Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga MauritiusaMauritius

Mauritius pokryty jest gęstą roślinnością. To barwne wyspiarskie państwo jest rajem dla wielbicieli sportów wodnych. Do dziś znajdują się tu liczne plantacje trzciny cukrowej, jak i zrekonstruowane cukrownie z oryginalnym wyposażeniem. Można też zobaczyć farmę krokodyli, czy muzeum poświęcone wymarłemu gatunkowi ptaka Dodo. To też raj dla wielbicieli nurkowania, którzy mogą podziwiać bajeczny, podwodny ogród koralowy o powierzchni ok. 300km2. Mauritius to gwarancja udanych wakacji.

8°C
Stolica
Port Louis
19:57
Strefa czasowa
UTC +4:0
MauR
waluta
1 rupia Mauritiusa
kod telefoniczny
+230
napięcie elektryczne
220 V
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym jest angielski. Bardzo rozpowszechniony jest język francuski i kreolski, który uważany jest za język narodowy.

Położenie

Mauritius to wyspiarskie państwo znajdujące się w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego ok. 900 km od Madagaskaru. Mauritius i kilka innych wysp należą do archipelagu Maskarenów. Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.

Warunki naturalne

Mauritius ma 1865 km2 powierzchni, w kształcie przypomina owal. Najwyższym szczytem wyspy jest Piton de la Petite Riviére Noire mający 826 m n.p.m. Wnętrze wyspy to płaskowyż o średniej wysokości 671 m n.p.m. i charakteryzujący się znaczną wielkością opadów. Północna część wyspy to nadmorska równina, natomiast na południu pełno jest stromych urwisk.

Religia Klimat Kuchnia

Hinduiści 52%, chrześcijanie 28,3% (katolicy 26%, protestanci 2,3%), muzułmanie 16,6%, inni 3,1%

Klimat

Mauritius znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego, przechodzą przez niego łagodne południowo-wschodnie pasaty. Zimy są ciepłe i suche, zaś lata gorące i deszczowe. Najwyższa temperatura utrzymuje się pomiędzy listopadem, a kwietniem. Temperatura wody nie schodzi nigdy poniżej 22oC

Kuchnia

Kuchnia jest różnorodna i łączy w sobie wpływy kultury Europejskiej, Afrykańskiej i Hinduskiej. Wszelkie dania podawane są często z ryżem i jarzynami lub smażonymi cytrusami. Tradycyjne dania to sałata z główek kapusty palmistej, dodawana do smażonego marlina (ryba). Jako, że jest to kraj wyspiarski nie może zabraknąć dań z owoców morza. Warto spróbować rosołu z kraba, zapiekanki z ostryg, czy dań rybnych. Na straganach i na hotelowych stołach piętrzą się świeże owoce: papaje, arbuzy, ananasy, banany, gujawy, owoce pasji, gorzkie pomarańcze i cytryny.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Największą atrakcja wyspy jest niewątpliwie unikalna flora i fauna. Mauritius ma także jedną z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Oprócz wspaniałych, malowniczych krajobrazów wyspa zachwyca piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą idealną do uprawiania sportów wodnych. Wyspa przyciąga miłośników surfowania i żeglowania, oferuje też korty tenisowe i boiska do siatkówki plażowej. Warto wybrać się do Parku Narodowego Black River Gorges, w którym można zobaczyć unikatowe gatunki zwierząt i roślin, często będące okazami wymierającymi. Zobaczyć też można plantacje herbaty w Bois Cheri i obejrzeć zbieraczy, którzy o świcie wychodzą by zręcznie odrywać górną część listków i zbierać ją do koszy. Ze względu na bujną roślinność oraz wiele gatunków małp i ptaków często organizuje się piesze wycieczki. Dodatkową atrakcją są muzea, chińska pagoda, meczet Jummah i katolicka katedra. Z historią przemysłu cukrowego możemy zaznajomić się w L'aventure du sucre, która jest repliką prawdziwej cukrowni z oryginalnym wyposażeniem. Jednym z najciekawszych jest muzeum Eureka Creole Museum w mieście Moka, gdzie podziwiać można luksus dawnych czasów i przenieść się w ubiegłe stulecia, gdy mieszkała tu rodzina królewska. Znajduje się tu galeria, w której sztuka współczesna łączy się ze zbiorami starych instrumentów, fotografiami stolicy, atrybutami żeglarzy oraz unikalnymi mapami. Natomiast w Casela Bird Park spotkamy ponad 150 gatunków ptaków, różnorodnych małp, żółwi i tygrysów. Mauritius jest też rajem dla miłośników wędkowania. Zaledwie kilometr od wybrzeża spotkać można rekiny, tuńczyki, barakudy i wiele innych ryb.

