Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga KajmanówKajmany

Delikatność aksamitnego piasku pod stopami, łagodny szum morza, napawający optymizmem blask promieni słonecznych odbijających się od turkusowej wody, cieszące oczy barwy podwodnego świata raf koralowych, lekki powiew wiatru, kojący widok mieniącego się kolorami nieba w czasie zachodu słońca oraz orzeźwiający smak lokalnych owoców to codzienność na wyspach kajmańskich. Kajmany zachwycają swoimi barwami, dźwiękami, smakami. Odkrywając te dalekie wyspy, z pewnością można zaspokoić wszystkie swoje zmysły. Egzotyczna sceneria oraz zróżnicowana baza hotelowa czynią Kajmany idealnym miejscem do spędzenia udanych wakacji dających możliwość błogiego wypoczynku i relaksu.

8°C
Stolica
George Town
23:42
Strefa czasowa
UTC +8:0
KYD
waluta
dolar kajmański
kod telefoniczny
+1 345
napięcie elektryczne
120V / 60 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: angielski

Położenie

Kajmany to brytyjskie terytorium zamorskie w Ameryce Środkowej składające się z trzech wysp (Grand Cayman, Little Cayman, Cayman Brac) o łącznej powierzchni 259 km2 wchodzących w skład archipelagu Wielkich Antyli. Układ trzech wysp rozciąga się na długości 185 km. Wyspy są położone w północno-zachodniej części Morza Karaibskiego, na północny zachód od Jamajki (ok. 320 km) i na południe od Kuby.
Ze względu na swoje położenie wyspy archipelagu Kajmanów (głównie Grand Cayman) znajdują się w programach rejsów statkami wycieczkowymi po Morzu Karaibskim, dlatego kraj ten często jest odwiedzany przez turystów, którzy chcą zwiedzić podczas jednej wycieczki kilka rajskich wysp Karaibów.

Warunki naturalne

Kajmany to wyspy pochodzenia rafowego zbudowane z osadów wapiennych (wapienie organodetrytyczne i rafowe) i otoczone współczesnymi rafami koralowymi, dlatego często są celem podróży amatorów nurkowania i wypoczynku na egzotycznych wyspach. Obszar wysp cechuje się wybitnie nizinną rzeźbą terenu, niemal całkowicie pozbawioną wyraźnych wzniesień. Średnia wysokość wysp to kilka metrów nad poziomem morza, a najwyższe wzniesienie The Bluff na wyspie Cayman Brac ma 43 m n.p.m.
Na wyspie Grand Cayman, w rejonie East End, turyści spędzający wakacje na Kajmanach mogą podziwiać „wodne gejzery” (blowholes), przez które wytryskują strumienie morskiej wody. W regionie West Bay, znajdują się niezwykłe, czarne formacje skalne przypominające krajobraz z piekieł, stąd ich nazwa Hell (ang. piekło). Wyspę Cayman Brac wyróżnia urwiste wybrzeże z wyżłobionymi przez wodę jaskiniami (np. Peter's Cave, Rebecca's Cave, Halfway Ground Cave).
Budowa geologiczna Kajmanów sprawia, że nie istnieje tam sieć rzeczna. Na Kajmanach nie ma także jezior. Występują głównie wody podziemne uwięzione w wapiennym podłożu.
Naturalną szatę roślinną Kajmanów stanowią wilgotne lasy równikowe, które zajmują około 20% powierzchni wysp. Na wyspach rosną charakterystyczne dla tych rejonów świata palmy, a na wybrzeżach spotykane są zarośla namorzynowe. Świat zwierząt pozbawiony jest dużych ssaków lądowych. Liczne są natomiast mniejsze zwierzęta, głównie gady m.in. iguana i żółwie lądowe i morskie. Wyspy są też zamieszkiwane przez papugi (m.in. dwa endemiczne gatunki papug amazonek) oraz kolonię głuptaków (Booby Pond Reserve na Little Cayman).

Religia Klimat Kuchnia

Na Kajmanach dominują wyznawcy protestantyzmu (70%), przede wszystkim zielonoświątkowcy. Blisko 14% mieszkańców wysp to katolicy. Polscy turyści odbywający podróż na Kajmany powinni szanować tradycje i obyczaje miejscowej ludności.

