Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga omanuOman

Oman jest miejscem idealnym zarówno dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek jak i dla osób nastawionych na wypoczynek na plaży. Dla osób pragnących podczas wakacji zażyć dużą dawkę ruchu Idealnym miejscem są góry Jabal, a właściwie skalne ściany gór, które idealnie nadają się dla wspinaczki. Każdy miłośnik przyrody zachwyci się bogactwem Omańskiej fauny, a podczas safari podziwiać będzie można wędrowne ptaki, antylopy, żółwie morskie oraz delfiny. Walory krajobrazowe Omanu poprawią jeszcze rafy koralowe, występujące u wybrzeży kraju. Osoby chcące wypocząć w Omanie i zregenerować swoje ciało i umysł z pewnością będą zachwycone pięknymi plażami z drobniutkim, złotym i niezwykle delikatnym piaskiem.

°C
Stolica
Maskat
12:29
Strefa czasowa
UTC +4:0
OMR
waluta
rial omański
kod telefoniczny
+968
napięcie elektryczne
240V; 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

arabski; angielski

Położenie

Oman leżyw południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z trzema państwami: od północy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, na zachodzie z Arabią Saudyjską i na południowym zachodzie z Jemenem.

Warunki naturalne

Oman jest krajem dosyć płaskim, a jedynym wyżej wyniesionym obszarem są góry Hajar, w północnej części kraju, wraz z najwyższym szczytem Omanu – Dżabalasz-Szams o wysokości ponad 3 tysięcy m n.p.m. Na zachodzie znajduje się pustynia Rub al-Chali, która zajmuje większość południowej części Półwyspu Arabskiego. Większą część kraju zajmują pustynie oraz półpustynie wraz z ciągnącymi się kilometrami uedami, które podczas deszczu wypełniają się wodą i tworzą koryta dla rwących pustynnych rzek. Flora Omanu składa się w większości z kserofitów, czyli roślin sucholubnych, akacji oraz gdzieniegdzie palm. Przyczyną tego niewielkiego urozmaicenia flory jest charakter warunków panujących na terenie kraju, z niedoborem wody na czele. Także faunę Omanu tworzą typowe dla obszarów pustynnych oraz półpustynnych gatunki, jak szakale, mangusty oraz niewielkie jaszczurki.

Klimat Religia Kuchnia

Oman leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, który charakteryzuje się wysokimi wahaniami temperatur dobowych oraz małą ilością opadów w przeciągu całego roku.Opady są bardzo rzadkie, choć niezwykle nagłe i obfite. Średnia temperatura powietrza waha się od 20°C zimą do 34°C latem. Nocą natomiast temperatura może spaść nawet do okolic 0°C.

Religia

Głównym wyznaniem w Omanie jest islam, a jego wyznawcy stanowią około 85% całego społeczeństwa, natomiast wśród pozostałych 15% przeważają hinduiści oraz chrześcijanie.
Ze względu na dosyć rygorystyczne muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru i zachowania w miejscach publicznych. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które nie powinny pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami bądź nogami powyżej kolan, należy także unikać ubrań z dużym dekoltem. W okresie corocznego miesięcznego postu, zwanego po islamsku ramadan, od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów oraz palenia tytoniu. Pomimo faktu, że ramadan obowiązuje tylko muzułmanów, zaleca się osobom spędzającym w tym czasie wakacje w Omanie respektowanie jego zasad, aby nie kusić osób postronnych. Nie należy także wchodzić do meczetów, które nie są udostępnione dla zwiedzających, gdyż jest to sprzeczne zasadami wiary muzułmańskiej spisanymi w świętej księdze islamu - Koranie.

