Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga MadagaskaruMadagaskar

Madagaskar to magiczne miejsce pełne różnorodnej fauny i flory. Wycieczki do Madagaskaru od lat nie tracą na popularności. Ojczyzna Lemurów przyciąga wielbicieli przyrody. Tylko tu można spotkać wiele wyjątkowych gatunków zwierząt, które nie występują nigdzie indziej na świecie, w tym wspomniane lemury. Wczasy na Madagaskarze to niezapomniane przeżycie, a po jednej wizycie zawsze chce się tu wrócić.

8°C
Stolica
Antananarywa
19:00
Strefa czasowa
UTC +3:0
FMG
waluta
Ariary
kod telefoniczny
+261
napięcie elektryczne
220 V
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy malgaski, francuski, w użyciu także rodzime narzecza

Położenie

Madagaskar to państwo położone na wyspie w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, znajduje się na południowy-wschód od wybrzeży Afryki.

Warunki naturalne

Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą świata. Jej powierzchnia wynosi 587 040 km², to prawie tyle samo co Kenia. Wschodnie wybrzeże jest nizinne i przechodzi w strome urwiska, zaś centralna część jest wyżynna. Północna część kraju to górzysty teren zbudowany z gór wulkanicznych. Najwyższym szczytem wyspy jest wygasły wulkan Maromokotro, który ma 2876 m n.p.m. Południe wyspy to region pełen płaskowyżów i pustyń.
Wokół wybrzeży Madagaskaru znajdują się niewielkie wysepki: Europa, Juan de Nova, Glorieuses oraz atol Bassas da India, które podlegają francuskiej administracji.

Religia Klimat Kuchnia

Animiści (47,0%), katolicy (26,0%), protestanci (22,8%), inni chrześcijanie (2,2%), muzułmanie (1,7%).

Klimat

Na Madagaskarze występuje klimat podrównikowy suchy, na wchodzie jest bardziej wilgotny. Na wschodnim wybrzeżu często pojawiają się tajfuny znad Oceanu Indyjskiego. Na południowym-zachodzie panują warunki półpustynne. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi ok. 20oC, a w lipcu 13oC. Średnie opady deszczu dla stolicy kraju wynoszą od 17 do 255 mm

Kuchnia

Kuchnia Madagaskaru to wspaniałe połączenie kuchni francuskiej i arabskiej. Z Francji zapożyczono stosowanie smalcu kaczego i gęsiego. Natomiast z kultury arabskiej zachowało się na Madagaskarze głównie podawanie do wielu dań kaszy kuskus.
Tradycyjna kuchnia Madagaskaru to przede wszystkim potrawy mięsne i owoce morza. Wśród mięs królują baranina i drób, często goszczą też ryby i krewetki. Dania rybne przyrządza się z ryb nacieranych czosnkiem, szafranem, kminkiem oraz papryką. Chodź używa się pasty z papryczek chilii zwanej „harissa” nie jest tak pikantna jak inne kuchnie arabskie.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Wyspa oferuje mnóstwo atrakcji. Do dziś zachowały się królewskie pałace pochodzące z czasów królestwa Merina, dwie katedry – anglikańska i katolicka oraz muzeum sztuki i archeologii. Znaną atrakcją jest również bazar Zoma. Na pewno warte zobaczenia jest Królewskie Wzgórze Ambohimanga, znajdujące się niedaleko stolicy. Kompleks zawiera obiekty związane z przed kolonialnymi władcami Madagaskaru oraz miejsca ich pochówku. Obowiązkowym punktem wizyty jest odwiedzenie któregoś z parków narodowych i Ogrodu Zoologiczno-Botanicznego Tsimbazaza. Można w nim z bliska podziwiać liczne gatunki lemurów, a także fossę, czyli największego drapieżnika na Madagaskarze.
Do najbardziej znanych parków narodowych należą park Ranomafana, porośnięty lasem deszczowym i zamieszkiwany przez liczne gatunki lemurów, gdzie można zażyć kąpieli w gorących źródłach, a także park Islao. Ten drugi otoczony jest górami i skalistymi wąwozami. To wspaniałe miejsce do trekkingu.
Kolejnym symbolem Madagaskaru, zaraz po lemurach, jest Aleja Baobabów, znajdująca się nieopodal Morondawy. Rosnące tam drzewa osiągają wysokość 30 metrów.

Warunki wyjazdowe, wiza

Wizę pobytową można uzyskać na lotnisku w Antananarywie oraz za pomocą systemu evisa (strona tylko po francusku) https://www.evisamada.gov.mg/fr/.
Opłata za wizę turystyczną na Madagaskar uzależniona jest od długości pobytu i waha się w granicach 30-60 euro.
Do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 fotografie.
Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu oraz powrotny bilet.
W związku z drugą falą pandemii w Europie, Urząd Lotnictwa Cywilnego Madagaskaru zakazał w dn. 22 października br. przylotów na wyspę obywatelom następujących państw: Polski, Niemiec, Belgii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Niderlandów, Wielkiej Brytanii, Rosji i Ukrainy.

Paszport

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do kraju.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Kontrola celna sprawdza bagaż w celu zapobiegania transportowi narkotyków. Posiadanie i używanie oraz handel nimi podlegają wysokiej karze więzienia i karze grzywny.

Co zabrać

Należy zabrać ze sobą zapas potrzebnych lekarstw, środki ochrony przed owadami, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i ubranie przeciwdeszczowe.

Zakupy, pamiątki

Podczas wakacji na Madagaskarze warto kupić wszelkie wyroby i rzeźby z drewna, biżuterie, tkaniny, rum, przyprawy, wyroby ze skóry oraz odzież.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chleb – 1500 FMG
Piwo – 6000 FMG
Papierosy - 8750 FMG
Mięso – 10000 FMG
Benzyna 3300 FMG

Ubezpieczenie

Przed przyjazdem poleca się wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.

Szczepienia

Na Madagaskarze występuje niewielkie ryzyko zakażenia malarią. W rejonach Anakao, nie ma moskitów ze względu na brak słodkiej wody. Zalecane jest jednak przyjmowanie leków profilaktycznych. Nie powinno się spożywać nieprzegotowanej wody oraz jeś niemyte owoce. Butelkowana woda mineralna jest ogólnie dostępna. W niektórych słodkowodnych sadzawkach obecna jest bilharzia.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Opieka medyczna jest bardzo trudno dostępna i w pełni odpłatna.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch prawostronny. Drogi są w złym stanie i są słabo oświetlone. Nie zaleca się jazdy po ciemku.

Bezpieczeństwo

W marcu 2009 roku doszło do przewrotu wojskowego i ustanowiono nowego prezydenta, przez co sytuacja polityczna jest niestabilna. Czasem dochodzi to protestów. Dość często pojawiają się przypadki drobnej przestępczości. Nie zaleca się spacerów po zmroku, noszenia biżuterii i przedmiotów wartościowych, jak kamera wideo, aparat fotograficzny. Poza stolicą przestępczość jest o wiele mniejsza.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Zakazane jest fotografowanie lotnisk i obiektów militarnych.
Na Madagaskar najlepiej wybrać się w terminach październik – grudzień oraz marzec – maj. Od lat na Madagaskarze pracują polscy misjonarze i siostry zakonne

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Republiki Madagaskaru
Koursovoy per. 5
119034 Moskwa
tel.: (0-0 7 095) 290 02 14
fax: (0-0 7 095) 202 34 53

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Nairobi (Kenia) akredytowany jest również w Republice Madagaskaru.

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00