Warunki wyjazdowe, wiza

Wiza dla obywateli polskich przebywających na Mauritiusie do 180 dni nie jest wymagana.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Informacje wjazdowe:
1. Polacy są uprawnieni do wjazdu na Mauritius. Nie ma obowiązku posiadania wizy przy pobytach do 90 dni.
2. Obowiązkowe jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie później niż 7 dni przed przylotem. Test jest powtarzany w dniu przylotu, a następnie 7 i 14 dni po przylocie. Obowiązkowa kwarantanna odbywa się w wyznaczonych hotelach.

UWAGA: Monitorujemy sytuację na wyspie, powyższe zasady wyjazdu mogą ulec zmianie.

Paszport

Paszport musi być ważny na 6 miesięcy przed wyjazdem z Mauritiusu.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Bardzo restrykcyjnie przestrzega się przepisów dotyczących przewożeniu i używaniu narkotyków. Grożą za to kary do nawet 20 lat pozbawienia wolności.

Co zabrać

Przed wakacjami na Mauritiusie warto spakować: środek przeciw komarom, okulary przeciwsłoneczne, krem ochronny z wysokim filtrem, potrzebne lekarstwa, środki higieniczne, kamerę lub aparat fotograficzny, ciepłe okrycie wierzchnie na chłodniejsze wieczory i odzież przeciwdeszczową.

Zakupy, pamiątki

Na Mauritiusie kupić można wiele pamiątek. Głównymi są figurki, obrazy, fotografie, widokówki i koszulki z podobizną ptaka Dodo oraz pluszowe zabawki.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chleb: około 9 rupii
Masło: około 30 rupii
Jogurt: około 10 rupii
Woda butelkowana: około 15 rupii za 1,5 litra
Piwo butelkowe: około 35 rupii
Owoce: około 30 rupii w zależności od wagi

Ubezpieczenie

Zaleca się wykupienie przed przyjazdem międzynarodowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Szczepienia

Żadne szczepienia nie są konieczne

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Poziom opieki medycznej jest dobry, jednak pamiętać należy, że bezpłatne szpitale państwowe są niedostępne dla cudzoziemców. W razie potrzeby turyści mogą odpłatnie skorzystać z pomocy lekarza w prywatnych szpitalach.

Informacje dla kierowców

Na Mauritiusie obowiązuje ruch lewostronny. Miejscowe drogi są w dobrym stanie. Możliwości skorzystania z pomocy drogowej i służb ratunkowych są bardzo ograniczone.

Bezpieczeństwo

Mauritius jest bezpiecznym krajem, w którym nie występują zagrożenia przestępczością.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Sklepy zazwyczaj są otwarte od 9 rano do 16 po południu. W soboty sklepy są najczęściej zamknięte. W większych hotelach znajdują się sklepy, których godziny otwarcia są zazwyczaj dłuższe.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Konsulat Republiki MauritiusuDane adresowe:
K. Brodzińskiego 27
01-557 Warszawa
Dane kontaktowe:
tel.: 22 486 30 07
fax: 22 839 10 78
e-mail: nfo@mauritius-consulate.pl

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Nairobi (Kenia) akredytowany jest również na Mauritiusie.
Ambasada RP w Nairobi
00100 Nairobi
Kabarnet Rd (off Ngong Road)
P.O. Box 30086
Tel.: (00-254 20) 38 72 811, 38 72 812
Faks: (00-254 20) 38 72 814, 38 74 572
E-mail: ambnairo@kenyaweb.com
Strona internetowa: www.nairobi.polemb.ne

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00