Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga surinamuSurinam

Surinam jest krajem położonym w północnej części Ameryki Południowej. Jest to była kolonia holenderska, choć roszczenia do tych ziem składali także Anglicy i Francuzi co prowadziło do licznych konfliktów zbrojnych. Obecnie jest to państwo autonomiczne o własnej, niepodległej administracji. Największym atutem kraju są ogromne połacie dzikiej, nienaruszonej przez człowieka południowoamerykańskiej puszczy.

10°C
Stolica
Paramaribo
12:00
Strefa czasowa
UTC -3:0
SRD
waluta
dolar surinamski
kod telefoniczny
+597
napięcie elektryczne
127 V; 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy: niderlandzki

Położenie

Surinam jest państwem w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Nie licząc Gujany Francuskiej, która jest terytorium zależnym Francji, Surinam jest najmniejszym krajem kontynentu. Południowa granica kraju znajduje się zaledwie 2° na północ od równika. Na Zachodzie Surinam graniczy z Gujaną, na wschodzie z Gujaną Francuską, natomiast na południu z Brazylią.

Warunki naturalne

Północną część kraju stanowią niziny, na południu natomiast dominują wyżyny. Nad brzegiem oceanu znajduje się niegdyś bagnista, Nizina Gujańska. Cechami charakterystycznymi Surinamu są bujne lasy tropikalne oraz gęsta sieć rzeczna. Linia brzegowa jest słabo rozbudowana, a na większości wybrzeża pokrywają zabagnione lasy namorzynowe. Jedynie część wybrzeża jest zagospodarowana i tylko tam występują plaże.

Religia Klimat Kuchnia

Dominującym wyznaniem jest katolicyzm, jednak protestanci, hindusi i muzułmanie występują tu dosyć licznie. Jest to kraj o bardzo zróżnicowanej i wyrównanej strukturze wyznaniowej. Ponadto niemalże co dwudziesty mieszkaniec Surinamu jest wyznawcą pierwotnych religii plemiennych, panujących tutaj w okresie przed kolonialnym.

Klimat

Surinam leży w strefie oddziaływania wilgotnej odmiany klimatu równikowego. Panują tutaj wysokie temperatury, wysokie opady oraz duża wilgotność powietrza. Pogoda przez cały rok jest bardzo podobna, a amplitudy temperatur są niewielkie. Średnia roczna temperatura wynosi tutaj około 26 °C.

Kuchnia

Kuchnia Surinamu jest mieszanką wpływów hinduskich, chińskich, jawajskich oraz kreolskich. Najpopularniejszymi daniami są zupa Sauto, czyli rosół z ryżem, siekanym mięsem, pietruszką, fasolą, kiełkami, gotowanym jajkiem, smażoną cebulką, trawą cytrynową i imbirem oraz Roti, czyli placek przypominający naleśnik, jedzony z przyprawionym na ostro mięsem, ziemniakami oraz warzywami. Do warzyw dodaje się często sos orzechowy, dzięki czemu otrzymuje się petjil, czyli kolejną znaną potrawę. Popularne są tutaj także indyjskie samosy, czyli smażone w głębokim tłuszczu sakiewki z mięsnym nadzieniem. Tradycyjnym napojem Surinamu jest dawet, czyli napój z mleka kokosowego wymieszanego z sokami owocowymi. Natomiast narodowym trunkiem jest rum.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

• Paramaribo – stolica kraju, miasto wielokulturowe; krajobraz miasta tworzy drewniana zabudowa mieszkalna, rezydencje, meczety, synagogi, place miejskie; warto zobaczyć park Palmentuin oraz Pałac Prezydencki.
• Park przyrody Brownsberg - wiecznie zielone lasy równikowe, malownicze wodospady i nieziemskie widoki.
• Nieuw Amsterdam – w czasach kolonialnych był fortem obronnym, obecnie dosyć podniszczony, opustoszały obiekt udostępniony do zwiedzania.
• Galibi – rezerwat przyrody; na przełomie czerwca i lipca ogromne żółwie morskie, zwane oliwkowymi, składają tutaj swoje jaja.
• Rezerwat Przyrody Środkowego Surinamu – warto wspiąć się na szczyt Voltzberg.

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywateli polskich przy wjeździe do Surinamu obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Wizy nie można uzyskać na granicy. Można o nią aplikować w Ambasadzie Surinamu w Hadze lub w Konsulacie Generalnym Surinamu w Amsterdamie. Paszport w chwili wjazdu na terytorium Surinamu musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Obowiązkowe jest okazanie biletu powrotnego.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Nie odbiegają od standardowych. Nie ma ograniczeń przy wwożeniu i wywożeniu pieniędzy.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Wybierając się na wakacje do Surinamu warto spakować lekkie bawełniane ubranie, wygodne buty do zwiedzania, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, kapelusz do ochrony przed słońcem oraz środki do ochrony przed owadami.

Zakupy, pamiątki

Najpopularniejszymi pamiątkami z Surinamu są wyroby rękodzielnicze jak rzeźby w drewnie oraz wyroby rzemiosła artystycznego Indian południowoamerykańskich. Dość tania jest tam również biżuteria złota i srebrna oraz markowy alkohol.

Przykładowe ceny

posiłek w niedrogiej restauracji – około 15 SRD
obiad w restauracji - około 30-60 SRD
piwo - 4 SRD
butelka wina – od 35 SRD

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych. Należy takie ubezpieczenie wykupić, najlepiej przed wyjazdem.

Szczepienia

Zalecane są szczepienia przeciw żółtej febrze i żółtaczce oraz profilaktyka przeciw malarii i dendze, zwłaszcza na południu kraju. Ponadto występuje zagrożenie chorobami pasożytniczymi, dlatego należy unikać spożywania surowych produktów i nieprzegotowanej wody oraz kąpieli w rzekach i jeziorach.

Opieka medyczna

Jest możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy medycznej w szpitalach publicznych, jednak poza Paramaribo uzyskanie pomocy medycznej może być trudne. Prywatna wizyta lekarska kosztuje około 40 USD.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, a ruch uliczny obywa się lewostronnie.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością pospolitą w ośrodkach turystycznych. Zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności poruszając się po zmroku.

Warto wiedzieć

• W większości miejsc akceptowane są dolary amerykańskie.
• W Surinamie poza dużymi miastami znajomość języka angielskiego jest raczej znikoma, a powszechnie używany jest język niderlandzki.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce, najbliższa Ambasada Surinamu znajduje się w Hadze.


Ambasada Surinamu w Hadze
Alexander Gogelweg 2
2517 JH The Hague
Netherlands
(+31) 70-365 0844
ambassade.suriname@wxs.nl

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej, wobec czego państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas w Wenezueli.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Boliwariańskiej Republice Wenezueli
ambasador: Piotr Kaszuba
Wenezuela, Caracas, Ave. Nicolás Copérnico, Qta. Ambar, Sector Valle Arriba, Urbanización Las Mercedes, 1060
Tel.: +58 212 991 6167 Tel. dyżurny: +58 412 262 21 65 Faks: +58 212 992 2164
caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.caracas.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Paramaribo
konsul honorowy: Dennis Kopinsky (język konsula angielski, niderlandzki)
Surinam, Paramaribo, Fresolaan 22, P.O. Box 791
Tel.: +597 434 833; +597 440 263 Faks: +597 434-833
dkkopinsky@cq-link.sr

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00