Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga KambodżyKambodża

Kambodża to egzotyczny kraj, którego popularność wśród turystów dopiero rośnie. Jednym z głównych powodów spędzenia wakacji w Kambodży są jej rajskie plaże. Biały, delikatny i bardzo drobny piasek idealnie nadaje się do wypoczywania, a krystalicznie czysta, ciepła, turkusowa woda, przyjemnie schłodzi po zażyciu kąpieli słonecznej. Ponadto wzdłuż wybrzeża leżą dzikie, niezamieszkałe przez ludzi wyspy, które czekają jeszcze na swoich odkrywców. Gdyby nietypowych atrakcji nadal było mało, to nie pozostaje nic innego jak tylko wybrać się na jezioro Tonle Sap, gdzie znajdują się pływające wioski. Niektóre domki wybudowane są na wysokich wystających ponad taflę wody palach, inne swobodnie dryfują. Wreszcie osobnym powodem by się wybrać do Kambodży jest niezwykła architektura Khmerów, której najbardziej znanym przykładem jest majestatyczna Świątynia Angkor Wat. Kambodża kryje w sobie jednak zdecydowanie więcej, należy tylko tu przyjechać i rozpocząć swoją przygodę.

°C
Stolica
Phnom Penh
Strefa czasowa
UTC +
KHR
waluta
riel
kod telefoniczny
+855
napięcie elektryczne
230 V; 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Język urzędowy: khmerski; w użyciu także angielski i francuski

Położenie

Kambodża znajduje się w Azji południowo-wschodniej, na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Tajlandią, Laosem i Wietnamem, a od południa opływają ją wody Zatoki Tajlandzkiej. Ta niezwykła kraina położona jest na półkuli północnej, 10° na północ od równika.

Warunki naturalne

Kambodża jest krajem nizinnym, którego trzy czwarte powierzchni zajmuje równinna Nizina Mekongu. Mekong jest największą rzeką w kraju i przepływa przez jego wschodnią część, na centralnym zachodzie z kolei znajduje się największe w Kambodży, jezioro Tonle Sap. Na południowym zachodzie, w sąsiedztwie Zatoki Tajlandzkiej ciągną się pasma Gór Słonia i Gór Kardamonowych wraz z najwyższym szczytem kraju górą Aural, o wysokości 1813 m n.p.m., z kolei na północy naturalną granicę państwa wyznaczają Góry Dangrek. Lasy zajmują niewiele ponad 40% całkowitej powierzchni kraju. Na południu dominują wilgotne lasy równikowe, przechodząc ku północy w zrzucające liście na zimę lasy monsunowe, a dalej w sawanny. Wybrzeże porastają z kolei lasy namorzynowe. Symbolem Kambodży są palmy cukrowe powszechnie występujące na terenie prawie całego kraju, będące dla mieszkańców bardzo istotnym surowcem.

Religia Klimat Kuchnia

Kambodża jest krajem niemalże jednowyznaniowym, gdyż poza 5% składającymi się w połowie z muzułmanów, a w połowie z wyznawców innych religii, wszyscy mieszkańcy kraju są buddystami.

Klimat

Na większości terytorium kraju panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, o charakterze monsunowym. Wyraźnie wydzielić można tylko dwie pory: deszczową oraz suchą. W okresie letnim wieje monsun południowo-zachodni przynoszący nad Kambodżę intensywne ulewy, w związku z czym jest to najmniej sprzyjający na wakacje w Kambodży okres. W pozostałej części roku wieją słabe wiatry północno-wschodnie, przynoszące raczej niewielkie, przelotne opady. Na terenach nizinnych średnia roczna temperatura wynosi 25°C, najniższa jest w grudniu i wynosi około 21°C, wobec czego jest to kraj w którym temperatura zdecydowanie sprzyja całorocznemu wypoczynkowi.

