Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

EkwadorEkwador

Ekwador może się poszczycić wieloma powodami dla których warto przyjechać i zwiedzić ten kraj. Przede wszystkim miłośnicy przyrody będą mieli możliwość poznać nowe gatunki orchidei, ptaków i ssaków. Ekwador jest uznanym przez UNESCO jako najbardziej zróżnicowany kraj, który rocznie przyciąga wielu turystów. Wyspy Galapagos - które również są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, są często odwiedzane podczas wycieczek do Ekwadoru. Tu znajduje się najwyższy szczyt na równiku, jest to wulkan Cayambe, który jako jedyny w tej szerokości geograficznej jest pokryty śniegiem.

°C
Stolica
Quito
02:41
Strefa czasowa
UTC -5:0
$
waluta
dolar amerykański
kod telefoniczny
+593
napięcie elektryczne
120 V, 50 Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Hiszpański (w górach powszechnie w użyciu jest język keczua)

Położenie

Ekwador to państwo położone w północno-zachodniej części Ameryki Południowej o całkowitej powierzchni 283 560 km² (wraz z wyspami Galapagos). Graniczy z Kolumbią od północy i z Peru od południa. Do Ekwadoru należą również Wyspy Galapagos położone na Oceanie Spokojnym ok. 1000 km na zachód od części kontynentalnej. Pierwsze ślady osadnictwa na ziemiach należących do Ekwadoru pochodzą z ok. 8000 p.n.e.. Tereny te, zamieszkane przez liczne rolnicze plemiona indiańskie, król Tupa Inca Yupanqui włączył w granice państwa Inków w drugiej połowie XV wieku. Obszar Ekwadoru został odkryty i od 1526 roku penetrowany przez Hiszpanów (wyprawy Francisco Pizarra i Diego de Almagra). Ostatecznie konkwistadorzy dowodzeni przez podwładnego Pizarra Sebastiána de Belalcázara, opanowali te tereny w latach 1531-1535 i założyli miasta Quito oraz Guayaquil.

Warunki naturalne

Rzeźba terenu jest bardzo zróżnicowana. Obszar nadbrzeżny (Costa) na zachodzie kraju - obejmuje wąski pas nizin nadbrzeżnych wraz z płaskowyżem, który ciągnie się wzdłuż Oceanu Spokojnego. Część centralna kraju (Sierra) – pokryta jest górskimi pasmami Andów Ekwadorskich (dwa główne łańcuchy - Kordyliera Zachodnia i Kordyliera Środkowa – rozdzielone są Wielką Centralną Doliną), z kulminacją na Chimborazo (6267 m n.p.m.), jest obszarem aktywnym sejsmicznie. Występują tu liczne wygasłe i czynne wulkany, jednymi z nich są Cotopaxi (5896 m n.p.m.) i Sangay (5230 m n.p.m.). Położony w centralnej części kraju wulkan Cotopaxi jest najaktywniejszym wulkanem na świecie. Część wschodnia kraju (Oriente) - zajmuje obszary wyżynne, łagodnie przechodzące w Nizinę Amazonki. Roślinność Ekwadoru stanowią przede wszystkim lasy. Pokrywają one ponad połowę powierzchni Ekwadoru. We wschodnim Ekwadorze w dorzeczu Amazonki występują wilgotne lasy równikowe, w Andach zaś wiecznie zielone lasy liściaste, a na wybrzeżu lasy suche. Śródgórskie płaskowyże porasta trawiasto-krzewiasta formacja zwana parámo wraz z innymi formacjami trawiastymi.
Gospodarka Ekwadoru opiera się przede wszystkim na rolnictwie i wydobyciu ropy naftowej, jest stosunkowo słabo rozwinięta.

Klimat Religia Kuchnia

Na Ekwadorze panuje klimat równikowy, w południowej części wybrzeża klimat suchy, który pozostaje pod wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego. Średnia roczna suma opadów wynosi od 200 mm w południowej części wybrzeża i 400 mm w południowej części Andów, w północnej części oraz na wschodnich stokach Kordyliery Środkowej i we wschodnim Ekwadorze średnie opady wynoszą do 3000 mm. Średnie temperatury utrzymują się mniej więcej na jednakowym poziomie przez cały rok wynoszą one ok. 15OC (od 7OC do 23OC).

Religia

Większa część społeczeństwa wyznaje katolicyzm: 95%, resztę stanowią niewielkie grupy protestantów, bahaistów, wyznawców judaizmu i różnych religii pierwotnych.

Kuchnia

To niezliczona ilość różnorodnych, fantastycznie smakujących owoców i warzyw, pełna naturalnych napojów, zwłaszcza alkoholowych (np. chicha). Słynnymi potrawami są „tronquito”, zupa z jąder byka, albo danie ze świnki morskiej „cuy”. Cuy to typowa potrawa z obszaru andyjskiego, tak jak fritada de chancho lub inaczej lechón, czyli pieczona a następnie smażona wieprzowina. W codziennym jadłospisie znajdują się tortillas, placki kukurydziane popularne w całej Ameryce Południowej. Na wybrzeżu jada się głównie ryby i owoce morza. Jednym z typowych przysmaków mieszkańców Ekwadoru jest ceviche, które przyrządza się ze świeżej ryby o białym mięsie z dodatkiem owoców morza.

