Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

Flaga PortugaliiPortugalia

Portugalia to kraj idealnie nadający się na wspaniałe wakacje: piękna pogoda, wspaniałe zabytki, hotele o najwyższym standardzie. Klimat jest zróżnicowany, z łagodnymi temperaturami w pobliżu wybrzeża oceanu – ok. 27°C, oraz gorącymi latami w głębi kraju – ok. 40°C. Portugalia to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Dla ludzi pragnących wypoczynku ma do zaproponowania piaszczyste, malownicze plaże na wybrzeżu Algarve lub w okolicach Lizbony. Osoby chcące zwiedzać, mają do wyboru ogromną liczbę miast i miasteczek o bogatej historii, pełne wspaniałych zabytków. Aktywni mogą uprawiać całą gamę sportów, zwłaszcza wodnych. Kraj ten to także cel pielgrzymów z całej Europy, których przyciąga położona w centrum kraju Fatima. Każda podróż do Portugalii będzie z pewnością niezapomnianym urlopem, niezależnie od tego czy zdecydujesz się na wczasy all inclusive na plaży, wycieczkę objazdową czy wyjazd typu fly&drive.

°C
Stolica
Lizbona
Strefa czasowa
UTC +
waluta
Euro
kod telefoniczny
+351
napięcie elektryczne
220 V/50V
Język Położenie Warunki naturalne

Portugalski

Położenie

Państwo położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Do Portugalii należą również 2 archipelagi na Atlantyku: Madera i Azory.

Warunki naturalne

Podróżowanie po Portugalii to trasa przez wszystkie rodzaje terenów. Na północy przeważają wyżyny oraz niewielkie pasma górskie jak Serra do Larouco (1525 m n.p.m.), Serra do Marão (1415 m n.p.m.) i Serra da Estrela (1993 m n.p.m.). Na południu krajobraz jest nizinno-wyżynny z malowniczymi plażami wybrzeża Algarve.

Religia Klimat Kuchnia

Portugalia to kraj w głównej mierze katolicki – 81 % ludności określa siebie jako katolików. W trakcie planowania urlopu warto zwrócić uwagę na święta w danej miejscowości, gdyż każda fiesta jest niezapomnianym przeżyciem i na długo zostanie w naszej pamięci. Wakacje w Portugalii to także konieczność przyzwyczajenia się do ciągłych spóźnień mieszkańców, dla których poczucie czasu jest pojęciem drugorzędnym.

Klimat

Pogoda w Portugalii uczyniła z kraju popularny cel wycieczek. Strefa klimatu śródziemnomorskiego oceanicznego pozwala na podróżowania praktycznie prze cały rok. Zimą są raczej łagodne z wyraźnymi różnicami między północą a południem. Na wybrzeżu Algarve zdarzają się ciepłe, słoneczne dni, a chłodne wieczory nie odstraszają turystów, którzy wypoczywają tu przez cały rok. W okolicach Lizbony zima jest także łagodna, ale nieprzewidywalna z naprzemiennie występującymi słonecznymi i deszczowymi dniami. Na północy zimy są deszczowe i chłodne, ale nie mroźne. Śnieg występuje praktycznie jedynie na szczytach pasm górskich takich jak Serra da Estrela. Wiosna rozpoczyna się wcześnie, bo już pod koniec marca częste są ciepłe dni. Pogoda letnia trwa od maja- czerwca i utrzymuje się do września, częste są wtedy upalne dni, które sprawiają, że wczasy w Portugalii przyciągają rokrocznie tysiące turystów.

Kuchnia

Kuchnia portugalska to połączenie lokalnych tradycji i smaków kolonialnych. Podróże gastronomiczne są pełne różnych smaków. Bliskość morza powoduje, iż dieta Portugalczyków jest bogata w ryby i owoce morza, a dorsz jest ich narodową potrawą. W regionach centralnych popularne są sery i mięsa.
Portugalia to także kraj wina. Wycieczki po kraju to także niezapomniana podróż po smakach różnych win od słodkiego porto do ożywiającego Vinho Verde.

Atrakcje Regiony Warunki wyjazdowe, wiza

Wycieczki do Portugalii to podróże pełne atrakcji.
Każdy turysta powinien odwiedzić stolicę kraju – Lizbonę z jej przepięknym starym miastem – Alfamą, symbolem czasów kolonialnych – dzielnicą Belem oraz XVIII-wieczną Baixą.
Warto zwiedzić także:
Porto – stolicę portugalskiego wina z przepięknymi barokowymi zabytkami i malowniczą nadbrzeżną Ribeirą
Aveiro – portugalska Wenecja
Sintrę – malownicze pasmo górskie pełne magicznych pałaców królów portugalskich
Evorę – z zabytkami z czasów rzymskich
przylądek Cabo da Roca- najdalej na zachód wysunięty przylądek Europy.
wybrzeże Algarve – piękne piaszczyste plaże, malownicze klify oraz miasta pamiętające czasy Maurów
Fatimę – jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie
pasmo górskie Serra da Estrela
Maderę – autonomiczne terytorium Portugali. Wyspa wulkaniczna nazywana „wyspą wiecznej wiosny”. Słynie z uroczych wiosek, wspaniałych widoków, niezwykłej przyrody i pysznej, bogatej kuchni.
Azory–archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych, przepełnionych piękną naturą, podwodnymi jaskiniami i miejscami idealnymi do uprawiania sportów wodnych. Dodatkowo jest możliwość podziwiania delfinów i wielorybów podczasrejsu na jachcie.

