Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga mozambikuMozambik

Mozambik to gwarancja pięknych widoków i wspaniałej przyrody. Wybrzeże ma długość 2,5 tys. km i na północy jest skaliste. Liczne zatoki otoczone są rafami koralowymi, które wcinają się w ląd. To znakomite miejsca do nurkowania i uprawiania sportów wodnych. Na południu rozciągają się piaszczyste plaże, a ciepłe i czyste wody zachęcają do odpoczynku pod palmami kokosowymi. Podczas wakacji w Mozambiku zobaczyć można tropikalne lasy i dzikie zwierzęta, można wybrać się na spacer po górach, lub popłynąć na jedną z sąsiednich wysp i spróbować krewetek czy kraba. Jeśli nie przepada się za zatłoczonymi przez turystów wielkimi ośrodkami wypoczynkowymi, wakacje w Mozambiku będą strzałem w dziesiątkę, to piękny, interesujący kraj, który nie został jeszcze „odkryty” przez masową turystykę.

°C
Stolica
Maputo
09:39
Strefa czasowa
UTC +2:0
MZM
waluta
metical
kod telefoniczny
+258
napięcie elektryczne
220V / 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Portugalski, w użyciu także języki bantu i suahili

Położenie

Mozambik znajduje się w południowo-wschodniej części Afryki. Państwo graniczy z RPA, Suazi, Tanzanią, Malawi, Zimbabwe i Zambią. Od Madagaskaru oddziela je szeroki Kanał Mozambicki.

Warunki naturalne

Południowa część kraju to zabagniona nizina. Wyżej zaczyna się wapienny płaskowyż, w środkowej części znajduje się masyw górski Gorongosa mający 1862 m n.p.m. Północna część wybrzeża jest stroma i skalista, otoczona rafami koralowymi, ale im dalej na południe tym teren zaczyna się obniżać i przechodzi w piaszczyste plaże.

Religia Klimat Kuchnia

Chrześcijaństwo – 56,1%, tradycyjne wierzenia (Animizm) – 25,8%, Islam – 17,9%, Świadkowie Jehowy – 0,23%.

Klimat

Mozambik znajduje się w strefie działania klimatu podrównikowego. Pora deszczowa trwa od października do marca, zaś pora sucha od kwietnia do września. Roczna suma opadów waha się pomiędzy 500, a 1500 mm. Średnia temperatura wynosi ok. 28oC. W okresie od września do maja wybrzeże nawiedzane jest przez tropikalne cyklony.

Kuchnia

Kuchnia Mozambiku jest bogatsza i bardziej zróżnicowana niż kuchnia innych państw Afryki. Jada się tu sporo warzyw i owoców, takich jak ananasy, awokado czy kokosy. Z mięs jada się drób, który często przygotowuje się w formie szaszłyków. Po czasach kolonii portugalskiej w Mozambiku została tradycja jedzenia ryb i owoców morza. Ryby goszczące na stołach są poławiane zarówno w Oceanie Indyjskim, jak i w jeziorze Malawi. Wśród frutti di mare niewątpliwie prym wiodą, szczególnie krewetki, które są nawet jednym z głównych towarów eksportowych tego afrykańskiego kraju. Krewetki podawane są na wiele sposobów od grillowanych, czy w postaci zupy krewetkowej do wykwintnych sałatek z ananasem i orzeszkami ziemnymi.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Maputo – głównymi atrakcjami jest Muzeum Historii Naturalnej Cardoso, Muzeum Monet, ratusz, katedra, dom z żelaza, dworzec kolejowy, ogród botaniczny, bazar Mercado Municipal.
Mocuba - most na rzece Licungo, bazar.
Ilha de Moçambique - fort - Fortaleza de São Sebastão - najokazalszy dowód portugalskiej przeszłości wyspy.
Pomba - najbardziej wysunięte na północ, jedno z większych z miast Mozambiku: idylliczna plaża Wimbe i rafy koralowe.
Paquitequete - wioska rybacka, malowniczo położona na zachodnim krańcu miasta Pomba, na plaży obok gaju palmowego.
Tofo i Barra - zachwyca pięknymi długimi plażami, idealne miejsce na wakacje w Mozambiku
Park Narodowy Archipelagu Bazaruto - raj dla miłośników pływania, nurkowania i plażowania
Rzeka Zambezi w okolicach tamy Barragem de Cahora Bassa – imponująca budowla w zachwycającej scenerii

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Z powodu pandemii w Mozambiku wprowadzono stan zamknięcia (lockdown).
Nie funkcjonuje ruch turystyczny.
Granice Mozambiku przekroczyć mogą obywatele tego kraju, osoby posiadające zezwolenie na pobyt oraz podróżujące w związku z realizacją obowiązków dyplomatycznych bądź służbowych.
Od przyjezdnych wymagane jest posiadanie testu (PCR) w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego nie wcześniej niż 72 godz. przed przyjazdem.
Osoby przekraczające granicę Mozambiku powinny także poddać się oni 10-dniowej kwarantannie na własny koszt, po której należy wykonać test.
Można też zrezygnować z tej możliwości i dopełnić 14-dniowej kwarantanny, po której test już nie będzie wykonywany.

