Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga panamyPanama

Panama to bogaty kraj, który rocznie odwiedzany jest przez tysiące turystów z całego świata. Panują tu doskonałe warunki do nurkowania, czy żeglowania oraz do uprawiania sportów wodnych. To raj dla wielbicieli tropików, pięknych plaż i dzikiej przyrody. Wycieczka do Panamy to gwarancja wakacji pełnych wrażeń, które dostarczają zwierzęta zamieszkujące tropikalne lasy. Występują tu liczne gatunki ptaków i małp, oraz gadów takich jak kajmany czy jadowite węże. Przeprawa przez lasy deszczowe pozwala poczuć się jak bohater filmu, gdy będziemy przedzierać się przez palmy i zwisające liany, wypatrując jaguary i wielkie pająki. Od nadmiaru wrażeń odpocząć można na jednej z piaszczystych plaż, wylegując się i popijając zimne drinki, a hotele All inclusive zaoferują relaks w Spa. Poszukiwacze nowych smaków odkryją pyszne, aromatyczne jedzenie, kuszące bogactwem smaku. Wakacje w Panamie pozostaną nam w pamięci i zachęcą do powrotu.

°C
Stolica
Panama
02:46
Strefa czasowa
UTC -5:0
$
waluta
dolar amerykański
kod telefoniczny
+507
napięcie elektryczne
110 V/60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym jest hiszpański; w użyciu także angielski.

Położenie

Państwo położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym, zajmujące wąski przesmyk lądowy łączący Amerykę Środkową i Amerykę Południową. Od południa graniczy z Kolumbią, a od północy z Kostaryką. Panama znana jest z Kanału Panamskiego, przez który przepływają statki chcące dopłynąć z zachodu na wschód Ameryki, bez opływania całego kontynentu.

Warunki naturalne

Ponad połowę powierzchni kraju zajmują wyżyny. Na zachodzie znajdują się Cordillera do Veraguas z licznymi stożkami wulkanów, na wschodzie są Serranía del Darién. Wybrzeża to przede wszystkim niziny z licznymi zatokami, które otaczane są przez rafy koralowe. Do Panamy należy ok. 1600 wysp w tym Wyspy Perłowe na Oceanie Spokojnym.

Religia Klimat Kuchnia

Katolicy 84%, protestanci 4,8%, muzułmanie 4,5%, bahaiści 1,1%.

Klimat

Panama jest w strefie wilgotnego klimatu, który utrzymuje się prawie cały rok. Często zdarzają się liczne opady, a temperatura utrzymuje się w przedziale 26-28oC. Najlepszym czasem na przyjazd do Panamy jest pora sucha, która zaczyna się w połowie grudnia, a kończy w połowie kwietnia.

Kuchnia

Kuchnia Panamy opiera się na tradycjach hiszpańskich i karaibskich. Potrawy cechują się świeżością, przyjemnym zapachem owoców i korzennych przypraw. Ich częstym składnikiem są ryby i krewetki, dodakiem bywa kokos czy mango. Panama słynie też z pysznej kawy.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Głównym celem wakacji w Panamie powinno być Bocas Del Toro, gdzie znajdują się piękne plaże, wiele miejsc do nurkowania w krystalicznie czystej wodzie, w której podziwiać można wspaniałe rafy koralowe. Do spacerów idealnie nadają się bujne tropikalne lasy. Okoliczne wyspy są istnym rajem dla surferów i nurków. Najlepszym i najbardziej popularnym miejscem Archipelagu Wysp Perłowych jest wyspa Contadora. Swą popularność wśród turystów zawdzięcza jednej z 13-stu piaszczystych plaż.

Warunki wyjazdowe, wiza

Polscy obywatele wybierający się na wycieczkę do Panamy nie muszą posiadać wizy. Przy wjeździe do Panamy turysta musi posiadać przy sobie min. 500 USD na koszty pobytu, nie musi być to gotówka, wystarczy dokument z dowodem posiadania kwoty na koncie bankowym lub karcie kredytowej. Podróżujących samolotem, którzy opuszczają Panamę obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 40 USD.
Obowiązuje zakaz wjazdu na terytorium kraju dla podróżnych, którzy przebywali w ciągu ostatnich 21 dni, w Sierra Leone, Gwinei lub Liberii.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