Klimat

Kajmany leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego, który jest kształtowany przez północno-wschodni pasat wiejący znad Oceanu Atlantyckiego. Klimat Kajmanów charakteryzuje się występowaniem ciepłego i deszczowego lata w okresie od maja do października oraz chłodnej i stosunkowo suchej zimy w okresie listopad-kwiecień.
Średnia roczna temperatura oscyluje w granicach 27oC (29oC w okresie letnim i 25oC w zimie). Zarówno roczne, jak i dobowe amplitudy temperatury są niewielkie i nie przekraczają kilku stopni.
Roczne opady przekraczają wartość 2 000 mm. Maksymalna ilość opadów przypada na wrzesień i październik, a najmniej opadów notowanych jest w marcu i kwietniu.
Przez cały rok panuje wysoka wilgotność. Średnia roczna wilgotność nie spada poniżej 70%.
Planując wypoczynek na Kajmanach warto mieć na uwadze, że wyspy te są niestety jednym z najczęściej nawiedzanych przez huragany regionów Karaibów. Huragany przechodzą przez Kajmany w okresie od lipca do początku listopada.
Ze względu na najbardziej korzystne warunki pogodowe najlepszym okresem na wyjazd na wyspy archipelagu Kajmanów jest pora "chłodna" trwająca od listopada do kwietnia.

Kuchnia

Kuchnia Kajmanów to specyficzna mieszanka tradycji kreolskiej, europejskiej oraz hinduskiej. Podstawą kuchni Kajmanów są ryby i owoce morza. Kajmańskie potrawy są proste i składają się głównie z ryb lub mięsa (dominuje kurczak) i warzyw (fasola, papryka, pomidory, maniok, słodkie ziemniaki, owoc drzewa chlebowego) oraz mleka kokosowego. Każda potrawa jest duszona lub bardzo powoli gotowana. Za danie narodowe uważa się zielonego żółwia morskiego. Do najpopularniejszych potraw kajmańskich, których warto spróbować podczas wakacji na Kajmanach należą: gulasz z żółwia, gulasz z małży, gulasz z ryb z dodatkiem papryki, cebuli i owoców gotowany w mleku kokosowym (tzw. „obiad kokosowy”) oraz chicken curry, czyli kurczak w curry i sosie jerk składającym się z przypraw (m.in. chili) i owoców cytrusowych, gotowany w mleku z ryżem i fasolą. Spędzając urlop na Kajmanach koniecznie trzeba posmakować popularnego deseru kajmańskiego zwanego „ciężkim ciastem”, a składającego się z manioku, mleka kokosowego, cukru brunatnego oraz przypraw, które gotowane są tak długo, aż masa uzyska konsystencję krówki. Na Kajmanach znaleźć można wykwintne restauracje oferujące międzynarodową i lokalną kuchnię, jak i amerykańskie bary typu fast food.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Największe atrakcje turystyczne Kajmanów, które czynią wakacje spędzone na tych karaibskich wyspach naprawdę udanymi to:
• wspaniałe miejsca do plażowania na białym i drobnym piasku, m.in. Seven Mile Beach – plaża na wyspie Grand Cayman uznawana za jedną z najlepszych na Karaibach,
• fantastyczne miejsca do nurkowania - przebogaty świat rafy koralowej ciągnącej się wzdłuż wysp nad głębokim na kilka kilometrów podmorskim jarem i wraki dawnych okrętów, amatorzy nurkowania mają możliwość spotkania się z płaszczkami i ogromnymi żółwiami oraz wieloma gatunkami ryb, na wyspach istnieje ponad 30 profesjonalnych organizacji związanych z nurkowaniem, miejsca najchętniej odwiedzane przez miłośników nurkowania to m.in.
- Stingray City ("królestwo płaszczek", gdzie na głębokości zaledwie 5-6 m na nurków czekają płaszki,
- Russian Destroyer Tibbits
• Cayman Turtle Farm - farma na wyspie Grand Cayman na plaży Boatswain’s Beach, gdzie żyją żółwie morskie (16 tys., w tym zagrożone gatunki), kajmany i rekiny;
• Ogród Botaniczny Królowej Elżbiety II - przez ogród wyznaczony jest godzinny szlak w otoczeniu lasów mangrowych i kwiatów, które oszałamiają i dodają energii. Wycieczka po parku obejmuje przejście przez mokradła. W parku można podziwiać papugi oraz żółwie i legwany błękitne;
• George Town - stolica i największe miasto Kajmanów (np. Muzeum Narodowe Kajmanów).

