Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga MalezjiMalezja

Malezja położona w Azji Południowo-Wschodniej przez co jest idealnym pomysłem na egzotyczne wakacje w Azji . Zajmuje obszar południowej części Półwyspu Malajskiego oraz północną część Borneo - tzw. Malezja Wschodnia, obejmująca stany Sabah i Sarawak. Na lądzie graniczy z Tajlandią, na wyspie z Indonezją, co może ułatwić połączenie wypoczynku w Malezji z wakacjami w Tajlandii czy Indonezji.

°C
Stolica
Kuala Lumpur
16:01
Strefa czasowa
UTC +8:0
MYR
waluta
Ringgit
kod telefoniczny
+ 60
napięcie elektryczne
220-240V
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem obowiązującym jest Malajski (zwany bahasa). W wielu miejscach możemy swobodnie porozmawiać w języku angielskim. Część mieszkańców używa także takich języków jak: chiński, tamilski i ibański.

Położenie

Malezja położona w Azji Południowo-Wschodniej przez co jest idealnym pomysłem na egzotyczne wakacje w Azji . Zajmuje obszar południowej części Półwyspu Malajskiego oraz północną część Borneo - tzw. Malezja Wschodnia, obejmująca stany Sabah i Sarawak. Na lądzie graniczy z Tajlandią, na wyspie z Indonezją, co może ułatwić połączenie wypoczynku w Malezji z wakacjami w Tajlandii czy Indonezji.

Warunki naturalne

Cały obszar Malezji leży w pasie klimatu równikowego, gdzie cyrkulacja monsunowa ma istotny wpływ na pogodę w tej części świata. Stałym elementem pogody w Malezji jest wysoka wilgotność, wysokie, prawie nie zmieniające się w ciągu roku temperatury, oraz częste burze.

Klimat Religia Kuchnia

Malezja znajduje się pod wpływem klimatu równikowego monsunowego, charakteryzującego się nie tylko wysoką temperaturą, ale również dużą wilgotnością powietrza.
Średnia temperatur i opadówdla Kuala Lumpur to: w styczniu 28oC i 79 mm oraz 28oC i 191 mm w lipcu.

Kiedy jechać?
Za stosunkowo najlepszy czas na wyjazd na wycieczkę do Malezji uważa się sierpień i wrzesień, to na ten termin warto rozejrzeć się na przykład za wakacjami lastminute w Malezji. Bez wątpienia należy wziąć pod uwagę pogodę w Malezji i obowiązujące pory roku, ponieważ zdecydowanie nie poleca się wyjazdów do tego kraju w marcu, kwietniu i w październiku. Wówczas trzeba liczyć się wtedy z mocnymi opadami i bezwietrzną pogodą , która potęguje odczuwalność upałów i wysokiej wilgotności powietrza. Właśnie dzięki przynoszącym ulgę wiatrom malezyjski klimat jest łatwiejszy do zniesienia.

Religia

W Malezji dominującą religią jest islam, jednak wielokulturowe społeczeństwo cechuje się odmiennymi wyznaniami:
islam – 63,7%
buddyzm – 17,7%
chrześcijaństwo – 9,4%
katolicyzm – 4,7%
hinduizm – 6,0%
tradycyjne religie plemienne – 2,3%
brak religii – 0,7%
inne religie – 0,2%

Kuchnia

Kuchnia malajska jest zbliżona do indonezyjskiej - bogata w przyprawy i mleko kokosowe.
Większość potraw składa się z ryżu z warzywami z dodatkiem ryb, kurcząt i innych mięs (z wyjątkiem wieprzowiny)

Warunki wyjazdowe, wiza Paszport Warunki celne

Przy wyjazdach turystycznych do 90 dni – wiza w Malezji nie jest wymagana. Wystarczy paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od planowanej daty opuszczenia tego kraju.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Turyści planujący podróż do Malezji muszą przede wszystkim posiadać ważny paszport (co najmniej 6 miesięcy od momentu przekroczenia malezyjskiej granicy)

Warunki celne

W Malezji bez ograniczeń można wwozić i wywozić waluty, za to zabronione jest przywożenie filmów i wydawnictw o tematyce pornograficznej, to samo dotyczy broni, materiałów wybuchowych w tym fajerwerków oraz wszelkich materiałów niezgodnych z międzynarodowym prawem autorskim, czyli pirackich płyt itp.
Bezcłowo dopuszczalne jest wwiezienie 1 litra wina bądź wódki, do 200 sztuk papierosów oraz perfumy o wartości do 200 RM. W Malezji obowiązuje bezwzględny zakaz wwożenia lub pośredniczenia w sprzedaży narkotyków – grozi za to kara śmierci.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Ubezpieczenie

W kwestiach ubioru warto zabrać ubrania bawełniane, ponieważ są lekkie i wygodne. Ponadto wskazana jest ochrona przed słońcem zarówno jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne jak i kremy z filtrem czy nakrycia głowy. W przypadku wypraw na tereny górzyste warto pamiętać o cieplejszym ubraniu.