Regiony

Madera - jedna z wysp archipelagu na Oceanie Atlantyckim, nazywana wyspą wiecznej wiosny, ze względu na swój łagodny klimat. Łączy w sobie bogatą historię, widoki zapierające dech w piersiach, wspaniałą kuchnię oraz kameralne miasteczka i wioski. Należący do Portugalii archipelag pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Atlantyckim. Obejmuje wyspy: Madera, Porto Santo i kilka mniejszych. Archipelag oddalony jest o ok. 1000 km od wybrzeża europejskiego.
Ze stolicy Madery kolejką linową można dojechać na wzgórze Monte, na którym mieści się największe sanktuarium z figurką Madonny, patronki wyspy oraz Ogród Tropikalny. Drogę powrotną można pokonać w niekonwencjonalny sposób, a mianowicie na wiklinowych saniach, sterowanych przez Maderczyków ubranych w specjalne obuwie z gumowymi podeszwami. Ciekawe doświadczenie, zważywszy, że sanie rozpędzają się do ponad 30 km/h. Odwiedzając Maderę nie można pominąć zapierającego dech widoku z drugiego najwyższego klifu Europy - Cabo Girao, a także lasów wawrzynowych wpisanych na listę UNESCO, na terenie których rosną aż 23 gatunki drzew laurowych. Madera to wyspa wielu wspaniałych kamienistych plaż. Dla miłośników kąpieli polecamy Porto Moniz - miasteczko, gdzie znajdują się naturalne baseny utworzone przez lawę. Amatorzy pieszej wędrówki mogą przespacerować się jedną z wielu popularnych tras wzdłuż levadas, czyli system kanałów nawadniających, których łączna długość wynosi 2000km!

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19:

Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Opublikowano 11.01.2021
1. Obywatele Polski mogą wjechać do Portugalii.
2. Wypełniona elektroniczna „Karta lokalizatora pasażera (PLCe)” musi być przedstawiona przy wejściu na pokład. Formularz można znaleźć pod adresem portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card.
3. Pasażerowie muszą posiadać zaświadczenie lekarskie z negatywnym wynikiem testu PCR na koronawirusa (COVID-19), pobrane najpóźniej 72 godziny przed odlotem.
Nie dotyczy to
- (...) Polski,
- pasażerowie podróżujący na Azory lub Maderę;
- pasażerowie młodsi niż 3 lata.
4. Pasażerowie podlegają badaniom lekarskim.
5. Pasażerowie podróżujący na Azory muszą posiadać zaświadczenie lekarskie z negatywnym wynikiem RT na koronawirusa (COVID-19) - badanie PCR wykonane najpóźniej 72 godziny przed wylotem.
- Nie dotyczy to pasażerów w wieku poniżej 12 lat.
6. Pasażerowie podróżujący na Azory muszą wypełnić „Formularz zdrowia po przybyciu na Azory” oraz „Projekt oświadczenia dla podróży między wyspami” po przylocie; lub przed wyjazdem przesłać „Kwestionariusz oceny ryzyka i wczesnego wykrywania” dostępny na mysafeazores.com
7. Pasażerowie podróżujący na Maderę bez zaświadczenia lekarskiego z negatywnym wynikiem testu PCR na koronawirusa (COVID-19), wykonanego najpóźniej 72 godziny przed wylotem, poddawani są testowi PCR na koronawirusa (COVID-19) po przylocie i poddawani kwarantannie do czasu uzyskania wyników testu lub przez 14 dni.
- Nie dotyczy to pasażerów w wieku poniżej 12 lat.
8. Pasażerowie podróżujący na Maderę muszą przed wyjazdem wypełnić badanie epidemiologiczne na stronie madeirasafe.com. Spowoduje to wygenerowanie kodu QR, który należy przedstawić po przyjeździe.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Zgodnie z normą unijną nie istnieją ograniczenia w przewozie towarów przeznaczonych do użytku osobistego.

Co zabrać

Jeśli twój urlop w Portugalii to przede wszystkim wypoczynek na plaży, koniecznie zabierz ze sobą lekkie ubrania i kostium kąpielowy. Należy także pamiętać o kremach z filtrem UV oraz nakryciu głowy. Planując wycieczkę objazdową nie zapomnij dodatkowo o chłodnych wieczorach na północy oraz o zabraniu okrycia przeciwdeszczowego.

