Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga paragwajuParagwaj

Paragwaj to niesamowicie piękny i tajemniczy kraj. Niegdyś zamknięty dla turystów, dziś uchyla rąbka swojej tajemnicy. Spędzając wakacje w Paragwaju będą mieli Państwo niezwykłą okazję zwiedzić kraj nieskażony turystycznym przemysłem rozrywkowym i ujrzeć jego prawdziwe oblicze. Serdeczni ludzie, dzika przyroda, zielona roślinność z pewnością sprawią, iż z rozrzewnieniem będą Państwo wspominać urlop spędzony w Paragwaju.

1°C
Stolica
Asunción
04:29
Strefa czasowa
UTC -3:0
PYG
waluta
guarani
kod telefoniczny
+595
napięcie elektryczne
220 V/ 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Języki urzędowe: hiszpański i guarani

Położenie

Paragwaj leż w centralnej części Ameryki Południowej. Z Paragwajem graniczą: Argentyna, Brazylia i Boliwia.

Warunki naturalne

Paragwaj jest krajem o charakterze nizinnym. Około 60% powierzchni tego kraju zajmuje rozległa równina Chaco Północne. Na jej północnym zachodzie występuje pogórze Andów, natomiast od wschodu wzniesienia Wyżyny Brazylijskiej.
Niemal połowa powierzchni kraju to lasy. Na północnym wschodzie są to podzwrotnikowe wiecznie zielone lasy. Na terenie Paragwaju występuje sucha sawanna, roślinność bagienna oraz zarośla kolczaste. Obszary chronione zajmują około 14 procent powierzchni Paragwaju. W ich skład wchodzi między innymi 15 parków narodowych.

Religia Klimat Kuchnia

Większość mieszkańców Paragwaju jest katolikami. Należy do nich aż 96% społeczeństwa.

Klimat

W Paragwaju panuje klimat zwrotnikowy. Lata są upalne, średnia temperatura w styczniu kształtuje się na poziomie 27–29°C. Zimy są dosyć łagodne. W lipcu średnia temperatura wynosi około 17°C. Na południu kraju podczas zimy czasami odnotowywane są spadki temperatur nawet poniżej 0°C . Wciągu roku średnia suma opadów wacha się w granicach 450–700 mm na północnym zachodzie do 2000 mm na północnym wschodzie. Opady występują zazwyczaj w miesiącach letnich, tj. od listopada do marca.

Kuchnia

Kuchnia paragwajska jest bardzo różnorodna i smaczna i przypomina kuchnię hiszpańską. Królują w niej potrawy z wołowiny, warzywa takie jak soja, kukurydza a także owoce cytrusowe. Często spożywane są tu różnego rodzaju placki, chlebki na bazie mąki kukurydzianej z dodatkiem warzyw czy też mięsa. Najbardziej znane paragwajskie potrawy to parrillada, czyli pieczone kawałki mięsa, bori-bori będąca zupą z kurczaka i klusek, czy też chipa soo, czyli chleb nadziewany farszem mięsnym.
Niezwykłą popularnością cieszy się tu Yerba mate- rodzaj mocnej, ziołowej herbatki.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Encarnacion – znajdują się tu jedyne w Paragwaju zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco – dwie stare misje jezuickie La Santissima Trinidad de Parana i Jesus de Tavarangue. Obiekty te pochodzą z XVIII wieku i zostały w 1993 wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.
Asunción- stolica Paragwaju to miasto z malowniczą kombinacją nowoczesnej i kolonialnej architektury, włączając centrum miasta oraz dzielnice dalsze. Będąc tu na wakacjach zobaczyć można Dom Niepodległości, Katedrę, Pałac Rządowy, Dworzec Kolejowy, skąd jeździ najstarsza kolej parowa Ameryki Południowej, Panteon Narodowy Bohaterów Kraju oraz Avenida Mariscal Lopez. Zachęcamy także do skorzystania z przejazdu najstarszą koleją parową w Ameryce Południowej.
Wczasy w Paragwaju dają niecodzienną możliwość zaspokojenia głodu wiedzy. Ciekawym pomysłem jest zwiedzenie kopalni La Rosada, gdzie wydobywano rudy żelaza, które służyły do wyrobu amunicji w czasie wojny paragwajskiej. Wizyta w parku narodowym z pewnością będzie niezwykłym wspomnieniem. W parku tym zobaczyć można gigantyczne paprocie oraz piękne storczyki. W parku podziwiać można również wodospady, takie jak Minas, Guarani i Escondidos, które są utworzone przez liczne strumyki z rześką i wartką wodą.

