Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

Flaga SłowacjiSłowacja

Słowacja, Republika Słowacka – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią, Polską, Czechami, Ukrainą oraz Węgrami. Łączna długość granicy lądowej wynosi 1652,2 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji.

°C
Stolica
Bratysława
08:18
Strefa czasowa
UTC +1:0
waluta
Euro
kod telefoniczny
+421
napięcie elektryczne
230V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy Słowacki

Położenie

Słowacja, Republika Słowacka – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (106,7 km), Polską (541,1 km), Czechami (251,8 km), Ukrainą (97,8 km) oraz Węgrami (654,8 km).

Warunki naturalne

Większość obszaru Słowacji zajmują Karpaty Zachodnie, ciągnące się łukiem z południowego zachodu na północny wschód; ich główne pasma to Wysokie Tatry z najwyzszym szczytem Gerlachem (2654 m), Niżne Tatry, Mała Fatra, Wielka Fatra, Rudawy Słowackie, Beskidy Zach., Białe Karpaty, Małe Karpaty, Jaworniki. Na wschodzie kraju pogranicze Karpat Wsch. (Bieszczady, Pogórze Ondawskie, wulkaniczny masyw Wyhorlat); obszary nizinne koncentrują się na południowym wschodzie (Niz. Nadcisańska) i na południowym zachodzie(Niz. Naddunajska).

Religia Klimat Kuchnia

Według spisu z 2011 roku Urzędu Statystycznego Republiki Słowackiej 62% Słowaków należało do Kościoła rzymskokatolickiego, 8,9% należało do różnych odłamów protestantyzmu, 3,8% należało do Kościoła greckokatolickiego, 0,9% należało do Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji, 13,4% nie należało do żadnej religii, 10,6% się nie określiło i 0,4% wyznawało inne religie.

Klimat

Słowacja leży w umiarkowanym paśmie klimatycznym, na granicy atlantyckiej i kontynentalnej części Europy. Na nizinach klimat jest bardziej suchy i ciepły o bardziej ustabilizowanym typie pogodowym, pasma górskie są bardziej wilgotne i chłodniejsze o bardziej zmiennym typie pogodowym.

Kuchnia

Kuchnia słowacka różni się w poszczególnych regionach, w niektórych znacznie, m.in. pod wpływem tradycji kulinarnych sąsiadów.
Potrawy regionalne są tu tak różnorodne, jak sama kraina. Tradycyjna kuchnia regionów górskich zadowoli przede wszystkim miłośników serów i wyrobów mlecznych. Na terenach położonych niżej można skosztować natomiast potraw pikantniejszych, specjałów z kapusty, gęsiny, spróbujcie lokše i trdelníki. Tradycyjnych potraw i gastronomicznych przysmaków można najeść się do syta na winobraniach, jarmarkach, świętach jabłek, kapusty lub rybnych smakołyków.
Współczesna kuchnia słowacka ma już charakter europejski. Jada się więcej mięsa i potraw pochodzących z kuchni np. francuskiej, węgierskiej, włoskiej, chińskiej itp.

Atrakcje Regiony Warunki wyjazdowe, wiza

Wśród atrakcji na Słowacji polecamy min.:
- Spacer przełomem Hornadu
- jezioro Palcmanska Masa
- Dobszyńska Jaskinia Lodowa
- Bratysława i spacer po uliczkach starego miasta
- Brama Michalska
- zamek królewski
- Spiski zamek i Spiskie Podgrodzie – najwspanialsze ruiny zamku na Słowacji
- Lewocza i ratusz
- Spiska Sobota – dzielnica Popradu
- Zdziar dwa kroki od granicy z Polską
- Kieżmark – podobno najpiękniejsze miasto Spiszu

