Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga sudanuSudan

Sudan jest państwem w Afryce północno-wschodniej i do czasu podziału kraju na Sudan i Sudan Południowy, był największym państwem afrykańskim. W roku 2011 po około pięćdziesięciu latach konfliktu, doszło do secesji kraju na zamieszkiwany przez ludność arabską Sudan oraz Sudan Południowy, na terytorium którego dominują ludy murzyńskie.

9°C
Stolica
Chartum
11:25
Strefa czasowa
UTC +2:0
SDG
waluta
funt sudański
kod telefoniczny
+ 249
napięcie elektryczne
230V, 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: arabski, angielski

Położenie

Sudan leży u brzegu Morza Czerwonego w Afryce północno-wschodniej. Jest trzecim największym państwem w Afryce i graniczy z siedmioma państwami afrykańskimi. Od północy graniczy z Egiptem, od zachodu z Libią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, od południa z Sudanem Południowym oraz od wschodu z Etiopią i Erytreą.

Warunki naturalne

Większość powierzchni kraju zajmują rozległe płaskowyże i równiny. Najbardziej urozmaicona rzeźba powierzchni występuje w dolinie Nilu. Jej południową część zajmują przeważnie bagna oraz rozlewiska, zaś na północy Nil płynie przez obszary pustynne. Ze wszystkich stron dolinę otaczają wyżyny.

Religia Klimat Kuchnia

Po secesji Sudan stał się krajem jednowyznaniowym. Ponad 95% mieszkańców Sudanu to wyznawcy islamu sunnickiego. Pozostali Sudańczycy wyznają chrześcijaństwo bądź animizm.

Klimat

Na północy panuje klimat zwrotnikowy skrajnie suchy, na południu zaś równikowy wilgotny. Na terenie całego kraju temperatury są bardzo wysokie w ciągu całego roku. Na południu występują dosyć wysokie opady, na północy z kolei nie występują one prawie wcale.

Kuchnia

W tradycyjnej kuchni Sudanu bardzo często wykorzystuje się mielone mięso, zwane kofta. Zwykle koftę piecze się na rożnie. Równie popularny jest pieczony na rożnie kebab, który zazwyczaj robiony jest z jagnięciny. Mięso zazwyczaj podawane jest z sałatkami i chlebem oraz pastą sezamową. Gołąb podawany jest podobnie jak u północnych sąsiadów, czyli Egipcjan, w postaci gulaszu gotowanego w dużym glinianym garnku w towarzystwie pomidorów, cebuli, ryżu i pszenicy.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

• Meroe – największa atrakcja Sudanu i jeden z największych kompleksów piramid na świecie, znajduje się tutaj ponad sto piramid.
• Arabikeleb – ruiny jednego z największych miast starożytnej Nubii; obecnie stanowisko archeologiczne Vad Bon Naga.
• Stara Dongola – kościół chrześcijański, nieznanego dotychczas typu, wzorowany był na założeniach bizantyjskich z przełomu V i VI wieku; kościół klasztorny z zewnątrz kształtem przypomina wysmukły kopiec.
• Omdurman – miasto, w którym znajduje się największy w Sudanie bazar.

Warunki wyjazdowe, wiza

Nie ma możliwości otrzymania wizy na lotniskach ani w portach. Ze względu na brak sudańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Polsce o wizę tranzytową lub pobytową można ubiegać się w Ambasadzie Republiki Sudanu w Berlinie lub w sudańskich urzędach konsularnych w innych krajach. Wiza udzielana jest na 30 dni. Można uzyskać przedłużenie wizy pobytowej. Posiadanie wizy izraelskiej jest równoznaczne z odmową udzielenia promesy wizy sudańskiej. Od podróżujących samolotem władze Sudanu pobierają na lotnisku w Chartumie opłatę wyjazdową w wysokości 35 SDG.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wyjazdu z Sudanu.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Regulacje celne zawierają wiele rygorystycznych przepisów dotyczących przywożenia lub wywożenia przedmiotów użytku osobistego. Należy pamiętać, aby w deklaracji celnej zgłaszać wwożone przedmioty o znacznej wartości. Zakazane jest posiadanie i wywóz wyrobów z kości słoniowej.

