Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga Korei PołudniowejKorea Południowa

Korea Południowa jest jednym z najwyżej rozwiniętych krajów w całej Azji. Charakterystycznymi cechami tego niezwykle otwartego kraju jest wspaniała przyroda i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy. To prawdziwie nowoczesny gospodarczy tygrys Azji i jednocześnie państwo niezwykle egzotyczne. Znana jest z gęstej sieci kanałów rzecznych oraz ogromnych obszarów pokrytych zielonymi, gęstymi lasami, które obejmują ponad pół powierzchni całego kraju.

8°C
Stolica
Seul
01:30
Strefa czasowa
UTC +9:0
KRW
waluta
Won
kod telefoniczny
+82
napięcie elektryczne
220V/60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

koreański

Położenie

Korea Południowa położona jest w południowej części Półwyspu Koreańskiego, na obszarze Azji południowo-wschodniej. Na lądzie graniczy tylko z Koreą Północną, a granicę stanowi linia demarkacyjna poprowadzona wzdłuż równoleżnika 38°. Pozostałe granice przebiegają wzdłuż linii brzegowej od wschodu przez Morze Japońskie, od południa przez Morze Wschodniochińskie, od zachodu przez Morze Żółte, a od Japonii oddziela ją Cieślina Koreańska. Dodatkowo w skład Korei Południowej wchodzi ponad 1000 mniejszych i większych wysp, wraz z największą Czedżu.

Warunki naturalne

Korea Południowa, podobnie jak jej północny sąsiad, jest krajem górzysto-wyżynnym, położonym wysoko ponad poziomem morza, o krajobrazie urozmaiconym licznymi, wijącymi się w głębokich dolinach i kotlinach rzekami. Tereny leżące powyżej 500 m n.p.m., czyli góry i wyżyny zajmują ponad 70% całkowitej powierzchni kraju. Na wybrzeżu zachodnim i południowym leży pas nizin nadmorskich z występującymi pojedynczymi wzniesieniami. Wschodnie wybrzeże jest wysokie i wyrównane, natomiast południowe i zachodnie jest mocno rozczłonkowane z licznymi zatokami, półwyspami i wysepkami. Ponad dwie trzecie powierzchni kraju porośnięte jest lasami. Na północy dominują lasy zrzucające liście na zimę, typowe dla strefy klimatów umiarkowanych, na południu zaś zimozielone lasy typowe dla strefy podzwrotnikowej.

Klimat Religia Kuchnia

Na północy kraju panuje klimat umiarkowany ciepły, o cechach klimatu monsunowego, a na południowym wybrzeżu i wyspie Czedżu podzwrotnikowy, także o charakterze monsunowym. Średnia temperatura zimą waha się od -4°C w Seulu do 6°C na wsypie Czedżu, latem natomiast od 23 do 27°C. Zdecydowana większość opadów przypada na miesiące letnie, wtedy też przy wybrzeżach szaleją tajfuny.

Religia

W Korei Południowej przeważa grupa bezwyznaniowa, czyli ateiści, którzy stanowią niemalże połowę populacji kraju.Buddyści są z kolei najpotężniejszą grupą wyznaniową, gdyż stanowią blisko jedną trzecia wszystkich koreańczyków. Protestanci stanowią około 20%, katolicy około 5%, pozostali zaś to konfucjaniści.

