Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga GrenadyGrenada

Grenada znana jest ze swoich nieskazitelnych plaż z cudownym białym piaskiem obmywanym lazurowymi wodami Morza Karaibskiego. Jest to idealne miejsce na leniwe wakacje w tropikach, ale także jedno z tych miejsc na Karaibach, w których można aktywnie spędzić urlop. Ze względu na rozciągające się wokół rafy koralowe wyspy Grenady są prawdziwym rajem dla fanów nurkowania. Dobrze będą się tu także czuli zapaleni żeglarze, surferzy oraz wędkarze. Turyści przybywający na wakacje w ten region Karaibów mogą, poza wypoczynkiem na plaży i uprawianiem sportów wodnych, udać się także na pieszą, rowerową lub konną wycieczkę górską leśnymi szlakami oświetlanymi przebijającymi się promieniami słońca i owiewanymi przez pachnące gałką muszkatołową delikatne wiatry.

°C
Stolica
Saint George’s
07:50
Strefa czasowa
UTC +0:0
XCD
waluta
dolar wschodniokaraibski
kod telefoniczny
+1 473
napięcie elektryczne
230V / 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: angielski
inne języki: dialekt patois

Położenie

Grenada to małe państwo (344 km2) w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim na wyspie Grenada oraz ośmiu mniejszych wysepkach z południowej grupy Grenadyn w archipelagu Małych Antyli, w odległości 150 km od Wenezueli. Ze względu na swoje położenie wyspy tworzące Grenadę, przede wszystkim największa Grenada z portem w Saint George’s, znajdują się w programach rejsów statkami wycieczkowymi po Karaibach Wschodnich i Karaibach Południowych, dlatego kraj ten często jest odwiedzany przez turystów, którzy chcą zwiedzić podczas jednej wycieczki kilka idyllicznych wysp Karaibów.

Warunki naturalne

Wyspy Grenady są pochodzenia wulkanicznego. Grenada jest krajem wyżynno-górzystym. Średnia wysokość wysp to 600-700 m n.p.m. Najwyższy szczyt - Mount Saint Catherine (Góra Św. Katarzyny) - wznosi się na 840 m n.p.m. Liczne pasma wzniesień porozcinane są dolinami i głęboko wciętymi wąwozami. Obszary nizinne ograniczają się do niewielkich fragmentów w strefie wybrzeża. Zarówno Grenada - największa wyspa państwa Grenada stanowiąca główny cel wakacyjnych podróży przyjeżdżających tam turystów, jak i mniejsze wyspy wchodzące w skład Grenady, cechują się urozmaiconą linią brzegową z licznymi wąskimi zatokami i wydłużonymi półwyspami. Wszystkie wyspy Grenady mają wybrzeże pokryte piaszczystymi plażami. Turyści spędzający wakacje na Grenadzie najchętniej wypoczywają na plaży Grand Anse, która uchodzi za najpiękniejszą w całej Grenadzie. Grenada jest regionem wolnym od trzęsień ziemi, a wulkaniczne stożki wysp pozostają uśpione.
Ze względu na duże opady deszczu sieć rzeczna Grenady jest gęsta, ale rzeki mają postać wyłącznie strumieni i potoków. Charakterystyczne jest występowanie jezior w kalderach nieczynnych wulkanów. Największym jest jezioro Grand Etang objęte ochroną Parku Narodowego Grand Etang, który oferuje miłośnikom pieszych wycieczek wiele kilometrów dobrze przygotowanych tras zwiedzania.
Obszary leśne składające się na tropikalny las wiecznie zielony zajmują niewielki procent powierzchni Grenady. W lasach tych rośnie wiele cennych gatunków, np. mahoń. Szatę roślinną Grenady tworzą również krzewy oraz palmy.
Świat zwierząt jest reprezentowany przez różne gatunki małp, gryzoni (z największym aguti) oraz żółwi. Powszechne dla tego regionu są skorupiaki. Wyspy zamieszkiwane są przez liczne gatunki ptaków, przede wszystkim ptaki morskie. Na lądzie typowymi przedstawicielami ptaków są kolibry i dzikie gołębie. W Grenadzie występuje duże bogactwo zwierząt morskich, ponieważ rafy koralowe stwarzają dogodne warunki do rozwoju fauny.

