Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
 • Polecane:
 • POLSKA
 • MAURITIUS
 • KARAIBY
 • MALEDIWY
 • MEKSYK
 • CHORWACJA
 • WŁOCHY
 • TAJLANDIA
 • USA
 • IZRAEL
Przewodnik

flaga meksykuMeksyk

Meksyk to kraj bogaty w fascynujące zabytki, wspaniałą przyrodę, miejsca kultu religijnego i masę innych atrakcji. Zaczynając od tajemniczych budowli Majów, przez plaże w słonecznym Acapulco po park narodowy Palenque, to tylko jedne z wielu atrakcji. Wycieczka do Meksyku pozwoli poznać kulturę i codzienne życie mieszkańców oraz da możliwość spróbowania ich kuchni. Wybierając się na pielgrzymkę zobaczyć należy Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe i miejsca, które nawiedził Papież Jan Paweł II. Dla tych, którzy chcą spędzić urlop w Meksyku odpoczywając, czekają piękne plaże i najlepsze hotele w Acapulco.

°C
Stolica
Meksyk
Strefa czasowa
UTC +
MXN
waluta
Peso meksykańskie
kod telefoniczny
+52
napięcie elektryczne
110 V
Język Położenie Warunki naturalne

Hiszpański jest językiem powszechnie używanym, jednak w większości hoteli można porozumieć się po angielsku.

Położenie

Meksyk znajduje się w Ameryce Środkowej nad Oceanem Atlantyckim i Spokojnym. Wzdłuż rzeki Rio Bravo del Norte (Rio Grande) graniczy z USA, na południu z Gwatemalą i Belize.

Warunki naturalne

Większość, bo ponad 80% powierzchni kraju znajduje się na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Przez centralną część rozpościera się Wyżyna Meksykańska, na południu wyłaniają się góry Sierra Madre, a na południowym wschodzie Sierra Madre de Chiapas.

Religia Klimat Kuchnia

Katolicy (92,6%), protestanci (3,3%), bezwyznaniowi (3,1%), Żydzi (0,1%).

Klimat

Meksyk znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego, w części południowej wyłania się klimat równikowy wilgotny. Pogoda zmienia się w zależności od wzniesienia terenu i oddalenia od oceanu.

Kuchnia

Kuchnia Meksykańska to mieszanka wpływów tradycji prekolumbijskich z hiszpańskimi, które na przestrzeni wieków wymieszały się z innymi kulturami, które spotykały się na Półwyspie Iberyjskim. Dzisiejsza kuchnia meksykańska, w rejonach graniczących z USA nie oparła się wpływom mieszkańców północy, przez co pojawiają się hamburgery, hot dogi i frytki.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Dla osób kochających surfing i wylegiwanie się na przepięknych plażach, najlepszym wyborem będzie Acapulco. Najlepsze kurorty położone są nad Oceanem Spokojnym. Dla tych którzy wolą mniej zatłoczone miejsca, najlepszym wyborem będzie Baja California, gdzie atrakcją jest wspaniała rafa koralowa. Dla wielbicieli nurkowania prawdziwym hitem będzie, rafa koralowa w El Palancar.
Warto też wybrać się na wczasy na Jukatan gdzie znajdują się malownicze laguny, przypominające ogromne akwaria pełne kolorowych ryb.
Do najbardziej tajemniczych miejsc, gdzie można nurkować należą Cenotes. To naturalne akweny wodne, które nazywane są studniami Majów. Dostarczały one wodę pozbawionemu wszelkich rzek Jukatanowi. Majowie, którzy byli jedną z najważniejszych cywilizacji w historii Meksyku, traktowali je jako miejsce święte oraz składali tam ofiary, często składające się z wartościowych przedmiotów. W związku z tym, iż Cenotes są ukryte głęboko w dżungli dotrzeć tam jest najprościej razem z zorganizowaną wyprawą prowadzoną przez przewodnika. W Meksyku znajduje się kilka wulkanów, których szczyty pokryte są śniegiem. Te pięciotysięczniki przyciągają wielbicieli wspinaczek. Tym którzy uwielbiają jazdę konno polecić można góry Sierra Madre. Ogromne rzesze turystów przybywają do Chichen Itza, słynnego miasta Majów. Znajduje się tu rzeźba przedstawiająca boga Chaac Mola. Tak samo ważnym miejscem jest pradawne miasto Teotihuacan i znajdujące się tam piramidy Słońca i Księżyca.

Warunki wyjazdowe, wiza

Międzynarodowe podróże do Meksyku są dozwolone. Obecnie nie ma żadnych wymagań, takich jak kwarantanna lub testy zdrowotne.

Inne środki medyczne
• Wszyscy pasażerowie poddawani są kontroli zdrowia po przylocie, takiej jak kontrola temperatury i ocena wizualna. W przypadku osób wykazujących objawy COVID-19 mogą być wymagane dalsze badania zdrowotne.

Meksykański stan Quintana Roo wprowadza opłatę turystyczną w wysokości 224 pesos (ok. 42 zł), która będzie pobierana od 1 kwietnia 2021 r. od wszystkich międzynarodowych turystów, którzy ukończyli 15. rok życia. Odwiedzający będą ją mogli uiścić przez stronę internetową Visitax, rezerwując zorganizowaną wycieczkę w biurze podróży lub na miejscu - na międzynarodowym lotnisku w Cancun mają się pojawić specjalne punkty, gdzie będzie można uregulować opłatę.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Należy upewnić się że paszport jest ważny min. 6 miesięcy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Meksykańskie prawo zakazuje wwozu i wywozu artykułów spożywczych. Całkowitym zakazem obłożona jest wieprzowina, wszelkie rośliny i nasiona. Posiadanie narkotyków będzie karane pozbawieniem wolności od 5 do 30 lat.

