Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga LaosuLaos

Laos potrafi urzec wspaniałymi miasteczkami i zabytkami. Jednym z przykładów jest jedno z najpiękniejszych w całej Południowo-Wschodniej Azji miast Luang Prabang. Zaś w Champasak można podziwiać ruiny świątyń z czasów Imperium Khmerskiego. Jednak największą atrakcją Laosu jest jego dzika i piękna przyroda, która pozwala na wspaniałe górskie spacery, spływy łodzią po rzece Mekong lub odpoczynek wylegując się w hamaku. Sami Laotańczycy to bardzo sympatyczny i przyjazny naród, który ciepło wita turystów podczas wycieczek po Laosie. Chętni będą mieć okazje przyjrzeć się życiu plemion mniejszości etnicznych.

1°C
Stolica
Wientian
14:28
Strefa czasowa
UTC +7:0
LAK
waluta
kip
kod telefoniczny
+856
napięcie elektryczne
220V/50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

laotański

Położenie

Laos to państwo na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej. Przez kraj przepływa rzeka Mekong. Na północy Laos graniczy z Mjanmą i Chinami, na wschodzie z Wietnamem, na południu z Kambodżą, a na zachodzie z Tajlandią.

Warunki naturalne

Laos pozbawiony jest dostępu do morza. To kraj prawie w całości porośnięty lasem. Na północy kraju rozciągają się liczne wyżyny i góry. Najwyższym szczytem jest Phou Bia, który ma 2817 m n.p.m. Na północnym-wschodzie znajduje się Równina Dzbanów, obszar żyznych ziem, który swą nazwę zawdzięcza kamiennym urnom pogrzebowym, które mają ponad tysiąc lat. Na południu rozciąga się wąski pas lądu oraz płaskowyż Bolovens. W czasach kolonialnych rozciągały się tu liczne plantacje kawy.

Klimat Religia Kuchnia

Laos znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Pora wilgotna trwa tutaj od maja do października, natomiast pora sucha trwa od listopada do kwietnia. Średnie temperatury na północy kraju w styczniu wynoszą ok. 15-16oC, zaś w miesiącach letnich sięgają one do 28oC. Z kolei na południu kraju temperatury w porze letniej wahają się od 23 do 30oC.

Religia

Buddyzm – 66,0%, Tradycyjne religie plemienne – 30,7%,Protestantyzm – 1,0%, brak religii – 0,9%, Katolicyzm – 0,5%.

Kuchnia

Kuchnia Laosu jest bardzo podobna do kuchni wietnamskiej. Główną różnicą jest sporadyczne wykorzystywanie owoców morza oraz częstsze użycie ryb poławianych w Mekongu. Podstawowymi produktami są ryż, makaron oraz różnorodne sałatki warzywne. W Laosie jada się dania, które muszą być bardzo pikantne i doprawione chili. Przeciętny posiłek w tym kraju składa się obowiązkowo z zupy i dania z ryżem lub makaronem. Do tych ostatnich podaje się ryby i mięsa, najczęściej wieprzowinę lub drób.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

W dużej mierze Laos to kraj rolniczy, większość mieszkańców żyje w małych wioskach, zajmując sie głównie uprawą ryżu. Laos to gęste lasy i górskie szlaki, które zachęcają do aktywnego spędzenia urlopu.
Głównymi atrakcjami są:
• Luang Prabang – miasto nad rzeką Mekong, nazywane „Królewskim miastem delikatnego obrazu Buddy”, od pomnika Buddy, który w 1359 roku otrzymał książę Fa Ngum;
• Luang Nam Tha - rezerwat Nam Ha, piękny rezerwat, pełen wspaniałych górskich szlaków, idealne miejsce dla wielbicieli trekkingu;
• Si Phan Don
• rejs z Luang Prabangu do Nong Khiawu
• jaskinie Vieng Xai w prowincji Hua Phan

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie: http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Zawieszono wydawanie wiz turystycznych, wiz na granicy i e-wiz. Wjazd do jest więc możliwy tylko po uzyskaniu wizy (nieturystycznej) w placówce dyplomatycznej Laosu.
Więcej informacji nt. sytuacji w Laosie znajdziesz na stronie Ambasady RP w Bangkoku.

Obywatele polscy wybierający się na wycieczkę do Laosu muszą posiadać wizę. Wizę uzyskać można w ambasadzie Laosu, która znajduje się w Warszawie. Można ją otrzymać także na poniektórych przejściach granicznych. Podczas kontroli granicznej należy sprawdzić, czy do paszportu zostały wbite odpowiednie stemple. W razie stwierdzenia przez policję ich braku podczas kontroli wewnątrz kraju lub przy wyjeździe grożą wysokie kary pieniężne, deportacja, a nawet areszt. Na trasach krajowych opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 10 000 LAK.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Podróżni są obowiązani do deklarowania przy wjeździe oraz wyjeździe kwot pieniężnych większych niż 2000 USD. W Laosie nie ma podatku VAT. Wywóz dzieł sztuki i starych figurek Buddy jest zabroniony.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wakacje na Laosie należy zabrać środki ochrony przed komarami, gdyż roznoszą one malarie. Warto też zabrać przewiewną bluzę z długimi rękawami i długie spodnie.

