Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

Flaga SenegaluSenegal

Senegal słynie głównie z rajdu Paryż – Dakar. Jednak zachwyca on przede wszystkim wieloma rezerwatami przyrody. Dzięki temu, że jest tu wiele rzek, występują tu różnorodne gatunki ptaków. Wakacje w Senegalu to też dobra okazja by odpocząć w cieniu palm, wylegując się na piasku szerokiej plaży. Wielbiciele historii odkryją zabytki wpisane na Listę UNESCO, a ci którzy kochają przyrodę będą mogli podziwiać wspaniałe baobaby, które są uważane za istne pomniki narodowe. Spędzając urlop w Senegalu zostaniemy ugoszczeni przez niezwykle gościnnych i sympatycznych mieszkańców.

°C
Stolica
Dakar
07:49
Strefa czasowa
UTC +0:0
XOF
waluta
frank CFA
kod telefoniczny
+221
napięcie elektryczne
230 V, 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym jest język francuski.

Położenie

Państwo położone w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwineą, Mali, Gambią i Mauretanią. Stolicą kraju jest Dakar, która znajduje się na Zielonym Przylądku, najbardziej wysuniętym punkcie kontynę tu afrykańskiego.

Warunki naturalne

Senegal jest krajem nizinnym. Na południowym-wschodzie znajdują się masywy Futa Dżalon. Największymi rzekami są: Gambia, Casamance, Senegal i Salum i wszystkie wpływają do Oceanu Atlantyckiego.

Religia Klimat Kuchnia

Religią dominującą jest muzułmanizm i dlatego należy pamiętać o normach religijnych panujących w Senegalu. Kobiety muszą zakrywać głowę i ramiona. Należy zrezygnować ze zwiedzania meczetów w piątki podczas modlitw.

Klimat

Senegal znajduje się w dwóch strefach klimatycznych, w południowej części panuje klimat podrównikowy wilgotny, a na północy podrównikowy suchy. Średnie opady wynoszą od 350 mm do 1500 mm, a pora deszczowa trwa od lipca do września. Średnia temperatura wynosi 21-24oC, najcieplej jest w październiku kiedy temperatura osiąga 34oC.

Kuchnia

Kuchnia Senegalu łączy w sobie elementy kuchni francuskiej, portugalskiej i północno afrykańskiej. Często królują ryby i ryż, z mięs jada się drób. Potrawy przyprawia się zazwyczaj czosnkiem, papryką chili i limonką. Do narodowych potraw zalicza się thieboudienne i yassa, które Senegalczycy jadają na co dzień i od święta.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

- Saint Loius - to miasto kolonijne i dawna stolica kraju.
- jezioro Retba – mające różowy kolor
- Dakar – główny cel wycieczek do Senegalu, to tu odbywa się najsłynniejszy na świecie rajd.

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele polscy podróżujący do Senegalu na okres nie dłuższy niż 90 dni nie potrzebują wizy. Dokumentami uprawniającymi do przekroczenia granicy są: polski paszport ważny co najmniej 6 miesięcy i Międzynarodowa Książeczka Szczepień - potwierdzająca szczepienia wymagane przez Światową Organizację Zdrowia przeciw żółtej febrze.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Wywóz lokalnej waluty jest zabroniony. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT przez osoby prywatne. Aktualne informacje o przepisach celnych można uzyskać w Ambasadzie Senegalu w Berlinie.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wakacje w Senegalu przyda się wygodne obuwie, krótkie oraz długie spodnie, ciepła odzież chroniąca przed wiatrem i deszczem, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem.

Zakupy, pamiątki

Z wycieczki do Senegalu miłą pamiątką będą drewniane figurki, ręcznie robione instrumenty i oryginalne stroje.

Przykładowe ceny

Woda 1.5 litra – od 400 do 500 XOF
Coca cola – 225 – 400 XOF
Piwo – 600 – 1200 XOF
Słodycze – 100 XOF
Posiłek – ryż z kurczakiem 1000 XOF

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Poleca się wykupienie kompleksowego ubezpieczenia, pokrywającego koszty leczenia i w razie potrzeby transportu do kraju.

Szczepienia

Przekraczając granicę należy okazać dowód ważnego szczepienia przeciwko żółtej febrze, który powinien być wpisany w międzynarodowej książeczce szczepień.
Przed przyjazdem do Senegalu należy zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiologiczną. Notuje się sporadyczne przypadki cholery, malarii, żółtej febry, żółtaczki typu A i B. Na terenach lasów deszczowych występuje ryzyko zapalenia opon mózgowych, dlatego powinno się przestrzegać zasad higieny tropikalnej. Ryzyko zachorowania zwiększa się podczas pory deszczowej.

Opieka medyczna

Opieka medyczna w szpitalach państwowych jest na dobrym poziomie, w prywatnych klinikach oferuje się wyższe standardy świadczonych usług. Wizyta lekarska kosztuje ok. 25 EUR, doba w szpitalu minimum 50 EUR plus koszty badań, lekarstw i dodatkowych zabiegów. Apteki są dobrze zaopatrzone.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy, zieloną kartę i przepustkę graniczną dla samochodu. Warto sprawdzić czy wykupione ubezpieczenie jest honorowane w Senegalu. Wiele francuskich firm ubezpieczeniowych ma przedstawicielstwa w Senegalu i nie powinno być problemu w razie awarii lub wypadku. W Senegalu nie ma benzyny bezołowiowej. Na drodze trzeba uważać na zły stan dróg, brawurę kierowców i wybiegające na drogę zwierzęta.

Bezpieczeństwo

W ostatnich latach w Senegalu wzrosło zagrożenie przestępczością pospolitą. Sporadycznie zdarzają się kradzieże kieszonkowe, na które narażeni są turyści przebywający na lokalnych targach lub spacerując po centrum Dakaru i w pobliżu plaży. Złodzieje najczęściej kradną portfele i sprzęt fotograficzny. Zdarzają się też przypadki okradania aut stojących w korku, dlatego powinno się blokować drzwi.

Warto wiedzieć

W większych miastach i w samym Dakarze, honorowane są karty bankowe Visa i MasterCard. Kartami można płacić w większych hotelach, biurach podróży, wypożyczalniach samochodów oraz w niektórych sklepach i restauracjach. W bankach można wymieniać czeki podróżne. Warto negocjować ceny u ulicznych handlarzy oraz przy podróży taksówką.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

brak placówki w Polsce
Najbliższa ambasada znajduje się w Belinie.
Senegalese Embassy in Berlin, Germany
Dessauer Strasse 28/29
10963, Berlin
Germany
Telephone (+49) 30 8 56 21 90
Telefax (+49) 30 85 62 19 21

Placówki Polskie zagranicą

Brak obecnie polskiej placówki w Senegalu. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambsady RP w Rabacie (Maroko)

Ambasada RP w Rabacie
23, av. Oqbah
B.P. 425
10 090 Rabat
MAROCO
tel.: +212 537 77 11 73
tel.: +212 537 77 17 91
fax: +212 537 77 53 20

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00