Kuchnia

Kuchnia Kambodży nie różni się tak bardzo od kuchni państw sąsiedzkich, wietnamskiej i tajskiej. Także tutaj podstawą wielu dań jest ryż, który podawany jest niemalże do wszystkiego i we wszystkich możliwych połączeniach. Potrawy kuchni kambodżańskiej są zazwyczaj intensywne w smaku i przeważnie dosyć ostre. Ponadto większość z nich jest duszona bądź gotowana na parze, a doprawiane są różnymi sosami (bardzo popularne są sosy rybne). Jednakże podstawowym i najważniejszym posiłkiem jest zupa. Zupy przyrządzane są tutaj niemalże ze wszystkiego, od zielonych bananów poczynając, przez bambus, po ślimaki. Ponadto w okolicy wybrzeża popularne są owoce morza, którym zwykle towarzyszą sosy przygotowywane na bazie miąższu kokosa. To jednak nie wszystko co kuchnia tego egzotycznego kraju ma do zaoferowania. Przysmakiem tubylców są tak naprawdę wszystkie żywe stworzenia, które można schwytać i od razu wrzucić na rozżarzony węgiel. Takim oto sposobem, można tutaj posmakować pieczonych krabów, węży (przysmakiem jest kobra) oraz owadów, z których niezwykle popularnym i pożywnym jest tarantula, która ponoć w smaku przypomina kurczaka. W niektórych miejscach podawana jest także psina, szczęśliwie kambodżańskie restauracje informują turystów o tym, że podają tego typy specjały.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

• Phnom Penh – stolica Kambodży i największe miasto w kraju. Pałac Królewski – oficjalna rezydencja Króla Norodom Sihamoi; Srebrna Pagoda, znana również jako Pagoda Szmaragdowego Buddy; Muzeum Narodowe z niesamowitą kolekcją sztuki Khmerskiej; Pola Śmierci oraz byłe więzienie przekształcone obecnie w Tuol Sleng Museum.
• Angkor – kompleks świątyń w Angkor: Angkor Thom, Południowa Brama, Taras Słoni i Taras Trędowatego Króla, Baphuon, Phimeanakas, Świątynia Bayon, Świątynia Angkorian oraz Angkor Wat czyli największa, najlepiej zachowana i najbardziej czczona religijnie świątynia w Kambodży. Odwiedzający zachwycają się nie tylko wielkością budowli ale także szczegółowością jej zdobień i ornamentów. Świątynia Ta Prohm, w której można podziwiać niesamowite połączenie natury wnikającej w budowlę. Jest to świetny przykład tego jak wszystkie ze świątyń wyglądały w momencie gdy zostały odkryte przez badaczy. Banteay Srei, zwana również Świątynią Kobiet - zbudowana z różowego piaskowca, ozdobiona niezwykle drobiazgowymi rzeźbieniami.
• Kampong Kleang – Wioska położona ok. 50 km od Sieam Reap, na północnym brzegu jeziora Tonle Sap. Można tam zobaczyć liczne pływające wioski rybackie oraz wioski na brzegu jeziora.
• Sihanoukville – miasto portowe położone na półwyspie w południowej Kambodży. Wybrzeże wokół miasta usłane jest szerokimi piaszczystymi plażami, najpiękniejszymi w całym kraju. Warto także odwiedzić kilka okolicznych wysp, na które dostać się można łodzią wprost z portu.
• Phnom Tamao Wildlife Sanctuary – ośrodek, w którym leczy się zwierzęta odbite z rąk przemytników i cyrkowców. Zwierzęta poruszają się swobodnie, nie są przetrzymywane w klatkach, można je karmić i robić im zdjęcia, natomiast najgroźniejsze zwierzęta jak tygrysy, słonie, małpy czy krokodyle przebywają na ogrodzonym terenie, gdzie mają jednak pełną swobodę poruszania się. Po zakończeniu leczenia większość zwierząt wraca na wolność.
• Phnom Kulen – góra nieopodal Siem Reap z sanktuarium buddyjskim na szczycie. Piękne wodospady, egzotyczna dżungla, szałasy nad strumieniem będące tradycyjnym miejscem rodzinnych spotkań Khmerów. Jest to miejsce, w którym zaznać można ludowej duchowości i folkloru w pięknych okolicznościach przyrody.

