Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga LuksemburgaLuksemburg

Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga – państwo, położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

°C
Stolica
Luksemburg
Strefa czasowa
UTC +
EUR
waluta
Euro
kod telefoniczny
+352
napięcie elektryczne
230V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Języki urzędowe: luksemburski, niemiecki, francuski

Położenie

Państwo, położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy.

Warunki naturalne

W styczniu ok. 1°C, w lipcu — 18°C; średnia roczna suma opadów 750 mm; głębokie doliny Mozeli (na granicy z Niemcami), Alzette i Sûre (dorzecze Mozeli); naturalną roślinność stanowią lasy (34% pow.) dębowe, dębowo-grabowe, bukowe i mieszane; przewaga gleb brunatnych; w górach rędziny węglanowe.

Religia Klimat Kuchnia

Luksemburg jest państwem laickim, a od 1979 roku rząd, jak i państwowe ośrodki badawcze i statystyczne nie zbierają i nie publikują danych na temat stanu religii w państwie. W 2002 roku Kościół rzymskokatolicki ocenił, że około 380 tys. było ochrzczonych w tym Kościele, co stanowiło ok. 86% populacji.

Klimat

Luksemburg leży w strefie klimatu umiarkowanego, ciepłego, pod wpływem morskich mas powietrza. Oznacza to, że temperatury cechują się łagodnym przebiegiem rocznym, a opady deszczu są wysokie.

Kuchnia

Kuchnia Luksemburga stanowi syntezę dań i smaków Belgii, Niemiec oraz Francji. Jej podstawę stanowią wszystkie rodzaje mięs, ziemniaki, ale także ciasto francuskie. Wśród warzyw zdecydowanie króluje tu fasola. Z niej przyrządza się tradycyjną luksemburską zupę czy podaje się ją jako dodatek do solonej wieprzowiny.

Atrakcje Regiony Warunki wyjazdowe, wiza

Zabudowa Luksemburga to głównie odnowione i zadbane kamienice z XVII – XIX wieku. Pomiędzy nimi przebiegają wąskie uliczki oraz akwedukty i mosty doliny Alzette. To dzięki tej mozaice tutejsze Stare Miasto wpisano na listę UNESCO. Niesamowite wrażenie robią głębokie wąwozy przecinające miasto. Szczególnie urokliwe są wiosną, gdy wszystko kwitnie i zieleni się.
Warte odwiedzenia są również miejskie fortyfikacje. Ich budowę zapoczątkowali jeszcze Hiszpanie, których dzieło przez wieki kontynuowali Austriacy oraz Francuzi. To dzięki umocnieniom miasto było nazywane Gibraltarem Europy. Jednak w roku 1867 Traktat londyński nakazał ich znaczną rozbiórkę, oferując w zamian niepodległość.
Pozostałością po rozebranych murach jest min Cytadela Św. Ducha z XVII w.
Nie zapomnijmy o katedrze Notre Dame. Znajdziecie w niej barokowe organy i drewnianą rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem. Warto przespacerować się uroczą ścieżką spacerową Chemin de la Corniche, nie bez przyczyny nazywaną „najpiękniejszym balkonem w Europie”. Miejska panorama robi tutaj spore wrażenie. Na ścieżce zwiedzania nie można zapomnieć Pałacu Wielkich Książąt. Zimą pełni on funkcję rezydencji rodziny królewskiej, ale latem jest udostępniony zwiedzającym. Pałac wzniesiono w XVI wieku w stylu mauretańskim.
Ponadto jednym z najcenniejszym zabytkiem Luksemburga jest kościół św. Maricna z X w. oraz kolegium jezuickie z XVII w. Warta odnotowania jest również najstarsza wieża Bramy św. Michała
W Luksemburgu odnajdziecie liczne pomniki, oraz miejsca hołdu żołnierzom amerykańskim, którzy wyzwolili księstwo spod niemieckiej okupacji. W samej stolicy odnajdziecie cmentarz US Army, gdzie spoczywa Generał Patton.

Regiony

Wielkie Księstwo Luksemburga pod względem administracyjnym dzieli się na trzy dystrykty, które z kolei dzielą się na 12 kantonów. W obrębie dystryktu Diekirch wyróżnia się Clervaux, Diekirch, Redange, Vianden oraz Wiltz. Dystrykt Grevenmacher dzieli się na kantony Echternach, Grevenmacher i Remich. Natomiast dystrykt Luksmeburg składa się z takich jednostek, jak Capellen, Esch-sur-Alzette, Luksemburg i Mersch.

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Wielkiego Księstwa Luksemburga (WKL) jest paszport, bądź dowód osobisty.
W przypadku pobytu turystycznego do 90 dni, nie ma obowiązku meldunkowego. Legalizacja pobytu obowiązuje powyżej 90 dni.

