Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga NiemiecNiemcy

Niemcy; Republika Federalna Niemiec, RFN – państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych, a jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Państwo ma powierzchnię 357 578 km² i panuje w nim klimat umiarkowany.

9°C
Stolica
Berlin
10:28
Strefa czasowa
UTC +1:0
EUR
waluta
Euro
kod telefoniczny
+49
napięcie elektryczne
230V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Niemiecki

Położenie

Niemcy znajdują się w Zachodniej Europie. Na północy graniczą z Danią, na wschodzie z Polską i Republiką Czeską, na południu z Austrią oraz Szwajcarią, na południowym zachodzie z Francją i Luksemburgiem, a na północnym zachodzie z Belgią i Holandią.

Warunki naturalne

W Niemczech występuje klimat umiarkowany ciepły – morski i przejściowy. Niemcy mają gęstą sieć hydrograficzną z wieloma dużymi rzekami, takimi jak Ren, Dunaj, Łaba, Wezera, Men. Na Nizinach Niemieckich dominują gleby bielicowe, a na Średniogórzu Niemieckim gleby płowe i brunatne.

Religia Klimat Kuchnia

Chrześcijaństwo jest największą religią w Niemczech z blisko 45,8 mln wyznawców (55,1%, 2019). Drugą co do wielkości religią jest islam z 4,3 mln wyznawców (5,2%). W Niemczech można także spotkać wyznawców judaizmu, buddyzmu i hinduizmu. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dwa największe kościoły w Niemczech, protestancki Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) i Kościół Rzymskokatolicki, utraciły znaczną liczbę wiernych.

Klimat

W Niemczech panuje klimat umiarkowany z chłodnymi, pochmurnymi i mokrymi zimami i latami, na południu występuje Fen. Większość terenu Niemiec leży w strefie umiarkowanej chłodnej, gdzie dominują wilgotne wiatry zachodnie. Na północy panuje klimat oceaniczny z całorocznymi opadami.

Kuchnia

Zbiorcza nazwa kilku popularnych kuchni regionalnych z różnych regionów Niemiec. Kuchnia niemiecka wbrew obiegowym opiniom jest bogata w różnorodność potraw i dań. To bogactwo tradycji wykracza poza uznane stereotypy dotyczące konsumpcji piwa, podawanego z wieprzowiną, kapustą i ziemniakami. Podobnie jak w kuchni polskiej, ziemniaki stale towarzyszą daniom mięsnym a tylko od czasu do czasu zastępują je knedle z bułki, mąki i kaszy manny. Lokalne praktyki kulinarne i wielość składników wzbogacone doświadczeniami sąsiadów wpływają na współczesny obraz kuchni niemieckich. W kuchni niemieckiej można spotkać wpływy włoskie, greckie, hiszpańskie, tureckie, polskie, czeskie i słowackie oraz dalekowschodnie. Potrawy kuchni niemieckiej są tłuste, pożywne i zazwyczaj podawane w dużych ilościach. Są zupełnym przeciwieństwem potraw francuskich – lekkich i pełnych finezji, ale odpowiadają gustom Niemców, zwłaszcza tych mieszkających na południu, którzy piją do potraw znaczne ilości piwa. Ważnym aspektem tej kuchni jest także dodawanie cukru do potraw słonych – to świadczy o wpływach słowiańskich.

Regiony Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Niemcy skladają się z 16 Landów:

Badenia-Wirtembergia
Bawaria
Berlin
Brandenburgia
Brema
Dolna-Saksonia
Hamburg
Hesja
Meklemburgia Pomorze-Przednie
Nadrenia Północna-Westfalia
Nadrenia-Palatynat
Saara
Saksonia
Saksonia-Anhalt
Szlezwik-Holsztyn
Thüringen

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Cała Polska jest uznawana za obszar podwyższonego ryzyka. Dlatego przy podróży z Polski do Niemiec należy liczyć się z obowiązkiem dokonania zgłoszenia wjazdu, wykonania testu na obecność koronawirusa i przebywania w 10-dniowej kwarantannie.
Zgłoszenia wjazdu do Niemiec należy dokonać na portalu http://www.einreiseanmeldung.de/. Strona jest dostępna w jęz. polskim. Dane podczas rejestracji zostają przekazane do właściwego urzędu ds. zdrowia.

