Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga MaltyMalta

Malta potrafi zachwycić turystów błękitną wodą, bogatym życiem nocnym i lokalnym winem, słońcem oraz cudownymi miasteczkami i świątyniami pamiętającymi tysiące lat historii. Krótki przelot, śródziemnomorski klimat, który sprawia, że Maltę można odwiedzić o każdej porze roku, fantastyczna kuchnia, mieszkańcy bardzo pozytywnie nastawieni w stosunku do zwiedzających, to wszystko sprawia, że Wyspa jest coraz chętniej odwiedzana przez turystów. Spędzając wakacje na Malcie można również udać się w podróż na dwie wyspy położone nieopodal Malty: Gozo i Comino. Gozo sielska wysepka położona na północ od Malty gdzie życie płynie powoli, piękne krajobrazy i spokojne wsie. Comino to jeszcze mniejsza wysepka położona w połowie drogi między Maltą a Gozo. Wysepka słynie głównie z Błękitnej Laguny która sprawia niesamowitą radość wszystkim amatorom pływania i snorklingu. Na Malcie i Gozo możemy również znaleźć pozostałości megalitycznych świątyń, których przeznaczenia i pochodzenia nie udało się do końca wyjaśnić. Poza snooorklingiem Malta również słynie ze wspaniałych miejsc do nurkowania oraz windsurfingu. Dzięki tym wszystkim atutom oraz bardzo przystępnej cenie wyspa jest coraz chętniej wybierana przez turystów. Malta- niewielki kraj, a tak wiele możliwości.

°C
Stolica
Valletta
Strefa czasowa
UTC +
waluta
Euro
kod telefoniczny
+356
napięcie elektryczne
240V / 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Mieszkańcy posługują się językiem Maltańskim oraz angielskim

Położenie

Republika Malty jest państwem wyspiarskim, które zajmuje powierzchnię 316 km2 w południowej części kontynentu Europejskiego na Morzy Śródziemnym. Na północ od niej znajduje się włoska wyspa - Sycylia. Archipelag Wysp Maltańskich tworzy siedem wysp: Malta, Gozo, Comino oraz Cominotto, która jest niezamieszkała, a takżeWyspy Św. Pawła (dwie niewielkie wysepki leżące w bliskim sąsiedztwie) oraz kolejna niezamieszkała Filfla - są one wierzchołkami masywu wapiennego, poprzecinanego głębokimizatokami i dolinami.

Warunki naturalne

Kraj leżący pomiędzy Afryką Północną, a Sycylią spełnia doskonale wszelkie oczekiwania turystów. Malta jest gwarancją słonecznej pogody, krystalicznie czystych morskich wód i niezwykle urozmaiconej linii brzegowej, która robi niesamowite wrażenie. Ponadto wyspa daje możliwość obcowania z najdawniejszą historią poprzez konstrukcje, które przetrwały do czasów współczesnych. Wizytówką Malty jest bez wątpienia gościnność jej mieszkańców, wspaniałe hotele i kurorty, czy wszechstronna oferta sportów wodnych. Właśnie dlatego wycieczki na Maltę cieszą się taką popularnością, ponadto nie trudno wyszukać ofertę taniej wycieczki last minute na Malcie.
Jeśli chodzi o tutejsze plaże, najczęściej są one skaliste, a zejścia są raczej strome, ale rozmieszczone drabinki ułatwiają wejście do wody. Plaże mogą być nieco kłopotliwe dla dzieci ze względu na brak rozległych płycizn i strome, raczej kamieniste zejścia do wody. Z kolei piaszczyste plaże można znaleźć na północy wyspy - Cirkewwa i Mellieha.

Religia Klimat Kuchnia

Dominującą religią na Malcie jest katolicyzm. Konstytucja Malty ustanowiła katolicyzm jako religię państwową i to znajduje odzwierciedlenie w różnych elementach kultury maltańskiej.

Klimat

Malta położona jest w zasięgu oddziaływania klimatu śródziemnomorskiego. Jeśli chodzi o pogodę na Malcie nie występują tu ostre wiatry, śnieg,mgły, czy mróz. Nasłonecznienie średnio wynosi 6 godzin 46 minut w zimie oraz 10 godzin 11 minut latem. Średnia temperatur wahają się od 12 do 14 °C zimą, kiedy styczeń jest najchłodniejszym miesiącem oraz od 26 do nawet 32 °C latem, które rozpoczyna się już w maju, a kończy dopiero w październiku, później pogoda przypomina ze względu na aurę polski kwiecień lub październik. Letnie temperatury w ciągu dnia przekraczają 30 °C, czasem osiągając nawet 40 °C pod wpływem suchego i gorącego wiatru z Północnej Afryki.Opady deszczu w tym klimacie występują zimą przede wszystkim od listopada do stycznia, roczna suma opadów to zaledwie 578 mm.
Najlepsza pogoda na Malcie, kiedy jest ciepło i sucho,przypada na maj, czerwiec i pierwszą połowę października - nie ma już wtedy upałów, a morze w dalszym ciągu zachęca do kąpieli.

