Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga szwajcariiSzwajcaria

Szwajcaria jest dosyć mało popularnym krajem europejskim w porównaniu ze swoimi sąsiadami (Francja, Niemcy, Austria, Włochy). Podobnie jak sąsiedzi jest krajem Alpejskim, jednak tutaj tereny górskie oraz wyżyny zajmują niemalże całą powierzchnię kraju. Alpy Szwajcarskie idealnie nadają się do uprawiania wszelakich sportów zimowych.

1°C
Stolica
Berno
07:05
Strefa czasowa
UTC +1:0
CHF
waluta
frank szwajcarski
kod telefoniczny
+41
napięcie elektryczne
230V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy: niemiecki, francuski, włoski, romansz

Położenie

Szwajcaria jest jednym z najmniejszych państw europejskich. Leży w Europie Zachodniej, pomiędzy Niemcami, Francją i Włochami.

Warunki naturalne

Południową część kraju zajmują Alpy, na północy zaś dominują wyżyny, w tym największa Wyżyna Szwajcarska, przecięte doliną rzeki Aare. Na granicy z Francją znajduje się największe jezioro w kraju - Jezioro Genewskie, zaś na granicy z Niemcami Jezioro Bodeńskie, będące drugim największym jeziorem Szwajcarii.

Religia Klimat Kuchnia

Dominującym wyzwaniem w Szwajcarii jest katolicyzm, drugim z kolei jest protestantyzm. Wyznawcy pozostałych religii występują tutaj raczej sporadycznie. Ponadto duża część Szwajcarów nie wyznaje żadnej religii.

Klimat

Na Wyżynie Szwajcarskiej panuje klimat umiarkowany, a temperatury poniżej zera występują tutaj tylko w okresie od stycznia do marca. W części alpejskiej panuje natomiast klimat alpejski zwany alpejską tundrą.

Kuchnia

Podstawą kuchni Szwajcarii są lokalne sery, które są nie tylko dodatkiem do wielu dań, ale nierzadko stanowią bazę dania. Najpopularniejszymi daniami pochodzącymi ze Szwajcarii i znanymi na całym świecie są fondue i raclette. Poza tym sery je się w każdej możliwej postaci.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

• Zurych – największe miasto w Szwajcarii i znane na całym świecie centrum bankowe; główną osią miasta i najbardziej znanym miejscem jest ulica Bahnhofstrasse.
• Genewa – siedziba wielu międzynarodowych organizacji; słynne miasto jubilerskie i zegarmistrzowskie; do miasta przylega jezioro Genewskie.
• Lucerna – uznawane za najpiękniejsze miasto w Szwajcarii.
• Alpy Szwajcarskie

Warunki wyjazdowe, wiza

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu turystycznego do 90 dni jest ważny paszport lub dowód osobisty, ze względu na przynależność Szwajcarii do strefy Schengen.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu turystycznego do 90 dni jest ważny paszport lub dowód osobisty. Szwajcaria jest stroną Układu z Schengen.

Od 19 grudnia 2020 r. osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski nie będą podlegać kwarantannie. O obowiązku kwarantanny decyduje data wjazdu na terytorium Szwajcarii, co oznacza, że osoby, które do Szwajcarii przyjechały z Polski pomiędzy 14 grudnia a 18 grudnia są zobowiązane rozpoczętą w tym okresie 10-dniową kwarantannę dokończyć.

Nadal też podlegać będą obowiązkowi kwarantanny osoby, które przyjadą z Polski, ale w ciągu 10 dni poprzedzających swój przyjazd do Szwajcarii przebywały również (przez co najmniej 24 godziny) w jednym z państw lub regionów uznawanych za obszar wysokiego ryzyka. Należą do nich: Andora, Chorwacja, Czarnogóra, Gruzja, Litwa, Luksemburg, San Marino, Serbia, Słowenia i Stany Zjednoczone oraz Friuli-Wenecja Julijska i Wenecja Euganejska (regiony Włoch).