Paszport Warunki celne Co zabrać

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) do 90 dni na terytorium Wielkiego Księstwa Luksemburga (WKL) jest paszport, bądź dowód osobisty

Warunki celne

Turyści z krajów UE, zgodnie z przepisami wspólnotowymi, podlegają ograniczeniom ilościowym dotyczącym wwożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i niepodlegających odsprzedaży. Określenie "do użytku osobistego" oznacza także towary przewożone z przeznaczeniem na prezenty. Sprzedaż ich byłaby naruszeniem prawa, zagrożonym ich konfiskatą oraz dodatkową karą. W poważniejszych przypadkach konfiskacie mógłby też podlegać pojazd, którym towary były przewożone. Przewożone towary uznaje się za służące do użytku osobistego, jeżeli przy wjeździe do Luksemburga nie przekraczają następujących ilości: 200 szt. papierosów, 400 szt. cygaretek, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu, 10 l napojów spirytusowych (np. wódka, whisky), 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto), 90 l wina (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 l piwa. Osoby w wieku poniżej 17 lat nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych.

Wwóz lub wywóz niektórych produktów do/z WKL jest zabroniony, co dotyczy w szczególności:
* gatunków fauny i floty podlegających ochronie i zagrożonych wyginięciem oraz produktów wywodzących sie z tych gatunków (konwencja waszyngtońska),
* leki z przeznaczeniem dla ludzi (poza lekami do osobistego użytku pasażera),
* broń i amunicja,
* dobra kultury (dzieła sztuki, okazy z kolekcji w szczególności zabytkowe),
* produkty z ropy, z wyjątkiem paliw w bakach pojazdów i kanistrach o maksymalnej pojemności 10 l.

Co zabrać

Warto zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy, parasol, ale również okulary przeciwsłoneczne mogą okazać się pomocne.

Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny Ubezpieczenie

Pamiątki:
Godne polecenia są wina musujące (niestety nazwa szampan zarezerwowana jest dla innego regionu) z winnicy Bernard Massard oraz crémanty np. z winnicySt-Martin, czy Poll-Fabaire.
Można tez coś wybrać z całej gamy likierów, np. Père Blanc, produkowany od 1891 roku. Z piw można wybrać Diekirch lub Bofferdinga.
Abstynentów można uraczyć również butelką, ale wody mineralnej Rosport. Dla chorej babci mogą tez być naturalne herbatki ziołowe „Téi vum Séi”.
Można pokusić się o zakup porcelany z Villeroy & Boch.
Będąc w Luksemburgu w czasie Wielkanocy, polecamy odwiedzenie jarmarku w Nospelt i zakupienie ręcznie robionych wyrobów glinianych.
Oryginalne w kształtach i kolorach świece, można zakupić prosto z fabryki w Esch-sur-Sûre.
Można wstąpić też do unikalnego sklepu z materiałami i kupić, np. szal z lnu.

Zakupy:
Pierwsze co należy wiedzieć, to to że turysta wędrujący po centrum Luksemburga, będzie miał spore kłopoty ze znalezieniem zwykłego sklepu spożywczego. W historycznym centrum znajduje się Alima (11, avenue Porte Neuve ), a przy dworcu Delhaize (Place de la Gare 5-7). Nieco dalej od dworca jest Cactus (32, rue de Strasbourg). Są małe miejscowości, w których nie ma żadnego sklepu spożywczego i robienie zakupów wiąże się z dojazdem.
Sklepy zamykane są najpóźniej o 20.00, a niektóre już o 18.00. W soboty zazwyczaj zamykane są o 18.00. W niedziele tylko niektóre sklepy są otwarte i to do ok. 12.00-13.00.

Dwa razy do roku odbywają się wyprzedaże sezonowe.
Pierwsza po Nowym Roku, a druga na przełomie czerwca i lipca. Obie trwają dwa tygodnie i pierwsza niedziela wyprzedaży jest zwyczajowo dniem handlowym.

Oprócz wyprzedaży odbywają się jeszcze:
* le Stroossemaart – pierwsza niedziela czerwca,
* la Braderie – 31 sierpnia, obie są połączone ze sprzedażą uliczną,
* dimanche des manteaux (luksemburska tradycja) – ostatnia niedziela października.

W okresie wzmożonych zakupów przed Bożym Narodzeniem (ostatnia niedziela listopada i wszystkie w grudniu), sklepy również otwarte są w niedziele. W grudniu odbywają się kiermasze świąteczne w Luksemburgu, Esch-sur-Alzette i Vianden.

