Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga FidżiFidżi

Fidżi wita turystów: bielą piasku na rajskich plażach, błekitem lagun i czystych rzek, zielenią lasów deszczowych na zagubionych pośród turkusowych wód Pacyfiku wysepkach, bogactwem kolorów podwodnego świata jednej z największych na świecie raf koralowych. Wakacje na wyspach Fidżi można spędzić wypoczywając w luksusowych hotelach z opcją all inclusive, leżakując nad morzem i korzystając z kąpieli słonecznych oraz morskich albo aktywnie spędzając czas na uprawianiu sportów wodnych (nurkowanie, surfing, kajaki), spacerach i wycieczkach trekkingowych w parkach narodowych oraz poznawaniu kultury rdzennych mieszkańców (m.in. tradycyjny taniec Meke, wyścigi krabów, Festiwal Kolorów). Każdy, kto szuka ucieczki od zgiełku i jest spragniony wypoczynku w egzotycznym otoczeniu będzie zachwycony wczasami spędzonymi na Fidżi.

1°C
Stolica
Suva
18:26
Strefa czasowa
UTC +12:0
FJD
waluta
dolar Fidżi
kod telefoniczny
+679
napięcie elektryczne
240V / 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

język urzędowy: angielski, fidżi, hindi
Jednym z oficjalnych języków Fidżi jest angielski, dlatego turyści spędzający urlop na wyspach Fidżi mogą bez problemu porozumiewać się z obsługą hoteli i sklepów w miejscowościach turystycznych po angielsku.

Położenie

Fidżi to państwo wyspiarskie o powierzchni 18 270 km² w zachodniej części Oceanu Spokojnego, położone około 2000 km na południe od równika, między wyspami Melanezji i Polinezji.

Warunki naturalne

Archipelag Fidżi składa się z ponad 300 wysp otoczonych rafami koralowymi, dlatego często jest celem podróży amatorów nurkowania i wypoczynku na rajskich wyspach. Dwie największe wyspy - Viti Levu (1/2 powierzchni Fidżi) i Vanua Levu - są pochodzenia kontynentalnego. Mniejsze wysepki są głównie wulkaniczne i koralowe. Na wyspach wznoszą się góry wulkaniczne sięgające ponad 1200 m n.p.m. Najwyższy szczyt Fidżi to Tomanivi (1323 m, na wyspie Viti Levu). Lasy zajmują 65% powierzchni Fidżi. Na południowo-wschodnich stokach nawietrznych występują wiecznie zielone lasy równikowe, w suchszych częściach - lasy zrzucające liście i roślinność sawannowa.

Religia Klimat Kuchnia

Polscy turyści odbywający podróż do Fidżi powinni szanować tradycje i obyczaje miejscowej ludności. Niemal wszyscy rdzenni mieszkańcy Fidżi to chrześcijanie, z czego blisko 70% to metodyści należący do jednego z dziesiątków odłamów tego Kościoła. Fidżyjczycy są bardzo religijni. Nabożeństwa na wyspach Fidżi są bardzo długie. Turyści wybierający się podczas wakacji na Fidżi na nabożeństwo powinni pamiętać o odpowiednim stroju: w przypadku pań wskazana jest spódnica co najmniej do kolan i bluzka zasłaniająca dekolt i ramiona, natomiast panów - długie spodnie i koszulka zasłaniająca ramiona. Rdzenni mieszkańcy Fidżi są bardzo nietolerancyjni w stosunku do zamieszkujących ich kraj Hindusów, dlatego lepiej unikać nawiązywania dyskusji na ten temat. Spędzając urlop na wyspach Fidżi nie należy okazywać lekceważenia dla religii, odwiedzać tradycyjnych wiosek bez zgody ich wodza, jak również bez zaproszenia wchodzić do domów. Niedopuszczalne jest dotykanie głowy ludzi oraz nadmierne eksponowanie ciała.

Klimat

Archipelag Fidżi zlokalizowany jest w strefie oddziaływania klimatu równikowego wilgotnego. Wyraźny wpływ na kształtowanie się klimatu Fidżi mają wiatry południowo-wschodnie typu pasatowego.
Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 27°C. Najchłodniejszym miesiącem jest lipiec z temperaturą 24°C, a najcieplejszym styczeń - 29°C.
Podczas pory deszczowej, od końca listopada do kwietnia, archipelag, a zwłaszcza rafy koralowe, nawiedzają trąby wodne wraz z krótkotrwałymi i intensywnymi ulewami. Jest to także okres dość częstych sztormów i pora cyklonów tropikalnych, które występują najczęściej w styczniu i lutym. Mimo że w tym czasie jest dość dużo słońca, to wysoka wilgotność powietrza i upały zniechęcają turystów do spędzenia wakacji na Fidżi.
Ze względu na najbardziej korzystne warunki pogodowe najlepszym okresem na wyjazd na wyspy Fidżi jest pora "chłodna" trwająca od czerwca do października.

