Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

Kenia flagaKenia

Kenia to idealny kierunek dla tych, którzy chcą przeżyć afrykańską przygodę. Zróżnicowany krajobraz, dzikie zwierzęta i niespotykana nigdzie indziej roślinność pozwalają wczuć się w klimat i atmosferę Czarnej Afryki. Safari w Afryce to znakomita okazja do obserwowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, to też okazja do spotkania z Masajami i poznania ich życia i kultury. Znajdzie się też wiele okazji dla wielbicieli wypoczynku, którzy będą mogli spędzić urlop kąpiąc się w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego. Nawet amatorzy sportów wodnych i nurkowania będą zadowoleni. Wycieczka do Kenii to gwarancja znakomicie spędzonych wakacji.

°C
Stolica
Nairobi
Strefa czasowa
UTC +
KSh
waluta
szyling kenijski
kod telefoniczny
+254
napięcie elektryczne
220 V/50V
Język Położenie Warunki naturalne

angielski, ki suahili

Położenie

Kenia znajduje się we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Zaliczana jest do jednego z 15 krajów, przez które przebiega równik.

Warunki naturalne

Kenia posiada zróżnicowane ukształtowanie powierzchni. Największą część stanowi płaskowyż, którego zachodnią część rozcina Wielki Rów Wschodni, który jest częścią systemu Wielkich Rowów Afryki. Na zachodzie znajduje się kotlina Jeziora Wiktorii. Linia brzegowa wybrzeża jest mało urozmaicona i ciągnie się w wzdłuż niej nizina nadmorska.

Religia Klimat Kuchnia

chrześcijaństwo – 84,8%, islam – 9,7%, niereligijni – 2,5%, tradycyjne religie plemienne – 1,7%, inne religie – 1,2%, hinduizm – 0,1%

Klimat

Kenia posiada klimat równikowy ze stosunkowo równym przebiegiem temperatur. Klimat w górach i na wybrzeżu jest wilgotny, a na pozostałym obszarze suchy. Średnia roczna suma opadów wynosi od 150 do 1000 mm, w południowej części wybrzeża wielkość opadów sięga 1200 mm rocznie, zaś w wyższych piętrach gór nawet do 1500 mm. Na wschodzie występuje tylko jedna pora deszczowa. Średnia temperatura miesięczna wynosi od 25-28°C, a na wybrzeżu do 15-19°C.

Kuchnia

Kuchnia Kenii słynie z wysokiej jakości dań i jest uważana za raj dla smakoszy. Często zawiera w sobie owoce morza, jak i owoce takie jak banan, papaja czy truskawka. Kuchnia ma też sporą rozpiętość i zawiera dania brytyjskie, suahilijskie i hinduskie. Jednym z najpopularniejszych kenijskich dań jest Ugali - gęste danie z płatków kukurydzianych podawanych z gulaszem lub sosem warzywnym. Wartym polecenia daniem jest Nyama choma – to pieczeń z koziego mięsa, przygotowywana na otwartym ogniu.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Kenia przede wszystkim zachęca wyprawami przyrodniczymi. Safari w Kenii pozwala poznać dziką przyrodę Afryki. W pobliżu stolicy kraju znajduje się wspaniały Park Narodowy Nairobi, pełen lwów, żyraf i hipopotamów. Zaś w rezerwacie Masai Mara można nie tylko zobaczyć dzikie zwierzęta, ale i spotkać Masajów. Ich tradycyjne wioski są jednymi z najwspanialszych atrakcji w Kenii, a turyści mogą w nich liczyć na gościnność gospodarzy. Warto też zobaczyć Park Narodowy Amboseli, w którym znajduje się góra Kilimandżaro. Sam park zamieszkiwany jest m.in. przez słonie, bawoły i antylopy.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19:
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Test PCR w dniu przyjazdu - Przylatując do Kenii należy okazać negatywny wynik testu RT PCR na COVID 19 zrobiony nie wcześniej niż 96 h przed przylotem (w laboratoriach certyfikowanych przez odpowiednie władze krajowe i międzynarodowe oraz przetłumaczony na język angielski).

Kontrola stanu zdrowia podróżnych - wszyscy podróżni muszą wypełnić obowiązkowy formularz monitorowania stanu zdrowia podróżnych COVID-19 online, wypełniony i przesłany przed podróżą, nawet w przypadku tranzytu. Kod QR zostanie dostarczony po przesłaniu formularza, który należy okazać przy odprawie przy wyjeździe oraz urzędnikom służby zdrowia portu po przybyciu do Kenii.
https://ears.health.go.ke/airline_registration/

Test PCR przy odlocie - od 29 grudnia 2020 r. Wszyscy pasażerowie następujących linii lotniczych muszą posiadać negatywny certyfikat testu PCR; KLM - 72 godziny przed czasem przybycia do Amsterdamu. Turkish Airlines - 72 godziny przed odlotem. Air France - 72 godziny przed odlotem. Ethiopian Airlines - loty na 120 godzin przed czasem przylotu do Addis Addaba - pamiętaj, że zalecamy skontaktowanie się z liniami lotniczymi, ponieważ informacje są regularnie aktualizowane i mogą ulec zmianie w dowolnym momencie. Możemy zorganizować testy zgodnie z planem podróży klienta i organizacją podróży. Koszt jednego testu wynosi od 75 do 130 USD, w zależności od lokalizacji.