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele polscy udający się do Paragwaju są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Przy wjeździe istnieje obowiązek okazania biletu powrotnego oraz środków na pobyt.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

COVID-2019:
Granice zamknięte do odwołania.

Warunki celne

Paragwajskie ustawodawstwo przewiduje ograniczenia wwozu i wywozu z kraju broni, leków i gatunków chronionych flory i fauny. Dozwolony jest wwóz gotówki w kwocie nieprzekraczającej 9999 USD lub jej równowartości w innych walutach. W przypadku większych kwot wymagane jest uprzednie zgłoszenie lub zezwolenie. To samo dotyczy bankowych transakcji walutowych.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Wybierając się na wakacje do Paragwaju warto spakować do walizki lekkie bawełniane ubranie, wygodne buty do zwiedzania, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, środki do ochrony przed owadami, kapelusz do ochrony przed słońcem.

Zakupy, pamiątki

Wczasy w Paragwaju to także zakupy. Zwiedzając ten kraj, zakupić można także wiele oryginalnych ręcznie wykonanych pamiątek. Mogą Państwo kupić niepowtarzalne wyroby garncarskie, łuki, różnego rodzaju wyroby wykonane ze skóry czy nawet ubrania i tkaniny

Przykładowe ceny

Chleb – 1,5 USD
Woda mineralna - 0.75USA
Mleko – 1 USD
Bilet autobusowy komunikacji miejskiej – 0.5 USD

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne nie są obowiązkowe. Mimo to zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego ze względu na wysokie koszty ewentualnego leczenia (choroba, wypadki). Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane, pod warunkiem że obejmują terytorium Paragwaju, a firma ubezpieczeniowa ma odpowiednie umowy z towarzystwami miejscowymi lub przedstawicielami innych firm zagranicznych operujących na terenie kraju.

Szczepienia

W regionie periodycznie pojawia się zagrożenie zachorowania na Dengę, nie ma jednak wymogu szczepień. Ze względu na wysoką zawartość chloru w wodzie z wodociągów zalecane jest spożywanie wody butelkowanej.

Opieka medyczna

Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Prywatna wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 40 USD. Za pobyt w szpitalu (za samo łóżko) trzeba zapłacić 100-150 USD za dobę.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Oficjalnie nie ma wymogu posiadania międzynarodowego prawa jazdy, jednak w niektórych sytuacjach może okazać się przydatne.

Bezpieczeństwo

Notuje się rosnący poziom zagrożenia przestępczością pospolitą (kradzieże, włamania). Zaleca się zachowanie ostrożności i czujności. Najlepiej wystrzegać się demonstracji zamożności w ubiorze lub zachowaniu. Nie zaleca się zapuszczania się w ubogie dzielnice, szczególnie w porze wieczornej lub nocnej. Bilety, dokumenty, większe sumy pieniędzy lub cenne przedmioty zaleca się przechowywać w sejfie hotelowym, a przy sobie nosić jedynie niezbędne kwoty. Jest obowiązek stałego noszenia przy sobie dokumentu tożsamości (paszportu), warto więc zaopatrzyć się w poświadczoną kopię paszportu, oryginał zaś przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Warto wiedzieć

• Podczas podróży po terenach wiejskich lub biwakowania na całym terytorium Paragwaju należy uważać na jadowite gady.
• Czas pracy urzędów i sklepów: urzędy - od 7.00 do 13.00 (poniedziałek-piątek) i od 7.00 do 11.00 (soboty); sklepy - od 8.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00 (poniedziałek-piątek) i od 8.00 do-11.30 (soboty); banki: od 8.45 do 12.15 (poniedziałek-piątek).

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Brak paragwajskiej placówki dyplomatycznej w Polsce.
Najbliższa ambasada Paragwaju znajduje się w Niemczech
Adres: Hardenbergstraße 12
D-10623 Berlin
Ambasador Raul Florentin Antola

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej.
Ambasador RP w Argentynie akredytowany jest również w Republice Paragwaju.
W Asunción działa Konsulat Honorowy RP.

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00