Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga MartynikiMartynika

Martynika to wyspiarskie państwo na Morzu Karaibskim. Jej piękne, piaszczyste plaże i czyste, lazurowe morze to główna zachęta do spędzenia tu urlopu. Wakacje na Martynice to idealny pomysł dla wielbicieli plażowania i kąpieli. Dla tych, którzy lubią spacery i wspinaczkę czy podziwianie różnorodnych gatunków roślin też coś się znajdzie. To raj na ziemi, który czeka by spędzić na nim wakacje życia

°C
Stolica
Fort-de-France
03:21
Strefa czasowa
UTC -4:0
waluta
Euro
kod telefoniczny
+596
napięcie elektryczne
230 V; 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Francuski

Położenie

Martynika leży na Morzu Karaibskim w archipelagu Wysp Nawietrznych w Małych Antylach. Na południowym wschodzie znajduje się Barbados, bardziej na południe jest Saint Lucia, zaś na północy Dominikana.

Warunki naturalne

Martynika to wyspa typowo górzysta pochodzenia wulkanicznego. Najwyższe wzniesienia to Montagne Pelee mające 1397 m n.p.m.

Religia Klimat Kuchnia

Główną religią na Martynice jest kościół rzymskokatolicki 85%. Niewielką ilość stanowią protestanci 10%.

Klimat

Na Martynice jest klimat typowo równikowy wilgotny. Średnie temperatury w ciągu roku to 24-28oC. Ze względu na sporą ilość opadów ok. 1250 mm na wybrzeżu i 5000 mm na wyspie występują tu lasy równikowe i niesamowicie bujna roślinność. Zdarza się może, że każdego dnia pada deszcz, ale trwa on najwyżej 20 minut.

Kuchnia

Kuchnia na Martynice to mieszanka kuchni europejskiej, karaibskiej i kreolskiej. Głównymi przysmakami są owoce morza, egzotyczne ryby i warzywa. Oczywiście nie może zabraknąć rumu, który jest powszechnym alkoholem.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Południe wyspy to najpiękniejsze plaże, na których warto wypocząć. Szczególnie plaża Ste-Anne. Jest niewielką nadmorską wioską, w której znajdują się liczne sklepy oferujące różne pamiątki i rękodzieła. Plażą dla lubiących ciszę i spokój jest Cap Chevalier 6km na wschód.
- Diamiant to nadmorskie miasteczko na południowym wybrzeżu, które jest bardziej rozwinięta niż sąsiadujące miejscowości. Tutejsze plaże rozciągają sie na długość 2km, słyną z dużych i gwałtownych fal.
Dla szukających większych miejscowości proponujemy Trois-Ilets - chętnie odwiedzany przez szukających rozrywek.
Fort-de-France jest stolicą wyspy i tym samym największym miastem. Tu znajduje się największe centrum handlowe oraz zabytkowy fort, znajdują się tu też najlepsze hotele na Martynice. Warto pospacerować po mieście i zwiedzić muzea, parki - La Savane. Stąd można zobaczyć charakterystyczną iglicę St-Louis.
- Route de la Trace prowadzi w góry od Fort-de-France. To piękna droga przez bujne lasy deszczowe. Droga została wyznaczona przez Jezuitów w XVII wieku.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Należy obowiązkowo wykonać test PCR na obecność COVID-19 nie wczesniej niz na 72h przed podróżą. Wjazd do kraju jest możliwy po przedstawieniu dokumentu (w jęz. angielskim) poświadczającego negatywny wynik testu.
Wymagane jest okazanie deklaracji celu podróży według wzoru przygotowanego specjalnie dla osób wjeżdżających do Francji. Formularz deklaracji można pobrać ze strony francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Obowiązuje ograniczenie pobytu poza miejscem zamieszkania do niezbędnego minimum.
Obywatele RP korzystają z możliwości do swobodnego przekroczenia granicy w ramach Unii Europejskiej.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Paszport

Można wjechać na dowód osobisty lub paszport.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Nie ma restrykcji przy wywożeniu i wwożeniu pieniędzy.

Co zabrać

Na wakacje na Martynice koniecznie należy zabrać ze sobą przewiewne ubrania, strój plażowy i okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem słonecznym i balsam po opalaniu. Warto zabrać ze sobą sprzęt do nurkowania. Świat podwodny jest równie różnobarwny co ten na wyspie.

Zakupy, pamiątki

Na wyspie jest wiele supermarketów jak Carrefour czy Lider Price. Powszechna jest płatność kartą, więc nie trzeba przywozić znacznej gotówki. Znajduje się również wiele bankomatów co pozwala w razie potrzeby pobrać pieniądze.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

PRZYKŁADOWE CENY
Piwo 50cl – 1,50 €
Chleb – 3,50€
Woda 1,5l – 0,40 €
Lody (rożek) 1,2 €
Taksówka ok. 1€/1km
Cola 2l – ok. 3€

Ubezpieczenie

Warto wykupić zwykłą polisę ubezpieczeniową obejmującą Koszty Leczenia zagranicą i NNW.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne szczepienia. Ze względu na nadmierne słońce warto mieć ze sobą kremy z bardzo wysokim filtrem i kremy po opalaniu. Osoby wrażliwe na słońce powinny zdecydowanie uważać.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Opieka medyczna jest na dobrym poziomie, warto jednak wykupić przed podróżą polisę zawierającą KL i NNW. Dobra opieka medyczna dostępna jest na całej wyspie. Jednak nie wszyscy lekarze posługują się językiem angielskim co może być utrudnieniem podczas wizyty.

Informacje dla kierowców

Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Bezpieczeństwo

Po zmroku odradza się spacerowania wzdłuż Rues de la Liberte i Ernest Deproge. Drobne kradzieże są w tym miejscu częstym zjawiskiem.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Na Martynikę można polecieć na dowód osobisty, ponieważ jest to terytorium zamorskie Francji. Dobrze dobrany przelot pozwoli na uniknięcie obowiązku posiadania paszportu.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Brak placówki konsularnej w Polsce.
Ambasada Republiki Francuskiej
Ul. Piękna 1
Warszawa
Tel. 22 529 30 00

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki na Martynice

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00