Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga EtiopiiEtiopia

Etiopia to państwo o bardzo ciekawej kulturze. Nazywany jest państwem czarnego chrześcijaństwa. To tu znajduje się słynna Arka Przymierza - drewniana skrzynia pokryta złotem, w której wnętrzu miały znajdować się kamienne tablice. To także w Etiopii znaleziono 3 czaszki należące do praczłowieka, które datowane są na 160 000 lat. Każdego roku ten kraj przyciąga tysiące turystów wybierających się na wycieczkę do Etiopii, którzy chcą tak zwiedzać jak i wypoczywać.

8°C
Stolica
Addis Abeba
18:48
Strefa czasowa
UTC +3:0
ETB
waluta
birr
kod telefoniczny
+251
napięcie elektryczne
220V lub 240V 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

amharski

Położenie

Etiopia położona jest we wschodniej części Afryki i zajmuje większą część Wyżyny Abisyńskiej. Graniczy z Erytreą i Sudanem od północy, od wschodu z Dżibuti i Somalią, na południu sąsiaduje z Kenią, zaś od zachodu z Sudanem, nie ma jednak dostępu do Oceanu Indyjskiego.

Warunki naturalne

Etiopia zajmuje zdecydowaną część Wyżyny Abisyńskiej. Najwyższym szczytem jest Ras Daszan, który położony jest 4620 m n.p.m. Znajdują się tu również czynne wulkany.

Religia Klimat Kuchnia

Główną religią jest kościół etiopski, którego wyznaje 45% mieszkańców. To kościół katolicki obrządku ortodoksyjnego, związany z koptyjskim. Charakteryzuje się przestrzeganiem niektórych obrzędów żydowskich jak obrzezanie, szabas i koszerność. Jednak spora część mieszkańców to muzułmanie i stanowią oni 30% ludności.
Etiopczycy są bardzo religijni i przestrzegają wszystkich świąt i postów. Wchodząc do miejsc sakralnych należy zdjąć buty i mieć na sobie skromną odzież zakrywającą ramiona i nogi. Turyści zwykle proszeni są o uiszczenie opłaty za wejście oraz fotografowanie. W okresach postu dania mięsne mogą być niedostępne w restauracjach.

Klimat

Większa część tego państwa to teren wyżynno-górzysty, dlatego występuje tu klimat podrównikowy suchy, zaś we wschodniej części zwrotnikowy skrajnie suchy. Ściśle z wysokością nad poziomem morza związana jest temperatura jak i ilość opadów. W niższych partiach temperatura sięga nawet 35OC, a opady deszczu są tu rzadkością, zaś w terenach wysokich nie zwiększa się o maksymalnie 10OC i suma opadów waha się w granicach 1500-1800mm.

Kuchnia

Kuchnia etiopska jest ściśle związana z panującą tu kulturą i religią. Ważną częścią każdego posiłku jest Yndziera czyli rodzaj naleśnikowego placka, który w smaku przypomina chleb. Macza się go w sosie mięsny, oraz wkrusza do mięsnego wywaru tworząc swoistą zupę. Z racji iż Etiopia nigdy nie była niczyją kolonią kuchnia nie została zachwiana domieszką innych. Zdarza się spotkać tu kurkumę charakterystyczną dla Indii. Z racji iż część mieszkańców to muzułmanie, nie jada się wieprzowiny, zaś do potraw dodaje się dużą mieszankę przypraw i ziół m.in. kardamon, ostre papryczki, imbir i kolendrę. Napojem narodowym jest kawa, którą pija się wszędzie i o każdej porze. Wokół zwyczaju picia kawy krąży legenda o trzech pustelnikach, którzy głodni i zmęczeni zerwali kusząco wyglądające owoce kawy i postanowili przyrządzić z nich wywar.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Warunki celne

Do głównych atrakcji na pewno należy zaliczyć:
- Addis Abeba - stolica Etiopii położona malowniczo u stóp wygasłego wulkanu, główny cel wycieczek do Etiopii
- Lucy - szczątki pramatki ludzkości, najstarsze zachowane szczątki człowieka znajdujące się w Muzeum Narodowym w Addis Abebie, które przyciąga miłośników historii
- Axum - siedziba królowej Saby, tu również znajduje się Arka Przymierza
- Mursi - wioska w której kobiety w dolnej wardze i uszach noszą gliniane krążki
- Wodospad Tys Yssat - znajduje się na Nilu Błękitnym. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych wodospadów na świecie.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Osoby przekraczające granicę Etiopii muszą posiadać negatywny test PCR wykonany nie później niż 120 godzin przed wjazdem do Etiopii. Wszyscy podróżni są zobowiązani do odbycia 7-dniowej kwarantanny. Obowiązek posiadania testu PCR nie dotyczy małoletnich poniżej 12 roku życia. Przepisy te nie obowiązują pasażerów w tranzycie.
Obecnie nie ma możliwości wykonania testu PCR po przylocie do Etiopii, co oznacza, że podróżni nieposiadający stosownego zaświadczenia mogą spotkać się z odmową wpuszczenia na pokład samolotu lecącego do Addis Abeby.

Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę na przyjazd i pobyt.
Obywatele polscy o wizę mogą wystąpić poprzez system „e-visa” dostępny pod adresem www.evisa.gov.et , jak również mogą taką wizę uzyskać na lotnisku w Addis Abebie.
Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku kosztuje 50-100 USD, w zależności od liczby wjazdów.
Z uwagi na długie kolejki, czas wymagany do uzyskania wizy wjazdowej na lotnisku sięga ok. 1 godziny.
Podróżni, którzy chcą uzyskać wizę na lotnisku ustawiają się w kolejce do stanowisk wystawiających wizy, a nie do stanowisk kontroli paszportowej.
Nie ma możliwości uzyskania wizy w żadnym przejściu granicznym z krajami sąsiadującymi.
Osoby planujące przekroczenie granicy etiopskiej drogą lądową mogą ubiegać się o wizę w Ambasadzie Federalnej Demokratycznej Republiki Etiopii w Berlinie (brak placówki dyplomatycznej na terenie Polski).
W przypadku wjazdu własnym środkiem transportu niezbędne jest uzyskanie w Ambasadzie Etiopii stosownego pozwolenia zawierającego dokładny opis pojazdu (numery rejestracyjne, parametry silnika itd.).
Ze względu na niejednolitą praktykę w zakresie wymogów co do dokumentacji pojazdu na poszczególnych przejściach granicznych Etiopii, w razie problemów z wjazdem należy nawiązać kontakt z Ambasadą RP w Addis Abebie.
Osoby małoletnie podróżujące bez rodziców powinny przedstawić ich pisemną zgodę na podróż, aby otrzymać wizę.
Przy wjeździe wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu.

Warunki celne

Kwoty powyżej 3 000 USD należy zgłosić na przejściu granicznym. Nie wolno wywozić lokalnej waluty powyżej 200 ETB. Są duże restrykcje przy wywożeniu dzieł sztuki i pamiątek o znacznej wartości.

Co zabrać Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny

Na wycieczkę do Etiopii należy zabrać ze sobą bawełnianą odzież na gorące jak i chłodne dni. Podczas zwiedzania miejsc sakralnych trzeba mieć coś co zakrywa ramiona i nogi.

Zakupy, pamiątki

Charakterystyczną pamiątką z wyjazdu do Etiopii na pewno będzie tamtejsza kawa. Miła pamiątką będzie też ceramika - a szczególnie czajniczki na kawę. Popularnym souvenirem są etiopskie krzyże np. w formie wisiorków, które są symbolem tego kraju.

Przykładowe ceny

Chleb: 10 Br (1.7ZŁ)
Piwo: 12 Br (2ZŁ)
Papierosy: 40 Br (6.9ZŁ)
Mięso: 150 Br (26ZŁ)
Benzyna: 20 Br (3.5ZŁ)

Ubezpieczenie Szczepienia Opieka medyczna

Zaleca się wykupienie polisy obejmującej koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków

Szczepienia

Zalecane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Występuje niewielkie zagrożenie zarażenia malarią na terenach nizinnych. Należy picie jedynie wodę przegotowaną lub butelkowaną. Odradza się spożywanie surowych warzy i owoców.
Zaleca się także dokonanie szczepień przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu i zapaleniu opon mózgowych.

Opieka medyczna

Opieka medyczna, szczególnie państwowa jest na dość niskim poziomie. Warto jednak korzystać z prywatnych klinik w razie potrzeby. Doba w klinice prywatnej kosztuje od 50USD, zaś wizyta u lekarza od 10 USD (szpital Balcha) oraz 160 USD (Klinika Nordycka)

Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo Warto wiedzieć

Obowiązuje ruch prawostronny. Ze względu na niezbyt dobry stan dróg warto mieć auto z napędem na cztery koła. Kierowcy etiopscy często jeżdżą mało ostrożnie, zaś dodatkowym utrudnieniem są piesi, którzy bez ostrzeżenia wchodzą na jezdnię. W przypadku wypożyczenia auta zazwyczaj otrzymujemy również kierowcę, którego wiedza może się przydać przy nieoznakowanych drogach.

Bezpieczeństwo

Etiopia jest państwem zagrożonym terroryzmem, nawet jeśli w ostatnich latach nie przeprowadzono zamachów. Szczególnie narażone są duże miasta, w tym stolica, Addis Abeba oraz duże zgromadzenia, w tym z okazji świąt religijnych. 4 listopada 2020 r. nastąpiła eskalacja konfliktu w regionie Tigraj. Siły rządowe rozpoczęły ofensywę zbrojną przeciwko jednostkom podległym władzom prowincji. 14 listopada doszło do kilku eksplozji w popularnych wśród turystów miastach Gondar i Bahir Dar w regionie Amhara.

Warto wiedzieć

Kraj ten posługuje się zupełnie innym kalendarzem. Nazywany jest kalendarzem Juliańskim, i ma on 13 miesięcy i jest wcześniejszy o 7 lat w stosunku do gregoriańskiego. Kolejną ciekawostką jest czas zegarowy. Czas w Etiopii rozpoczyna się o 7 rano, która dla nich jest godziną 1.
Tylko banki uprawnione są do wymiany waluty. Warto przywieźć ze sobą dolary, ale nie starsze niż z 2006r. Płatność kartą jest raczej utrudniona i warto mieć ze sobą gotówkę szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Embassy of the Federal Democratic Republic
of Ethiopia to:
The Federal Republic of Germany
The Republic of Poland
The Czech Republic
Boothstrasse 20a, 12207 Berlin, Germany
Tel: 030-77-20-60 Fax: 030-77-20-626
emb.ethiopia@t-online.de
consulberlin.eth@t-online.de

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Federalnej Demokratycznej Republice Etiopii
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny: Jacek Jankowski
Etiopia, Addis Abeba, Dej. Belay Zeleke Road,
Gulele sub-City, Kebele 08,
House No 583, P.O.Box 27207,
1000 Addis Ababa
Tel.: +251 11 157 41 89
Tel. dyżurny: +251 911 523 989 (24h)
addisabeba.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00