Warunki wyjazdowe, wiza

Turystów polskich uprawnia do wjazdu i pobytu na terenie Kajmanów paszport. Obywatele Polski odbywający podróż na Kajmany w celach turystycznych nie muszą posiadać wizy. Przeloty na Kajmany realizowane są często przez USA, co wiąże się z koniecznością posiadania wizy amerykańskiej.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Kajmanów przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży na Kajmany, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem na te karaibskie wyspy sprawdzić ważność paszportu, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Kajmany, stanowiące terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, nie wchodzą w skład unii celnej UE.

Co zabrać

Wybierając się na wakacje na Kajmany, niezależnie od tego, czy zamierzamy spędzić tam dłuższy urlop, czy planujemy tylko krótki pobyt na jednej z wysp Kajmanów w trakcie wycieczki statkiem po Morzu Karaibskim, należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
- paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży na Kajmany), ewentualnie kserokopii paszportu – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
- pieniędzy i kart płatniczych (nawet jeśli mamy wykupione wczasy na Kajamanach w hotelu z wyżywieniem all inclusive),
- wygodnego obuwia (sportowego lub sandałów oraz klapków pod prysznic), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, ewentualnie: swetra lub polaru oraz okrycia przeciwdeszczowego (zwłaszcza w przypadku wyjazdu na Kajmany w porze deszczowej), kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
- małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki fakultatywne oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zabytków Kajmanów,
- osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu na Kajmanach.

Zakupy, pamiątki

Planując urlop na Kajmanach warto mieć na uwadze, że ceny są tam wysokie, ponieważ 90% produktów żywnościowych na wyspach pochodzi z importu. Zakupy na Kajmanach można robić w popularnych centrach handlowych (Galleria Shopping Plaza, Cardinal Avenue, Elizabethan Square, Kirk Freeport Plaza, Queen's Court Shopping Centre, West Shore Shopping Centre) oraz licznych sklepach. Podczas wakacji na Kajmanach warto kupić tradycyjne produkty wolnocłowe, np. perfumy, zegarki, biżuterię i porcelanę.

PAMIĄTKI Z KAJMANÓW
Najbardziej autentyczne pamiątki z wycieczki na Kajmany to ręcznie robione, ciekawe i nietypowe przedmioty z muszli oraz biżuteria z elementami czarnego korala. W sklepach z pamiątkami oraz galeriach sztuki można kupić obrazy i rzeźby miejscowych artystów oraz dekoracyjne elementy wyposażenia wnętrz. Z urlopu na Kajmanach warto przywieźć do Polski rum wyprodukowany przez Tortuga Rum Company oraz lokalne dżemy i sosy, którymi będzie można się delektować po powrocie do domu przeglądając przy okazji zdjęcia z Kajmanów, które z czasem staną się na pewno jedną z najcenniejszych pamiątek z karaibskich wakacji.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chcąc dobrze zaplanować urlop na Kajmanach warto zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków, zwłaszcza jeśli nie będziecie Państwo wypoczywać na Kajmanach w hotelu z all inclusive.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności na Kajmanach [wrzesień 2014]:
restauracja:
- posiłek w taniej restauracji: ok. 10-20 USD,
- posiłek 3-daniowy w dobrej restauracji: ok. 40-60 USD,
- zestaw McDonalds: ok. 8-10 USD,
- piwo Domestic: ok. 4 USD,
- piwo importowane: ok. 3,5-6 USD,
- woda (mała butelka): ok. 1-1,5 USD,
- Cola / Pepsi (mała butelka): ok. 1,2-2 USD,
- cappuccino: ok. 4-5 USD.
supermarket:
- chleb (bochenek): ok. 3 USD,
- mleko (1 l): ok. 1,5-3 USD,
- jabłka (1 kg): ok. 7-8 USD,
- woda (1,5 l): ok. 3-4 USD

Ubezpieczenie

Turyści spędzający urlop na Kajmanach nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Wybierając się na wycieczkę na wyspy archipelagu Kajmanów warto wykupić ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia (niestety tu lepiej wybrać wyższy limit), w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wakacje na Kajmanach zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.

