Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

Flaga PolinezjiPolinezja Francuska

Jeżeli ktokolwiek marzył kiedykolwiek o raju na ziemi, to z pewnością marzył właśnie o Polinezji Francuskiej. Przez wielu jest ona właśnie tym mianem określana i to nie bez powodu. Ten wyspiarski kraj to mozaika oszałamiająco pięknych zatok, zapierających dech w piersiach wodospadów, plantacji wanilii i ananasów, raf koralowych i śnieżnobiałych plaż, a to wszystko na tle krystalicznie czystej, lazurowej wody.

8°C
Stolica
Papeete
06:19
Strefa czasowa
UTC -10:0
CFP
waluta
frank polinezyjski
kod telefoniczny
+689
napięcie elektryczne
220V, 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym jest francuski.

Położenie

Polinezja Francuska położona jest w południowej części Oceanu Spokojnego i obejmuje 150 wysp należących do pięciu archipelagów: Wyspy Pod Wiatrem, Wyspy Na Wietrze, Wyspy Tuamtu i Gambiera, Markizy oraz Wyspy Tubuai. Największą wyspą Polinezji jest Tahiti, leżąca w archipelagu Wysp Na Wietrze i to właśnie na Tahiti mieści się stolica wspólnoty, czyli Papeete.

Warunki naturalne

Wyspy Polinezji Francuskiej są dwojakiego pochodzenia, część to wyspy koralowe, pozostałe zaś są wyspami wulkanicznymi. Przykładem wysp wulkanicznych są Markizy, które wyrastają wprost z oceanu, natomiast koralowymi atolami znanymi na całym świecie są wyspy archipelagu Tuamotu oraz Bora-Bora.
Polinezja Francuska ma niezwykle zróżnicowane warunki naturalne, które w połączeniu z panującą tam prawie zawsze doskonałą pogodą, stanowią główny atut tego obszaru. Na Tahiti strome, wysokie szczyty sąsiadują z głębokimi zielonymi dolinami porośniętymi tropikalną roślinnością. Wyspa Moorea to osiem głębokich dolin wśród których wyrastają wysokie i poszarpane szczyty, zaś wnętrze wyspy zajmują plantacje ananasa. Bora-Bora natomiast, to atol koralowy długi na 10 kilometrów o szerokich, piaszczystych plażach, bogaty w rafy koralowe zamieszkiwane licznie przez żółwie morskie, płaszczki oraz tysiące mniejszych niezwykle kolorowych rybek. Rangiroa jest wyspą której piasek jest różowy, woda turkusowa, a nieopodal znajduje się wyspa w całości powstała z raf koralowych.

Religia Klimat Kuchnia

Największą religią w Polinezji Francuskiej jest protestantyzm, a protestanci stanowią ponad połowę całej populacji wysp. Drugą najliczniejszą grupą wyznaniową są katolicy, stanowiąc blisko jedną trzecią ludności. Pozostali mieszkańcy wysp są wyznawcami innych religii bądź osobami bezwyznaniowymi.

Klimat

Na obszarze Polinezji dominuje wilgotna odmiana klimatu zwrotnikowego, a z racji położenia na półkuli południowej od czerwca do października temperatury są niższe, a powietrze mniej wilgotne co sprawia, że wypoczynek w tym czasie jest zdecydowanie przyjemniejszy. Średnia temperatura waha się w okolicy 24-26 °C, a roczne opady wynoszą zwykle około 2400 mm.

Kuchnia

Kuchnia Polinezji Francuskiej to połączenie kuchni francuskiej i włoskiej z charakterystyczną domieszką lokalnych przypraw. Podstawą polinezyjskiej kuchni są świeżo złowione ryby i owoce morza, które podawane są tu w każdej możliwej postaci i konfiguracji.
Dania zawsze są świeże, więc bez obaw możemy spożywać je w różnych miejscach. Ulubioną potrawą są surowe ryby la tahitienne, które marynuje się w soku z cytryny i mleku kokosowym. Natomiast jednym z najsłynniejszych polinezyjskich dań, znanym na całym świecie jest sahimi, czyli surowa ryba wymieszana z sałatą, pomidorem, cebulą i mlekiem kokosowym. Innymi popularnymi potrawami są zapiekanka z kurczaka lub wieprzowiny z dodatkiem fafa, czyli lokalnej odmiany szpinaku, ma’a tinito z wieprzowiny, w towarzystwie fasoli, kapusty pekińskiej i makaronu oraz langusta w wanilii.
Popularne są tu także rodzime owoce, czyli mango, ananas, banan oraz papaja.
Natomiast każda osoba pełnoletnia spędzająca wakacje w Polinezji spróbować musi maitai, czyli lokalnego drinka sporządzanego na bazie brązowego i białego rumu z sokiem z ananasa, grenadyną, limonką oraz likierem kokosowym.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

