Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

Kazachstan

Państwo leżące częściowo w Azji Środkowej  i częściowo w Europie Wschodniej (tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego, graniczące z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem oraz Federacją Rosyjską. Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 2 724 900 km².

1°C
Stolica
Nur-Sułtan
00:44
Strefa czasowa
UTC +1:0
KZT
waluta
Tenge
kod telefoniczny
+77
napięcie elektryczne
220V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym jest język kazachski oraz rosyjski

Położenie

Zdecydowana większość terytorium Kazachstanu leży w Azji, tylko stosunkowo niewielka część północno-zachodniego Kazachstanu leży w Europie. Przeważająca większość terytorium kraju należy do Azji Środkowej, której Kazachstan zajmuje największą część.

Warunki naturalne

Klimat umiarkowany ciepły kontynent., na większej części obszaru wybitnie suchy; średnia temp. w styczniu od –18°C na północy do –3°C na południu, w lipcu odpowiednio 19°C i 28–30°C; w zimie napływ zimnego powietrza arktycznego może powodować spadki temp.

Religia Klimat Atrakcje

Kazachstan jest krajem wielowyznaniowym przy czym dominującą religią jest Islam. Nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych.

Klimat

Klimat Kazachstanu jest zdeterminowany przez jego położenie w sercu olbrzymiego kontynentu, z dala od oceanu, przez co nie docierają tu masy powietrza morskiego. Klimat kraju jest umiarkowany, suchy, skrajnie kontynentalny. Różnice temperatur lata (do +40 °C) i zimy (do –45 °C) oraz nocy i dnia są nadzwyczaj duże.

Atrakcje

Big Almaty Lake - górskie jezioro w parku narodowym
Wieża widokowa Bajterek
Medeo - otwarte lodowisko wysoko w górach
Shymbulak - kurort narciarki z dużą ilością tras zjazdowych
Kajyngdy - jezioro, las i przełom rzeki
Ałtynemel - Park narodowy

Warunki wyjazdowe, wiza Paszport Warunki celne

COVID-2019
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Zgodnie z decyzją władz Kazachstanu od 30 października 2020 roku do 1 maja 2021 roku zostaje tymczasowo zawieszony ruch bezwizowy (do 30 dni pobytu) dla obywateli 57 państw, w tym obywateli polskich, za wyjątkiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Korei i Turcji, z którymi zostały podpisane dwustronne umowy o ruchu bezwizowym dla posiadaczy paszportów narodowych.

Cudzoziemcy podróżujący do Kazachstanu z zagranicy drogą lotniczą, w tym obywatele polscy, muszą przedstawić zaświadczenie o wyniku negatywnym na COVID-19 wykonane metodą PCR wydane nie później niż 3 dni (72 godziny) przed datą przekroczenia granicy

Obywatele RP nie muszą posiadać wizy wjazdowej. Obowiązek wizowy został zniesiony przy pobytach turystycznych i biznesowych.

Paszport

Obywatele polscy, którzy nabyli obywatelstwo polskie w wyniku repatriacji, zobowiązani są do wjazdu na terytorium Republiki Kazachstanu na podstawie polskiego paszportu, bez wizy jeśli ich pobyt będzie wynosił do 30 dni lub na podstawie ważnej wizy wydanej przez Ambasadę Republiki Kazachstanu w Warszawie, jeżeli zamierzają zostać w Kazachstanie dłużej.

Warunki celne

Przepisy nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Przy przesyłaniu rzeczy osobistych do Kazachstanu kłopot mogą sprawić skomplikowane i kosztowne procedury odprawy celnej. W takim przypadku, przedłużająca się procedura odprawy może spowodować naliczenie nieuzasadnienie wysokich opłat za składowanie przesyłki. Należy również zwrócić uwagę na drobiazgowość prowadzonej rutynowo kontroli celnej i na bezwzględną konieczność skompletowania wszystkich wymaganych dokumentów, zaświadczeń wraz ze stosownymi podpisami i pieczęciami. Należy również być przygotowanym na sprawdzanie przesyłek pod kątem fitosanitarnym, niezależnie od deklarowanej zawartości. W Kazachstanie nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Dotyczy to tak turystów, jak i cudzoziemców pracujących w tym kraju w ramach kontraktów.

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne można wykupić na większości drogowych przejść granicznych. Ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane, jednak z uwagi na relatywnie wysokie koszty leczenia zaleca się wykupienie stosownych ubezpieczeń pokrywających koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego.

Szczepienia

Wskazane jest zaszczepienie się przed przyjazdem przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i wszczepiennej typu B. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Opieka medyczna

Służba zdrowia w Kazachstanie nie jest na najwyższym poziomie, a warunki panujące w placówkach medycznych nie są najlepsze. W dużych miastach można znaleźć prywatne polikliniki, które oferują usługi medyczne na akceptowalnym poziomie oraz apteki, w których bez recepty można dostać większość podstawowych leków, również zachodnich. Jednak niezbędne lekarstwa najlepiej przywieźć ze sobą. Znacznie gorzej jest na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Choć ceny usług medycznych nie są wysokie, można spotkać się z sytuacją, że od cudzoziemców wymagana jest opłata wyższa niż od obywateli Kazachstanu.

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00