Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga KolumbiiKolumbia

Ze względu na wymarzone położenie geograficzne, ogrom różnorodnych krajobrazów i kultur oraz gościnność mieszkańców, Kolumbia to znakomity kierunek wycieczkowy. Kolumbia posiada dostęp zarówno do Oceanu Spokojnego jak i Atlantyckiego, dodatkowo każde z wybrzeży różni się od siebie. Na północy nad Morzem Karaibskim znajdziemy rajskie plaże i turkusową wodę, a nad Pacyfikiem można obserwować wieloryby, odpoczywając od zgiełku miast i cywilizacji. W drugiej części Kolumbii znajduje się Amazonia, która pozwala na podziwianie dzikiej przyrody, pełnej różnorodnych gatunków roślin, zwierząt, ptaków i owadów. Podczas wycieczki do Kolumbii będzie okazja przyjrzeć się z bliska życiu Indian zamieszkujących różne regiony. Warto wybrać Kolumbie jako kierunek wycieczki, niezależnie czy chcemy wypoczywać czy aktywnie spędzać czas, Kolumbia zachwyci każdego.

1°C
Stolica
Bogota
01:37
Strefa czasowa
UTC -5:0
COP
waluta
peso kolumbijskie
kod telefoniczny
+57
napięcie elektryczne
120 V; 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

hiszpański

Położenie

Kolumbia to państwo leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym w Ameryce Południowej.

Warunki naturalne

W zachodniej części kraju z południa na północ rozciągają się Andy, które dzielą się na trzy pasma: Kordylierę Zachodnią, Środkową i Wschodnią. Dzielą je rzeki Magdalena i Cauca. Najwyższym szczytem kraju jest Cristobal Colon mający 5775 m n.p.m. Na wschodzie kraju znajduje się Nizina Orinoko z bezkresnymi trawiastymi nizinami zwanymi llanos, zaś na południowym wschodzie znajduje się Nizina Amazonki. Obszar Andów do dziś jest aktywny sejsmicznie.

Klimat Religia Kuchnia

Występuje tu klimat wilgotny, podrównikowy, na południu zaś równikowy. Na nizinach wybrzeża Morza Karaibskiego występują dwie pory deszczowe. Tereny te często nawiedzają huragany. Wybrzeże Oceanu Spokojnego i Amazonia to rejony, w których występują najwyższe opady.

Religia

Katolicy 82,3%, protestanci 10%, mormoni 0,4%, brak religii 6,6%, religie plemienne 0,8%, Świadkowie Jehowy 0,34%

Kuchnia

Kolumbia to kraj o dużej różnorodności kulturowej, dlatego kuchnia składa się z elementów kuchni europejskiej, lokalnej tradycji i kuchni afrykańskiej. Nie da się też wyróżnić potraw, które można by było uznać za narodowe. Podstawą są ziemniaki, ryż i kukurydza. Kuchnia kolumbijska to duża ilość kolorowych warzyw i roślin strączkowych. Ogromną popularnością cieszą się dania z grilla. W całym kraju organizowane są festyny i święta grilla. Kolumbijski grill odróżnia się swoją budową od powszechnie znanego paleniska, pionowym ułożeniem rusztu. Często piecze się wołowinę, kurczaka, wieprzowinę, nogi wieprzowe, udziec jagnięcy, żeberka oraz różnego rodzaju kiełbasy, takie jak morcilla (kaszanka). Oryginalną kuchnią może poszczycić się obszar zlokalizowany wzdłuż wybrzeża karaibskiego. Tutaj oprócz typowych mięs można skosztować takich rarytasów jak wątroba wieloryba, ryż kokosowy czy Suero, który jest czymś pomiędzy jogurtem, a kwaśną śmietaną.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Wybierając się na wycieczkę na Kolumbię należy upewnić się, że w programie znajdują się największe miasta: Medellin, Cartagenie, Santa Marta. Warto też wybrać się do Parku Narodowego Tayrona i Amacayacu oraz Parku Kawy i Solnej Katedry w Zipaquira.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Granice państwa pozostają zamknięte do odwołania.

Polscy obywatele podróżujący do Kolumbii nie mają obowiązku posiadania wizy.
Okres pobytu bezwizowego zależy od charakteru pobytu. W celach turystycznych wynosi – 90 dni (z możliwością przedłużenia o dalsze 90 dni).

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Kolumbii

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Podróżujący do Kolumbii mają obowiązek wypełnienia oświadczenia celnego. Bez składania deklaracji celnej można wwieźć lub wywieźć z kraju gotówkę, której równowartość nie przekracza 10 000 USD. Przy wyjeździe z Kolumbii nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Co zabrać

Na wycieczkę do Kolumbii należy zabrać lekkie, bawełniane ubranie, wygodne buty do zwiedzania, nakrycie głowy, krem z filtrem UV, a także środki chroniące przed ukąszeniami owadów. Dodatkowo dobrze będzie zabrać okrycie przeciwdeszczowe.

