Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga MalediwówMalediwy

Malediwy to niewątpliwie obowiązkowe miejsce, które musi odwiedzić każdy miłośnik pływania, nurkowania, wszelkich sportów wodnych i żeglarstwa. Piękne, rajskie plaże zachwycą też lubiących spędzać urlop na leniuchowaniu w cieniu drzew. Znakomicie spędzone wakacje na Malediwach gwarantują piaszczyste plaże, ciepła, czysta woda i inne atrakcje. Kto nie chciałby spędzić kilku dni w drewnianej chacie, pod którą przepływa przejrzysta woda? Malediwy to raj na ziemi zapewniający wakacje życia.

1°C
Stolica
Male
12:15
Strefa czasowa
UTC +5:50
MVR
waluta
Rupia malediwska
kod telefoniczny
+960
napięcie elektryczne
220 V
Język Położenie Warunki naturalne

Malediwski (dialekt języka syngaleskiego), często używa się języka angielskiego.

Położenie

Malediwy to państwo znajdujące się w południowej Azji, na południowy-zachód od Indii i Sri Lanki, w północno-zachodniej części Oceanu Indyjskiego.

Warunki naturalne

Malediwy składają się z 19 Atoli, w skład których wchodzi ok. 200 wysp.
Atole to wyspy otoczone rafami koralowymi. Rafy chronią wyspę przed cyklonami i towarzyszącymi im falami sztormowymi. Wyspy pokryte są drzewami chlebowymi i palmowymi. To niezwykle egzotyczne wyspy z plażami pełnymi białego piasku, z turkusowymi lagunami, wspaniałymi rafami koralowymi, otoczone przejrzystą, lazurową wodą, w której pływają niezwykłe, wielokolorowe ryby.

Religia Klimat Kuchnia

Główną religią na Malediwach jest Islam. Wyznawanie innych religii i wwożenie przedmiotów obrządku innych religii jest zabronione.

Klimat

Malediwy znajdują się w strefie klimatu równikowego, wybitnie wilgotnego. Roczna suma opadów wynosi 2130 mm, zaś średnia temperatura powietrza to ok. 27oC.

Kuchnia

Kuchnia Maledywów jest wynikiem krzyżowania się wpływów różnych kultur, arabskiej, indyjskiej, afrykańskiej, etc.
Znaleźć możemy na tutejszych stołach składniki, czy dania charakterystyczne dla różnych obszarów kulturowych. Częstym i podstawowym składnikiem dań jest tutaj ryż - to ryż typowo azjatycki. Z kolei popularna tutaj przyprawa - curry - pochodzi z kuchni indyjskiej. Aromatyczne przyprawy to w ogóle jedna z cech charakterystycznych dla tutejszej kuchni.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Stolica Malediwów Male to główny ośrodek handlu i rzemiosła. Jego głównymi atrakcjami jest dawny pałac sułtana pochodzący z XIX wieku oraz mauzoleum Abdula Barachatuła Barbary. Zobaczyć tu można też liczne meczety. Warto też odwiedzić targ rybny i warzywny.
Południowy atol Malediwów to mnóstwo malowniczych zamieszkanych i bezludnych wysp, często oferujących piękną, dziewiczą przyrodę i wspaniałe plaże oraz mnóstwo znakomitych miejsc do nurkowania.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
15 lipca przywrócono możliwość wjazdu turystów na Malediwy.
Wcześniejsza rezerwacja hotelu jest konieczna. Dozwolone są tzw. split stays (w więcej niż 1 obiekcie). Turyści mogą przemieszczać się pomiędzy hotelami na różnych wyspach (w przypadku powrotu do miejsca zakwaterowania tego samego dnia). W przypadku noclegu na innej wyspie/zmianie hotelu przejazd możliwy jest po uzyskaniu zezwolenia (mailowo, min. na 2 dni przed przejazdem). W rejonie Male można przebywać wyłącznie w celu tranzytu (do 48 godzin, wyłącznie w zatwierdzonych ośrodkach);
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Wizy on arrival wydawane są za darmo na 30 dni i mogą zostać przedłużone.
Przy przylocie należy obowiązkowo przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 (test musi być zrobiony najwcześniej na 96 godzin przed wylotem ).
Podróżni maja obowiązek wypełnić online (na 24 godziny przed podróżą) deklarację o stanie zdrowia (formularz dostępny na stronie: www.imuga.immigration.gov.mv).

Podczas kontroli paszportowej na lotnisku otrzymuje się stempel zezwalający na wjazd. Podróżujący muszą posiadać wizę, którą otrzymują bez opłat. Turysta musi okazać dowód rezerwacji miejsca w jednym z ośrodków turystycznych. Aby uzyskać wizę należy posiadać paszport, bilet powrotny i rezerwację w hotelu.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Przewóz alkoholu jest całkowicie zabroniony. Przewóz broni lub narkotyków zagrożony jest wysokimi karami pozbawienia wolności. Zakazuje się wywozu korala, pereł i żółwi.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Wybierając się na wakacje na Malediwach należy pamiętać o kremie do opalania z filtrem UV, okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Warto też zabrać cieplejsze ubranie na wieczory i płaszcz przeciwdeszczowy. Nie wolno zapominać o zapasie leków i środków higienicznych.

Zakupy, pamiątki

Najlepszymi pamiątkami z wakacji na Malediwach są lokalne wyroby: piękne, kolorowe tkaniny i stroje oraz biżuteria, maty trudu kuna z miejscowych włókien i modele drewnianych łodzi dhoni.

Przykładowe ceny

mała butelka piwa - 35 Rf (8,75 zł)
pocztówka i znaczek - 23 Rf (5,75 zł)
internet przez godzinę - 100 Rf (25 zł)
toaleta - 2 Rf (50 gr)

Ubezpieczenie Szczepienia Informacje dla kierowców

Turyści nie mają obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych.

Szczepienia

Na Malediwach istnieje niewielkie niebezpieczeństwo zarażenia się cholerą, tyfusem, polio, żółtaczką A, B i E. Warto zabezpieczyć się przed malarią, chodź niebezpieczeństwo zakażenia jest znikome. Należy ubezpieczyć się od kosztów leczenia.

Informacje dla kierowców

Transport samochodowy występuje tylko na wyspie Huhule. Większość wysp można przejść pieszo w czasie niezbyt długiego spaceru.

Bezpieczeństwo Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce

Malediwy są krajem bezpiecznym dla turystów.

Warto wiedzieć

• Nie ma konieczności wymiany waluty na rupie maledywskie. Waluty wymienialne jak USD są powszechnie akceptowane. Nie zaleca się płacić kartą kredytową, ze względu na dodatkowe koszta manipulacyjne.
• Pora monsunowa trwa od maja do września.
• Woda w ośrodkach turystycznych jest czysta, ale poza nimi jest niezdatna do picia czy mycia zębów. Bezpieczna jest woda butelkowana.
• Muszle zakupić można jedynie w sklepach. Wynoszenie ich z plaży jest zakazane i grozi karą finansową.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Brak placówki

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w New Delhi (Indie) akredytowany jest również w Republice Malediwów.

Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
Tel.: (00 91 11) 414 96 900
Faks: (00 91 11)268 71 914
E-mail: polemb@airtelmail.in
Strona internetowa: www.newdelhi.polemb.net

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00