• Bora-Bora – wspaniała wyspa w kształcie stożka, która znana jest ze swych turkusowych lagun, piaszczystych plaż, a przede wszystkim ze wspaniałych raf koralowych. Wakacje na Bora-Bora będą odpoczynkiem w tropikalnym raju.
• Huahine – wyspa położona na północny zachód od Tahiti wraz z piękną rafą koralową wokół niej.
• Moorea –wulkaniczna wyspa w archipelagu Wysp Na Wietrze, w niewielkiej odległości od Tahiti, gdzie powszechnym widokiem są ogrody w których uprawia się hibiskus.
• Tahiti – zwana Królową Pacyfiku, jest największą i najbardziej znaną wyspą Polinezji, o charakterystycznym górzystym ukształtowaniu terenu z głębokimi dolinami, w których kaskadami płyną liczne rzeki i strumienie.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Polinezja Francuska zamknęła granice od 03.02.2021 do 31.03.2021
W obliczu odrodzenia się przypadków COVID-19 na całym świecie oraz w celu zachowania Polinezji Francuskiej, która ze swojej strony wykazała znaczną poprawę przez kilka kolejnych tygodni, władze podjęły decyzję o tymczasowym zawieszeniu podróży na Polinezję Francuską, w tym dla turystów ze wszystkich krajów do odwołania. Od środy, 3 lutego, podróż będzie dozwolona tylko dla podróżnych, którzy mogą uzasadnić jeden z ważnych powodów (zdrowotny, zawodowy, rodzinny, powrót do domu), jak opisano na stronie internetowej Wysokiej Komisji. Środek ten planowany jest na początkowy okres dwóch miesięcy (31 marca 2021 r.).
Władze Tahiti ustaliły, że ograniczenie podróżowania w celach wypoczynkowych powinno trwać maksymalnie przez trzy miesiące.
Wjazd do Polinezji Francuskiej jest dozwolony wyłącznie w celach medycznych, rodzinnych lub służbowych. Każdy wjeżdżający musi wypełnić podróżny dokument wjazdowy potwierdzający powód wjazdu oraz formularz oświadczenia o przestrzeganiu tych zasad. Te podpisane dokumenty należy przedstawić przy odprawie przed wylotem. Dokumenty te można pobrać ze strony internetowej Wysokiego Komisarza.
Wszyscy podróżujący wjeżdżający muszą poddać się kwarantannie przez 14 dni, w ścisłej izolacji, na swój koszt. Jeśli 12 dnia uzyskają negatywny wynik testu na obecność Covid-19, zostaną wypisani 14 dnia.

Godzina policyjna obowiązuje na wyspach Tahiti i Moorea. Wszystkie wycieczki, cyrkulacja lub ruch w miejscach publicznych są zabronione codziennie, od 9:00 do 4:00 do 14 grudnia, z możliwością jego przedłużenia.

Szczegóły dostępne na stornie:
https://tahititourisme.com/en-us/covid-19/


Na pobyt krótszy niż 90 dni nie jest wymagana wiza, wystarczy paszport ważny przynajmniej na 6 miesięcy od daty powrotu z wycieczki do Polinezji.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Przepisy celne podobne są przepisom obowiązującym na obszarze Unii Europejskiej.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wakacje na terenie wysp Polinezji koniecznie trzeba zabrać ze sobą przewiewne ubrania, strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne oraz balsam przed i po opalaniu, gdyż słońce świeci tam wyjątkowo mocno. Pobyt w tym tropikalnym kraju ułatwią także wszelkie płyny przeciw komarom oraz maść na ukąszenia.