Warunki celne

Nie ma ograniczeń ilościowych przy wwożeniu i wymianie pieniędzy. Na pytanie celnika należy zgłosić gotówkę lub papiery wartościowe przekraczające równowartość 10 tysięcy CHF. Pozostałe przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Należy przestrzegać zakazu wwożenia broni ostrej i gazowej, rozpylaczy, paralizatorów, noży, a także bagnetów, pałek itp. Osoby łamiące ten zakaz karane są grzywną w wysokości kilkuset franków i mogą zostać wydalone z kraju. Obowiązują ograniczenia w przywożeniu mięsa i wyrobów mięsnych - wolno wwieźć 500g na osobę.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wycieczkę do Szwajcarii warto zabrać ze sobą wygodne obuwie. W przypadku wypraw w góry, należy zabrać obuwie do wysokogórskich wojaży. Ponadto warto zabrać ciepłą odzież, gdyż w Szwajcarii jest dosyć zimno.

Zakupy, pamiątki

Do najpopularniejszych pamiątek ze Szwajcarii należą słynne, doskonałe szwajcarskie scyzoryki i zegarki oraz szwajcarskie sery i czekolady.

Przykładowe ceny

Szwajcaria jest krajem drogim.
najtańszy nocleg – 40-100 CHF
nocleg w hotelu – nawet do 500 CHF
najtańszy obiad – 10-15 CHF

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Obywatele polscy powinni przed wyjazdem z Polski zaopatrzyć się we właściwym oddziale NFZ w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Karta ta uprawnia do korzystania jedynie z podstawowych usług medycznych i pokrywa część poniesionych kosztów. Szczegółowe informacje na temat limitu zwrotów oraz zasad opłacania usług medycznych znajdują się na stronie internetowej NFZ. Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia w Szwajcarii turyści powinni przed wyjazdem wykupić dodatkową prywatną polisę ubezpieczeniową.

Szczepienia

Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych i nie wymagane są żadne szczepienia.

Opieka medyczna

Przeciętna cena doby pobytu w szpitalu wynosi około 800 CHF, a wizyty lekarskiej od 100 do 300 CHF. Osoby cierpiące na schorzenia wymagające leczenia lekami psychotropowymi lub pochodnymi środków odurzających powinny mieć przy sobie

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Placówki dyplomatyczne w Polsce

W Szwajcarii obowiązuje opłata drogowa w formie rocznej winiety do nabycia na przejściach granicznych. Zimą zalecana jest jazda na oponach zimowych, a w niektóre regiony górskie, np. okolice Davos, należy zimą zabierać łańcuchy. W Szwajcarii istnieje zakaz tzw. dzikiego noclegu poza wyznaczonymi do tego miejscami np. na parkingach przy autostradach. Za złamanie tego zakazu grożą dotkliwe mandaty. Od 1 stycznia 2014 obowiązuje nakaz poruszania się z włączonymi światłami przez całą dobę. Osoba nie posiadająca zameldowania w Szwajcarii nie ma możliwości uzyskania mandatu kredytowanego, to znaczy, że należność należy uiścić na miejscu.

Bezpieczeństwo

Nie ma większego zagrożenia przestępczością, jednak zdarzają się kradzieże pieniędzy i dokumentów, zwłaszcza w dużych miastach, jak Zurych czy Genewa, na lotniskach i na dworcach kolejowych.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce
al. Ujazdowskie 27, 00-540 Warszawa
tel. (0-22) 628 04 81-82;
fax (0-22) 621 05 48
e-mail: var.vertretung@eda.admin.ch
Internet: www.eda.admin.ch/warsaw

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Bernie
Elfenstrasse 20a
CH-3000 Bern15
Telefon:+41 (31) 358 0202
Faks:+41(31) 358 0216
E-mail: berno.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.berno.polemb.net
Wydział Konsularny
Telefon:+41 (31)358 0202
Faks:+41 (31) 358 0221
Stale Przedstawicielstwo RP przy Biurze ONZ w Genewie
15 L'Ancienne Route
CH-1218 Grand-Saconnex
Telefon: (0041-22) 710 97 97, 710 97 98
Faks : (0041-22) 710 97 99
www.genewa.polemb.net
E-mail: genewa.onz.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Honorowy RP w Vaduz
Thomas Zweifelhofer
Letestrasse 8
9490Vaduz
Liechtenstein
telefon: +423 233 3402
Faks: +423 233 3405
e-mail: konsulat_polen@adon.li

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00