Kuchnia

W Omanie królują przede wszystkim dania kuchni arabskiej, a najczęściej wykorzystywanymi składnikami są: mięso drobiowe, baranina oraz ryby. Omańska kuchnia jest bardzo prosta i bazuje na kilku podstawowych składnikach, które aby stworzyć danie należy tylko odpowiednio doprawić.
Wybierając się na wycieczkę do Omanu warto spróbować kilku niezwykle aromatycznych dań typowych dla tego kraju.Jednym z takich dań jest Shuwa, czyli świąteczna potrawa z baraniny bądź drobiu obficie przyprawionego ziołami oraz przyprawami, które następnie powoli pieczone jest w podziemnym piecu, dzięki czemu zyskuje niezwykłą delikatność i lekkość. Kolejnym interesującym daniem jestMaqbous, czyli ryż gotowany z dodatkiem szafranu i mięsem. Do wielu dań jako dodatek serwowany jest placekRukhal, wytwarzany z ciasta chlebowego.
Islam zakazuje spożywania alkoholu, wobec czego w kulturze muzułmańskiej na piedestał wyniesione zostały kawa oraz herbata, które przyrządzane są w bardzo charakterystyczny dla tej kultury sposób. Zarówno kawa jak i herbata podawane są w bardzo małych filiżankach lub szklankach pozbawionych ucha, a w smaku są bardzo mocne i bardzo słodkie. Popularny jest także Laban, czyli słona maślanka oraz napoje jogurtowe z kardamonem i pistacjami.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

• Półwysep Musandam–jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie,podziwiać można wielobarwne koralowe klify oraz zatopione wraki statków
• WahibaSands – pustynia, której wzgórza usypane są z wielokolorowego piasku, który z jasnożółtego przechodzi miejscami aż w żywopomarańczowy
• Zatoka Omańska – urzekające i klimatyczne miejsce, do którego każda osoba wybierająca się na wycieczkę po Omanie powinna się udać. Podczas rejsu po zatoce ujrzeć można m. in. delfiny
• Tzw” Grand Canyon” – trasaznjdująca się nad nim jest dosyć trudna i dedykowane doświadczonym i wytrawnym podróżnikom. Osoby, które są pasjonatami wymagających szlaków górskich z pewnością docenią urokliwe widoki wioski Al-Khateem stanowiącej punkt wyjściowy trasy.
• Maskat– miasto położone u wybrzeża morskiego współtworzące malowniczy krajobraz, urozmaiconyleżącymi naprzemiennie piaszczystymi plażami i skałami. Pozostałości fortyfikacji dodają tylko miejskiemukrajobrazowiuroku, zwłaszcza po zmierzchu, gdy zewsząd są podświetlone. Niezwykłą atrakcją jest także okazały sułtański pałac wzniesiony nad zatoką
• Nizwa – niegdysiejsza oaza, dziś urokliwe miasto leżące w cieniu zielonych palm, w głębi pustyni. Warto zobaczyć przede wszystkim odrestaurowany bazar oraz fort
• Salalah–miejsce, w którym znajduje się grób Hioba oraz poświęcony mu meczet

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele Polski mogą otrzymać wizę w każdej placówce dyplomatycznej Omanu, a najbliższa Ambasada Omanu znajduje się w Berlinie. Aby otrzymać wizę nie ma konieczności uzyskania wcześniejszej zgody władz imigracyjnych, wystarczy jedynie wypełnić wniosek wizowy i wnieść opłatę wizową. Turyści chcący wybrać się na wycieczkę lub na wakacje do Omanu mogą również, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej, uzyskać wizy na wszystkich przejściach granicznych Omanu. Niektóre linie lotnicze mogą jednak odmówić zabrania na pokład samolotu podróżnego bez dokumentu potwierdzającego możliwość otrzymania wizy na lotnisku w Maskacie (potrzebne jest pismo lub faks z Ambasady Omanu w Berlinie albo wydruk informacji dotyczącej zasad udzielania wiz ze strony internetowej: www.omanet.om/ english/useful/visa_new.asp). Paszport cudzoziemca ubiegającego się o wizę jednokrotną powinien być ważny przez okres co najmniej 6 miesięcy od daty uzyskania wizy oraz 12 miesięcy w przypadku wizy wielokrotnej. W przypadku wiz wydawanych na lotnisku okazanie biletu powrotnegonie jestwymagane.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

COVID-2019:
Granice zamknięte do odwołania.