Kuchnia

W maltańskiej kuchni odcisnęły się wyraźnie obce wpływy. Po pierwsze sąsiedztwo Włoch spowodowało na Malcie rozpowszechnienie potraw z makaronu, z kolei po Brytyjczykach przyjęły sięsteki, smażona ryba z frytkami i szarlotka. Autentyczne potrawy maltańskie można zaliczyć do kuchni śródziemnomorskiej.
Maltańczycy szczycą się własną kuchnią narodową, ale najwyraźniejsze w potrawach maltańskich są wpływy z niedalekiej Sycylii i Włoch kontynentalnych, można dostrzec także echa Afryki.
Do popularnych dań zaliczają się pasty (czyli włoskie makarony), duszony, smażony lub pieczony królik (danie narodowe), wszelkiego rodzaju ryby oraz owoce morza, a także ciasta.
W dni świąteczne, restauracje, zwłaszcza te nastawione na miejscowych, oferują specjalny zestaw w menu - zwany fenkata ( czyli uczta z królika).
W ciągu dnia na Malcie jada się tzw.pastizzi,czyli smakowite pierogi nadziewane serem ricotta ze szpinakiem albo z samym szpinakiem. Zamiast tego polecamy spróbować pizelli–pod tą nazwą kryje się duży, żółty, mięciutki groch. Smak Malty kojarzy się wielu turystom z wiejskim tzw hobz biz-zejt, czyli podłużną bułką (ftira), polaną oliwą i natartą pomidorami, z dodatkiem sałaty i tuńczykiem w środku, dodatkowo udekorowaną oliwkami i kaparami.

Marsovin i Delicata to Najbardziej znane marki krajowego wina. Obie produkują wyśmienite, przy czym nietanie wina. Delicata chwalona jest w prasie zagranicznej i warto też spróbować jej nagrodzonego wina Grand Vin de Hautville. Wyspa Gozo znana jest z wysokoalkoholowych, niezwykle aromatycznych czerwonych win. Ze względu na wpływy Brytyjskie na Malcie pozostało upodobanie do piwa na przykład: hop leaf pale oraz Farsons bitter shandy. Wszyscy piwosze piją też miejscowe - jasne pełne piwo o nazwie cisk (czyt. czisk). Jego odmiana - piwo Cisk export ma głębszy smak i jest mocniejsze. Jeśli chodzi o napoje bezalkoholowe, bardzo orzeźwiająco działa kinnie, który jest podobny do popularnej coca-coli, ale wyróżnia go intensywny posmakiem gorzkich ziół.

Śniadania serwowane w hotelach są zdecydowanie brytyjskie, tzn: pieczywo, kiełbaski, jajka (gotowane, sadzone lub jajecznica), grillowane pomidory, smażone ziemniaki, fasola w sosie pomidorowym, wędlina,sery,warzywa i owoce sezonowe,jogurt.

Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne Co zabrać

COVID-2019:
Wszyscy podróżni udający się na Maltę mają obowiązek przedstawić negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19 wykonanego na maksymalnie 72 godz. przed planowanym wylotem; w języku angielskim. Oprócz tego, każda osoba może zostać poproszona o poddanie się testowi na COVID-19 na lotnisku po przylocie na Maltę. Test wykonywany jest na koszt Rządu Malty, a cała procedura trwa ok. 1 godz. Należy również wypełnić formularz lokalizacyjny.

Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Polacy korzystają w ramach Unii Europejskiej (Europejskiego Obszaru Gospodarczego)z prawa do swobodnego przepływu osób. Paszport lub dowód osobisty stanowi dokument uprawniający do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni (niezależnie od celu) na terytorium Republiki Malty.
Przed wyjazdem najlepiej upewnić się, że dokument jest w dobrym stanie technicznym, który pozwala na stwierdzenie tożsamości.
Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą nastąpić jedynie w kwestii zasad polityki bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. Szczegółowe informacje można znaleźć w wersji elektronicznej na stronie internetowej MSZ: www.msz.gov.pl w zakładce: Informacje konsularne; „Informacje dla obywateli Polskich wyjeżdżających do innych krajów UE/EOG”.
Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2004/38/WE z 29 kwietnia 2004 r. przy pobycie nie przekraczającym trzech miesięcy obywatele Unii Europejskiej uzyskują prawo pobytu na terenie innego państwa członkowskiego bez żadnych dodatkowych formalności i warunków z wyjątkiem konieczności posiadania ważnego paszportu lub dowodu tożsamości. Prawo do swobodnego przemieszczania się oraz pobytu zyskuje również członek rodziny obywatela Unii Europejskiej nie mający unijnego obywatelstwa i to niezależnie od jego przynależności państwowej.