Kuchnia

Kuchnia Fidżi jest typową kuchnią wyspiarską. Na wyspach Fidżi jada się głównie ryby i owoce morza oraz dania przyrządzane z kokosów, manioku i trzciny cukrowej. Na wyspach uprawiana jest większość znanych Polakom warzyw, ale mało popularne są owoce, w które najlepiej zaopatrzyć się na targowiskach w większych miejscowościach. Najpopularniejsze potrawy kuchni narodowej, których warto posmakować będąc na urlopie na wyspach Fidżi to: pieczone ryby z kasawą (maniokiem), kokoda z kawałków surowej ryby w sosie z mleka kokosowego, soku z limonki i chilli oraz ryba gotowana w mleku kokosowym (lolo) z liśćmi dalo i warzywem o zielonej barwie przypominającym w smaku szpinak. Turyści spędzający wakacje na wyspach Fidżi koniecznie powinni spróbować świeżego soku z kumkwatów sprzedawanego na targu miejskim w Suwie (w części zadaszonej). Ze względu na znaczną liczbę Hindusów sprowadzonych na wyspy Fidżi przez Brytyjczyków w XIX wieku, kuchnia Fidżi nosi wyraźne piętno kuchni indyjskiej i jada się tam dużo ryżu, fasoli, soczewicy i mięs (z wyjątkiem wołowiny, której Hindusi nie jedzą z powodów religijnych).

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Na turystów czekają na wyspach Fidżi unikalne atrakcje turystyczne, dzięki którym spędzony tam urlop będzie niezapomniany i wyjątkowy, m.in.
• Suwa - stolica kraju, warto obejrzeć m.in. zespół budynków rządowych z zegarem zwanym "Fidżijskim Big Benem", Fiji Museum (ze wspaniałą kolekcją fidżyjskiej sztuki i przedmiotami codziennego użytku, np. widelcami kanibali oraz oryginalnymi pamiątkami z okrętu "Bounty"), Centrum Rzemiosła Fidżyjskiego, Albert Park i ogród botaniczny Thurston Gardens, katolicką katedrę Najświętszego Serca, w niedziele warto odwiedzić miejskie targowisko;
• Levuki - pierwsza stolica Fidżi położona na wyspie Ovalau z zachowanym XIX-wiecznym charakterem;
• Nadi - z największą w Fidżi hinduską świątynią Sri Siva Subramaniya Temple;
• Naihehe Sacred Cave - zespół świętych jaskiń w dolinie Sigatoka;
• Pacific Harbour - pokazy chodzenia po rozżarzonych węglach i regionalne tańce;
• wycieczki motorówką po rzece Sigatoka do wioski Sand Dunes - na miejscu pokazy tradycyjnego garncarstwa, poczęstunek kavą, możliwość zakupu tradycyjnych fidżyjskich pamiątek;
• rejsy wycieczkowe po okolicznych wyspach (bazy wypadowe: Nadi i Mana);
• zwiedzanie Fidżi "z lotu ptaka" - turystyczne loty nad oceanem;
• nurkowanie (np. w Coral Coast na wyspie Viti Levu).

Warunki wyjazdowe, wiza

Turystów polskich uprawnia do wjazdu i pobytu na wyspach Fidżi paszport. Obywatele Polski odbywający podróż do Fidżi w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 30 dni potrzebują wizy, którą można bezpłatnie otrzymać na granicy (może to być również stempel potwierdzający wjazd, który uprawnia do pobytu przez 30 dni) okazując bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Na miejscu można uzyskać przedłużenie pobytu na Fidżi do maksymalnie 6 miesięcy (należy udokumentować wystarczające środki na utrzymanie). Wniosek o przedłużenie wizy składa się w Ministerstwie ds. Imigracji w Suva, Lautoka lub Nadi. Rozpoczynając wakacje na wyspach Fidżi należy wypełnić deklarację, że nie jest się na nic chorym, a także deklaracje celną i żywieniową, jednak w praktyce celnicy zwykle nie sprawdzają tych formularzy. Turyści kończący swój urlop na wsypach Fidżi zobowiązani są do uiszczenia przed wylotem odpłaty w wysokości 30 USD (płatna w walucie kraju).