Zakupy, pamiątki

Malezja jest doskonałym miejscem dla miłośników zakupów. Na turystów uliczne stragany, butiki, nocne markety i wielkie centra handlowe.
Obok wyrobów z ozdobnego srebra i mosiądzu znajdziemy tam też bogato zdobione produkty z malezyjskiego batiku. Wiele z nich można kupować bezpośrednio od rzemieślników.
Dobrze dostępne są też stylowe ubrania i buty, okulary, wysokiej jakości zegarki. Można też tutaj zaopatrzyć się w tani sprzęt elektroniczny. Aparaty fotograficzne, zegarki, perfumy, sprzęt elektroniczny, alkohol i papierosy najlepiej kupować w wolnocłowych portach na wyspach Langkawi i Labuan.
Tu można kupić pamiątki, które później będą zdobić nasze mieszkania: błyskotki z Indii, czajniki z Birmy, obrazki z Chin.
Bardziej eleganckie rejony zakupów to kilka sąsiadujących ulic zwanych Bukit Bintang, dosłownie pokrytych sklepami.
Księgarnie, elektronika, biżuteria, ubrania, rękodzieło, rozpieszczają wyborem.
W większych miastach znajdują się klimatyzowane domy towarowe i centra handlowe, w których towary są oferowane w stałych cenach.
Kupując na straganach ulicznych lub na targu, można się targować.

Ubezpieczenie

Należy posiadać ubezpieczenie turystyczne, pokrywające koszty leczenia w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem. Trzeba sprawdzić czy firma ma przedstawicielstwa w Malezji.

Szczepienia Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Szczepienia w Malezji nie są wymagane. Zalecane: dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, gruźlica, wścieklizna, polio, tężec. Należy zabezpieczyć się przed malarią.

Opieka medyczna

Publiczna służba zdrowia w Malezji jest na dość niskim poziomie, zdecydowanie lepiej prezentują się prywatne przychodnie i kliniki. Wszędzie jednak opieka zdrowotna jest dla obcokrajowców płatna, dlatego zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które pozwoli na uniknięcie kosztownego leczenia. Ubezpieczenie niekoniecznie trzeba wykupić w Polsce, są one także łatwo dostępne w malezyjskich biurach podróży

Informacje dla kierowców

Na terenie całego kraju obowiązuje ruch lewostronny. Prędkość na autostradach ogranicza się do 110 km/h,na głównych drogach do80km/h, a w miastach do50 km/h. Honorowane jestmiędzynarodoweprawo jazdy.

Bezpieczeństwo Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Malezja jest uważana za kraj bezpieczny, a przestępczość jest raczej zjawiskiem marginalnym. Należy jednak pilnować toreb, ponieważ zdarzają się kradzieże, których sprawcami są złodzieje na motocyklach. Nie należy też spuszczać z oka kart kredytowych, aby ktoś ich nie skopiował. Samotnie podróżującym kobietom w stanach Kelantan i Terrenganu,raczej odradza się plażowania w pojedynkę w tamtejszych rejonach. Pewnym zagrożeniem mogą być piraci morscy w rejonach cieśniny Malakka.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Malezji: Warszawa, ul. Gruzińska 3, Saska Kępa
(+4822) 617 4413
mwwarsaw@kln.gov.my

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Kuala Lumpur
No 10, LorongDamai 9, Off JalanDamai, 55000 Kuala Lumpur
P.O. Box 10052, 50704 Kuala Lumpur Malaysia
Tel. 00-603-2161 0805, 2161 0780
kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat RP w Ipoh
Konsul Honorowy: John Francis Bishorek (angielski)
2nd floor, Standard Character Bank Chambers
21-27 Jalan Dato Maharaja Lela, 30000 Ipoh, Perak
Tel. 60-5-2545293 / Fax. 60-5-2534091

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00