Religia Klimat Kuchnia

W Grenadzie dominują katolicy (52%). Blisko 43% mieszkańców wysp to protestanci, przede wszystkim anglikanie, adwentyści Dnia Siódmego i zielonoświątkowcy. Polscy turyści odbywający podróż na wyspy Grenady powinni z szacunkiem odnosić się do tradycji i obyczajów miejscowej ludności.

Klimat

Grenada leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Wpływ na klimat Grenady mają łagodne i przynoszące przyjemny chłód wiatry pasatowe wiejące z północnego-wschodu. Średnia roczna temperatura wynosi 26°C. W ciągu całego roku dobowe amplitudy temperatury są niewielkie. Opady są wysokie i wynoszą od 1500 mm w ciągu roku na obszarach nizinnych do 3500 mm na wzniesieniach. Opady występują przede wszystkim w miesiącach letnich. Charakterystyczna dla wyspy jest duża wilgotność powietrza osiągająca średnio 80%. Planując wypoczynek w Grenadzie warto wiedzieć, że kraj ten znajduje się na południowej granicy pasa huraganów, ale całe szczęście docierają one do wysp wchodzących w skład Grenady stosunkowo rzadko (najbardziej prawdopodobne są w lipcu).

KIEDY JECHAĆ DO GRENADY?
Ze względu na najbardziej korzystne warunki pogodowe najlepszym okresem na wyjazd na wyspy Grenady jest pora sucha trwająca od stycznia do maja.

Kuchnia

Grenada nazywana jest "Wyspą Przypraw" (Spice Island). Można tam spotkać plantacje gałki muszkatołowej, cynamonu, goździków, imbiru, wanilii, czy kurkumy. Przyprawy te są obecne w lokalnej kuchni, czyniąc przyrządzane na wyspach potrawy niezwykle aromatycznymi.
Narodowym daniem Grenady jest potrawa zwana oil-down, którą koniecznie trzeba spróbować spędzając wakacje na Grenadzie. Jest to danie jednogarnkowe składające się z solonego mięsa, kluseczek, owoców drzewa chlebowego, warzywa korzennego (dasheen), selera, marchewki i cebuli duszonych w mleku kokosowym tak długo, aż na dnie garnka zostanie tylko olej kokosowy. To wyjątkowe danie jest spożywane przez mieszkańców wysp od święta, ale turyści mają możliwość posmakowania go, ponieważ znajduje się ono w ofercie wielu restauracji na wyspach Grenady.
Na kulinarnym szlaku zwiedzania wysp Grenady powinny się znaleźć fabryka czekolady Grenada Chocolate Company i choćby jedna z wytwórni rumu (Clarke’s Court - Grenada Sugar Factory Ltd., Dunfermline Rum Distillery lub River Antoine Rum Distillery).

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Największe atrakcje turystyczne Grenady, które warto zobaczyć spędzając wakacje na tej karaibskiej wyspie to:
• Grand Anse - jedna z najpiękniejszych plaż z białym piaskiem obmywanym turkusową wodą Morza Karaibskiego;
• Jezioro Antoine - jezioro kraterowe charakteryzujące się bogactwem flory i fauny, m.in. rzadkimi gatunkami ptaków, dzięki czemu jest szczególnie popularne wśród ornitologów i miłośników ptaków;
• Wodospad Annadale - piękny wodospad, do którego turyści spędzający wakacje na Grenadzie mogą dotrzeć w krótkim czasie autobusem ze stolicy St. George's;
• Wodospady Concord Falls - dwa wyższe wodospady osiągalne są jedynie pieszo i oferują zapierające dech w piersiach widoki;
• Park Narodowy Grand Etang - rezerwat lasu tropikalnego;
• Saint George's - stolica wyspy z pięknym portem i kościołami z XIX w.;
• Fort George i Fort Frederick - XVIII-wieczne forty obronne z armatami i działami, które kiedyś broniły wyspy przed wrogami;
• River Antoine Rum Destillery - najpopularniejsza destylarnia rumu w kraju, która posiada najstarszy funkcjonujący na Karaibach młyn wodny i w której rum produkowany jest od 1785 r.;
• Grenville i Gouyave - największe przetwórnie muszkatołowca na wyspach.
Turyści, którzy chcieliby połączyć wypoczynek w hotelu przy plaży ze zwiedzaniem, mogą odkrywać Grenadę korzystając z oferty wycieczek fakultatywnych zakupionych u rezydenta w hotelu lub w miejscowym biurze podróży.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Turystów polskich uprawnia do wjazdu i pobytu na terenie Grenady paszport. Obywatele Polski odbywający podróż do Granady w celach turystycznych na okres do 30 dni nie muszą posiadać wizy. Każdy turysta, który przekracza granicę kraju musi wypełnić formularz imigracyjny. Należy okazać bilet powrotny, ale nie jest wymagane okazywanie środków utrzymania na czas pobytu w Grenadzie.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Do przekroczenia granicy Grenady przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Grenady, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem na wyspy Grenady sprawdzić ważność paszportu, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