Zgłoszenie wjazdu do Niemiec NIE dotyczy tylko tych osób, które:
przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie;
przejeżdżały przez obszar podwyższonego ryzyka i nie miały tam postoju;
podróżują w ramach małego ruchu przygranicznego do 24 godzin;
przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowców zawodowych oraz pracowników firm transportowych).
Wszystkie inne osoby powinny zgłaszać swój wjazd do Niemiec. Dotyczy to też osób, które są zwolnione z 10-dniowej kwarantanny na podstawie przepisów krajów związkowych, ale przyjeżdżają do Niemiec powyżej 24 godz. lub znajdowały się w okresie podwyższonego ryzyka powyżej 24 godzin.

W przypadku technicznych problemów z elektroniczną rejestracją, można stosować papierową deklarację zastępczą. Potwierdzenie elektronicznej rejestracji może być wymagane przez przewoźnika oraz będzie wymagane przez funkcjonariusza granicznego w przypadku kontroli.

Osoby przyjeżdżające do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka i podlegające 10-dniowej kwarantannie są zobowiązane do wykonania testu przy wjeździe do Niemiec. Test może być wykonany najwcześniej 48h przed wjazdem do Niemiec lub bezpośrednio po wjeździe. W przypadku gdy test jest wykonywany w Niemczech, to wynik testu powinien być uzyskany nie później niż 48h po wjeździe do Niemiec. Poszczególne landy mogą wprowadzać inne ograniczenia dotyczące okresu, w jakim powinien być wykonany test. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 r. życia.

Aktualnie wymogi Instytut Roberta Kocha spełniają testy PCR, LAMP, TMA i szybkie testy antygenowe. Szybkie testy antygenowe muszą jednak spełniać kryteria Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tj. czułość ≥ 80%, swoistość ≥ 97%. W przypadku gdy szybki test antygenowy nie spełnia powyższych kryteriów to nie będzie on akceptowany przez urząd ds. zdrowia. Negatywny wynik testu należy zachować co najmniej przez 10 dni od wjazdu do Niemiec i okazać na wezwanie urzędowi ds. zdrowia. Wynik testu musi być w jęz. angielskim, francuskim i niemieckim. Polskie testy są uznawane, jeżeli są przetłumaczone.

Przepisy dotyczące kwarantanny są regulowane na poziomie krajów związkowych. Obowiązek 10-dniowej kwarantanny dotyczy generalnie wszystkich osób, które wjeżdżają do Niemiec, a które w okresie 10 dni przed wjazdem na teren Niemiec znajdowały się na obszarze ryzyka. Z 10-dniowej kwarantanny może zwolnić uzyskanie drugiego negatywnego wyniku testu po 5 dniach.


Osoby podróżujące do Niemiec prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami na portalu Polska w Niemczech w sekcjach Podstawowe informacje, Wjazd (przyjazd) do Niemiec, Testy i Kwarantanna w Niemczech oraz FAQ.

W związku z różnicami w landowych przepisach dot. kwarantanny zalecamy zapoznanie się z informacjami umieszczanymi na stronach krajów związkowych, a w przypadku wątpliwości kontakt z miejscowymi urzędami ds. zdrowia w Niemczech.

Paszport

Wjazd na dowód osobisty dla obywateli Unii Europejskiej

Warunki celne Ubezpieczenie

Zgodne z normą unijną. Kontrola celna może być prowadzona na całym terytorium państwa. Zaleca się posiadanie dowodów zakupu na przedmioty wywożone z Niemiec. Sprzęt strzelecki typu „Paint Ball" jest traktowany w Niemczech jak broń. Przywóz do Niemiec lub tranzyt przez Niemcy tego sprzętu jest możliwy bez zezwolenia, jeżeli jest on oznakowany literą „F". W przypadku braku takiego oznaczenia władze niemieckie żądają okazania pozwolenia na broń lub Europejskiej Karty Broni Palnej oraz udokumentowania celu podróży z bronią.

Ubezpieczenie

Przed podróżą warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, bo sama karta EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony.

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00