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

COVID-2019:
Po przyjedzie należy odbyć obowiązkową 28 dniową kwarantannę.
Na terenie kraju obowiązuje godzina policyjna od 22 do 5.

Paszport

Do przekroczenia granicy Fidżi przez polskich turystów wymagany jest paszport ważny minimum 3 miesiące od daty zakończenia podróży do Fidżi, tj. wyjazdu z tego kraju. Należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie przed wyjazdem na wyspy Fidżi sprawdzić ważność paszportu, zwłaszcza planując zakup wycieczki w opcji last minute. Wyjeżdżając na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o tym, że dzieci również powinny posiadać ważny paszport.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Planując wakacje na wyspach Fidżi warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami celnymi, aby uniknąć problemów podczas przekraczania granicy. W Fidżi restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami celnymi turyści podróżujący do Fidżi mogą przywieźć alkohol i wyroby tytoniowe wyłącznie na własny użytek. Obowiązuje generalny zakaz wwozu do Fidżi żywności, owoców, warzyw i nasion oraz narkotyków. Posiadanie jakiejkolwiek ilości narkotyków pociąga za sobą automatycznie karę co najmniej 3 miesięcy więzienia.

Co zabrać

Wybierając się na wycieczkę na wyspy Fidżi należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
• paszportu (ważnego minimum 3 miesiące od daty zakończenia podróży do Fidżi),
o ewentualnie kserokopii paszportu – strony ze zdjęciem i danymi osobowymi,
• pieniędzy i kart płatniczych (nawet jeśli mamy wykupione wczasy w hotelu z wyżywieniem all inclusive),
• wygodnego obuwia (sportowego lub sandałów, klapków pod prysznic oraz butów do chodzenia po rafach koralowych), lekkiej odzieży (bawełnianych podkoszulek, bluzek i koszul), krótkich i długich spodni, ewentualnie: swetra lub polaru oraz okrycia przeciwdeszczowego / parasola (zwłaszcza w przypadku wyjazdu na wyspy Fidżi w porze deszczowej), kostiumu kąpielowego, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych,
• małego plecaka, który pomieści podstawowy ekwipunek dzienny na wycieczki fakultatywne oraz odciąży ręce i pozwoli swobodnie robić zdjęcia przyrody i najpiękniejszych zabytków Fidżi,
• osobistej apteczki (leki na przeziębienie, ból gardła i brzucha oraz przeciwbólowe, leki związane z indywidualnymi wskazaniami Państwa lekarza, Altacet, bandaż elastyczny, plastry na otarcia), krem z filtrem UV oraz środki przeciw komarom, aby dolegliwości zdrowotne nie popsuły urlopu na wyspach Fidżi,
• adaptera, który umożliwi działanie na wyspach Fidżi sprzętów elektronicznych.

Zakupy, pamiątki

Turyści na wakacjach na wyspach Fidżi najchętniej robią zakupy w licznych supermarketach, gdzie ceny są porównywalne z polskimi. Owoce i warzywa najlepiej kupować na bazarach. Wiele egzotycznych owoców można też zerwać prosto z drzewa. Jeżeli chodzi o posiłki, to w miastach nie brakuje barów i niewielkich restauracji. Ceny są przystępne, a wybór szeroki - od wszechobecnych "fish and chips" (ryba z frytkami) po kuchnię hinduską, dlatego każdy turysta spędzający urlop na wyspach Fidżi znajdzie coś dla siebie.

PAMIĄTKI Z FIDŻI
Najpopularniejszymi pamiątkami, jakie można przywieźć ze sobą do Polski z wczasów na wyspach Fidżi są: koszulki fidżyjskie (zwane bula) inspirowane miejscowym kolorytem i modą, rzeźbione miski tanoa, figurki zwierząt rzeźbione w drewnie, wiklinowe kosze, palmowe wachlarze, maty oraz wyroby garncarskie. Fidżi słynie także z wyrobów jubilerskich, w trakcie wakacji na wsypach Fidżi turyści szczególnie chętnie kupują złotą biżuterię. Innymi ciekawymi pamiątkami z Fidżi mogą być widelce kanibali oraz misy do kavy. Dla miłośników alkoholi najlepszym zakupem będzie narodowy fidżyjski drink yaquna.
W Suwie znajduje się pchli targ, gdzie turyści spędzający urlop na wyspach Fidżi mogą zakupić pamiątki, pamiętając oczywiście o targowaniu się. W kilku miastach są również sklepy sieci Jack’s of Fiji specjalizującej się w sprzedaży pamiątek. Ciekawe upominki (m.in. karty pocztowe z reprodukcjami dziewiętnastowiecznych fotografii mieszkańców wysp) znaleźć można w sklepiku Muzeum Fidżi w Suwie. Kupując na Fidżi pamiątki należy uważać na wszechobecne tanie podróbki z Indonezji.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Chcąc dobrze zaplanować urlop na wyspach Fidżi warto zorientować się, na jakie ceny na miejscu należy się przygotować, m.in. jakie są ceny napojów i posiłków, zwłaszcza jeśli nie będziecie Państwo wypoczywać w hotelu z all inclusive.
Poniżej zamieszczono orientacyjne ceny żywności na wyspach Fidżi [wrzesień 2014]:
• obiad w taniej jadłodajni: od 3,5 FJD,
• obiad w restauracji: od 10 FJD,
• chleb: od 0,70 FJD,
• cola (puszka): od 0,70 FJD,
• piwo w restauracji: od 2-3 FJD.

