdów przez 30 dni od wjazdu do kraju. Międzynarodowe prawo jazdy można także autoryzować bez opłaty w lokalnym odpowiedniku Wydziału Komunikacji - Motor Vehicles Office, co pozwala na prowadzenie pojazdów maksymalnie do 1 roku. Prawo jazdy jest również wymagane aby wypożyczyć skuter lub samochód. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta i dobrze utrzymana. Na Tajwanie obowiązuje ruch prawostronny, a przepisy ruchu drogowego w zasadzie odpowiadają światowym normom. Można mieć jedynie zastrzeżenia do powszechności ich przestrzegania, w szcególności przez kierowców autobusów, taksówek oraz niezwykle licznych skuterów. Prowadząc pojazd należy więc zachować szczególną ostrożność.

Bezpieczeństwo

Tajwan jest miejscem bardzo bezpiecznym, o niskiej przestępczości pospolitej. Nie odnotowano tutaj dotychczas żadnych ataków terrorystycznych, a Tajwańczycy są uprzejmi i uczciwi, z bardzo pozytywnym nastawieniem do obcokrajowców.• Powszechnie honorowane są na Tajwanie karty płatnicze (np. VISA, Master Card, American Express), dobrze rozwinięta jest też sieć bankomatów
• W lokalnych wydziałach policji działają sekcje dla cudzoziemców, które zatrudniają funkcjonariuszy mówiących po angielsku
• Wyspa jest terenem intensywnej aktywności sejsmicznej - niewielkie wstrząsy występują na porządku dziennym, a ulewne deszcze podczas tajfunów, które najczęściej występują od kwietnia do października, powodują osuwanie się ziemi, gwałtowny przybór wód w potokach i rzekach oraz powodzie. Podczas tajfunu często ogłaszana jest w mediach lokalnych informacja o zawieszeniu działalności szkół, urzędów i zakładów pracy, nie należy wtedy wychodzić na zewnątrz

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Powszechnie honorowane są na Tajwanie karty płatnicze (np. VISA, Master Card, American Express), dobrze rozwinięta jest też sieć bankomatów
• W lokalnych wydziałach policji działają sekcje dla cudzoziemców, które zatrudniają funkcjonariuszy mówiących po angielsku
• Wyspa jest terenem intensywnej aktywności sejsmicznej - niewielkie wstrząsy występują na porządku dziennym, a ulewne deszcze podczas tajfunów, które najczęściej występują od kwietnia do października, powodują osuwanie się ziemi, gwałtowny przybór wód w potokach i rzekach oraz powodzie. Podczas tajfunu często ogłaszana jest w mediach lokalnych informacja o zawieszeniu działalności szkół, urzędów i zakładów pracy, nie należy wtedy wychodzić na zewnątrz

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpei w Warszawie
ul. Emilii Plater 53
tel. +48 (0)22 213 00 72
fax: +48 (0)22 540 70 28
e-mail: ecodiv[at]taiwan.net.pl

Placówki Polskie zagranicą

Polska nie uznaje państwowości Tajwanu, dlatego też nie posiadamy tam placówki dyplomatycznej. Jednak w razie potrzeby uzyskania jakichkolwiek informacji lub pomocy, należy zgłosić się do:

Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej
333 Keelung Rd. Sec. 1,
TWTC, 16 floor, suites 1601-1602,
110 Tajpej,
tel. +886 (2) 7718-3300
fax: +886 (2) 7718-3310
e-mail: warsaw.office[at]msa.hinet.net

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00