Co zabrać

Turyści wybierający się w podróż do Sudanu powinni pamiętać o zabraniu ze sobą wygodnego obuwia sportowego lub sandałów, lekkiej bawełnianej odzieży, krótkich i długich spodni, swetra na chłodniejsze wieczory, okrycia przeciwdeszczowego, kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), kremu z filtrem UV oraz środków przeciw komarom.

Zakupy, pamiątki

Najpopularniejszymi pamiątkami z Sudanu są noże w skórzanych pochwach, zasłony na twarz oraz wszelkiego rodzaju wyroby rękodzielnicze.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

woda 1.5l – 2 SDG
mleko – 4-5 SDG
cola – 6-10 SDG
kawa – 6-10 SDG
miska fasoli – 1-2 SDG
ryba z chlebem – 5 SDG

Ubezpieczenie

Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe, jednakże zaleca się wykupienie stosownej polisy pokrywającej koszty leczenia oraz transportu medycznego.

Szczepienia

Szczepienia nie są obowiązkowe, jednak ze względu na występujące zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne warto się zaszczepić. Ponadto należy ściśle przestrzegać zasad higieny, spożywać produkty wiadomego pochodzenia oraz pić wodę butelkowaną fabrycznie zamkniętą bądź wodę przegotowaną.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Nieubezpieczony turysta może w razie potrzeby skorzystać nieodpłatnie z publicznej służby zdrowia, należy jednak pamiętać, iż standard usług szpitali i przychodni jest bardzo niski. Często brakuje w nich podstawowych leków i fachowej kadry medycznej. Nieliczne w Sudanie szpitale prywatne świadczą usługi na wyższym poziomie, lecz ich ceny są bardzo wysokie.

Informacje dla kierowców

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednakże w większości wypadków przemieszczanie się po kraju wymaga pozwolenia na podróżowanie, które wydawane jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Z uwagi na stopień zagrożenia odradza się podróże poza obręb stolicy kraju. Szczególnie niebezpieczne są tereny Darfuru, Płd. Kordofanu oraz okolic granicy z Sudanem Południowym, gdyż są to obszary na których występują walki pomiędzy ludnością arabską, a niearabską.

Bezpieczeństwo

W większych ośrodkach miejskich kontrolowanych przez władze w Chartumie poziom przestępczości jest niski, głównie z uwagi na wymierzane w trybie natychmiastowym wysokie kary za kradzieże i rozboje. Jednak znaczne obszary Sudanu pozostają poza ścisłą kontrolą władz centralnych i często stają się sceną aktów przemocy. Najbardziej niebezpiecznym regionem jest obecnie prowincja Darfur w północno-zachodniej części kraju oraz Południowy Kordofan.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Uciążliwy może być dla turystów klimat Sudanu, gdyż jest on jest najgorętszym krajem Afryki, nawet zimą temperatura potrafi osiągać ponad 35 °C.
• Piątek jest dniem wolnym od pracy.
• W dni robocze urzędy czynne są w godzinach 8.00-15.00. Większość sklepów otwarta jest przez 7 dni w tygodniu, a oferowane w nich towary pochodzą głównie z importu i są stosunkowo drogie. Dotyczy to nie tylko towarów luksusowych, lecz również podstawowych produktów spożywczych, które nierzadko kosztują więcej niż w krajach zachodnich.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

W Polsce nie ma placówki dyplomatycznej Sudanu. Najbliższa znajduje się w Berlinie.

Ambasada Republiki Sudanu
Kurfürstendamm 151, D-10709 Berlin
tel. + 49 30 890 69 822
fax + 49 30 894 09 693
e-mail: poststelle@sudan-embassy.de
Internet: www.sudan-embassy.de

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kairze (Egipt).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Arabskiej Republice Egiptu
ambasador: Michał Murkociński
Egipt, Kair, 5 Aziz Osman, Zamalek,
Tel.: +20 2 27367456 Tel.: +20 2 27355416 Tel.: +20 2 27359583 Tel. dyżurny: +20 1005485500
cairo.secretariat@msz.gov.pl
www.kair.msz.gov.pl

Konsulat Honorowy RP w Chartumie
konsul honorowy: Hussein Mohamed Hassan (język konsula arabski, polski, angielski)
Sudan, Chartum, Elinaya Hospital, 41 Elamarat Str.,
Tel.: (00-249) 912-309-816 (kom.)
kair.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00