Atrakcje Warunki wyjazdowe, wiza Paszport

Główną atrakcją są przede wszystkim Wyspy Galapagos. Słyną one z wielu unikalnych gatunków zwierząt i 89 gatunków gniazdujących tam ptaków, z których aż 76 nie występuje nigdzie indziej.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia


Obywatele polscy wybierający się na wycieczkę do Ekwadoru w celach turystycznych i kulturalnych są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 30 dni. Można wystąpić o wizę 90 dniową na lotnisku bezpośrednio po przylocie. Pobyty w innym charakterze niż turystycznym lub przekraczające 90 dni wymagają uzyskania wizy w jednym z konsulatów Ekwadoru. Wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. Obowiązuje opłata lotniskowa, która wliczana jest w cenę biletu.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport

Wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu.

Warunki celne Co zabrać Zakupy, pamiątki

Przepisy celne odpowiadają standardom międzynarodowym. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu środków płatniczych przy kwotach nie przekraczających 10 tys. USD na osobę (większe kwoty lub ich równowartość, np. w papierach wartościowych, należy zadeklarować przy przekraczaniu granicy). Obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna w celu okazania go podczas kontroli na lotnisku.

Co zabrać

Na wycieczkę do Ekwadoru warto zabrać ze sobą wygodne i ciepłe rzeczy. Oraz dobre obuwie. Należy też zabrać ze sobą adapter do kontaktu.

Zakupy, pamiątki

Z wyjazdu do Ekwadoru warto przywieźć takie drobiazgi jak regionalne korale, kolczyki, szaliki i czapki, produkty wełniane - swetry wyrabiane ręcznie, z oryginalnym wzornictwem, tradycyjne indiańskie czapki z wełny lamy i alpaki. Miejscowi artyści sprzedają obrazy olejne i rysunki przedstawiające codzienne życie na Ekwadorze. Z wyrobów drewnianych warto kupić wyjątkowe rzeźby oraz figurki zwierząt i ptaków. Ciekawą pamiątką mogą być też wzorzyste narzuty, zasłony i obrusy. Oryginalną pamiątka z Ekwadoru będzie prawdziwy kapelusz typu panama i rzeźby z drzewa balsa, malowane w jaskrawe kolory. Zakupić można także mocną, miejscową wódkę produkowaną przez Indian z trzciny cukrowej „aguardiente”.

Przykładowe ceny Ubezpieczenie Szczepienia

Bułka - 0,10 USD
05 l woda - ,025 USD
jogurt - 3,30 USD
benzyna (1 galon) - 1 USD
Obiad - 2 USD - 20 USD
Banany (kiść) 1 USD
torebka pączków - 1 USD

Ubezpieczenie

Nie są wymagane ubezpieczenia osobowe i komunikacyjne, zalecane jest jednak ich wykupienie. Najważniejsze to posiadać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia. Polisy ubezpieczeniowe polskich towarzystw są powszechnie uznawane. Ponadto zalecane są odpowiednie ubezpieczenia dla osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską, kajakarstwo i inne sporty wysokiego ryzyka.

Szczepienia

Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie, jednak na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. Wskazane są szczepienia przeciw żółtej febrze przy podróżach na obszary tropikalne. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia choroby wysokościowej (soroche), która objawia się bólami głowy i jamy brzusznej oraz torsjami.

Opieka medyczna Informacje dla kierowców Bezpieczeństwo

Opieka lekarska jest na dobrym poziomie i jest dostępna w miastach, jednak jej koszt często bywa wysoki. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 100 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).

Informacje dla kierowców

Wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

Bezpieczeństwo

Ekwador jest bezpiecznym krajem. W większych miastach jak Quito i Guayaquil odnotowuje się małe zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże i napady). Warto pozostawiać nadmiar gotówki oraz ważne dokumenty w hotelowych sejfach.

Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

Honorowane są karty kredytowe, m.in. VISA i American Express.
Urzędy pracują w godzinach 9.00-13.00 i 14.00-18.00; sklepy otwarte są w godzinach 10.00-20.00. Są również sklepy całodobowe.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Republiki Ekwadoru w Warszawie
ul. Rejtana 15 m.15, 02-516 Warszawa
Tel. (0-22) 848 72 30; Faks (0-22) 848 81 96
eecupolonia@mmrree.gob.ec
www.mmrree.gob.ec (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ekwadoru

Placówki Polskie zagranicą

Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Limie (Peru)
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru
Ambasador: Izabela Matusz (język konsula polski, angielski, hiszpański, niemiecki)
Peru, Lima, Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima, Lima 11
Tel.: +51 1 4713920 Tel.: +51 1 4713925 Tel.: +51 1 4714813 Tel. dyżurny: +51 999 400 552 Faks: +51 1 4714813
lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl


Konsulat RP w Quito
Konsul Honorowy: Tomasz Morawski (polski, hiszpański, angielski, francuski, rosyjski)
Leonidas Plaza 1157, Quito, Ecuador
tel. (0-0593-2) 2229-293, e-mail: morawski@uio.satnet.net
Konsulat RP w Guayaquil
Konsul Honorowy: Francisco Rizzo Pastor (hiszpański, angielski)
Av. Quito 806 y 9 de Octubre, Edif. Induauto, Piso 16, Oficina 1601
Guayaquil – Ekwador; tel. (00 593-4) 2295 000,

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00