Przykładowe ceny

przykładowe ceny w Luksemburgu:

– Kalafior (1 sztuka) – 1,75 €
– Ziemniaki (1 kg) – 0,40 €
– Cukinia (1 kg) – 2,48 €
– Grzyby kurki (1 kg) – 29,93 €
– Czosnek (3 główki) – 2,49 €
– Cebula (1 kg) – 0,99 €
– Marchewka (1 kg) – 1,28 €
– Brokuły (1 kg) – 3,96 € o
– Pieczarki (1 kg) – 5,96 €
– Papryka (1 kg) – 4,32 €
– Pomidory (1 kg) – 0,99 €
– Pomarańcze (1 kg) – 3,39 €
– Jabłka (1 kg) – 3,75 €
– Mandarynki (1 kg) – 2,78 €
– Jagody (1 kg) – 23,84 €
– Truskawki (1 kg) – 6,56 €
– Maliny (1 kg) – 19,84 €
– Granat (1 sztuka) – 1,28 €
– Biały winogron (1 kg) – 3,31 €
– Ananas (1 sztuka) – 2,48 €
– Cytryna (1 kg) – 6,00 €
– Kiwi (1 kg) – 6,64 €
– Banany (1 kg) – 0,99 €
– Mango (1 sztuka) – 2,78 €
– Figi suszone (1 kg) – 13,70 €
– Arbuz (1 sztuka) – 5,48 €
– Gruszki (1 kg) – 1,56 €
– Kokos (1 kg) – 15,92 €
– Jajka (12 sztuk) – 1,99 €
– Mleko (1 l) – 1,12 €
– Ser Mozzarella (125 g) – 0,99 €
– Ser Feta (200 g) – 2,10 €
– Ser Gouda (290 g) – 2,57 €
– Nektar pomarańczowy (1 l) – 0,99 €
– Woda źródlana (5 l) – 0,87 €
– Woda mineralna (6×0,5 l) – 1,32 €
– Coca Cola (1 l) – 1,90 €
– Cola “Auchan” (2 l) – 0,84 €
– Mięso mielone wołowe (1 kg) – 12,00 €
– Żeberka wieprzowe (1 kg) – 8,80 €
– Łosoś wędzony (1 kg) – 44,58 €
– Kurczak (1 kg) – 4,60 €
– Filet z kurczaka (1 kg) – 9,50 €
– Ryż (1 kg) – 1,99 €
– Ryż brązowy (1 kg) – 2,62 €
– Makaron na spaghetti (500 g) – 0,99 €
– Kasza Kuskus (1 kg) – 2,06 €
– Mąka (1 kg) – 0,85 €
– Chleb krojony (500 g) – 0,69 €
– Margaryna “Becel” (250 g) – 1,61 €
– Smalec wieprzowy (250 g) – 1,38 €
– Masło “President” (250 g) – 1,99 €
– Olej słonecznikowy (1 l) – 1,98 €
– Koncentrat pomidorowy (3 x 70g) – 0,60 €
– Cukier (1 kg) – 1,39 €
-- Cukier brązowy (1 kg) – 1,77 €
– Monster Energy (0,5 l) – 1,03 €
– Red Bull (0,25) – 1,24 €
– Piwo “Budweiser” (6 x 0,33 l) – 4,89 €
– Piwo “Carlsberg” (6 x 0,25 l) – 4,20 €
– Piwo “Budweiser” (0,5 l) – 1,29 €
– Piwo “Guinness” (0,5 l) – 1,74 €
– Whisky “J&B” (0,7 l) – 10,49 €
– Whisky “Jack Daniel” (0,7 l) – 16,95 €
– Whisky “Scottish Gold” (0,7 l) – 25,00 €
– Whisky “Ballantine” (1,5 l) – 22,99 €

Ubezpieczenie

Warto wykupić ubezpieczenie podróżne.

Szczepienia Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Nie ma wymogu dodatkowych szczepień

Opieka medyczna

Obowiązuje karta EKUZ. Warto jednak zadbać o dodatkowe ubezpieczenie medyczne, gdyż służba zdrowia w Luksemburgu jest płatna.

Informacje dla kierowców

W Luksemburgu obowiązują następujące górne limity prędkości: na autostradach – 130 km/ godz., na drogach szybkiego ruchu (o oddzielonych jezdniach dla każdego kierunku) – 110 km/godz., na innych drogach na obszarze nie zabudowanym – 70/90 km/godz., na obszarach zabudowanych – 50 km/godz.

Bezpieczeństwo Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

W Wielkim Księstwie Luksemburga obowiązuje 2 (w 4-stopniowej skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że istnieje prawdopodobieństwo zamachu. Alert terrorystyczny wiązać się może z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa (wzmożone kontrole, wydłużone odprawy). W związku z powyższym, zaleca się stałe zachowanie ostrożności w miejscach publicznych, monitorowanie komunikatów władz porządkowych i bezwzględne stosowanie się do ich zaleceń.
Wzrasta tzw. drobna przestępczość, głównie kradzieże i włamania. Nie należy zostawiać w samochodzie widocznego bagażu i innych przedmiotów. Z uwagi na coraz częstsze przypadki kradzieży kieszonkowych, należy chronić dokument tożsamości, kartę kredytową, pieniądze, itp.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Siedziba ambasady przy ul. Słonecznej 15 w Warszawie

Placówki Polskie zagranicą

Ambasador Piotr Wojtczak
24 Rue Guillaume Schneider, L-2522 Luxembourg

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00