Prawo pobytu na czas przekraczający trzy miesiące mogą dostać obywatele UE:
• zatrudnieni lub prowadzący działalność gospodarczą na terenie goszczącego państwa członkowskiego;
• którzy mają wystarczające środki do utrzymania siebie i swojej rodziny, aby podczas pobytu nie stanowić obciążenia dla systemu pomocy społecznej państwa członkowskiego w którym przebywają, mając jednocześnie pełne ubezpieczenie zdrowotne;
• przybywający do goszczącego państwa członkowskiego aby podjąć naukę, w tym szkolenia zawodowego, posiadający pełne ubezpieczenie zdrowotne oraz zasoby finansowe na swoje utrzymanie. Po 30 kwietnia 2006 r. w tego rodzaju pobytach, państwa członkowskie mają prawo wymagać od obywateli Unii jedynie zarejestrowania się we właściwym urzędzie dla danego miejsca pobytu oraz uzyskania tam dowodu zarejestrowania się.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Jeśli chodzi o ilość produktów, jaką można kupić i wywieźć ze sobą – nie ma ograniczeń, pod warunkiem, że są przeznaczone jedynie na własny użytek.

Co zabrać

Zaleca się noszenie lekkich, bawełnianych ubrań, warto wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne i pamiętać o filtrach ochronnych i nakryciach głowy ze względu na intensywne słońce.

Zakupy, pamiątki Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Pamiątki jakie bez problemu można nabyć na Malcie to:
• lokalne rękodzieło – koronki, wyroby z ceramiki,szkła, biżuteria (krzyżyki maltańskie, srebrne filigrany)
• przetwory spożywcze domowej roboty z Gozo i Malty (konfitury, dżemy, pasty warzywne suszone pomidory)
• sery oliwa,, wino, likiery,nalewki,
Można bez problemu wysyłać listy i paczki, urzędy pocztowe łatwo jest zlokalizować, pracują one zwykle od 9:00 – 17:30, ale należy pamiętać, że po południu pracownicy mają przerwę między 12:00, a 14:00. Karty pocztowe do Polski i innych krajów najlepiej wysyłać w kopertach, ponieważ listy są dostarczane szybciej niż kartki widokowe, na terenie Europy zajmuje to około 3 do 5 dni, a pocztówki nawet około 10 dni.
Sklepy zwykle otwarte są w godzinach 9:00 - 13:00 oraz 16:00 - 19:00. W niedziele
i święta przeważnie są zamknięte, podobnie jak w pierwszy dzień po tzw. feście w danej miejscowości.W Sliemiei StJuliansmożna znaleźć supermarket. Pieniądze można wymieniać w automatach, które znajdziemy np. w Valletcie.

Opieka medyczna

Na Malcie nie ma żadnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Od 1 stycznia 2006 r. można korzystać z opieki medycznej we wszystkich krajach członkowskich dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego tzw. EKUZ. Należy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowiażeby ją otrzymać. EKUZ uprawnia jedynie do podstawowych usług medycznych, dlatego zaleca się wyjeżdżającym za granicę wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które w razie konieczności będzie pokrywało koszty poniesione w przypadku leczenia w szerszym zakresie, a także koszty opieki medycznej w przypadku leczenia w prywatnych szpitalach i klinikach. Warto jest wykupić indywidualny pakiet ubezpieczeniowyobejmujący następstwa nieszczęśliwych wypadków i koszty leczenia (poza EKUZ). Dokładne informacje o EKUZ znajdują się na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.

Transport medycznyna Malcie jest bezpłatny w przypadku publicznego szpitala lub ośrodka zdrowia. Nr pogotowia - 112.