Kuchnia

Planując wakacje w Korei należy liczyć się z ograniczeniami w dostępie do produktów żywnościowych i potraw spoza tego kraju. Dotyczy to w szczególności mniejszych miast. Jednakże będąc w Korei grzechem byłoby nie spróbować dań tradycyjnej koreańskiej kuchni. Ma ona wyraźną specyfikę, potrawy są ostre, o mocnym, zdecydowanym zapachu, przez co bywa niekiedy trudna do polubienia czy choćby zaakceptowania, zwłaszcza przez dzieci. Tradycje kulinarne typowe dla mieszkańców Półwyspu Koreańskiego podobne są kuchniom innych krajów Dalekiego Wschodu. Koreańska kuchnia także opiera się głównie na ryżu i makaronie z dodatkiem warzyw, mięsa oraz soi w różnych postaciach. Narodowym daniem Korei Północnej jest kim-chi, czyli pikantna potrawa z kiszonej kapusty lub innych warzyw, która stanowi podstawowy posiłek. Na Zachodzie silne kontrowersje budzi kwestia jedzenia psów w Korei, jednak spożywanie psiego mięsa wydaje się być ograniczone do stosunkowo wąskiego grona mężczyzn cierpiących na impotencję liczących na lecznicze właściwości psiego mięsa. Typowym mięsnym daniem kuchni koreańskiej są Bulgogi, czyli marynowane w sosie sojowym z dodatkiem soli, czosnku, cebuli, cukru, oleju sezamowego i sezamu paski wołowiny, pieczone na grillu. Typowym koreańskim gulaszem jest Jeongol. Jest to potrawa jednogarnkowa, której głównymi składnikami są: wołowina lub owoce morza, warzywa oraz grzyby orientalnie przyprawione, podsmażone, a następnie uduszone w bulionie. Bibimbap jest jednym z najprostszych dań kuchni koreańskiej, gdyż jest to ryż z warzywami, wołowiną i jajkiem, doprawiony do smaku pastą chilli. Z kolei najpopularniejszą przystawką jest Gejang, czyli solone, sfermentowane owoce morza zamarynowane w sosie sojowym.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Obszar, na którym leży Korea Południowa wyróżnia się piękniejszą i zdecydowanie ciekawszą przyrodą niż północny sąsiad. Odmienność przyrody i całego krajobrazu wynika przede wszystkim z cieplejszego na południu klimatu oraz zdecydowanie bardziej rozwiniętej linii brzegowej, bogatej w zatoki, przybrzeżne wyspy i piaszczyste plaże, które stwarzają wprost idealne warunki dla rozwoju turystyki. Dla zwiedzania szczególnie atrakcyjny jest interior, czyli wnętrze kraju, które atrakcyjniejsze jest dla turystyki poznawczej oraz dobrze przygotowane jest do uprawiania różnych form turystyki kwalifikowanej, w tym alpinizmu, speleologii czy narciarstwa. W Korei Południowej znajduje się większość pozostałości z okresu starych dynastii Pegdzu i Silla, w tym wiele niesamowitych grobowców oraz ponad 3,5 tysiąca obiektów związanych z religią i kulturą buddyjską. Atrakcyjność turystyczną kraju podnoszą dodatkowo obiekty o charakterze rozrywkowym, jak dzielnice rozrywkowe w Seulu, Inczhon, Pusan czy w Czedżu, centra bankowo-handlowe w Seulu i w Pusan oraz niskie ceny wielu artykułów przemysłowych, umożliwiające turystom tanie zakupy.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Od 13 kwietnia br. władze Korei Południowej przywróciły obowiązek wizowy wobec obywateli RP. Wszyscy podróżni z zagranicy kierowani są na obowiązkową 14-dniową kwarantannę oraz poddawani testowi na obecność koronawirusa. Posiadacze wiz krótkoterminowych odbywają kwarantannę w ośrodku rządowym pokrywając koszt pobytu. Posiadacze wiz długoterminowych oraz prawa pobytowego mogą kwarantannę odbyć w miejscu zamieszkania. Na chwilę obecną nie wiadomo do kiedy wprowadzone obostrzenia będą obowiązywać.

Wjazd do Korei poniżej 90 dni nie wymaga od obywateli Rzeczypospolitej posiadania wizy wjazdowej, jednakże w przypadku planu podjęcia pracy lub przy pobycie przekraczającym 90 dni konieczne jest uzyskanie wizy wjazdowej w placówce dyplomatycznej. Przy wjeździe należy okazać ważny paszport oraz wypełnioną kartę przekroczenia granicy. Urzędnik imigracyjny ma prawo zapytać o cel podróży i jeśli dokumenty nie określają tego jasno o źródło finansowania lub okazanie biletu powrotnego. Osoby przebywające w Korei ponad 90 dni powinny zgłosić się do urzędu imigracyjnego, w celu otrzymania certyfikatu identyfikacyjnego cudzoziemca. Osoby, które przyjeżdżają do Korei tylko na wycieczkę nie mają możliwości przedłużenia pobytu.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Wwożone artykuły, które należy oclić powinny zostać zgłoszone przy wjeździe na teren Korei. Pasażerowie muszą przejść przez odpowiednią: zieloną, białą lub czerwoną bramkę.
Na teren Korei Południowej nie wolno wwozić żadnych produktów rolno-spożywczych.
Nie ma potrzeby deklarowania wwożenia kwoty do 10 000 USD, przy wyższych kwotach konieczne jest zgłoszenie wwożonej kwoty.
Zwrot podatku VAT możliwy jest w przypadku zakupu w odpowiednich sklepach zwolnionych z podatku po okazaniu poświadczenia zakupu od sprzedawcy, przy wartości powyżej 50 tys. KRW, czyli około 142,60 PLN i około 55 USD oraz przed upływem 3 miesięcy od daty zakupu. Zwrot dokonywany jest w specjalnym punkcie na lotnisku w formie gotówkowej lub przelewem na wskazane konto.
Zwrot podatku nie przysługuje przy zakupie broni, lekarstw, dzieł sztuki ani usług.
Z Korei można wywieźć 1 butelkę, ale nie więcej niż 1 litr alkoholu, 200 sztuk papierosów lub 50 cygar lub 250 gram tytoniu oraz 2 uncje perfum. Wywożone artykuły należy zgłosić podczas odprawy przy wylocie z Korei.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wycieczkę do Korei Południowej warto zabrać ze sobą ubrania dostosowane do warunków atmosferycznych, czyli lekkie, bawełniane ubrania na lato oraz ciepłe, także najlepiej bawełniane, na zimę.