Ubezpieczenie

Turyści spędzający urlop na Fidżi nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale posiadanie ubezpieczenia jest zalecane. Wybierając się na wycieczkę na wyspy archipelagu Fidżi warto wykupić ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie powinno obejmować m.in. następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz koszty leczenia, w tym leczenie ambulatoryjne i leczenie szpitalne, leczenie stomatologiczne, transport zarówno na terenie kraju, jak i transport chorego do Polski. Turyści decydujący się na wakacje na Fidżi zorganizowane przez biuro podróży otrzymują w pakiecie turystycznym podstawowe ubezpieczenie turystyczne.

Szczepienia

Turystów wybierających się na wycieczkę na wyspy Fidżi nie obowiązują żadne szczepienia, ale przed planowaną podróżą warto wykonać szczepienia profilaktyczne. Szczepienia zalecane przez Wojskowy Instytut Medyczny to: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec i dur brzuszny. W miesiącach letnich, od listopada do kwietnia, występuje zagrożenie gorączką dengue, która jest roznoszona przez komary, dlatego zaleca się korzystanie ze środków przeciw komarom. Zagrożeniem zdrowotnym dla turystów spędzających urlop w Fidżi są silne słońce i w efekcie jego działania poparzenia słoneczne, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Służba zdrowia w Fidżi jest na niskim poziomie. Turyści planujący spędzenie urlopu na wyspach Fidżi powinni mieć na uwadze, że miejscowi lekarze oczekują natychmiastowej zapłaty za wizytę gotówką, często nawet przed udzieleniem pomocy.

Informacje dla kierowców

Planując podróż po Fidżi autem należy zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi na tamtejszych drogach i najważniejszymi przepisami ruchu drogowego w tym kraju.
Polscy turyści chcący podróżować po wyspach Fidżi samochodem muszą posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Na wyspach obowiązuje ruch lewostronny. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa, dzieci w wieku poniżej 8 lat powinny podróżować w foteliku.
Drogi na Viti Levu (poza główną drogą biegnącą dookoła wyspy) są złej jakości - mają dużo dziur, są wyboiste i zabłocone. Na wyspach Vanua Levu i Taveuni drogi są w tak złym stanie, że wypożyczalnie oferują głównie samochody z napędem na cztery koła (4WD).
Ze względu na zły stan dróg, spacerujące drogami krowy, kozy i drób oraz nieostrożną jazdę miejscowych kierowców, którzy np. często wyprzedzają w niedozwolonych miejscach prowadzenie w Fidżi auta może sprawić turystom spędzającym tam wakacje spore problemy. Szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy po zmroku, ponieważ wiele dróg jest nieoświetlonych i nie ma poboczy, a na drogach mogą pojawić się niespodziewanie piesi lub zwierzęta.
Turyści planujący wypożyczenie samochodu podczas wakacji na wyspach Fidżi powinni mieć na uwadze, że koszt wynajmu auta jest tam wysoki i opłaca się tylko wtedy, gdy podróżujemy w więcej osób. Najwięcej wypożyczalni ma swoje biura na lotnisku w Nadi. Większe firmy mają również przedstawicielstwa w innych miastach i w dużych hotelach.