Szczepienia

Turystów wybierających się na wycieczkę na Kajmany nie obowiązują żadne szczepienia, ale przed podróżą na Karaiby warto wykonać szczepienia profilaktyczne. Zalecane szczepienia to: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i cholera. Aby zabezpieczyć się przed "chorobami brudnych rąk" należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny tropikalnej.
Zagrożeniem zdrowotnym dla turystów spędzających urlop na Kajmanach są silne słońce i w efekcie jego działania poparzenia słoneczne, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

System służby zdrowia na Kajmanach jest dobrze rozwinięty. George Town Hospital na wyspie Grand Cayman i Faith Hospital na wyspie Cayman Brac są doskonale przygotowane do niesienia pomocy turystom spędzającym wakacje na Kajmanach. W przypadku, gdy konieczna jest pomoc wysoce specjalistyczna, istnieje możliwość szybkiego przelotu do odpowiedniego szpitala w Miami.

Informacje dla kierowców

Turyści mający ukończone 21 lat, którzy spędzają urlop na Kajmanach, mogą na podstawie krajowego prawa jazdy uzyskać miejscowy dokument uprawniający do prowadzenia auta. Na Kajmanach obowiązuje ruch lewostronny. Sieć drogowa obejmuje 406 km, w tym 304 km dróg utwardzonych i 102 km dróg nieutwardzonych.

Bezpieczeństwo

Kajmany to archipelag bezpieczny dla turystów spędzających w nim wakacje, na którym nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Jak we wszystkich turystycznych miejscach na świecie, również na wyspach kajmańskich turyści narażeni są na kradzież kieszonkową, dlatego podczas wycieczek należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności (pieniądze i dokumenty trzymać zawsze przy sobie, najlepiej głęboko schowane oraz nie nosić zawieszonego na szyi aparatu fotograficznego). Turyści spędzający urlop na Kajmanach nie powinni pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych i samochodach oraz powinni pamiętać o zamykaniu pokojów i aut. Będąc na wakacjach na wyspach kajmańskich należy unikać niepotrzebnego ryzyka, jakie nierzadko niesie ze sobą poruszanie się po zmroku po biedniejszych i mniej bezpiecznych ulicach.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Lotnisko międzynarodowe znajduje się na wyspie Grand Cayman i obsługuje głównie loty z Jamajki, USA i Kanady.
• Czas przelotu do/z Miami to tylko 1h 20 min.
• Centrum rozrywki i życia nocnego jest wyspa Grand Cayman, gdzie znajdują się najlepsze dyskoteki, kluby nocne i restauracje.
• Kajmany są nazywane "Szwajcarią Karaibów", gdyż znajduje się tam wiele banków obsługujących klientów z całego świata. W samym mieście George Town jest kilkaset banków.
• Wyspy nie posiadają zasobów słodkiej wody pitnej. Woda pitna pochodzi ze zbiorników deszczówki.
• Ocean w okolicy Kajmanów ma głębokość aż 7 kilometrów, dzięki czemu woda jest tam bardzo czysta.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Kajmany to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. W Warszawie znajduje się placówka Wielkie Brytanii, w której Polacy planujący wyjazd na Kajmany mogą uzyskać wszelkie informacje.

Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie
ul. Kawalerii 12, 00-468 Warszawa
tel. 22 311 00 00
fax 22 311 03 13
e-mail: tel. info@britishembassy.pl
strona internetowa: www.gov.uk/government/world/organisations/british-embassy-warsaw.pl

Placówki Polskie zagranicą

Na Kajmanach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa Ambasada RP, w której polscy turyści spędzający urlop na Kajmanach mogą prosić o pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji na wyspach kajmańskich znajduje się w Hawanie (Kuba).

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hawanie (Kuba)
Ambasador: Małgorzata Galińska-Tomaszewska
Calle G No. 452, esq. a 19, Vedado, 10400 Hawana
tel. +53 7 8332440, +53 7 8332439, tel. dyżurny: +53 5280577
e-mail: hawana.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.hawana.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00