Zakupy, pamiątki

Najlepszymi pamiątkami z wakacji w Kolumbii są wszelkie rodzaju tradycyjne wyroby miejscowych artystów. Dobrym wyborem będzie biżuteria przypominająca starodawne ozdoby indiańskie. Oryginalnymi pamiątkami z Kolumbii będą kolorowe tkaniny, akcesoria i ozdoby stylizowane na kolonijne oraz z czasów prekolumbijskich i produkty garncarskie. Często turyści kupują różnego rodzaju rzeźby i dzieła sztuki, a także kawę, cygara, przyprawy i aromatyczne przyprawy.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

bułka mała – 200 pesos, duża – 500 pesos
woda mineralna 5 litrów w worku – ok. 2000 pesos
banany – od ok. 100 pesos za sztukę (kupowane na straganach w małych wioskach)
ananas – 1000-2000 pesos
ser – 2500 pesos
ciastka 2000 – 3000 pesos
sok z lodem 1000 pesos/kubek
kurczak z rożna ok.16000 pesos
jogurt 1000 – 2500 pesos
kawa 500 pesos/kubek

Ubezpieczenie

Władze Kolumbii nie wymagają od podróżnych posiadania ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków, jednak zaleca się posiadanie takowego. Ważne są ubezpieczenia wynikające z posiadania niektórych kart kredytowych, często nieakceptowane są ubezpieczenia Polskich ubezpieczycieli. Przed wyjazdem należy sprawdzić ważność i zakres ubezpieczenia w swoim banku. Będąc w Kolumbii można wykupić polisę, np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polecane są Suramericana de Seguros lub Colseguros. Koszt ubezpieczenia wynosi ok. 30 USD miesięcznie.

Szczepienia

Turystów podróżujących do Kolumbii nie obowiązują szczepienia ochronne. Obowiązują jednak szczepienia przeciw żółtej febrze, która występuje w Amazonii i w niektórych rejonach Pacyfiku. Zachorowania na żółtą febrę odnotowuje się w okresie zimowym w departamentach: Magdalena, Guajira, Cesar, Atlántico, Santander i Norte Santander. Na większości lotnisk istnieje możliwość zaszczepienia się, jednak należy pamiętać, że szczepionka jest skuteczna dopiero po 10 dniach.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Usługi medyczne są na dość wysokim poziomie, a koszty nie są wysokie. Na terenach oddalonych od dużych aglomeracji miejskich można jednak mieć trudności z dostępem do pomocy lekarskiej. Leki można kupować zarówno w aptekach.

Informacje dla kierowców

Samochód wypożyczyć można posługując się międzynarodowym prawem jazdy. Wypożyczalnie znajdują się głównie na międzynarodowych lotniskach oraz w hotelach. Przepisy ruchu drogowego są zbliżone do polskich. Należy uważać gdyż Kolumbijscy kierowcy nie stosują przepisów ruchu drogowego. Często nie używają kierunkowskazów i nie przestrzegają zasady pierwszeństwa przejazdu – nawet na skrzyżowaniach ze znakami STOP. Należy uważać na nieprzewidywalne manewry taksówek i autobusów w dużych miastach.

Bezpieczeństwo

Wewnętrzny konflikt, który trwał ponad 40 lat powoli wygasa dzięki staraniom rządu. Nadal jednak istnieją zagrożenia w rejonach Antioquia, Norte de Santander, Putumayo, Magdalena Medio, Arauca, Vichada, Vaupés, Chocó i rejon Sierra Nevada de Santa Marta. Na szlakach komunikacyjnych kraju zdarzają się porwania. Należy korzystać z pewnych i godnych zaufania środków transportu. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest wysokie. Należy uważać w środkach komunikacji miejskiej oraz w taksówkach. Zdarzają się przypadki okradania turystów przez osoby podające się za służby mundurowe. Nie powinno się nosić przy sobie znacznych kwot pieniędzy, paszportu, drogich aparatów fotograficznych ani biżuterii.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Baza kempingowa praktycznie nie istnieje. Nie ma problemu z zakupami nawet w dni wolne od pracy. Centra handlowe czynne są długo i nawet 24 godziny w dni poprzedzające święta.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Republiki Kolumbii
ul. Zwycięzców 29
03-936 Warszawa
tel. (0-22) 617 09 73, fax. (0-22) 617 66 84
e-mail: embcol@medianet.pl

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada RP
Santa Fe de Bogota, D.C.
Apartado Aereo 101363
Calle 104a, No. 23-48 Bogota, Colombia
tel. (0-0571)21 40 400, 21 40 143, fax. (0-0571) 21 40 854, tlx. (35) 44591 DHAN CO
e-mail: epolonia@col1.telecom.com.co

Konsulat RP w Cartagena de Indias
Carrera 3 nr 8 - 129 apto. 1501 Cartagena de Indias
tel. (00575) 6652980, 6652990
fax.(00575) 6652986
e-mail: benjamin@eurosistemas.co

Konsulat RP w Medellin
Parcelacion Hacienda Los Arrayanes, Lote 19
Envigado, Antioquia, Colombia
Adres dla korespondencji:
Calle 7D nr 43C - 53, apartamento 402, Medellin
tel.: (00-574) 386-08-43, 386-09-38
fax: (00-574) 386-07-46
e-mail: grestrepo@interpla.net.co

Konsulat RP w Barranquilli
Carrera 57 nr 72-44 Barranquilla,
tel. (00575) 3452630, 3459361, 3688058
fax. (00575) 3562734
e-mail: lacosta@edt.net.co

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00