Zakupy, pamiątki

Popularną, niestety dosyć drogą pamiątką są wysokiej jakości czarne perły, hodowane w polinezyjskich lagunach. Jest to wyjątkowa i wykwintna pamiątka, gdyż właśnie w lagunach archipelagu Tuamotu rozwijają się ostrygi Pinctada Margaritifera, które wytwarzają czarne perły. Perły zmieniają niekiedy swoją barwę na ciemno szarą z występującymi nieregularnie zielonymi i różowymi pasemkami tworząc niepowtarzalny wzór.

Przykładowe ceny

Polinezja jest jednym z najdroższych krajów świata, jednakże walory jakie oferuje warte są każdej ceny. W hotelach, restauracjach, sklepach z biżuterią oraz dużych supermarketach akceptowane są karty kredytowe Visa i MasterCard. Na mniejszych wyspach warto jednak mieć przy sobie gotówkę.
Bagietka – 47 CFP
Woda mineralna – 300 CFP
Sok – 250 CFP
Kanapka – 300 CFP
Świeży tuńczyk (1 kg) – 1400 CFP
Banany (1 kg) – 220 CFP
Lokalne piwo – 190 CFP

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Wyjeżdżając na wakacje do Polinezji warto wykupić indywidualną polisę ubezpieczeniową. W razie wypadku bądź potrzeby skorzystania ze specjalistycznej hospitalizacji podczas pobytu na wyspie innej niż Tahiti warto dokupić ewentualną ewakuację lotniczą.

Szczepienia

Nie wymagane są żadne szczepienia. Na Polinezji Francuskiej nie występuje malaria, ale z racji wilgotnego powietrza jest tu bardzo dużo komarów, które są dosyć uciążliwe.

Opieka medyczna

Opieka medyczna jest na wysokim poziomie, a dwa największe szpitale znajdują się w Papeete.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Do prowadzenia pojazdu na terenie Polinezji wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Na drogach obowiązuje ruch prawostronny, natomiast podróżowanie między poszczególnymi wyspami możliwe jest przy pomocy samolotu lub lokalnego transportu morskiego. Wszystkie grupy wysp połączone są także regularną komunikacją promową, natomiast między Tahiti a wyspą Moorea pływają wielkie, nowoczesne katamarany. Można także wykupić rejs jednym z superluksusowych statków wycieczkowych, które często opływają polinezyjskie wody. Na większych wyspach istnieje komunikacja autobusowa, jest dosyć tania, jednakże można na niej polegać

Bezpieczeństwo

Polinezja jest krajem bezpiecznym i turyści spędzający tam wakacje nie powinni mieć czego się obawiać.

Warto wiedzieć

W miejscach typowo turystycznych wymiana pieniędzy nie stanowi problemu, ponadto można również płacić kartami kredytowymi. Na mniejszych wyspach warto mieć gotówkę, gdyż nie wszędzie można będzie zapłacić kartą i nie wszędzie gotówkę można będzie wypłacić.
Najlepszym okresem na „wakacje w raju” jest okres od czerwca do października, gdy na wyspach jest nieco chłodniej.
Większość przelotów odbywa się z przesiadką w Stanach Zjednoczonych, w związku z czym obywatele Polski zobligowani są do posiadania wizy amerykańskiej. Przed przylotem należy w samolocie wypełnić kartę wjazdową.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Do obsługi terytorium zależnego Francji - Polinezji Francuskiej, właściwy jest Konsulat Generalny RP w Paryżu
5 rue de Talleyrand, 75007 Paris
tel. (0-033) 14 31 73 422, 14 31 73 474
fax. 14 31 73 434
e-mail: info@consulat-pologne-paris.com.fr
www.consulat-pologne-paris.com.fr

Placówki Polskie zagranicą

Brak placówki polskiej na Polinezji. Najbliższa ambasada RP znajduje się w Canberze (Australia).

Ambasada RP w Canberze
7 Turrana Street, Yarralumla
ACT 2600 Canberra
Tel.: (00-61-2) 6272 1000
Faks: (00-61-2) 6273 3184
Tel. dyżurny: (00-61) 0411 540 466
E-mail: embassy@poland.org.au
Strona internetowa: www.poland.org.au
Konsulat Generalny RP w Sydney
10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025
Australia
Tel.: (00-61 2) 9327 8600
Faks. (00-61 2) 9327 2216

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00