COVID-2019:
Przy wjeździe podróżni powinni posiadać negatywny wynik testu PCR lub na przeciwciała na obecność COVID-19, wykonanego najpóźniej na 48 godzin przed przylotem. Podróżni nie posiadający badania zostaną poddani szybkiemu testowi na swój koszt.
Przed odprawą wszyscy przybywający podróżni będą musieli wypełnić elektroniczne oświadczenie, podając dokładny adres pobytu w Panamie, zobowiązać się do przestrzegania wszystkich wprowadzonych obostrzeń w zakresie ochrony sanitarnej wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia Panamy oraz potwierdzić dobry stan zdrowia
Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej i restrykcji obowiązujących w kraju są dostępne na stronach: http://www.minsa.gob.pa/

Warunki celne

Kwoty większe niż 10 tys. USD należy zadeklarować w dokumencie odprawy celnej. Należy jednak unikać wwożenia dużych kwot ze względu na ryzyko napadu lub kradzieży. Rzeczy osobiste nie przekraczające wartości 2000 USD nie podlegają ocleniu.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wycieczkę na Panamę warto zabrać lekkie, bawełniane ubranie oraz strój plażowy, nakrycie głowy chroniące przed słońcem, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, a także środki odstraszające owady.

Zakupy, pamiątki

Najlepszymi pamiątkami są ręcznie wykonane bluzki i biżuteria, które robią Indianie Kuna. Należy pamiętać, że nie wolno wywozić muszli i koralowców.

Przykładowe ceny

Butelka wody 1L - 0,75 USD
Banany – 0,19 USD za funt
Chleb - 2.27 USD
Rum El Abuelo 375-ml - $2.75
Godzina Internetu w kafejce - 0,75 USD
Obiad dnia w miejscowej knajpce - 2,50 USD
Obiad w restauracji - 7-10 USD
Piwo 0,5 litra w barze - 0,60 USD
Wino – 2,15 USD

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Przy wjeździe samochodem cudzoziemcy muszą mieć ubezpieczenie komunikacyjne.Nie ma obowiązku szczepień. W biedniejszych częściach kraju, w szczególności przy granicy z Kolumbią zdarzają się sporadyczne przypadki zachorowań na dengę i malarię. Kraje Ameryki Południowej np. Brazylia wymagają by osoby podróżujące z Panamy miały aktualne szczepienie przeciw żółtej febrze.

Szczepienia

Nie ma obowiązku szczepień. W biedniejszych częściach kraju, w szczególności przy granicy z Kolumbią zdarzają się sporadyczne przypadki zachorowań na dengę i malarię. Kraje Ameryki Południowej np. Brazylia wymagają by osoby podróżujące z Panamy miały aktualne szczepienie przeciw żółtej febrze.

Opieka medyczna

Zwykła wizyta u lekarza kosztuje w granicach 30-100 USD. Prywatne usługi medyczne są na dość dobrym poziomie. Niestety w mniejszych miejscowościach stan może być nawet bardzo zły.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Wymagane jest międzynarodowe lub miejscowe prawo jazdy. Zły stan dróg i brawura kierowców doprowadza do wielu wypadków, zaleca się zachować ostrożność.

Bezpieczeństwo

Występuje zagrożenie drobną przestępczością. W stolicy dochodzi do kradzieży i napadów w szczególności nocą i w starej części miasta. Bardzo niebezpieczny jest rejon granicy z Kolumbią, gdzie działają zorganizowane grupy przestępcze i przemytnicze.

Warto wiedzieć

Odradza się korzystanie z komunikacji miejskiej. Taksówki nie są drogie, jednak trzeba negocjować ceny ze względu na fakt, że kierowcy nie stosują liczników. System telefonii komórkowej nie jest kompatybilny z systemami w Polsce. Urzędy i banki pracują od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00. Sklepy są czynne także w soboty, a wybrane domy handlowe również w niedziele, zazwyczaj są zamknięte w czasie świąt.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Republiki Panamy
ul. Biedronki 13a, 02-946 Warszawa
tel. (22) 642 21 43; fax (0-22) 651 76 16
e-mail: panamaembassy@neostrada.pl

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bogocie (Kolumbia).
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Panamie
konsul honorowy: José Palermo (język konsula hiszpański, angielski)
Panama, Panama, AvenidaTransistmica, Las Cumbres, Milla 8, Oficyna en Edificio de Parque del Recuerdo,
Tel.: (00-507) 280-1010 Tel. dyżurny: (00-507) 667-10216 (kom.) Faks: (00-507) 237-0789
jpalermo@consuladohonorariodepolonia.com.pa jpalermo@grupopalermo.com

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00