Regiony

Najwyższym szczeblem podziału administracyjnego Słowacji są kraje. Nazwy 8 krajów odpowiadają nazwom ich stolic. Organami krajów są przedstawicielstwo wyższej jednostki terytorialnej i przewodniczący wyższej jednostki terytorialnej. Deputowani przedstawicielstwa wybierani są na czteroletnią kadencję w wyborach powszechnych. Przewodniczący wybierany jest na czteroletnią kadencję na podstawie powszechnego, równego i bezpośredniego prawa wyborczego w tajnym głosowaniu. Przewodniczący jest organem wykonawczym, pełni funkcję administracyjną i reprezentuje kraj na zewnątrz.
Na terytorium Słowacji jest 79 powiatów. Mają one obecnie wyłącznie charakter statystyczny

Warunki wyjazdowe, wiza

Z dniem 1 października 2020 roku władze Republiki Słowackiej wprowadziły stan nadzwyczajny na okres 90 dni.
Od dnia 16 listopada 2020 roku obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu RT-PCR na COVID-19 lub muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie. Z tego obowiązku zwolnieni są m.in. kierowcy transportu towarowego, kierowcy autobusów, piloci i załogi statków powietrznych oraz maszyniści i obsługa transportu kolejowego.
Od godz. 7.00 w dniu 16 listopada 2020 r. obywatele krajów Unii Europejskiej, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji do innego kraju UE w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowanie paliwa na stacjach benzynowych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Ambasady RP w Bratysławie.

Paszport Warunki celne Co zabrać

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Słowackiej jest paszport bądź dowód osobisty.

Warunki celne

Zgodne z obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Co zabrać

Podróżując samochodem koniecznie trzeba zabrać ze sobą dokumenty rejestracyjne pojazdy oraz polisę OC.
Planując podróż w rejony górskie, należy zabrać ze sobą ciepłą odzież, nie wolno zapominając tez o płaszczu przeciwdeszczowym. Podobnie jak w polskich górach pogoda jest bardzo zmienna, często wieje silny wiatr, dlatego spakujmy takie ubrania, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed jej negatywnymi skutkami.

Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny Ubezpieczenie

Słowacji istnieje wiele znakomitych lokalnych browarów podobnych w stylu i wysokiej jakości do sąsiednich marek czeskich. Będąc u naszych południowych sąsiadów warto zaopatrzyć się w te produkty.
Słowacy mają swoją Kofolę – napój bezalkoholowy podobny w smaku do Coli.
Na Słowacji znajdziemy wszystkie rodzaje odmian miodu. Zaopatrzymy się tu również w wiele ciekawych produktów do pielęgnacji ciała i kąpieli na bazie miodu.

Przykładowe ceny

Przykładowe ceny podstawowych produktów:

Ananas - 1 sztuka - 1,69€
Bakłażan - 1 kg - 1,99€
Banany 1 kg - 1,69€
Becherovka 500 ml - 6,69€
Chleb razowy krojony 400 g - 0,62€
Chleb tostowy - 0,77€
Ciastka Oreo - 1,49€
Coca Cola 1,00L - 1,09€
Czekolada Milka 100 g - 0,99€
Czekolada Studentska 180 g - 1,19€
Danone Fantasia, różne rodzaje 122 g - 0,45€
Energy drink Monster 500 ml - 1,19€
Fanta 1,75 l - 1,29€
Filety śledziowe w sosie pomidorowym 170 g - 1,39€
Jajka 10 sztuk - 0,89€
Johnnie Walker Red Label Scotch Whiskey 0,70L - 16,07€
Kawa Jacobs Kronung 200 g - 6,69€
Kofola 2 l - 1,25€
Krewetki mrożone 1 kg - 19,90€
Kukurydza w kolbach 1 kg - 1,09€
Lody Magnum różne rodzaje - 1,19€
Makrela wędzona 1 kg - 5,49€
Mleko, marka własna 1,00L - 0,50€
Mozzarella - 0,65€
Nektarynki 1 kg - 1,59€
Nutella 350 g - 3,19€
Ogórek świeży 1 sztuka - 0,49€
Orzeszki pistacjowe solone 500 g - 9,99€
Papryka 1 kg - 2,99€
Parówki na wagę (cena za 100 g) - 0,79€
Piwo Carlsberg, puszka 500 ml - 0,99€ T
Piwo Heineken, puszka 500 ml - 1,19€
Piwo Zlaty Bażant ‘73 puszka 500 ml - 1,09€
Pomarańcze 1 kg - 1,49€
Pomidorki Cherry, opakowanie - 500 g - 1,69€
Pringles - 2,59€
Rzodkiewka pęczek - 0,69€
Ser Edamski kostka 1 kg - 5,09€
Sok pomarańczowy, marka własna 1,00L - 1,49€
Szynka, marka własna, opakowanie 200 g - 1,79€
Woda gazowana / niegazowana, marka własna 2,00L - 0,22€
Woda smakowa Rajec 0,75 l - 0,79€