Co zabrać

Na wycieczkę do Meksyku należy zabrać nakrycie głowy chroniące przed słońcem oraz krem ochronny. Trzeba pamiętać też o zabraniu niezbędnych lekarstw. Warto zabrać latarkę, podręczny słownik języka hiszpańskiego oraz kłódkę do zabezpieczenia plecaka.

Zakupy, pamiątki

Najlepsze pamiątki to te wyrabiane ręcznie przez mieszkańców i lokalnych rzemieślników. Na straganach sprzedawana jest kolorowa biżuteria, tkaniny oraz obrusy. Meksyk słynie z produkcji tequili, dlatego warto zakupić małe zapasy tego trunku.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Kolacja-ok. 9 USD,
Piwo-ok.3 USD,
Napoje bezalkoholowe-ok. 2 USD,
Pizza-ok. 5 USD

Ubezpieczenie

Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Szczepienia

W Meksyku występuje duży odsetek zachorowań na amebozę. Pora deszczowa sprzyja występowaniu przypadków cholery w niektórych regionach kraju, jak np. w dżungli. Nie jest wymagane zaświadczenie o przebytych szczepieniach przy wjeździe do kraju. Warto zaszczepić się przeciwko żółtaczce i żółtej gorączce.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Wiele hoteli, zapewnia opiekę medyczną. Konsultacja lekarska kosztuje od 15 do 40 USD. Wiele aptek czynnych jest 24 godz./dobę.

Informacje dla kierowców

W Meksyku nie ma problemu z podróżowaniem wynajętym samochodem. Do prowadzenia wystarczy międzynarodowe prawo jazdy.

Bezpieczeństwo

Meksyk je jest bezpiecznym krajem. Występuje tu przestępczość o pospolitej po zorganizowaną. Należy zachować ostrożność i rozwagę podróżując po kraju. Na terenie Meksyku zdarzają się napady rabunkowe. Nie należy podróżować taksówkami niesprawdzonych firm, najlepiej znaleźć taksówki większych korporacji i zamawiać je przez telefon. Dla bezpieczeństwa należy wykonać kopię dokumentów, a oryginały wraz z kosztownymi przedmiotami trzymać w hotelowym sejfie.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Mile widziany jest drobny upominek, który można wręczyć obsłudze hotelowej oraz wszelkie napiwki.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Siedziba:
Al. Jerozolimskie 123a, Millennium Plaza (20th floor), 02-017 Warszawa
Telefon: (22) 311 29 00
Fax: (22) 311 29 01
E-mail: info@emexico.pl


Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Meksyku
Calle Cracovia 40, Colonia San Angel
01000 México D.F.
Adres do korespondencji: Apartado Postal 20383
Telefon: (00-5255) 5481-2050
Faks: (00-5255) 5616-0822
E-mail: embajadadepolonia@prodigy.net.mx
E-mail: embajada@polonia.org.mx;
E-mail: comercio_pl@prodigy.net.mx (sprawy ekonomiczne)
E-mail: polprensa@prodigy.net.mx (prasa)
E-mail: polcultura@prodigy.net.mx
www.meksyk.polemb.net

Konsulat Honorowy RP w Cancún
Konsul Honorowy, Luis Miguel Camara Patron (jęz.: hiszpański, angielski)
Calle Sierra No. 13, Supermanzana 3 por Av. Bonampak
C.P. 77500 Cancún, Quinatana Roo, Mexico
Telefon: (00-52-998) 193-01-00, 193-01-08
Faks: (00-52-998) 884-52-66
E-mail: luism@camarayasociados.com
www.camarayasociados.com

Konsulat Honorowy RP w Guadalajara
Konsul Honorowy, José Manuel Gomez Vazquez Aldana (języki: hiszpański, angielski, francuski)
Calle Aurelio Ortega No.764, Col. Seattle, C.P. 45150, Guadalajara
Zapopan, Jalisco, México
Telefon: (00-52-333) 83-60-111
Faks: (00-52-333) 83-60-112
E-mail: corporate@gva.com.mx

Konsulat Honorowy RP w Guanajuato
Konsul Honorowy, Hector Eduardo Webb Cruces (jęz.: hiszpański, angielski)
Paseo de la Presa No 39, Col. Centro
C.P. 36000 Guanajuato. Gto., Mexico
Telefon: (00-52-473) 73-10-852
Faks: (00-52-473) 73-10-853
E-mail: hectorwebb@hotmail.com.mx

Konsulat Honorowy RP w Tulancingo
Konsul Honorowy, Alberto Stebelski Orlowski (jęz.: hiszpański, polski, angielski, francuski)
21 de Marzo, 124 Sur, C.P. 43600 Tulancingo, Hidalgo, Mexico
tel.: (00-52-555) 254-81-15
fax: (00-52-555) 254-35-65
e-mail: wstebelski1@hotmail.com

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So * 10.00 - 16.00

* obowiązuje w okresie kwiecień – październik