Warunki celne

Nie ma obowiązku wykazania środków pieniężnych potrzebnych na każdy dzień pobytu w Omanie,nie ma także ograniczeń dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, pod warunkiem, że ich ilość nie wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wakacje w tym pustynnym gorącym kraju dobrze jest zabrać lekkie, bawełniane ubranie, nakrycie głowy, krem z filtrem UV oraz ciepły sweter na wypadek chłodnych nocy. Na wycieczki warto zaopatrzyć się wwygodne buty do zwiedzania.

Zakupy, pamiątki

Najoryginalniejszą pamiątką z Omanu jest kadzidło, gdyż jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie gdzie rosną drzewa kadzidłowe, z których się je pozyskuje. Na bazarach kadzidła kosztują około 1 riala.
Na większości bazarów zakupić można także chusty Beduinów, czapeczkicharakterystyczne dla omańskich mężczyzn orazbogato zdobione noże wykonane ze stali bądź srebra zwane handżarami.

Przykładowe ceny

obiad w taniej restauracji – 700 baiza
butelka pepsi 2l – 400 baiza
butelka wody1,5l –300 baiza
chleb – 300 baiza
banany – 400 baiza/kg
bułka – 30 baiza
pocztówka – 100 baiza

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Polisy niektórych polskich ubezpieczycieli mogą nie być uznawane, dlategow przypadkach poważnych schorzeń, wypadków drogowych lub losowych wydawane są stosowne zaświadczenia, na których podstawie podróżni mogą dochodzić swych roszczeń po powrocie do kraju.

Szczepienia

Nie występuje tu żadne szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, wobec czego nie wymaga się szczepień ochronnych.

Opieka medyczna

Koszt jednorazowej wizyty w państwowej placówce medycznej wynosi około 40 USD i nie obejmuje opłat za zabiegi i kuracje. Podstawowe lekarstwa są powszechnie dostępne bez recepty.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Akceptowane jest międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce, a cudzoziemcy przebywający na podstawie wiz pobytowych, legitymujący się krajowym lub międzynarodowym prawem jazdy, mogą otrzymać miejscowe prawo jazdy bez konieczności zdawania dodatkowego egzaminu.

Bezpieczeństwo

W Omanie nie występuje zwiększone zagrożenie przestępczością pospolitą.

Warto wiedzieć

Omańskie banki akceptują międzynarodowe karty kredytowe i płatnicze dużych sieci jak MasterCard, VISA czy American Express, jednakże założenie rachunku bankowego wymaga posiadania wizy uprawniającej do dłuższego pobytu.
Oman jest otwarty na wszelki ruch turystyczny, zarówno zbiorowy jak i indywidualny,preferowana jest jednak turystyka zorganizowana.
Cudzoziemcy mogą poruszać siępo kraju bez ograniczeń, z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów wydobycia ropy naftowej i gazu, wydobycia rud oraz zakładów energetycznych i przepompowni wody.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Brak placówki dyplomatycznej Omanu w Polsce
Najbliższa ambasada znajduje się w:

AmbasadaSułtanatuOmanu
Clayallee 82, 14195 Berlin
tel. + 49 30 81 00 50-0
fax. + 49 30 81 00 5199
e-mail: botschaft-oman@t-online.de

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Państwo podlega kompetencji terytorialnej w Rijadzie (Arabia Saudyjska).

Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Maskacie
konsul honorowy: Mohammed Ali Al Barwani (język konsula arabski, angielski)
Oman, Maskat, Al Romelah Street Building 390, Watteyah, Muscat, P.O. Box 695, Muttrah 114
Tel.: +968 24 580580/81 Faks: +968 24 580599
mbarwani@mbholdingco.com

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00