Zakupy, pamiątki

Także w Korei Południowej nabyć można wyjątkowe i niepowtarzalne pamiątki, które związane są z jej historią i kulturą. Najczęściej kupowanymi pamiątkami, które symbolizują koreańskie tradycje są przede wszystkim alkohol oraz antyki. Korea posiada wielowiekową tradycję związaną z produkcją szerokiej gamy alkoholi oraz szczyci się dużą ilością antyków, także tych liczących nawet tysiąc lat. Wśród turystów ogromną popularnością cieszą się również wyroby bambusowe oraz malunki i prace lokalnych artystów. Paniom do gustu przypadną na pewno tradycyjne, wielokolorowe i bogato zdobione stroje koreanek.

Przykładowe ceny

Przy planowaniu wyjazdu należy pamiętać, że Republika Korei jest krajem drogim, a ceny, szczególnie żywności, produktów przemysłowych wyższej klasy i towarów importowanych są wielokrotnie wyższe od cen polskich.
Ceny hoteli także są bardzo wysokie i podobnie jak w europie najniższe ceny znaleźć można w motelach lub hostelach, jednak częstokroć oferowane warunki dostosowane są do miejscowych standardów, jak na przykład spanie na podłodze bądź bardzo małe pokoje, do których europejczykom ciężko jest się przyzwyczaić.
Ceny posiłków w restauracjach zależą od lokalu. W restauracji dobrego hotelu posiłek dla jednej osoby kosztuje około 40 tysięcy KRW, natomiast w innych restauracjach jest to koszt około 20 tysięcy KRW. Cena posiłku w restauracji serwującej tradycyjne dania koreańskie wynosi około 8 tysięcy KRW. Powszechne są także bary szybkiej obsługi jak Mc Donald’s czy Burger King, w których zjeść można nawet za 3 tysiące KRW.

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego, jednak jest to wskazane, zwłaszcza indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Obowiązkowe są natomiast ubezpieczenia komunikacyjne.

Szczepienia

W Republice Korei nie ma zagrożenia chorobami tropikalnymi, nie są wymagane szczepienia, jednak w związku ze stwierdzeniem w 2007 roku przypadków ptasiej grypy warto unikać bezpośredniej styczności z ptactwem i innymi zwierzętami.

Opieka medyczna

Poziom opieki medycznej jest zadowalający, czasem mogą jedynie wystąpić problemy z porozumieniem się, gdyż tylko lekarze klinik międzynarodowych mówią po angielsku. Ceny zależą od rodzaju placówki i świadczenia, ale generalnie są dosyć wysokie. W klinikach dla cudzoziemców koszt samej wizyty waha się od około 30 do 50 tysięcy KRW, a doba w szpitalu to wydatek od 100 USD w górę. W razie poważniejszych badań należy liczyć się z opłatą nawet do 2 mln KRW. Większość leków jest na receptę, jednak w przypadku drobnych dolegliwości można kupić stosowne medykamenty po konsultacji z aptekarzem. Leki produkowane przez międzynarodowe koncerny są ogólnodostępne, gdyż miejscowe odpowiedniki mają zazwyczaj ulotki tylko w języku koreańskim, w związku z czym zapoznanie się ze składem leku, sposobem dawkowania czy przeciwwskazaniami jest mocno utrudnione.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Przez rok od wjazdu można posługiwać się międzynarodowym prawem jazdy, jednak przy pobytach dłuższych niż 12 miesięcy konieczne jest ubiegnie się o wydanie koreańskiego prawa.

Bezpieczeństwo

Dla osoby przyjeżdżającej do Korei na wakacje zagrożenie przestępczością jest raczej niewielkie. Przypadki rozbojów, oszustw lub kradzieży są rzadkie, jednakże w Seulu i innych większych miastach są dzielnice, w których warto zachować większą ostrożność. Należy także pamiętać, że ewentualny kontakt z policją może być utrudniony ze względu na język.

Warto wiedzieć

Przydatne numery telefonów: 119 – pogotowie ratunkowe, straż pożarna, 112 – policja, 1330 – informacja turystyczna, 120 – informacja w Seulu, 15885644 – biuro numerów.
• Urzędy otwarte są od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00, jedynie banki do 16.30 i urzędy pocztowe do 16.00. Sklepy zaczynają pracę o 10.00 i kończą około 23.00. Większość produktów pierwszej potrzeby można zakupić w całodobowych sklepach sieci GS25, Seven Eleven oraz Family Mart.
• Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Polski, a najpopularniejsze loty z Polski prowadzą przez Frankfurt lub Paryż. Z uwagi na znaczny ruch pasażerski należy wcześniej rezerwować bilety.
• W Seulu najbardziej dogodnym środkiem transportu jest metro, którego 8 linii pozwala dotrzeć do każdej części miasta oraz miast satelickich stolicy. Koszt przejazdu wynosi 900 KRW za pierwsze 12 km oraz dodatkowe 100 KRW za kolejne 6 km.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Republiki Korei
ul. Szwoleżerów 6, 00-464 Warszawa
tel. 022 559 29 00
fax 022 559 29 05
e-mail: koremb_waw@mofat.go.kr

Wydział Konsularny:
tel. 022 559 29 00
fax 022 559 29 05

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP
70, Sangan-dong, Jongno-Gu,
110-190 Seoul,
Republic of Korea
tel. (0-0822) 723-9681
fax. 723-9680
e-mail: embassy@polandseoul.org
strona internetowa: www.polandseoul.org

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00