W Grenadzie brak jest ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu pieniędzy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami celnymi turyści podróżujący do Grenady nie mogą przewozić broni, surowego mięsa oraz materiałów wybuchowych.

Co zabrać

Wybierając się na wakacje do Grenady, niezależnie od tego, czy zamierzacie Państwo spędzić tam dłuższy urlop, czy planujecie tylko krótki pobyt na jednej z wysp Grenady w trakcie wycieczki statkiem po Morzu Karaibskim, należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
• paszportu (ważnego minimum 6 miesięcy od daty zakończenia podróży do Grenady), ewentualnie kserokopii paszportu – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
• pieniędzy i kart płatniczych (nawet jeśli macie Państwo wykupione wczasy w Grenadzie w hotelu z wyżywieniem all inclusive),
• wygodnego obuwia (sportowego lub sandałów, klapków pod prysznic oraz butów do chodzenia po rafach koralowych), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, swetra lub polaru, okrycia przeciwdeszczowego, kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki fakultatywne oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zabytków Grenady,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), kremu z filtrem UV, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu na wyspach Grenady.

Zakupy, pamiątki

Planując urlop w Grenadzie warto mieć na uwadze, że ceny są tam wysokie, ponieważ wiele produktów na wyspach pochodzi z importu. Turyści spędzający wakacje w Grenadzie mogą robić zakupy w dużych centrach handlowych - Esplanade Mall (w St. George's, ok. 50 sklepów) i Spiceland Mall (20 min. od stolicy, ok. 30 sklepów, w tym popularny Real Value IGA Supermarket), mniejszych galeriach handlowych (m.in. Excel Plaza, Grand Anse Shopping Centre, Le Marquis Shopping Centre, Grenada Craft Centre, GCNA Commercial Complex) oraz licznych sklepach i butikach. Sklepy są zazwyczaj otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 08.00-16.00 i w sobotę od 08.00 do 12.00, a supermarkety przez cały tydzień, zwykle od 07.00 do 21.00, np. Real Value IGA Supermarket w Spiceland Mall. Będąc na wczasach w Grenadzie koniecznie trzeba wybrać się na lokalny targ (np. Market Square w St. George’s), gdzie zachwycić się można kolorami i aromatem przypraw i owoców: gałki muszkatołowej, wanilii, imbiru, goździków, kakao, cytryn, owoców mango, bananów, czy orzechów kokosowych.

PAMIĄTKI Z GRENADY
Grenada słynie z przypraw i rumu, dlatego najlepszym pomysłem jest przywiezienie z wakacji na wyspach Grenady właśnie tych produktów. W sklepach z pamiątkami oraz galeriach sztuki turyści spędzający swój urlop w Grenadzie chętnie kupują biżuterię (np. złotą lub ze szmaragdem) oraz obrazy i rzeźby miejscowych artystów. Podczas zwiedzania Grenady warto pamiętać o robieniu zdjęć, ponieważ po powrocie do domu staną się one z czasem na pewno jedną z najcenniejszych pamiątek z karaibskich wakacji.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chcąc dobrze zaplanować wymarzony urlop na wyspach Grenady warto zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków, zwłaszcza jeśli nie zarezerwujecie Państwo pobytu na Grenadzie w hotelu z all inclusive.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności w Grenadzie [wrzesień 2014]:
restauracja:
• posiłek w taniej restauracji: ok. 8-10 USD,
• posiłek 2-daniowy w średniej klasy restauracji: 15-30 USD,
• zestaw McDonalds: ok. 6-7 USD,
• piwo lokalne: ok. 1,5-2 USD,
• piwo importowane: ok. 2-3 USD,
• woda (mała butelka): ok. 0,6-1,5 USD,
• Cola, Pepsi (mała butelka): ok. 0,7-1 USD,
supermarket:
• chleb (bochenek): ok. 2-4 USD,
• mleko (1 l): ok. 1-3 USD,
• woda (1,5 l): ok. 2,2-3 USD.