Warunki wyjazdowe, wiza

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym.
Wizy (do 30 dni) można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych
Kambodży (najbliższa Ambasada znajduje się w Berlinie) oraz podczas wjazdu lotniczymi/lądowymi przejściami granicznymi (potrzebne 2 fotografie paszportowe).
Istnieje również możliwość ubiegania się o wizę za pośrednictwem Internetu (e-visa): www.evisa.gov.kh.
Wymagany jest przynajmniej sześciomiesięczny okres ważności paszportu, licząc od daty wjazdu do kraju.
Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, ani środków na pokrycie kosztów pobytu.
Szczegółowe informacje oraz formularze wizowe można uzyskać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Kambodży: www.mfaic.gov.kh.

Paszport

Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Nie ma ograniczeń przy wwożeniu dewiz, jedynie przy ich wywożeniu - maksymalnie 10 tysięcy USD przy udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów. Władze Kambodży mogą wprowadzić czasowo bardziej obostrzone przepisy dotyczące wwozu lub wywozu broni, antyków, lekarstw czy wyrobów z kości słoniowej.

Co zabrać

Na wycieczkę do Kambodży warto zabrać lekkie, bawełniane ubranie, wygodne buty, nakrycie głowy, krem z filtrem UV oraz środki chroniące przed ukąszeniami owadów.

Zakupy, pamiątki

Najpopularniejszą pamiątką z wakacji w Kambodży, podobnie jak z większości państw azjatyckich są różnego rodzaju wyroby z jedwabiu. Poza nimi kupić można tutaj oryginalne T-shirty, pocztówki czy obrazy, jednak propozycją pamiątki, która jest bardzo nietypowa i na pewno zaskoczy, jest pudełko na betel. Betel to jedna z najpopularniejszych azjatyckich używek, którą prawie każdy azjata nosi przy sobie w pudełeczku. Pudełka wykonywane są ze wszelkich możliwych materiałów, w tym nawet złota i kamieni szlachetnych oraz zdobione w najprzeróżniejszy sposób, dlatego tez każdy z pewnością znajdzie takie, które przypadnie mu do gustu. Ponadto oczywiście dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju wyroby rękodzielnicze.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

- tuk tuk (ok. 10 km jazdy) – 4000 rieli
- obiad w restauracji – 16000 rieli
- jedzenie z ulicznego straganu – 4000 rieli
- herbata – 3000 rieli
- gotowana kukurydza – 1000 rieli
- butelka wody 1l – 1000 rieli
- siateczka prażonych owadów – 2000 rieli
- pocztówka – 2000 rieli
- T-shirt – ok. 20000 rieli

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie zdrowotne oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest wymagane, jednak warto je wykupić, gdyż często w przypadku korzystania z usług lekarskich i szpitalnych oczekiwana jest płatność gotówką.

Szczepienia

Nie wymaga się szczepień profilaktycznych, gdyż prawdopodobieństwo zachorowania na malarię występuje jedynie w dżungli i na terenach podmokłych i bagiennych. Istnieje natomiast ryzyko zarażenia wirusem HIV, wirusem ptasiej grypy, dengą, amebą oraz licznymi chorobami skórnymi, dlatego nie zaleca się picia wody pochodzącej z otwartych zbiorników, źródeł, studni, jak również nieprzegotowanej wody z sieci wodociągowej oraz spożywania posiłków z nieznanych źródeł. Ogólnie dostępna w sprzedaży i zalecana do spożycia jest woda butelkowana. Surowe owoce i warzywa należy dokładnie myć i obierać. Zalecane jest częste mycie rąk, w szczególności po zakupach na miejscowych bazarach.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

W Kambodży nie istnieje państwowy system ubezpieczeń zdrowotnych, a opieka medyczna jest płatna i dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza wynosi około 30 USD, a doba w miejscowym szpitalu około 70 USD, przy czym pacjent obowiązany jest dodatkowo pokryć koszty specjalistycznych badań, lekarstw oraz środków opatrunkowych. Cudzoziemcy z poważnymi dolegliwościami kierowani są najczęściej do szpitali w Bangkoku w Tajlandii oraz Ho Chi Minh w Wietnamie.