Bezpieczeństwo

Fidżi to kraj bezpieczny dla turystów spędzających w nim wakacje, ale podobnie jak w innych turystycznych miejscach na świecie istnieje w nim zagrożenie przestępczością pospolitą (napady i rozboje na tle rabunkowym), dlatego wypoczywając na wyspach Fidżi należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności: nie nosić przy sobie większych kwot pieniędzy, kosztowności przechowywać w sejfach hotelowych, unikać samotnych spacerów w nocy, trzymać oddzielnie fotokopię paszportu itp.
Turyści spędzający urlop w Fidżi powinni uważać na taksówkarzy, którzy często zapominają o włączeniu licznika lub twierdzą, że fidżyjskie taksówki nie są wyposażone w liczniki. Częste są również przypadki, gdy mieszkaniec Fidżi proponuje turystom wycieczkę do swojej wioski i oprowadzenie po okolicy z czystej sympatii, a następnie każe sobie zapłacić za taką wycieczkę.
Osoby planujące wypoczynek na Fidżi powinny mieć na uwadze, że Fidżi leży w strefie aktywnej sejsmicznie, więc istnieje tam ryzyko trzęsień ziemi.
Podczas wakacji na Fidżi należy unikać kąpieli i nurkowania w miejscach niestrzeżonych, gdyż istnieje tam ryzyko zaatakowania przez rekiny.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Niezależnie od tego, czy wybieracie się Państwo na rodzinny urlop wykupiony w biurze podróży, czy wycieczkę z grupą znajomych zorganizowaną na własną rękę warto jak najlepiej przygotować się do wakacji na wyspach Fidżi i zapoznać z dostępnymi informacjami dotyczącymi tego kraju. Przykładowo warto wiedzieć, że:
• Internet: Turyści na wakacjach na Fidżi mogą korzystać z Internetu w kafejkach internetowych istniejących w większych miastach, np. Suwie i Nadi. Hotele i hostele zazwyczaj oferują Gościom odpłatny (droższy) dostęp do Internetu. Na małych wysepkach i oddalonych od głównych miejscowości turystycznych wioskach nie ma często nawet stałego dopływu prądu, o Internecie nie wspominając.
• Napiwki: Napiwki nie są spodziewane, choć kierowcy taksówek często udają, że nie mają reszty - jeśli nie chce się tracić, warto płacić drobnymi.
• Fotografowanie: Nie ma szczególnych restrykcji i zakazów dotyczących fotografowania.
• Komunikacja: Transport wewnątrz Fidżi jest dobrze rozwinięty i godny zaufania. Na większych wyspach popularnym środkiem komunikacji, wykorzystywanym również przez turystów spędzających urlop w Fidżi, są autobusy (kierowcy autobusów miejskich zatrzymują się na każde machnięcie ręką - ceny biletów są dużo niższe niż w Polsce, np. w Nadi koszt przejazdu to 0,5 FJD).
• Wiele miejsc pozbawionych jest bieżącej wody – mieszkańcy korzystają ze zbiorników na deszczówkę. Wodę można pić po przegotowaniu, choć najpewniej jest kupować wodę butelkowaną.
• Istnieje zakaz przebywania i kąpieli bez ubioru w miejscach publicznych.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

W Polsce brak przedstawicielstwa dyplomatycznego Fidżi. Najbliższe placówki Fidżi, w których Polacy planujący wyjazd do Fidżi mogą uzyskać wszelkie informacje znajdują się w Brukseli (Belgia) i Londynie (Wielka Brytania).

Ambasada Fidżi w Brukseli
92 - 94 Square Plasky, 1030 Brussels
Adres pocztowy: Fiji Embassy, Box 7, 1030 Brussels, Belgium
tel. +32 2 736 90 50
fax +32 2 736 14 58
e-mail: info@fijiembassy.be
strona internetowa: www.fijiembassy.be

Ambasada Fidżi w Londynie
34 Hyde Park Gate, London SW7 5DN,
tel. +44/ 20 7584 3661
fax +44/ 20 7584 2838
e-mail: fhc@fijihighcommission.org.uk
strona internetowa: www.fijihighcommission.org.uk

Placówki Polskie zagranicą

Na wyspach Fidżi nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa Ambasada RP, w której polscy turyści spędzający urlop w Fidżi mogą prosić o pomoc w przypadku np. zagubienia albo zniszczenia paszportu lub innych dokumentów, kradzieży pieniędzy, czy aresztowania podczas wakacji na wyspach Fidżi znajduje się w Canberze (Australia).

Ambasada RP w Canberze (Australia)
Australia, Canberra, 7 Turrana Street, Yarralumla, 2600 ACT
tel. +61 2 6273 1211, +61 2 62721000, +61 2 6273 1208, tel. dyżurny: +61 411 540 466 fax +61 2 6273 3184
e-mail: canberra.amb.sekretariat@msz.gov.pl
strona internetowa: www.canberra.msz.gov.pl

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00