WIZY:
Od 1 stycznia 2021 r. wszyscy podróżni zobowiązani są do uzyskania wizy kenijskiej składając wniosek online na stronie internetowej evisa.go.ke/evisa.html . Wizę należy uzyskać przed opuszczeniem swojego kraju lub wejściem na pokład samolotu. Wiza elektroniczna (eVisa) do Kenii jest obowiązkowa dla wszystkich gości podróżujących do Kenii z krajów, które wymagają wizy. Wizy nie będą wydawane po przybyciu do Kenii.

Podstawowe wymagania
- Ważny paszport nie krótszy niż sześć miesięcy od daty powrotu do kraju. Co najmniej jedna pusta strona w paszporcie.
- Bilet powrotny

Ważność
Wiza jednorazowego wjazdu jest ważna przez 3 miesiące.

Płatność
Wszystkie aplikacje evisa wiążą się z opłatą za obsługę w wysokości 1 USD, a opłata za obsługę karty zostanie obciążona dodatkową opłatą. System akceptuje tylko płatności kartą Visa i Mastercard.

Podczas składania wniosku należy załączyć następujące dokumenty. Formaty plików, które można dołączyć, to PDF, JPG.
W przypadku wizyt biznesowych
- Zaproszenia z firmy / Zaproszenia na wizyty biznesowe
- Kopie rejestracji firmy

Wizyty rodzinne
- List zaproszenie od rodziny
- Dowód osobisty / paszport / karta cudzoziemca / zezwolenie na wjazd gospodarza.

Wyjazdy turystyczne
- Plan podróży (szczegółowe informacje o miejscach do odwiedzenia, jeśli wybierasz się jako turysta).
- Rezerwacje hoteli

Wymagane dokumenty do załączenia
- Kolorowy skan zdjęcia paszportowego, bezwzględnie w formacie JPG
- Kolorowy skan okładki paszportu, bezwzględnie w formacie JPG
- Kolorowy skan strony z danymi osobowymi i zdjęciem, bezwzględnie w formacie JPG
- Stronę rezerwacji wyjazdu/ stronę z voucherem
- Bilet lotniczy
- Kolorowy skan strony z danymi osobowymi i zdjęciem z paszportu osoby nieletniej , bezwzględnie w formacie JPG

Wymagania dotyczące zdjęć
- NIE fotografuj ani nie skanuj zdjęcia w paszporcie.
- Zdjęcie musi być zrobione w ciągu ostatnich 6 miesięcy, pokazując Twój obecny wygląd.
- Zdjęcie musi być w kolorze. Musi przedstawiać całą twarz, widok z przodu na jednolitym białym lub złamanej bieli tle.
- Na zdjęciach NIE NALEŻY nosić mundurów, z wyjątkiem strojów religijnych noszonych codziennie.
- Zdjęcie należy wykonać bez czapki czy innego nakrycia głowy, które zasłania włosy lub linię włosów.
- Jeśli normalnie nosisz okulary korekcyjne, aparat słuchowy, perukę lub podobne artykuły, powinieneś je nosić na zdjęciu. Ciemne okulary lub okulary bez recepty z przyciemnianymi soczewkami są niedopuszczalne, chyba że są potrzebne ze względów medycznych. Może być wymagane zaświadczenie lekarskie.

Wymagane dokumenty do pośrednictwa wizowego
• wypełniony wniosek (do pobrania ze strony wizowanie.com)
• kolorowy skan paszportu
• aktualne zdjęcie kolorowe na wprost w formacie 500 x 500 pixeli
• potwierdzenie rezerwacji hotelowej i lotniczej i/lub plan podróży

Łączny koszt pośrednictwa i wizy turystycznej 290 PLN /os.
Czas oczekiwania ok. 2-3 dni roboczych

Wymagane dokumenty prześlij e-mailem na adres wizowanie@konsorcjum.com.pl

Paszport

Należy pamiętać aby paszport był ważny min. 6 miesięcy od daty wylotu.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Zabroniony jest wywóz oraz wwóz waluty tanzańskiej. Opłacie celnej nie podlega wwóz 200 papierosów, 50 cygar lub 225 gram tabaki, a także 1 l napojów alkoholowych. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej oraz skór dzikich zwierząt.

