Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga SalwadorSalwador

Salwador to atrakcyjny turystycznie kraj, który oferuje liczne plaże idealnie nadające się na relaks. Wakacje w Salwadorze to także możliwość poznania historii burzliwych dziejów, które miały miejsce w tym kraju. Wielbiciele historii mogą zwiedzać liczne fortyfikacje, w których zobaczą zabytkowe armaty i broń oraz wiele innych pozostałości po rewolucji. Kraj ten otoczony jest wspaniałymi górami i wulkanami, co sprawia że wielbiciele wspinaczek będą zachwyceni. Na koniec wycieczki do Salwadoru, warto zobaczyć małe miasteczka pełne kolonialnych domków, brukowanych uliczek i białych kościółków.

9°C
Stolica
San Salvador
03:18
Strefa czasowa
UTC -6:0
$
waluta
Dolar amerykański
kod telefoniczny
+503
napięcie elektryczne
115V / 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Hiszpański

Położenie

To jeden z najmniejszych krajów Ameryki Środkowej. Leży nad Oceanem Spokojnym i graniczy z Gwatemalą i Hondurasem.

Warunki naturalne

Mimo, że Salwador jest jednym z mniejszych krajów Ameryki to jest gęsto zaludniony. Na 1 km2 przypada ponad 300 mieszkańców. Największymi miastami jest stolica San Salwador i Santa Ana. Powierzchnia kraju jest przede wszystkim górzysta, na północy znajduje się pasmo Sierra Madre, którego szczyty sięgają 2169 m n.p.m. Salwador otoczony jest aż 61 wulkanami, z których wiele jest czynnych. Wulkan Izalco mający 1965 m zaliczany jest do najbardziej aktywnych wulkanów świata.

Religia Klimat Kuchnia

Katolicyzm – 50,4%, Protestantyzm – 38,2%, brak religii – 8,9%, Mormoni – 1,9%, Świadkowie Jehowy – 0,6%.

Klimat

Salwador znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego. Średnie temperatury utrzymują się między 23-25oC. Podczas pory deszczowej, która trwa od maja do października notuje się opady wysokości 1800-2400 mm.

Kuchnia

Kuchnia to przede wszystkim wpływ afrykański. Podstawowymi składnikami jest kukurydza, fasola. Z mięsa jada się przede wszystkim drób. Często dodaje się owoce takie jak banan oraz mleczko kokosowe. Na stołach często królują ryby i krewetki.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Wycieczka do Salwadoru to przede wszystkim odpoczynek na jednej z wielu plaż. Barra de Santiago to dzika plaża, na której można zobaczyć odpoczywające żółwie morskie. Tutejsze wody znakomicie nadają się do kajakarstwa. Jeśli jednak wolimy nurkowanie to powinniśmy udać się do Los Cóbanos, które posiada znakomite warunki do oglądania morskiego dna. Surferzy powinni udać się na plaże El Sunzal, która jest popularna wśród turystów, dlatego też jest często zatłoczona. Miłośnicy gór nie będą się nudzić, gdyż Salwador to kraj wulkanów. Dla nich głównym celem powinien być park Parque Nacional Los Volcanes. W nim znajdują się trzy największe wulkany w tym najwyższy szczyt Izalco. Oprócz wulkanów park zachwyca różnorodnością roślinności oraz ponad 17 gatunkami kolibrów, tukanów i dzięciołów. Poszukiwacze tajemnic odnajdą pozostałości po kulturze Majów, np. Joya de Cerén, które w 1993 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wioska została przysypana popiołami dwukrotnie podczas erupcji wulkanów. Wartymi zobaczenie są też ruiny Tuzumal, które zajmują ponad 10 km2 powierzchni. Większość budowli zachowała się w znakomitym stanie i dziś można podziwiać pałace, piramidy i grobowce, w których chowano najbogatszych przedstawicieli plemienia. Warto też wspomnieć o ruinach San Andrés, które miały znaczenie ceremonialne.

Warunki wyjazdowe, wiza

Polscy obywatele nie muszą posiadać wizy przy pobytach do 90 dni. Paszport powinien zachowywać ważność w dniach wjazdu i wyjazdu. Przy wjeździe należy okazać iż turysta dysponuje kwotą wystarczającą do opłacenia pobytu. Służby imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub umożliwiającego kontynuację podróży. Turystów podróżujących samolotem obowiązuje przy wyjeździe opłata lotniskowa w wysokości 27 USD. Opłata za przekraczanie granicy lądowej wynosi 2,50 USD.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Nie ma żadnych regulacji co do wwożenia, wywożenia i wymiany pieniędzy. Przy wwozie większych kwot należy udokumentować źródło ich pochodzenia. Pozostałe restrykcje celne nie różnią się od standardowych.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Lekkie, bawełniane ubranie przyda się jeśli podczas wycieczki do Salwadoru wybieramy się na wybrzeże i w tereny górzyste. Zabieramy też ubranie przeciwdeszczowe, potrzebne leki i środki ochrony przed owadami.

Zakupy, pamiątki

Salwador jest krajem, który w znaczącym stopniu słynie z rzemiosła. Warto kupić przykładowe wytwory z drewna lub z porcelany – koniecznie z lokalnego straganu.

Przykładowe ceny

Obiad w restauracji – od 12 PLN
Butelka wody mineralnej – 1,50 PLN
Kilogram ryżu – 5 PLN
Jednorazowy bilet komunikacji miejskiej – 1,20 PLN
Kilogram jabłek – 4,50 PLN
Bochenek świeżego chleba – 4, 50 PLN

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Nie ma obowiązku wykupienia polisy ubezpieczeniowej. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane.

Szczepienia

Na Salwadorze nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Nie wymaga się żadnych szczepień. Zaleca się zachować ostrożność przy spożywaniu miejscowych potraw i piciu wody innej niż butelkowana, gdyż nabawić się można chorób przewodu pokarmowego.

Opieka medyczna

W miastach jest dobra opieka medyczna. Koszt wizyty lekarskiej wynosi 8-10USD. Doba w szpitalu publicznym kosztuje 40 USD.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Nie wymaga się międzynarodowego prawa jazdy, przy pobycie nie przekraczającym 90 dni honorowane jest polskie prawo jazdy. Należy pamiętać, że obowiązuje ruch prawostronny.

Bezpieczeństwo

W Salwadorze jest spore zagrożenie przestępczością, na terenie kraju działają gangi młodocianych przestępców. Zdarzają się napady rabunkowe z bronią w ręku, jednak mało kiedy zdarzają się napaści na turystów.

Warto wiedzieć

W Salwadorze akceptuje się karty kredytowe, nie ma problemów z korzystaniem z kart Visa i MasterCard. Wybierając się do małych miejscowości, warto zabrać ze sobą zapas gotówki.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce. Najbliższa placówka dyplomatyczna w Berlinie.

Ambasada Republiki Salwadoru
Joachim-Karnatz-Allee 47
D-10557 Berlin
tel. (0-0 49 30) 206 466-0
fax (0-0 49 30) 224 882 44
email: embasalva.rfa@t-online.de

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w San José (Kostaryka) akredytowany jest również w Salwadorze.

Konsulat Honorowy RP w San Salvador
Konsul Honorowy: Carlos Enrique Merazo Pinto (hiszpański, angielski)
Bulevard Venezuela, No. 2754
San Salvador, El Salvador Apartado Postal 01-3
Microtec, Managua, Nicaragua
tel. (00-503) 223-08-81, 223-92-15
fax. (00-503) 224-37-15
e-mail: rvargas@microtec.com.ni
godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 08:00-12:00, 14:00-17:00

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00