Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga SeszeliSeszele

Seszele to jedyne na świecie granitowe wyspy, ogromny atol koralowy, który położony jest na środku Oceanu Indyjskiego. To tropikalny raj, pełen atrakcji, który powinien odwiedzić każdy. Wycieczka na Seszele to znakomita okazja do podziwiania pięknych widoków i do bliskiego spotkania z dziką przyrodą. To też znakomite miejsce do odpoczynku, gdzie wylegiwać się można w pięknych zatokach. Bardziej aktywni będą mogli żeglować lub nurkować i podziwiać rafy koralowe. Każda wyspa archipelagu jest unikalna i jest atrakcją sama w sobie. Wakacje na Seszelach to niezapomniane przeżycie.

1°C
Stolica
Victoria
23:56
Strefa czasowa
UTC -6:0
SCR
waluta
rupia
kod telefoniczny
+248
napięcie elektryczne
Gniazdka 240V/ 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Języki urzędowe: kreolski, angielski, francuski

Położenie

Seszele znajdują się na północny wschód od Madagaskaru, to archipelag wysp koralowych na środku Oceanu Indyjskiego. Seszele to 115 granitowych wysp, zajmujących obszar ponad 455 km2, które znajdują się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Warunki naturalne

Wyspy można podzielić na wulkaniczne i koralowe. Wulkaniczne charakteryzują się większa powierzchnią i górzystym terenem. Wyspy koralowe mają mniejszą i bardziej wyrównaną powierzchnie.
Roślinność stanowią przede wszystkim lasy równikowe, których pewne części zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO. Na wyspach Mahé i Sainte Anne utworzono parki narodowe.

Religia Klimat Kuchnia

Katolicy (90,9%), protestanci (7,5%), hinduiści (0,7%).

Klimat

Seszele znajdują się w klimacie, w którym często tworzą się monsuny, ukształtowane przez ocean. Niewielkie wahania temperatury utrzymują się między 24 – 30oC. Wyspy położone są poza zasięgiem cyklonów i silnych burz. Od października rozpoczyna się pora sucha, sierpień uważany jest za miesiąc najbardziej wietrzny, a od listopada do kwietnia trwa pora deszczowa. Ze względu na dużą wilgotność powietrza, deszczu spodziewać się można o każdej porze.

Kuchnia

Kuchnia Seszeli to dania składające się z owoców morza, ryżu, ryb i soczystych owoców. Standardową, często goszczącą na stołach potrawą, jest stek rybny w specjalnym sosie, ryby często podaje się zapiekane np. w liściu bananowca. Popularne są także skorupiaki i krewetki oraz ośmiornice. Desery to przede wszystkim egzotyczne owoce i cynamon, który jest łatwo dostępny ze względu na występowanie drzew cynamonowych.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Seszele to 115 wysp tropikalnych, stanowiących dziewicze piękno natury. Błękitne laguny, krystaliczna woda, bogata roślinność, rajskie palmy - wszystko to sprawia, że Seszele są prawdziwą oazą spokoju i istnym rajem na Ziemi.
Do głównych atrakcji Seszeli zaliczyć można:
• Victoria na wyspie Mahé – jest to najmniejsza stolica świata; zauważyć tu można charakterystyczne elementy architektury brytyjskiej, m.in.: tutejszy rynek czy też miniatura Big Bena.
• Muzeum Narodowe w mieście Victoria – muzeum to ukazuje muzykę oraz folklor Seszeli. Dzięki znajdującym się tu eksponatom można lepiej zrozumieć kulturę mieszkańców wyspy i ich obyczaje.
• Park Narodowy Praslin oraz Ogród botaniczny Valle de Mai na wyspie Praslin – w skład parków wchodzą dziewicze lasy równikowe, a także naturalny ogród znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego oraz Przyrodniczego UNESCO. Znaleźć tu można m.in. palmę Coco de Mer. Według legendy to w tym miejscu miało miejsce kuszenie Adama przez Ewę. W parku przy odrobinie szczęścia spotkać można niezwykle rzadkie czarne papugi czy też owocowe gołębie.

Warunki wyjazdowe, wiza

Przy wyjazdach na Seszele nie wymagana jest wiza. Przy wylocie pobierana jest opłata lotniskowa w wysokości 40 USD/ os.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

COVID-19
Obecnie Polacy maja zakaz wjazdu na Seszele z uwagi na wysoki wskaźnik zachorowań.

Warunki celne

Na Seszelach są bardzo wysokie kary za posiadanie i używanie narkotyków. Przez granicę nie wolno przewozić broni, sprzętu łowieckiego oraz owoców i warzyw. Wolno przewozić do 200 papierosów lub 50 cygar oraz napoje alkoholowe do 1L.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wakacje na Seszele zabrać trzeba lekkie, bawełniane ubranie, wygodne buty do zwiedzania podczas wycieczek objazdowych, nakrycie głowy, krem z filtrem UV, a także środki chroniące przed ukąszeniami owadów.

Zakupy, pamiątki

Warto jest kupić wyroby lokalnego rękodzieła oraz tkaniny. Z wycieczki na Seszele najlepszą pamiątką będzie biżuteria oraz lokalne przyprawy. Znakomite i oryginalne są wyroby z nasion Coco de Mer, które uważa się za największe nasiona świata i ważą one do 20 kg.

Przykładowe ceny

-Benzyna 1l - 21,50 SCR
-chleb tostowy - 20 SCR
-woda 1l - ok 15 SCR
-piwo 0,3 l - 23 SCR
-kartka pocztowa - 2 SCR
-posiłek w lokalnej knajpce ok - 40-50 SCR
-drożdżówka, kawałek ciasta -3 SCR
-autobus - ok 5 SCR

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Koszty leczenia na Seszelach są wysokie, dlatego zaleca się wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne szczepienia, chyba że podróżuje się ze strefy, w której występuje zagrożenie zakażenia żółtą febrą.

Opieka medyczna

Opieka medyczna jest na bardzo dobrym poziomie, jednak trzeba pamiętać, że może być ograniczona na dalej położonych wyspach archipelagu. Na wyspie Mahé znajduje się szpital państwowy oraz kilka klinik prywatnych, istnieje też możliwość skorzystania z ambulansu w nagłych przypadkach. Należy pamiętać, że na dalszych wyspach pomoc medyczna może dotrzeć z dużym opóźnieniem ze względu na częste sztormy.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Stan dróg jest dobry. Obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym można posługiwać się przez trzy miesiące.

Bezpieczeństwo

Na Seszelach zdarzają się drobne kradzieże, jednak nie ma przypadków poważniejszej przestępczości. Mimo wszystko poleca się przechowywanie dokumentów i nadmiaru gotówki w sejfach. Zaleca się także unikać tłumów i demonstracji.

Warto wiedzieć

Ze względu na fakt, że żywność i wiele innych artykułów jest importowana, ceny mogą być wysokie. Tolerowane jest opalanie topless, ale tylko na wybranych plażach.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Brak placówki dyplomatycznej Seszeli w Polsce

Konsulat Republiki Seszeli w Gdańsku
Na Wzgórzu 36
80-296 Gdańsk
tel. +48583479669
fax +48853451683

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Nairobi (Kenia).

Ambasada RP w Nairobi
Red Hill Road 58
PO Box 30086, 00100 Nairobi
tel. +254 20 712-00-19/20/21 (centrala)
fax +254 20 712-01-06
www.nairobi.polemb.net
email: ambnairo@kenyaweb.com

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00