Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

Maroko

Maroko, Królestwo Marokańskie – państwo położone w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym ze stolicą w Rabacie, a także należące do państw Maghrebu.

8°C
Stolica
Rabat
17:27
Strefa czasowa
UTC +1:0
MAD
waluta
Dirham marokański
kod telefoniczny
+212
napięcie elektryczne
220V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

W Maroku językiem urzędowym jest językarabski oraz tamazight

Położenie

Od wschodu graniczy z Algierią, a od północy z Hiszpanią. Formalnie na południu graniczy z Saharą Zachodnią, choć Maroko próbuje administrować tym regionem.

Warunki naturalne

Klimat suchy i skrajnie suchy (odmiana górska); średnia temp. w styczniu 10–12°C, w lipcu 24–28°C; roczna suma opadów w Atlasie Średnim do 1000 mm, na południu i południowym wschodzie poniżej 200 mm; w górach zimą występują opady śniegu; na wybrzeżu atlantyckim częste mgły (wpływ chłodnego Prądu Kanaryjskiego).

Religia Klimat Kuchnia

Ponad osiemdziesiąt procent Marokańczyków to muzułmanie - sunnici. Jednak sposób przeżywania i wyrażania wiary w Maroku jest, między innymi wskutek wpływu tradycji berberyjskich, bardzo specyficzny. Wielką popularnością, zwłaszcza na prowincji, cieszy się sufizm - mistyczny prąd islamu.

Klimat

W Maroko jest klimat śródziemnomorski. Lata są ciepłe i suche, a temperatura zimą jest umiarkowana. Średnia temperatura roczna dla Maroko wynosi 23° i spada tam rocznie 125 mm deszczu

Kuchnia

Jedzenie w Maroko to wyjątkowe smaki przemieszanych tradycji afrykańskich, arabskich i francuskich. Jedną z podstaw tutejszej kuchni jest kuskus, podawany najczęściej z warzywami i mięsem. Najpopularniejszy daniem jest tadżin – mięso wołowe, drobiowe, jagnięcina lub baranina z warzywami i ziołami. Popularne są szaszłyki i kebaby. Najpopularniejszą marokańską zupą jest harira na bazie baraniny, z soczewicą, ciecierzycą i pomidorami, doprawiona czosnkiem, ziołami i przyprawami.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Pustynia i wydmy Erg Chebbi
Kazba Al-Udaja w Rabacie
Marrakesz
Wąwóz Dades
Kanion Todra
Moulay Idriss
Szlak kazb z Ait Ben Haddou
Riady w cesarskich miastach
Góry Atlas

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Władze marokańskie zmieniły zasady wjazdu cudzoziemców na terytorium kraju. Do kategorii osób uprawnionych należą:
cudzoziemcy nieobjęci obowiązkiem wizowym posiadający potwierdzoną rezerwację hotelową lub zakwaterowania turystycznego.

Przy wjeździe do Maroka należy okazać na granicy:
- ważny paszport,
- rezerwację hotelową lub zakwaterowania turystycznego,
- zaproszenie wystawione przez marokańską firmę (dot. podróży służbowych),
- marokańską kartę pobytową (dot. rezydentów),
- wynik testu PCR przeprowadzonego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą (dzieci poniżej 11 roku życia są zwolnione z testu PCR;
- wypełnioną, podpisaną i wydrukowaną fiszkę sanitarną (Fiche Sanitaire du Passager);

Formularz do pobrania na stronie http://www.onda.ma/form.php

Decyzja o wpuszczeniu cudzoziemca na terytorium Maroka jest wyłączną kompetencją marokańskich służb granicznych. W przypadku odmowy wpuszczenia polskiego obywatela na terytorium Maroka, Konsul RP nie może interweniować.
Wszelkie dodatkowe pytania dotyczące zasad wjazdu do Maroka sugerujemy kierować do Ambasady Maroka w Warszawie (tel. 22 849 63 41; info@moroccoembassy.pl)

Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Paszport

Jeśli jesteśmy w kraju mniej, niż 90 dni wiza nie jest potrzebna. Dokumentem uprawniającym do wjazdu do Maroko jest paszport.
Paszport do Maroko musi być ważny przynajmniej tyle, ile będziemy pozostawać w kraju

Warunki celne Ubezpieczenie Szczepienia

Na granicy należy zadeklarować przewóz pieniędzy lub dewiz, jeśli ich wartość wynosi 100 tysięcy marokańskich dirhamów (ok. 9200 €) lub więcej.
W przypadku wjazdu do Maroka własnym środkiem transportu, należy wypełnić formularz czasowego importu pojazdu. Wymagane dokumnety to dowód rejestracyjny właściciela auta (w przeciwnym razie zapewnij wyamagne jest pełnomocnictwo i kserokopia dowodu osobistego właściciela) oraz międzynarodowe ubezpieczenie obejmujące Maroko, tzw. Zielona Karta. Jeśli nie posiadasz Zielonej Karty możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie na przejściu granicznym. Okres pobytu pojazdu z polskimi tablicami rejestracyjnymi w Maroku nie może przekraczać 6 miesięcy w roku kalendarzowym.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju. Wskazane jest posiadanie polisy ubezpieczyciela z czynnym całodobowym centrum pomocy, które w przypadku zaistnienia nieszczęśliwego zdarzenia potwierdzi pokrycie kosztów leczenia czy też transportu.

Szczepienia

W Maroku szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Przed podróżą warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Opieka medyczna

Opieka zdrowotna w Maroku jest na dobrym poziomie. Publiczne i prywatne ośrodki opieki medycznej świadczą usługi odpłatnie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 EUR, porada lekarska w nocy lub w weekend - 30 EUR, natomiast dobowy koszt pobytu w szpitalu lub klinice ok. 60 EUR (bez kosztów leczenia).

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00