Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga JamajkiJamajka

Na czele powodów, dla których warto wybrać się na wycieczkę na Jamajkę jest jej niesamowita przyroda. Jamajka to przede wszystkim piękne, piaszczyste plaże, malownicze wodospady, zielone palmy oraz strumyki leniwie płynące przez tą karaibską wyspę. Ponadto pogoda na Jamajce zawsze jest doskonała, a temperatura przez cały rok utrzymuje się powyżej 28°C, w związku z czym wymarzone wakacje można na Jamajce spędzić w każdej chwili. Kolejnym istotnym atutem wyspy są jej zawsze uśmiechnięci i niezwykle przychylni mieszkańcy oraz ich kultura. Jamajka przede wszystkim jest ojczyzną muzyki reggae, którą Bob Marley jako pierwszy rozpowszechnił na całym świecie i sprawił że stała się ona tak popularna.

9°C
Stolica
Kingston
10:28
Strefa czasowa
UTC -5:0
JMD
waluta
dolar jamajski
kod telefoniczny
+1 876
napięcie elektryczne
110 V; 50 hz
Język Położenie Warunki naturalne

angielski; kreolski jamajski

Położenie

Jamajka jest państwem wyspiarskim leżącym na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Wyspa leży w odległości około 150 km od południowo-wschodnich wybrzeży Kuby i około 175 km na zachód od Haiti. Jest trzecią co do wielkości wyspą na Karaibach i ma 235 km długości, a w najszerszym miejscu osiąga około 80 km szerokości.

Warunki naturalne

Ukształtowanie wyspy jest w zdecydowanej części górzyste, a ponad połowa całej powierzchni wyspy wznosi się na ponad 300 m n.p.m. Na wschodzie wznoszą się majestatyczne Góry Błękitne wraz z najwyższym szczytem Jamajki - Blue Mountain, osiągającym wysokość 2256 m n.p.m. Jamajka otoczona jest licznymi, niezwykle pięknymi i bogatymi w morską faunę rafami koralowymi, a szatę roślinną tworzą przede wszystkim lasy równikowe i sawanna.

Religia Klimat Kuchnia

Niemalże dwie trzecie mieszkańców jamajczyków to protestanci, katolików, którzy stanowią drugą największą grupę wyznaniową jest 12%, 10% mieszkańców wyspy jest innego wyznania, zaś pozostali są ateistami.

Klimat

Na Jamajce panuje klimat podzwrotnikowy, czyli tropikalny, wilgotny i gorący.
Jest to wyspa, na której nie ma zimy, właściwie to ciężko jest wyróżnić jakąkolwiek porę roku. Temperatury przez cały rok wahają się pomiędzy 27 a 32 °C, a najchłodniej jest w okresie od listopada do kwietnia.
Średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi około 2000 mm, a koncentracja opadów przypada na okres od maja do czerwca i od września do października.

Kuchnia

Kuchnia jamajska bogata jest w wiele różnorodnych smaków, a jest to konsekwencją różnorodności kultur i narodów, które pozostawiły po sobie ślad na wyspie. Jest to niezwykła mieszanka kuchni afrykańskiej, brytyjskiej, chińskiej, kreolskiej oraz hinduskiej. Jednym z najpopularniejszych dań na Jamajce jest smakowite curry w wielu różnych odsłonach. Niezwykle popularne i odgrywające znaczącą rolę w codziennym menu jamajczyków są lokalne owoce i warzywa, podawane na wszelkie możliwe sposoby.
Tym co z jamajskiej kuchni jest najbardziej znane i co podbiło niemalże cały świat, jest Jerk, czyli marynata skomponowana z gałki muszkatołowej, ziela angielskiego, czarnego pieprzu, tymianku, cynamonu, czosnku, cebuli, oleju oraz soku z limonki i innych cytrusów. Narodowym owocem Jamajki jest Ackee, który do jedzenia nadaje się dopiero gdy jest dojrzały i czerwony, albowiem zanim dojrzeje jest niezwykle trujący i zjedzenie niedojrzałego Ackee może skończyć się śmiercią. W konsystencji przypomina awokado, natomiast w smaku orzech włoski.
Na Jamajce wiele jest oryginalnych przypraw, których nie znajdzie się praktycznie nigdzie indziej. Jedną z nich jest Annatto, czyli żółta przyprawa o smaku piżma, inną Bay Rum uzyskiwany z małych ciemnych jagód Maleguetta Pepper. Obie przyprawy dodawane są do większości zup i sosów.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