Obywateli polskich obowiązują wizy. Można je uzyskać za naszym pośrednictwem, również m.in. na przejściach granicznych Mozambiku. Przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy zagrożone jest grzywną w wysokości ok. 100 USD za każdy dzień.

Wymagane dokumenty do wizy:
• 2 fotografie paszportowe
• 1 wypełniony wniosek wizowy (do pobrania ze strony wizowanie.com)
• rezerwacja biletu lotniczego
• potwierdzenie rezerwacji hotelu lub plan pobytu (do wizy turystycznej)
• paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu

Koszt wizy:
• wiza jednokrotna – 45 EUR/os.
• wiza wielokrotna ważna 90 dni na pobyt do 30 dni - 75 EUR/os.

Koszt pośrednictwa:
• 500 PLN/os.
• 200 PLN/os. - za każdą dodatkową osobę w wizowaniu
• 20 PLN - przesyłka kurierska

Czas oczekiwania:
• ok. 3 tygodni

*Paszport zawożony jest do najbliższej Ambasady w Berlinie. Nie ma możliwości odebrania paszportu we wcześniejszym terminie, po uprzednim jego złożeniu. Ponowne aplikowanie równoważy się z powtórną opłatą wizową, a także opłatą kurierską.

Wymagane dokumenty prześlij na adres:
ul. Koszykowa 53
00-659 Warszawa
+48 22 622 82 96
+48 22 622 51 95
wizowanie@konsorcjum.com.pl

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Przez granice przewozić można obce waluty do wartości 5000 USD. Nie wolno przewozić miejscowej waluty. Powszechnie akceptowane i wymieniane są czeki podróżne. Rand południowoafrykański, dolar amerykański i euro są akceptowane jako środek płatniczy. Hotele, banki i sklepy przyjmują karty kredytowe i płatnicze.

Co zabrać

Przed wycieczką do Mozambiku należy zabrać środek na moskity, okulary przeciwsłoneczne i krem ochronny z filtrem, nakrycie głowy chroniące przed słońcem oraz zapas potrzebnych lekarstw.

Zakupy, pamiątki

Najlepszymi pamiątkami z wakacji w Mozambiku będą przedmioty i rzeźby ręcznie wykonane przez miejscowych takie jak: ceramika, drewniane maski i posążki, bębenki i wyroby garncarskie.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chleb: 25 MT
Piwo: 50 MT
Papierosy: 85 MT
Taksówka - 1km 25 MT

Ubezpieczenie

W Mozambiku nie ma żadnego z polskich przedstawicieli towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie osobowe należy wykupić w firmach o światowej renomie z możliwością ewakuacji do RPA.

Szczepienia

Nie ma wymogów co do dodatkowych szczepień. Wymagane jest okazanie ważnego szczepienia przeciw żółtej febrze przy przekraczaniu granicy z obszarów dotkniętych tą chorobą.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Największe zagrożenie stanowią AIDS i malaria, zdarzają się przypadki zachorowań na cholerę. Opieka medyczna jest na przeciętnym poziomie i dostępna jest odpłatnie dla wszystkich w szpitalach państwowych. Usługi medyczne w prywatnych klinikach są na o wiele wyższym poziomie jednak ceny są duże.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Główne drogi publiczne są w dość dobrym stanie, gorzej jest z drogami lokalnymi.

Bezpieczeństwo

W Mozambiku występuje całkiem wysoki wskaźnik przestępczości. Odnotowuje się kradzieże samochodów, liczne są przypadki zabójstw, napadów rabunkowych, także z użyciem broni palnej. Sporadycznie zdarzają się napady na turystów w centrach turystycznych. Nie należy podróżować lub spacerować w nocy.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Na terenie całego Mozambiku akceptuje się rand południowoafrykański, dolar amerykański oraz euro jako środki płatnicze. Przebywając w miejscach publicznych należy posiadać dokument tożsamości, który należy okazywać na wezwanie policji. Ze względów bezpieczeństwa lepiej nosić przy sobie kserokopie paszportu i wizy z poświadczeniem autentyczności. Osoba małoletnia podróżująca w towarzystwie opiekunów, musi okazać na przejściu granicznym dokument ze zgodą rodziców (letter of authorisation). Dokument ten powinien zawierać dane dziecka oraz opiekuna wraz z danymi dotyczącymi paszportów, jakimi się posługują. Podpisy rodziców powinny być urzędowo poświadczone. Dodatkowo, można załączyć do dokumentu kopie dokumentów tożsamości rodziców. W przypadku, gdy dziecko podróżuje z jednym rodzicem - może być wymagana pisemna zgoda drugiego z rodziców.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki).

Placówki Polskie zagranicą

Konsulat Honorowy RP w Maputo
Konsul honorowy Alberto Tipsalo Mabjaia (języki: polski, portugalski)
Rua Das Flores 42/2, P.O. Box 4478, Maputo
telefon/faks: (00-258 21) 427 666
tel. kom.: (00-258) 823288190
e-mail: consulado_rp@wp.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00