Informacje dla kierowców

Prowadząc pojazdy można posługiwać się polskim prawem jazdy. Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. W związku z ubezpieczeniami samochodowymi czy wypadkowymi nie ma żadnych szczególnych wymagań.
• Dla Polaków kłopotliwa może być jazda lewostronna. Wcześniej warto być przygotowanym na jazdę bardzo wąskimi uliczkami.
• Mieszkańcy wyspy prowadzą dość ryzykownie, należy uważać na skrzyżowania o ruchu okrężnym, gdzie nie trudno o wypadki.
• Malta nie posiada autostrad czy dróg szybkiego ruchu.
• Na teranie zabudowanym ograniczenie prędkości to 50 km/h, poza tym terenem zabudowanym można jechać z prędkością do 80 km/h. Drogi są kontrolowane przez liczne patrole policyjne oraz radary, więc wszelkie przekroczenia prędkości będą wyłapywane.
• W wielu przypadkach jeździ się "na słuch", czyli trzeba trąbić kiedy w pobliżu skrzyżowań ograniczone jest pole widzenia przez budynki czy mury.
• Występują również drogi wyglądające jak nasze polne drogi (ubity piach).
• Benzyna jest wyjątkowo droga, nawet około 30 % - 40 % droższa niż w Polsce.
• Na wyspie jest dużo firm wypożyczających samochody lub skutery. UWAGA: zdecydowanie odradzamy wypożyczanie pojazdów od osób prywatnych, najlepiej robić to w dużych, znanych firmach jak Europcar, SIXT, Hertz. Unika się w ten sposób ryzyka finansowego, ponieważ podczas wypadku często naliczana jest duża dopłata, a ponadto zdarza się, że pojazdy nie są w dobrym stanie technicznym.

Bezpieczeństwo Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce

Przestępczość nie stanowi zagrożenia, na całej wyspie bez obawmożna spokojnie podróżować, nawet nocą. Duża liczba policjantów sprawia, że czujemy się bezpiecznie.

Warto wiedzieć

Najbardziej polecanym środkiem transportu są klimatyzowane, nowoczesne autobusy firmy Arriva Malta, poza regularnymi przestankami stają też na żądanie. Przejazdy nie są drogie, ale jazda może zabrać trochę czasu nawet ok. 60 minut.2-godzinny przejazd kosztuje 1,30 EUR, a najbardziej opłacalne są bilety jednodniowe w cenie1,50 EUR albo kilkudniowe, bilet 7-dniowy kosztuje 6,50 EUR. Dzieci do 3 roku nie płacą za przejazdy komunikacją publiczną. Bilety kupuje się w automatach zlokalizowanych na niektórych przystankach, u kierowcy, w niektórych sklepach oraz na lotnisku. Główne linie autobusów rozpoczynają trasę z dworca pod murami Valletty, dlatego tam najlepiej się dostać nawet jeśli cel podróży jest w przeciwnym kierunku. Ponadto można skorzystać z linii bezpośrednich linii ekspresowe na lotnisko (X1, X2, X3iX4) oraz linii nocnych. Na Gozo autobusy nie jeżdżą tak często jak na Malcie i obowiązują inne bilety. Mapa ze strefami i trasami autobusów dziennych i nocnych jest dostępna w Valetcie w centrum informacji lub na stronie internetowej www.publictransport.com.mt

Promy Malta - Gozo kursują codziennie, a podróż trwa do 20 minut, cena przeprawy promem na trasie Cirkewwa-Mgarr-Cirkewwaw obie strony to 5 EURO/osoba – opłata pobierana w Gozo na terminalu promowym w drodze powrotnej. Dzięki przystępnej cenie wycieczki na Gozo cieszą się dużą popularnością. Możliwa jest również wyprawa na Comino - najmniejszą z trzech głównych wysp – tam zabierze nas prom United Comino Ferries/Ebsons Comino Ferries lub niewielkie łodzie, odpływające z hoteli zlokalizowanych w północnej części Malty.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Najbliższa Ambasada Malty:

AmbasadaRepubliki Malty
TiergartenDreieckBlk 4
Klingelhöferstrasse 7, D-10785 Berlin
tel. (0-0 49 30) 26 39 110
fax (0-0 49 30) 26 39 11 23
tel. (dyżurny) (0-0 49) 170 83 19 236
e-mail: maltaembassy.berlin@gov.mt

Placówki Polskie zagranicą

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej.

Republika Malty podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rzymie (Włochy).
Ambasada RP w Rzymie
Via P.P. Rubens 20
Monti Parioli 00197, Roma
Tel. (0-03906) 322 4455, 321 6073, fax. (0-03906) 322 3990

W Valletta rezyduje konsul honorowy RP.
Konsulat RP w Valletta
Konsulat RP w La Valletta
60, SouthStreet
Valetta VLT 11, Malta
tel.: (00-35-62) 12-44-306
fax: (00-35-62) 12-33-093

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00