Zakupy, pamiątki

Najlepszymi pamiątkami z wycieczki do Laosu są wyroby lokalnego rękodzieła takie jak rzeźby i tkaniny. Można kupić także wyjątkowe figurki przedstawiające postaci i sceny z mitologii hinduistycznej. Należy jednak pamiętać, że zakazane jest wywożenie przedmiotów wykonanych z kości słoniowej. Drogim chodz bardzo atrakcyjnym prezentem będzie biżuteria wykonywana ze złota i kamieni półszlachetnych. Nietypową pamiątką będzie butelka miejscowego alkoholu z umieszczonymi w środku wężami lub owadami. Warto też kupić tutejszą kawę i herbatę, które charakteryzują się niebywałym smakiem i aromatem.

Przykładowe ceny

• Nocleg w hostelu dla dwóch osób – ok. 40 000 LAK (ok. 16 zł)
• Lokalna zupa – ok. 10 000 LAK (ok. 4 zł)
• Napój gazowany 0,5 l – ok. 5000 LAK
• Kawa – ok. 40 THB
• Woda 1,5 l – ok. 15 THB
• Godzina w kafejce internetowej – ok. 10000 LAK
• Przejażdżka rikszą (tuk-tuk) – ok. 15000 LAK

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

W Laosie nie uznaje się polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Należy sprawdzić, który z międzynarodowych ubezpieczycieli posiada umowę z miejscowym monopolistą Assurances Generales du Laos (AGL). Koszt ubezpieczenia w AGL (na min. 8 dni) wynosi 12, 23 lub 41 USD – w zależności od rodzaju pakietu.

Szczepienia

Podróżujący do Laosu nie muszą posiadać świadectwa szczepień. Na terenach całego kraju występuje zagrożenie malarią, cholerą, dengą, amebozą, zapaleniem wątroby typu A, japońską odmianą zapalenia mózgu typu B, dyzenterią, gruźlicą, grzybicami i innymi chorobami skórnymi. Należy zapoznać się z aktualnymi komunikatami wydawanymi przez WHO. Zaleca się zaszczepienie przeciw grypie, wściekliźnie i zapaleniu wątroby. Należy pić tylko przegotowaną wodę oraz unikać spożywania surowych warzyw, suszonych ryb itp. Występuje zagrożenie zatruciami pokarmowymi oraz wirusem HIV.

Opieka medyczna

Poziom opieki zdrowotnej jest niski. Niemożliwe jest uzyskanie pomocy medycznej poza dużymi miastami. Koszt pobytu w szpitalu wynosi od 20 USD za dobę. Podstawowe leki są dostępne tylko w większych miejscowościach. W przypadku poważnych wypadków lub chorób zaleca się korzystanie z pomocy w Tajlandii. Należy uważać gdyż koszty transportu do Tajlandii jest wysoki.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

W Laosie uznaje się międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny. Stan dróg jest zły, a w razie awarii pojazdu bardzo trudno o pomoc. Mieszkańcy nie przestrzegają przepisów i często prowadzą pod wpływem alkoholu. Cudzoziemcy w przypadku uczestniczenia w wypadku drogowym obciążani są dużymi kosztami, nawet jeśli nie są sprawcami. Ubezpieczenie tylko w niewielkim procencie rekompensuje poniesione straty.

Bezpieczeństwo

Laos jest krajem bezpiecznym dla turystów, jednak zdarzają się przypadki przestępczości pospolitej. Nie należy podróżować samotnie lub nocą. Należy dobrze zabezpieczyć dokumenty, oraz wykonać ich kopie.
Należy trzymać się utartych szlaków, gdyż w ziemi wciąż znajduje się wiele niewybuchów. Najbardziej trzeba uważać w prowincji Xieng Khouang, gdzie jedną z atrakcji turystycznych jest Dolina Dzbanów.

Warto wiedzieć

• Połączenia telefoniczne z zagranicą są drogie. Miejscowa prasa jest często w języku angielskim i francuskim.
• Wymiany pieniędzy należy dokonywać w bankach lub kan¬torach. W obiegu oprócz miejscowych kipów są także tajskie bahty oraz dolary amerykańskie. W więk¬szych miejscowościach dostępne są bankomaty.
• Informacja turystyczna jest łatwo dostępna. W stolicy i na prowincji działa wiele biur podróży i agencji turystycznych.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Laotańskiej Republiki
Ludowo-Demokratycznej
ul. Rejtana 15 m. 26, 02-516 Warszawa
tel. (0-22) 848 47 86, 848 89 49
fax (0-22) 849 71 22
e-mail: sotholaw@yahoo.com

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w Vientiane
KM 3, Thadeua Road
Ban Vat Nak
P.O. Box 1106
Tel.: (00-856 21) 312 940
Faks: (00-856 21) 312 085
E-mail: polembv@yahoo.com
Strona internetowa: www.wientian.polemb.net

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00