• Kingston – tętniąca życiem stolica Jamajki; warto zobaczyć także Muzeum Boba Marleya, Ogrody Botaniczne Hope oraz Devon House - bardzo ciekawy budynek kolonialny
• Port Antonio – rybacka wioska w cieniu Gór Błękitnych wraz z Błękitną Laguną
• Port Royal – były port piracki i nieoficjalna stolica piratów, określane było także jako „najniegodziwsze miasto na świecie”, duża część miasta zniszczona została podczas trzęsienia ziemi w 1692 roku
• Ochio Rios – znane także jako Runaway Bay
• Montego Bay - miasto o wyraźnie odznaczającej się kolonialnej przeszłości, bogate w jej pozostałości
• Kraj Maroonów – region utworzony przez zbiegłych niewolników w trudnodostępnej części Cockpit County, jak głosi plotka podobno do dziś praktykuje się tam magię i wierzenia obeah
• Black River oraz Ys River – w tych rzekach często zobaczyć można krokodyle i manaty oraz przepiękne wodospady
• Góry Błękitne – strome zbocza, na których założone zostały plantacje kawy, a pomiędzy którymi rozwieszone zostały wiszące mosty

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-2019
Pasażerowie muszą posiadać zezwolenie na podróż uzyskane przed odlotem na https://www.visitjamaica.com/.
Pasażer musi posiadać zaświadczenie lekarskie z negatywnym wynikiem testu RT-PCR na koronawirusa (COVID-19). Test należy wykonać najpóźniej 10 dni przed przyjazdem (nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia).

Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu. Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę. Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Przy wjeździe na Jamajkę, wizę otrzymuje się na lotnisku po okazaniu biletu powrotnego oraz voucheru hotelowego. Wiza wydawana jest obywatelom polskim bezpłatnie.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Warunki celne

Służbom celnym należy na granicy zgłosić wwóz dewiz w gotówce powyżej 10 tysięcy dolarów. Zabronione jest wwożenie i posiadanie narkotyków, broni palnej, materiałów wybuchowych oraz wydawnictw pornograficznych i okultystycznych. Obowiązuje całkowity zakaz wywozu z Jamajki zwierząt, roślin, owoców, żywności oraz kawy, także tej hermetycznie zapakowanej. Natomiast pozostałe przepisy celne nie odbiegają od standardowych, obowiązujących na całym świecie. Nie istnieje możliwość odzyskania podatku VAT od zakupionych towarów.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wakacje na Jamajce dobrze zabrać jest lekkie, bawełniane ubranie, nakrycie głowy, krem z filtrem UV oraz środki chroniące przed ukąszeniami owadów. Na wycieczki po wyspie warto wziąć ze sobą wygodne buty do zwiedzania.

Zakupy, pamiątki

Najpopularniejszymi pamiątkami z wakacji na Jamajce są wszelkiego rodzaju przedmioty związane z królem reggae, Bobem Marleyem. Zazwyczaj są to koszulki z jego podobizną, plakaty bądź figurki. Bardzo popularne są także wszelkie wyroby rękodzielnicze, w tym miejscowa biżuteria oraz różnego rodzaju rzeźby i hamaki. Sporym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się także instrumenty muzyczne, głównie te mocno związane z muzyka i kulturą reggae, czyli bębny. Natomiast na licznych targach i bazarach bez problemu kupić można wszelkiego rodzaju pamiątki związane z rastafarianizmem, są to głównie bransoletki, korale, opaski oraz czapki.