Ubezpieczenie

Turyści spędzający urlop na wyspach Grenady nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Wybierając się na wycieczkę do Grenady warto wykupić ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści udający się na wakacje w Grenadzie zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.

Szczepienia

Na wyspach Grenady nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, dlatego turystów wybierających się na wycieczkę do Grenady nie obowiązują żadne szczepienia. Przed podróżą do Grenady warto jednak wykonać szczepienia profilaktyczne, a zalecane szczepienia to: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio i dur brzuszny.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

W szpitalach publicznych opieka medyczna jest bezpłatna. W St. George’s na wyspie Grenada znajduje się publiczny szpital General Hospital. Turyści spędzający wakacje na Grenadzie mają też możliwość skorzystania z usług prywatnej kliniki St. Augustine's Medical Services. Wizyta prywatna u lekarza kosztuje ok. 20 USD.

Informacje dla kierowców

Na wyspach Grenady nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, ale turyści wynajmujący na wakacjach w Grenadzie auto muszą pamiętać o konieczności wyrobienia sobie na posterunku policji lub w wypożyczalni tymczasowego prawa jazdy. Na terytorium Grenady obowiązuje ruch lewostronny. Istnieje obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów. Turyści spędzający urlop na Grenadzie mogą wynająć samochód zarówno w firmach międzynarodowych (m.in. Avis, Budget, Dollar), jak i w lokalnych wypożyczalniach.

Bezpieczeństwo

Grenada to kraj bezpieczny dla turystów spędzających w nim wakacje, w którym nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością. Osoby planujące wypoczynek w Grenadzie muszą jednak zwrócić uwagę na fakt, że jak we wszystkich turystycznych miejscach na świecie turyści są tam narażeni na kradzież kieszonkową, dlatego podczas wycieczek turyści powinni przestrzegać podstawowych zasad ostrożności: pieniądze i dokumenty trzymać zawsze przy sobie, głęboko schowane (najlepiej pod ubraniem) i nie nosić zawieszonego na szyi aparatu fotograficznego. Nie należy pozostawiać dokumentów, pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych i samochodach oraz pamiętać o zamykaniu pokojów i aut. Będąc na wakacjach w Grenadzie należy unikać niepotrzebnego ryzyka, jakie nierzadko niesie ze sobą poruszanie się po zmroku po biedniejszych i mniej bezpiecznych ulicach.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

• Komunikacja: Wyspę najlepiej zwiedzać mini-busami "duf-duf" (doof doof bus), które kursują po całej wyspie. Główny dworzec dla minibusów, noszący nazwę Esplanade, znajduje się w St. George's i odjeżdżają z niego busy do każdej części wyspy. W niedzielę "duf-dufy" nie kursują.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

W Polsce brak przedstawicielstwa dyplomatycznego Grenady. Najbliższa placówka Grenady akredytowana na Polskę, w której Polacy planujący wyjazd do Grenady mogą uzyskać wszelkie informacje, znajduje się w Brukseli (Belgia).

Ambasada Grenady w Brukseli (Belgia)
123 rue de Laeken, 1st Floor, B-1000 Bruxelles (Brussels)
tel. +32 2 223 7303
fax +32 2 223 7307
e-mail: embassyofgrenada@skynet.be

Placówki Polskie zagranicą

W Grenadzie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Terytorialnie Grenada podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Caracas (Wenezuela), w której polscy turyści spędzający urlop w Grenadzie mogą prosić o pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji na wyspach Grenady.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Caracas (Wenezuela)
Av. Nicolas Copernico, Quinta Ambar, Sector Valle Arria, Ubernizacion Las Mercedes
Caracas 1060
tel. 58 212 991 61 67
fax 58 212 992 21 64
e-mail: caracas.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.caracas.msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00