Co zabrać

Wybierając się na wycieczkę do Kenii należy zabrać cieplejsze ubranie na zimne noce, środek na moskity i zapas potrzebnych lekarstw. Warto wyposażyć się w tabletki do oczyszczania wody

Zakupy, pamiątki

Najlepsze pamiątki to lokalne rękodzieło, różnorodne maski, dzidy i ręcznie robiona biżuteria. Warto też zakupić kolorowe tkaniny oraz wyroby z kamieni.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Obiad dla 2 osób, restauracja średniej klasy – 2265 KSh
Obiad w taniej restauracji – 300 KSh
Posiłek Fast Food – 503 KSh
Piwo krajowe 0,5 l – 158 KSh
Piwo importowane 0,33 l – 200 KSh
Cola/Pepsi 0,33 l – 50 KSh
Kawa cappuccino – 150 KSh
Woda – 50 KSh

Ubezpieczenie

Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Ubezpieczenie jest jednak wskazane ze względu na wysokie koszty opieki medycznej.

Szczepienia

Osoby podróżujące z Europy nie muszą szczepić się przeciw żółtej febrze. Może być wymagane okazanie świadectwa szczepień w przypadku podróży z Kenii do innych krajów afrykańskich (np. do Tanzanii). W części zachodniej kraju oraz na wybrzeżu istnieje zagrożenie malarią. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Na zachodzie kraju odnotowuje się przypadki zachorowań na cholerę. W większych miastach usługi medyczne oraz lekarstwa są ogólnodostępne i płatne. Koszt pobytu w szpitalu jest wysoki, dlatego też przed przyjazdem do Kenii warto wykupić międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zaleca się picie wody butelkowanej. Dużym problemem w całym kraju jest HIV/AIDS.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Opieka medyczna w mniejszych miastach jest słaba. Zazwyczaj w dużych miastach nie ma problemu z dostępem do leków oraz usług medycznych.

Informacje dla kierowców

Prawo jazdy wydane w Polsce jest honorowane jedynie przez okres 3 miesięcy. Nie jest akceptowane międzynarodowe prawo jazdy wydane w Polsce.
W Kenii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są w bardzo złym stanie. Zaleca się sprawdzenie lokalizacji stacji benzynowych na trasach oddalonych od głównych miast. W porze deszczowej lokalne drogi są przejezdne tylko dla samochodów z napędem na cztery koła.

Bezpieczeństwo

Lepiej jest unikać demonstracji ulicznych i wieców politycznych, mogą one mieć nieprzewidywalny przebieg. Nie powinno się podróżować w strefie granicy z Sudanem i Somalią. Rekomenduje się zwiedzanie parków narodowych w zorganizowanych grupach lub w towarzystwie uzbrojonego strażnika, który za niewielką opłatą służy jednocześnie za przewodnika. Mieszkańcy północnych obszarów nie są tak życzliwi jak w innych częściach. W dużych miastach powszechne są kradzieże kieszonkowe, wyrywanie toreb, łańcuszków, kolczyków, plecaków, aparatów fotograficznych i kamer wideo, a także kradzieże samochodów. Zaleca się pozostawianie kosztowności, dokumentów i biletów lotniczych w sejfach hotelowych i posługiwanie się kopiami dokumentów tożsamości.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Wymiana walut zachodnich na miejscową i odwrotnie to nie problem. Kursy kantorowe niewiele odbiegają od bankowych; w bankach pobierana jest prowizja. Nie ma też problemów z realizacją czeków bankowych, a płatności kartami kredytowymi są już dość rozpowszechnione.
• Opłaty, zwłaszcza w hotelach, są wysokie. Nieźle rozwinięta jest sieć kawiarenek internetowych.
• Należy wystrzegać się tanich jadłodajni ze względu na ryzyko zatrucia pokarmowego. Bez problemów można zaopatrywać się w artykuły spożywcze w marketach sieci Uchumi i Nakumatt.
• Najlepszą porą do podróżowania po Kenii są miesiące grudzień–marzec. Pora deszczowa występuje dwukrotnie: tzw. krótka – od połowy października do połowy grudnia, oraz długa – od marca do maja. Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień, najcieplej jest w grudniu i styczniu. Występują duże różnice temperatur i wilgotności, zwłaszcza między położonym wyżej centrum kraju a wybrzeżem.
• W kilku miejscowościach Kenii pracują polscy misjonarze i siostry zakonne, chętnie udzielający pomocy polskim turystom.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Brak placówki - Polskę obsługuje Ambasada Republiki Kenii w Rzymie (Włochy).

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii
58 Red Hill Road (off Limuru Road)
dzielnica Gigiri
Nairobi, Kenia
Adres pocztowy:
P.O. Box 30086,
00100 NAIROBI
Kenya
Telefony:
+254 20 7120019
+254 20 7120020
+254 20 7120021
Faks: +254 20 7120106
Dyżurny telefon Ambasady: +254 713 816 166
(czynny poza godzinami urzędowania)
E-mail:
nairobi.secretary@msz.gov.pl (w sprawach ogólnych)
nairobi.amb.wk@msz.gov.pl (w sprawach konsularnych)

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00