Zakupy, pamiątki

Wybierając się do Portugalii należy pamiętać, iż w trakcie lotu samolotem mamy ograniczony bagaż, więc warto zostawićsobie kilka wolnych kilogramów. Z podróży możemy przywieźć między innymi ręcznie malowane płytki azulejos, wyszywane obrusy, koronki i ceramikę. Wspaniałą pamiątką są niewątpliwie wyroby z korka a także wina portugalskie.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

• chleb - €0,90
• mleko - €0,80
• posiłek w restauracji - minimum €10,00 średnio €15,00
• kawa w barze- €0,50 gdzieś na uboczu do nawet €1,50 w restauracji "z widokiem"
• zestaw Big Mac - €5,15
• woda mineralna, 5 litrów w hipermarkecie €1,10
• pomidory, kilogram w hipermarkecie €0,90
• piwo, sześciopak w hipermarkecie 6 x 0,33 - €2,40
• papierosy "markowe" - €4,50
• paliwo diesel - €1,39
• autostrada, średnio za 100km - ok €6,50
• przejazd autobusem z Lizbony do Albufeiry (ok 250 km) - €19,00

Ubezpieczenie

Tak jak w przypadku każdej podróży zagranicznej, sugerowane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej obejmującej okres pobytu w Portugalii, pokrywającej koszty leczenia i transportu medycznego.

Szczepienia

Nie występują zagrożenia sanitarne i nie wymaga się specjalnych szczepień.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Doraźną pomoc medyczną można uzyskać w przyszpitalnych oddziałach. Istnieje rozwinięta sieć prywatnych placówek pogotowia ratunkowego. Cena standardowej prywatnej wizyty wynosi ok. 70 EUR. Wiele lekarstw dostępnych jest bez recepty, a pracownicy aptek zwykle są w stanie udzielić fachowej porady. W Portugalii obowiązuje współuczestnictwo w opłatach za świadczenia. Ze względu na kolejki w państwowej służbie zdrowia i wysokie koszty opieki medycznej wskazane jest wykupienie dodatkowego indywidualnego ubezpieczenia. Osoby opłacające w Polsce składki na Narodowy Fundusz Zdrowia mogą korzystać w Portugalii z publicznych placówek opieki zdrowotnej.

Informacje dla kierowców

Turyści podróżujący po Portugalii mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Zielona karta nie jest wymagana. W takcie jazdy obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa na przednich i tylnych siedzeniach, nie woln orozmawiać przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu. Dopuszczalny maksymalny poziom alkoholu we krwi to 0,5 promila.
Wycieczki po Portugalii to czysta przyjemność dzięki dobrze rozwiniętej sieci płatnych autostrad (opłata w zależności od przejechanych kilometrów). Nie należy wjeżdżać na autostrady przez bramki oznaczone jako Via Verde, ponieważ są one zarezerwowane dla pojazdów mających elektroniczne czytniki umożliwiające pobieranie opłaty bezpośrednio z konta bankowego.

Bezpieczeństwo

Portugalia jest krajem bezpiecznym, ale jak w każdym przypadku w miejscach pełnych ludzi należy uważać na kieszonkowców.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Walutę można wymieniać w bankach i kantorach zlokalizowanych najczęściej w centrach dużych miast i na lotniskach. Pobierana jest niewielka prowizja.
• W powszechnym użyciu są karty płatnicze i kredytowe.
• Bardzo powszechna i dobrze rozwinięta jest w Portugalii sieć bankomatów (multibanco).
• Dni wolne w Portugalii:
Styczeń 2014:
• 1 stycznia: Nowy Rok
• 6 stycznia: Trzech Króli
Kwiecień 2014:
• 20 kwietnia: Wielkanoc
• 21 kwietnia: Lany Poniedzialek
• 25 kwietnia: Rocznica Rewolucji Goździków z 1974r.
Maj 2014:
• 1 maja: Święto Pracy
• 3 maja: Dzien Konstytucji 3 Maja
Czerwiec 2014:
• 10 czerwca: Święto Wspólnoty Języka Portugalskiego oraz rocznica śmierci poety Luísa de Camõesa
• 19 czerwca: Boże Ciało
Sierpień 2014:
• 15 sierpnia: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Październik 2014:
• 5 października: Dzień Republiki Portugalii
Listopad 2014:
• 1 listopada: Wszystkich Świętych
Grudzień 2014:
• 8 grudnia: Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
• 25 grudnia: Boże Narodzenie
• 26 grudnia: Boże Narodzenie

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Portugalii
ul. Ateńska 37
03-978 Warszawa
tel.: +48 22 511 10 10 / 11 / 12
fax: +48 22 511 10 13
e-mail: embaixada@embport.internetdsl.pl

Wydział Konsularny:
tel. +48 22 511 10 00 / 01
fax +48 22 511 10 13

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Lizbonie
Av dasDescobertas, 2
1400-092 Lisboa, Portugal
Tel: (+351) 21 3041410
Fax: (+351) 21 3041429
e-mail:lizbona.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00