Ubezpieczenie

Podróżującym na Słowację zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty pomocy medycznej, udzielonej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz koszty transportu medycznego.

Szczepienia Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Nie są wymagane dodatkowe szczepienia. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Opieka medyczna

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) umożliwia obywatelom polskim korzystanie z opieki medycznej na takich samych warunkach, na jakich korzystają z niej obywatele słowaccy. EKUZ nie pokrywa kosztów transportu chorego do Polski. Podróżującym na Słowację zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również koszty pomocy medycznej, udzielonej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz koszty transportu medycznego.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane. Zielona karta" nie jest dokumentem obowiązkowym przy wjeździe samochodem na Słowację. Jednakże jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia, może w razie wypadku znacznie ułatwić uzyskanie odszkodowania.
W sytuacji braku naklejki PL" policja drogowa może nałożyć mandat. Naklejka nie jest wymagana jeżeli pojazd ma tzw. unijne tablice rejestracyjne.
Obowiązuje jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa (także na tylnych siedzeniach) oraz zakaz używania telefonu komórkowego przez kierowcę w trakcie jazdy.

Bezpieczeństwo Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce

Według słowackich organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa bezpośrednie zagrożenie terrorystyczne na Słowacji jest mało prawdopodobne, nie można go jednak całkowicie wykluczyć.
Wzmożone kontrole mogą przebiegać przed wejściem na imprezy o charakterze masowym. Zaleca się zachowanie ostrożności w miejscach publicznych oraz monitorowanie komunikatów władz porządkowych.
W Republice Słowackiej nie występuje szczególne zagrożenie pospolitą przestępczością kryminalną.

Warto wiedzieć

Na terenie Słowacji działa kilkadziesiąt punktów Western Union, które umożliwiają błyskawiczne przekazanie pieniędzy z Polski. Usługi tego rodzaju świadczą również banki, punkty wymiany walut, biura turystyczne itp. Część punktów czynna jest w soboty i niedziele, natomiast punkty działające w hotelach czynne są zazwyczaj całodobowo. Wiele kantorów i niektóre banki wymieniają również złotówki.

Należy zwrócić uwagę na zasady korzystania z komunikacji miejskiej. Bilety zniżkowe przysługują tylko uczniom słowackich szkół oraz studentom studiującym na słowackich wyższych uczelniach. Do biletów zniżkowych uprawnieni są inwalidzi posiadający stały pobyt na terenie Słowacji i posiadający stosowną słowacką legitymację. Polskie dokumenty nie są honorowane.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Republiki Słowackiej
Jego Ekscelencja Pan Dušan Krištofik
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny

ul. Litewska 6
00-581 Warszawa
Telefon: +48 (22) 525 81 10
Fax: +48 (22) 525 81 22
E-mail: emb.warsaw@mzv.sk
Strona internetowa: www.mzv.sk/varsava

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Bratysławie
adres: ul. Paulínyho 7, 81491 Bratysława, Słowacja
telefon: +421 2 5949 0211
faks: +421 2 5441 3193
e-mail: bratyslawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00