Informacje dla kierowców

Drogi między głównymi miastami utrzymane są w dość dobrym stanie, jednakże poza głównymi szlakami komunikacyjnymi jakość jest raczej niska. Podczas pory deszczowej podróżowanie może być znacznie utrudnione, a trzeba mieć na uwadze, że w Kambodży pomoc drogowa nie istnieje. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się podróżowanie jedynie za dnia. Miejscowi kierowcy nie przestrzegają przepisów drogowych i często jeżdżą pod wpływem alkoholu (zwłaszcza wieczorami), a samochody są przeważnie w złym stanie technicznym.

Bezpieczeństwo

Z uwagi na dosyć niski poziom bezpieczeństwa i duże ryzyko napadów nie zaleca się podróżowania koleją oraz łodziami, a w przypadku podróżowania autobusem należy zachować wzmożoną ostrożność.
Kambodża ma wysokie wskaźniki dla wszelkiej przestępczości, w tym ulicznej, dla której cudzoziemcy stanowią atrakcyjny cel. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność nawet w hotelach, gdyż i tam zdarzają się ataki na turystów. W przypadku zgłoszenia kradzieży policja może pobrać od cudzoziemca opłatę manipulacyjną w wysokości od 20 do nawet 100 USD.
Należy unikać samotnych spacerów po zmroku, w szczególności w Sihanoukville oraz zachować szczególną ostrożność podczas festiwali organizowanych w dużych miastach.
Z uwagi na dużą niestabilność polityczną istnieje możliwość lokalnych zamieszek, wobec czego należy unikać większych zgromadzeń, demonstracji i spotkań politycznych oraz nie okazywać swoich sympatii wobec lokalnych polityków.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Podczas pory deszczowej trwającej od lipca do listopada występują powodzie, także w stolicy kraju, co może znacznie utrudnić lub nawet uniemożliwić podróżowanie po kraju, także głównymi trasami samochodowymi.
• Powszechnym środkiem płatniczym są dolary amerykańskie, a miejscowa waluta używana jest głównie na prowincji. Ponadto w Phnom Penh i innych dużych miastach istnieje możliwość płacenia kartą kredytową oraz wypłacania USD z bankomatów niektórych banków.
• Nie należy wybierać się samemu na spacery do dżungli oraz zbaczać z utartych szlaków turystycznych ze względu na dużą ilość min i niewypałów, gdyż rozminowywanie kraju nadal trwa.
• W większości zabytków związanych z buddyzmem należy przed wejściem zakryć ciało luźnymi ubraniami. Obowiązują długie, luźne spodnie i koszule z długimi rękawami, zabronione jest zakrywanie się chustami, sarongami itp. Nakaz ten jest restrykcyjnie przestrzegany, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w tego typu stroje przed wyjazdem.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Brak Kambodżańskiej placówki w Polsce
Najbliższa ambasada Kambodży znajduje się w Berlinie (Niemcy).

Ambasada Królestwa Kambodży w Berlinie
Benjamin-Vogelsdorff-Strasse 2
D - 13187 Berlin
Tel.: 030- 486 379 01
Fax: 030- 486 379 73
WWW: www.kambodscha-botschaft.de
E-Mail: rec-berlin@t-online.de
godziny otwarcia:
pon.-czw.: 8.30 -12.00 i 13.30-16.30
pt.: 8:30-13:00

Placówki Polskie zagranicą

Brak polskiej placówki dyplomatycznej
Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku (Tajlandia).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Ambasador: Zenon Kuchciak
Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B, Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367- 9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618 Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00