Przykładowe ceny

obiad w niedrogiej restauracji – od 300 JMD
obiad w dobrej restauracji – od 800 JMD
śniadanie – 200 JMD
piwo Red Stripe – 110 JMD
butelka wody 0,5 l – 60 JMD
świeży sok z owoców – 120 JMD
butelka rumu – 800 JMD
kawa, herbata – 150 JMD
orzech kokosowy do picia – 60 JMD
coca-cola, pepsi – 150 JMD
kawa ziarnista – 1350 JMD/kg
popularne rzeźby Boba Marleya, rastafarianów – około 2250 JMD
bilet do muzeum Boba Marleya – 2250 JMD

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Polska polisa ubezpieczeniowa nie jest na Jamajce uznawana. Honoruje się jedynie polisy międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych wystawione w języku angielskim. Lekarz zażądać może zapłaty w gotówce za usługę pomimo posiadanego ubezpieczenia.

Szczepienia

Żadne szczepienia nie są wymagane jeżeli turyści przyjeżdżają na wakacje na Jamajkę bezpośrednio z Polski. Natomiast przy wjeździe z Afryki lub Ameryki Południowej wymagane jest okazanie dokumentu potwierdzającego szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce oraz profilaktyczne przeciw malarii i dendze. Ze względu na zagrożenie leptospirozą należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych, spożywania nieprzetworzonej żywności i nieprzegotowanej wody oraz jedzenia u ulicznych sprzedawców.

Opieka medyczna

Opieka medyczna na Jamajce w dużych miastach stoi na przyzwoitym poziomie, a większość lekarzy porozumiewa się w języku angielskim. Koszt zwykłej wizyty lekarskiej wynosi około 40 USD, a wizyty u specjalisty około 60 USD. Poza Kingston i Montego Bay opieka lekarska jest raczej ograniczona.

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.
Ruch uliczny jest lewostronny.

Bezpieczeństwo

Jamajka jest krajem stosunkowo bezpiecznym, istnieje jednak zagrożenie przestępczością pospolitą, głównie są to kradzieże oraz rabunki. Poruszając się po zmroku należy zachować ostrożność i unikać dzielnic określanych jako niebezpieczne, ponadto nie należy pozostawiać rzeczy bez opieki, tyczy się to także pokoi hotelowych.

Warto wiedzieć

Jamajka jest krajem, w którym marihuana jest mocno zakorzeniona w kulturze, a regularnie używa jej ponad połowa społeczeństwa. Jest to kraj, o którym wyobrażenie reszty świata jest dokładnie takie jak jest naprawdę. Marihuana jest akceptowana przez większość grup społecznych, natomiast dla rastafarian to święte ziele. Należy jednak pamiętać, że jest ona na Jamajce nielegalna.
Nigdy nie należy robić nikomu zdjęć bez uprzedniego zapytania o zgodę, gdyż mogą z tego wyniknąć różne nieprzyjemności. Chcąc uchwycić pełne emocji, charakterystyczne twarze Jamajczyków, oferując odpowiednią zapłatę dużo łatwiej jest znaleźć modela do zdjęć.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Brak placówki dyplomatycznej w Polsce.
Najbliższa placówka dyplomatyczna w Berlinie.

Ambasada Jamajki
Schmargendorfer Strasse 32,
D - 12159 Berlin
tel. (0-0 49 30) 85 99 45 11
fax (0-0 49 30) 85 99 45 40
e-mail: info@jamador.de
Internet: www.jamador.de

Placówki Polskie zagranicą

Konsulat RP w Kingston
Konsul Honorowy: Irena Cousins (polski, angielski)
35 Millborough Crescent, Kingston 6, Jamaika, W.I.
tel. (0-01 876) 927-63-06; fax 978-92-13
e-mail: kmrlmc@cwjamajca.com

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00