Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga sierra leoneSierra Leone

Sierra Leone jest niewielkim państwem leżącym w Afryce Zachodniej w strefie okołorównikowej.  Jest to jedna z byłych afrykańskich kolonii brytyjskich. Sierra Leone po portugalsku oznacza „Lwie Góry” i jest nazwą nadaną tym ziemiom przez portugalskich kolonizatorów w XV wieku, kiedy po raz pierwszy przybyli oni na ten obszar.

10°C
Stolica
Freetown
15:09
Strefa czasowa
UTC +0:0
SLL
waluta
leone
napięcie elektryczne
230 V, 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: angielski

Położenie

Sierra Leone jest państwem zachodnioafrykańskim, położonym nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Od północy i północnego wschodu Sierra Leone graniczy z Gwineą, od południowego wschodu natomiast z Liberią.

Warunki naturalne

Sierra Leone zajmuje obszar pomiędzy wybrzeżem Atlantyku a Wyżyną Gwinejską. Linia brzegowa jest mocno rozbudowana, licznie występują tutaj ujścia rzek, laguny, mierzeje, zatoki i półwyspy. Kraj jest raczej nizinny. Wyżyny zajmują niewielki obszar w północno-wschodniej części kraju.

Religia Klimat Kuchnia

Większość mieszkańców Sierra Leone (około 80%) stanowią muzułmanie. Drugą najliczniejszą religią, stanowiącą niemalże pozostałą część obywateli kraju stanowią chrześcijanie. Wyznawcy innych religii prawie nie występują.

Klimat

Sierra Leone znajduje się pod wpływem klimatu podrównikowego wilgotnego, jedynie na nizinie nadbrzeżnej wyróżnić można klimat równikowy wilgotny. Opady w całym kraju w ciągu całego roku są dosyć wysokie. Sierra Leone jest krajem gorącym, w którym średnia roczna temperatura wynosi powyżej 25 °C.

Kuchnia

Jednym z podstawowych składników są liście ziemniaka, z ich wykorzystaniem przyrządza się między innymi plasas, czyli przypominający zupę sos, stanowiący dodatek do ryżu lub makaronu. Popularna jest także zupa pieprzowa. Spożywana jest także ogromna ilość ryb oraz wszelkich lokalnych płodów rolnych.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

• Półwysep Freetown – malowniczo położone białe plaże kontrastujące z zielenią dżungli.
• Banana Islands – miejsce wprost stworzone do nurkowania.
• Park Narodowy Outamba-Kilimi – park daje możliwość zapoznania się z bliska z fauną i florą tego egzotycznego kraju; zobaczymy tu między innymi antylopy bongo, hipopotamy czy słonie.
• Tiwai Island – rezerwat zwierzęcy na rzece Moa; można tutaj zobaczyć między innymi koczkodany Diana, krokodyle oraz hipopotamy.

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele polscy udający się do Sierra Leone muszą mieć ważną wizę. Można ją uzyskać w Ambasadzie Sierra Leone w Berlinie. Ponadto turysta powinien dysponować środkami wystarczającymi na utrzymanie.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Sierra Leone przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do tego kraju.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów międzynarodowych.

Co zabrać

Turyści wybierający się w podróż do Sierra Leone powinni pamiętać o zabraniu ze sobą:
• wygodnego obuwia (sportowego lub sandałów), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, swetra na chłodniejsze wieczory, okrycia przeciwdeszczowego, kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV oraz środki przeciw komarom

Zakupy, pamiątki

Najpopularniejszymi pamiątkami z Sierra Leone są wszelkiego rodzaju wyroby rękodzielnicze.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

woda w butelce 0.5l - 1 500 leone
napój w butelce - od 1 000 do 1 500 leone
cola w puszce - 2 000 leone
piwo Star 0.33l - 2 000 leone
wino palmowe 0.33l - 1 500 leone
bułka - od 300 do 500 leone
drobna przekąska - 500 leone
talerz ryżu lub spaghetti - 500 leone
porcja grillowanego mięsa lub ryby na ulicy - 2 000 leone
sos plasas lub inna zupa - 1 500 leone

Ubezpieczenie

Zagraniczne ubezpieczenia mogą nie być honorowane, dlatego należy skonsultować się z ubezpieczycielem.

Szczepienia

Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze i adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia. Występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, głównie malarią, cholerą, tyfusem, żółtą febrą, wirusowym zapaleniem opon mózgowych, żółtaczką A i B, AIDS oraz innymi chorobami tropikalnymi. Należy ściśle przestrzegać zaleceń sanitarnych obowiązujących w tropiku.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest praktycznie niemożliwy. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Sierra Leone.

Informacje dla kierowców

Po Sierra Leone można podróżować praktycznie tylko samochodem terenowym z napędem na cztery koła. Po wieloletniej wojnie domowej nadal trwa odbudowa podstawowej infrastruktury kraju, w związku z czym prowadzenie pojazdów przez turystów nie jest zalecane. Podróżowanie w okresie pory deszczowej może być bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe, ponadto okresowo może brakować paliwa.

Bezpieczeństwo

Po zmierzchu nie należy podróżować poza Freetown. Nawet podróż z międzynarodowego lotniska w Lungi do stolicy może być niebezpieczna.
Występuje wysokie zagrożenie pospolitą przestępczością. Znane są przypadki napadów rabunkowych w taksówkach, a nawet w hotelach. Na drogach w całym kraju zdarzają się bandyckie napady. Swobodne przemieszczanie się po terytorium kraju może być utrudnione przez służby porządkowe i gangi, zatrzymujące przejezdnych i żądające bezpodstawnych opłat. Odradza się podróżowania samotnie i po zmroku. Sierra Leone nadal odbudowuję się po wieloletnim konflikcie. Policja i inne służby często nie mają możliwości udzielenia pomocy w razie kradzieży. Ograniczona jest również możliwość zwrócenia się o pomoc do placówek państw członkowskich UE.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Zawsze należy poprosić o pozwolenie na fotografowanie. Niezwykle ceni się tutaj przedmioty używane podczas tradycyjnych ceremonii religijnych w miejscach kultu i bez zgody nie wolno robić im zdjęć.
• Na porządku dziennym są przerwy w dostawach wody i prądu, jedynie lepsze hotele posiadają własne zbiorniki i generatory.
• Infrastruktura turystyczna pozostaje na bardzo niskim poziomie. Większość hoteli nie akceptuje kart kredytowych ani czeków podróżnych. Płatności należy dokonywać gotówką, najlepiej w miejscowej walucie bądź w dolarach amerykańskich.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

W Polsce nie ma placówki Dyplomatycznej Sierra Leone. Najbliższa znajduje się w Moskwie.

Ambasada Republiki Sierra Leone
Rublyovskoye chaussée 26, korp. 1
58-59 121615 Moskwa
tel. (0-0 7 095) 415 41 66, 415 41 24
fax (0-0 7 095) 415 29 85

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Abudży (Nigeria)

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nigerii
ambasador: Przemysław Niesiołowski
Nigeria, Abudża, 10 River Niger, Maitama,
Tel.: +234 8076631021 Tel. dyżurny: +234 8052000204
abuja.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.abuja.polemb.net

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00