Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga KostarykiKostaryka

Kostaryka to przede wszystkim piękna przyroda. Parki Narodowe różnią się od siebie oferując różne cuda przyrody. Piękna roślinność tropikalnych lasów i dzikie zwierzęta, które na co dzień zobaczyć można jedynie w lepszych ogrodach zoologicznych, to gwarancja udanych wakacji. Podczas wycieczki do Kostaryki warto zatrzymać się w mieście San José, stolicy kraju w którym zobaczyć można urocze, niewielkie uliczki i malowniczą Avenidę przed Muzeum Narodowym. Wielbiciele plażowania i sportów wodnych mogą spędzić urlop na jednej z niezliczonych plaż. Niektóre z nich pozwalają na podziwianie żółwi morskich, które wychodzą na ląd by złożyć jaja. Wakacje na Kostaryce to niezapomniana przygoda.

8°C
Stolica
San José
08:07
Strefa czasowa
UTC -8:0
CRC
waluta
Colon
kod telefoniczny
+506
napięcie elektryczne
120 V; 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Hiszpański

Położenie

Kostaryka to państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Od północy graniczy z Nikaraguą i od południa z Panamą. Łączna długość obu wybrzeży wynosi 1290 km.

Warunki naturalne

Kostaryka to wyżynno-górzysty kraj, położony w strefie aktywności sejsmicznej. Znaleźć tu można wiele wulkanów, z których co niektóre nadal są aktywne. Tereny nizinne występują jedynie przy wybrzeżach oraz w dolinach rzek: San Juan, Tempsique i Cañas. Przez środek kraju biegną trzy główne pasma górskie z najwyższym szczytem Kostaryki Chirripó Grande mającym 3820 m n.p.m. Kostaryka nie ma żadnych większych jezior, zaliczyć jedynie można sztuczny zbiornik wodny Arenal.

Religia Klimat Kuchnia

Katolicy 66,7%, protestanci 22,7%, mormoni 1%, brak religii 7,9%, religie plemienne 0,8%, Świadkowie Jehowy 0,6%

Klimat

Kostaryka znajduje się w strefie klimatu podrównikowego. Na wybrzeżu wiatry pasatowe powodują obfite opady deszczu utrzymujące się przez cały rok, opady sięgają 2000 – 6000 mm rocznie. Po stronie pacyficznej opady są znacznie mniejsze i sięgają 1000 – 2000 mm. W miesiącach poza okresem od maja do grudnia panuje pora sucha. Średnie roczne temperatury wynoszą ok. 26°C.

Kuchnia

Potrawy są łagodne w smaku, przede wszystkim oparte na ryżu, fasoli, lokalnie występujących warzywach oraz wołowinie, kurczaku i rybach. Dania często podobnie jak w Meksyku podaje się z plackami z kukurydzy (tortilla). Przykładem jest podawany na śniadanie „gallo pinto” czyli kogut pinto – jest to ryż z fasolą podawany z jajkiem sadzonym lub jajecznicą. Na obiad zazwyczaj podawane jest mięso z kurczaka w sosie z ryżem lub fasolą. Warto też spróbować bardzo rozpowszechnionego w Ameryce Południowej dania o nazwie „ceviche”, są to ryby lub owoce morza gotowane z limonką, cebulą i czerwoną papryką.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Podczas urlopu na Kostaryce warto zobaczyć San José. Znaleźć tu można wiele muzeów i historycznych budowli, takich jak na przykład biblioteka narodowa - Biblioteca Nacional Miguel Obregón Lizano, „Żółty Dom” Casa Amarilla, budynek poczty Correos de Costa Rica, dawny Soda Palace, katedra Catedral Metropolitana, Muzeum Narodowe znajdujące się w dawnym garnizonie Bellavista i kościół de La Merced. Zobaczyć warto dzielnice, w której dawniej mieszkała arystokracja, dziś Amón przepełniona jest wieloma kafejkami i hotelami.
Kostaryka zachwyca różnorodną roślinnością i wieloma gatunkami zwierząt. Najpopularniejszym parkiem krajobrazowym na Kostaryce jest park Manuel Antonio w regionie Puntarenas Norte. Znakomitym miejscem do podziwiania lokalnej przyrody jest rezerwat Reserva Biológica Bosque Nubloso Monteverde, gdzie znajduje się „mglisty las”, który swą nazwę zawdzięcza tropikalnej dżungli, w której z powodu dużej wilgotności powietrza unoszą się wieczne opary mgły i rzadko pada deszcz. Dodatkową atrakcją są spacery po linach i sznurowanych mostach. Na Kostaryce występują także wulkany i gorące źródła. Znakomitą atrakcją jest wysoki na 70 metrów wodospad Catarata de la Fortuna.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019
Od 1 listopada 2020 Kostaryka otwiera się na ruch turystyczny niezależnie od kraju pochodzenia lub zamieszkania podróżującego.
Nie wymaga się dokumentu potwierdzającego negatywny wynik testu RT-PCR.
Zniesiono także wymóg kwarantanny, która może jednak być zarządzona przez kompetentne służby kostarykańskie w szczególnych przypadkach.
Wymagane ubezpieczenie zdrowotne ważne na całym terytorium Kostaryki przez minimum 22 dni, gwarantujące pokrycie kosztów leczenia co najmniej w wysokości 50 tys. USD oraz minimum 2 tys. USD na zakwaterowanie w przypadku konieczności odbycia kwarantanny. Preferowane są ubezpieczenia wykupione w kostarykańskich firmach ubezpieczeniowych: Instituto Nacional de Seguros (INS) lub Sagicor. Akceptowane jest międzynarodowe ubezpieczenie medyczne, pod warunkiem, że podróżujący przedstawi dokument po angielsku lub hiszpańsku wydany przez ubezpieczyciela, w którym zostanie potwierdzone spełnienie wszystkich ww. wymogi.
Turyści są zobowiązani do przestrzegania protokołu sanitarnego w zakresie m.in. pomiaru temperatury, dezynfekcji rąk, zachowania odstępu i noszenia masek. Obcokrajowiec powinien przestrzegać kwarantanny domowej, jeżeli mimo spełnienia ww. kryteriów zostanie nią objęty.

Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP przy pobytach do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź na kontynuację podróży. Służby imigracyjne mają prawo zażądać okazania środków płatniczych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Paszport powinien być ważny minimum sześć miesięcy od chwili przekroczenia granicy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Przy wjeździe do Kostaryki bagaż poddawany jest kontroli. Obowiązuje zakaz przewozu jakiejkolwiek żywności. Nie wolno wywozić dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów roślin czy zwierząt oraz fragmentów rafy koralowej. Nie ma szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu oraz wywozu pieniędzy. Kwotę wwożonych pieniędzy należy wpisać w deklaracji celnej.

Co zabrać

Wybierając się na wakacje na Kostaryce należy pamiętać o zabraniu różnych preparatów chroniących przed owadami. W tropikach bardzo łatwo nabawić się malarii przenoszonej przez komary. Największe niebezpieczeństwo zarażenia występuje w prowincji Limon. Należy też zabrać krem z filtrem UV, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.

Zakupy, pamiątki

Z wycieczki na Kostarykę warto przywieźć wyśmienitą kawę. Tą najlepszą kupić można w postaci ziaren w sklepie spożywczym. Również atrakcyjne są regionalne wyroby z drewna i rzeźby.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

woda 6 l – 10,38 PLN
woda 2 l – 5,19 PLN
mleko 2 % 0,5 l – 1,27 PLN
piwo lokalne (1 l) – 7,73 PLN + kaucja za butelkę 1,33 PLN
piwo lokalne (350 ml) – 3,73 - 4,24 PLN + kaucja za butelkę 0,80 PLN
kawa rozpuszczalna (paczka 57 g) – 2,56 PLN
kakao lokalne w puszce 400 g – 22,76 PLN
chleb – 7,46 PLN
ser żółty lokalny 400 g – 12,22 PLN
marakuja (szt.) - 1,33 PLN
papaja (kg) – 3,46 PLN
banan (szt.) - 0,16 PLN
pomidor (szt.) - 1,12 PLN

Ubezpieczenie

Podróżujących na Kostarykę nie obowiązuje wykupienie ubezpieczeń osobowych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane od razu, wpierw poszkodowany musi pokryć koszty sam, następnie ubiegać się o zwrot poniesionych wydatków po powrocie do kraju.

Szczepienia

Szczepienia nie są wymagane. Jednak w całym kraju występuje epidemia wirusa dengi, która nasila się w porze deszczowej. Zdarzają się również pojedyncze ogniska malarii, która często roznoszona jest przez moskity.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

W większych miastach opieka medyczna jest łatwo dostępna i jest na wysokim poziomie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 20–30 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD.

Informacje dla kierowców

Kostaryka to jedyne państwo Ameryki Środkowej, którego granicy nie można przekroczyć samochodem wynajętym w wypożyczalni. Kostaryka honoruje międzynarodowe prawo jazdy. Kodeks drogowy jest przestrzegany rygorystycznie: przekroczenie dozwolonej prędkości karane jest mandatem, któ¬rego wysokość często jest uznaniowa.

Bezpieczeństwo

W Kostaryce jest wysokie zagrożenie przestępczością. Istnieją liczne gangi młodocianych przestępców handlujących narkotykami. Nie powinno się podróżować w pojedynkę ze względu na częste napady rabunkowe z bronią w ręku. Trzeba uważać na licznych kieszonkowców. Należy posługiwać się kserokopią paszportu i zabezpieczyć wszelkie kosztowności. Bardzo rygorystyczna jest kontrola antynarkotykowa oraz stosowane są prowokacje policyjne. Należy stanowczo odmawiać oferującym nawet najmniejsze ilości narkotyków. Celnicy zwracają szczególną uwagę na podróżnych z Polski, gdyż często to właśnie Polacy usiłują przemycać narkotyki.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Wiele punktów handlowych i gastronomicznych przyjmuje dolary amerykańskie. Banki i hotele pozwalają na wymianę walut.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Republiki Kostaryki
ul. Kubickiego 9 m. 5
02-954 Warszawa
tel./fax: 858 91 12
e-mail: emcoripol@neostrada.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP w San Jose
Avenida 9, Calle 33 No 3307, Barrio Escalante
San Jose Costa Rica
664-2010 Correos Zapote
tel. (00 506) 234-74-11, 234-60-24 tel. ds. konsularnych (00 506) 849-60-39
fax.(00 506) 234-79-00
e-mail: embajpolonia1@racsa.co.cr
www: www.polonia-emb-cr.com
Tel. dyżurny (24 godz.) - w sprawach nagłych - (00 506) 849-60-39
Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku 8.15 - 16.15

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00