Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

flaga dominikanyDominikana

Dominikana jest idealnym miejscem na błogie leniuchowanie. Błękitne niebo, lazurowe morze i białe plaże z pewnością pomogą zapomnieć o natłoku obowiązków i codziennych, przyziemnych spraw. Jest to raj dla amatorów sportów wodnych. Kitesurfing, windsurfing, rejsy żaglówkami i wiele innych - to wszystko czeka na turystów głodnych wodnych przygód. Nie zastanawiaj się zbyt długo i wybierz się na wycieczkę na Dominikanę.

°C
Stolica
Santo Domingo
03:31
Strefa czasowa
UTC -4:0
DOP
waluta
peso dominikańskie
kod telefoniczny
+1809
napięcie elektryczne
110 V
Język Położenie Warunki naturalne

hiszpański

Położenie

Dominikana to jedno z największych państw na Morzu Karaibskim. Zajmuje ponad połowę powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją ze znajdującym się na zachodzie państwem Haiti. Na południu wyspę otacza Morze Karaibskie, na północy zaś Ocean Atlantycki.

Warunki naturalne

Najbardziej atrakcyjne turystycznie jest wybrzeże południowe, które jest niskie, delikatnie przechodzące we wspaniałe, piaszczyste plaże. Za to mnóstwo niezapomnianych widoków dostarczą wysokie klify znajdujące się na północy.
Dominikana posiada bardzo różnorodną linię brzegową, z malowniczymi zatokami, przylądkami i półwyspami. Największą zatoką jest Bahia de Samana, a od strony karaibskiej są to zatoki Bahia de Ocoa i Bahia de Neiba.
Głównym masywem górskim są Kordyliery, zajmują one największą część powierzchni wyspy wraz z wyżynami śródgórskimi i przedgórzami. Niziny zajmują niewielką część kraju. Najwyższym szczytem jest Pico Duarte (3 175 m n.p.m.).

Religia Klimat Kuchnia

Dominikana jest w większości krajem katolickim, ok. 70% mieszkańców. Inne wyznania, które występują to protestanci, adwentyści, Żydzi i wyznawcy bahaizmu.

Klimat

Mimo iż Dominikana znajduje się daleko od równika, występuje tu klimat równikowy. Na Dominikanie występują obfite opady deszczu i wysokie, utrzymujące się przez cały rok temperatury. Temperatury są typowe dla klimatu równikowego i wynoszą ok. 20°C. Średnia roczna temperatura wynosi 25°C. Największe opady przypadają na okres od maja do sierpnia i od listopada do grudnia. Opady deszczu trwają od pół godziny do godziny dziennie i nie są zbyt uciążliwe dla turystów. Na Dominikanie występuje trwająca około trzech miesięcy pora sucha, przypada ona na okres zimowy, podczas niej temperatura w ciągu dnia wynosi od 24 do 28oC.

Kuchnia

Kuchnia Dominikany to mieszanka tradycji miejscowych Indian, ludności afrykańskiej i Europejczyków.
Podstawą są słodkie soczyste owoce, takie jak ananasy, czy papaje, oraz owoce morza. Coś dla siebie znajdą także wielbiciele potraw mięsnych. Z dań mięsnych je się przede wszystkim drób oraz steki wołowe z dodatkiem ryżu, fasoli oraz różnych miejscowych rośliny takich jak taro, juka, korzeń yams i bataty.
Serwuje się także ugotowane lub usmażone w plasterkach na głębokim oleju banany skrobiowe (plantany). Puree z bananów podawane jest do głównych posiłków. Duże znaczenie mają mączyste owoce chlebowca.
Na południu typową potrawą jest Chenchen, ugotowana młoda kukurydza w ziołowej marynacie, którą podaje się do koziego mięsa. Popularnym dodatkiem do wielu dań jest casabe, placek pieczony z mąki wytwarzanej z suszonego manioku. Tradycyjnym daniem postnym jest Habichuelas con dulce czyli fasola na słodko.
Najczęściej jednak przygotowuje się posiłki z langust, krewetek, małży i mątw. Owoce morza są traktowane jako afrodyzjaki i spożywane zwykle w czasie kolacji.

Atrakcje Regiony Warunki wyjazdowe, wiza

Największymi atrakcjami Dominikany są, jej przepiękne piaszczyste plaże. Posiada ona doskonałą bazę hotelową, możliwość uprawiania wielu sportów takich jak: nurkowanie, windsurfing, żeglowanie, golf, tenis i inne. Dla wielbicieli przygód, Dominikana oferuje wyprawy po tropikalnych lasach w Dolinie Cibao. Znajdująca się tam tropikalna przyroda oraz maleńkie, urocze wioski otoczone sadami bananowymi, drzewkami mango i plantacjami drzewek cytrusowych, pozostawiają niezapomniane wrażenia z wakacji na Dominikanie.

Regiony

Najbardziej znane kurorty Dominikany to: Punta Cana, Playa Dorada, Santo Domingo oraz Cabarete.
Cabarete – mający 6km pas północnego wybrzeża Dominikany posiada przepiękną piaszczystą plażę, którą otaczają ciepłe wody morskie, które przez cały rok przyciągają miłośników kąpieli. Cabarete uznawane jest za jedne z najlepszych miejsc windsurfingowych na świecie, zachęca tysiące miłośników tego sportu.
Punta Cana – miejsce, które pozwala poczuć prawdziwy smak Karaibów. Ta położona niedaleko Puerto Rico część wyspy posiadająca gaje kokosowe i bajeczne, ogromne plaże, łagodnie opadające do turkusowego Morza Karaibskiego. Wybrzeże w Punta Cana dzięki pięknej rafie koralowej stwarza idealne warunki do nurkowania. To także znakomite miejsce do spędzenia spokojnych rodzinnych wakacji dzięki swej unikalności.
Puerto Plata – to jeden z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych kurortów Dominikany, nazywany „srebrnym miastem”. Znajduje się nieopodal Santiago i Cabrera i stanowi dobre miejsce wypadowe do zwiedzanie miast. Znajdują się tu domy w wiktoriańskim stylu oraz piękne lasy tropikalne jak i wzniesienia górskie łączące się z wodami oceanicznymi, to wszystko sprawia, że to miasto jest jedynym w swoim rodzaju. Podczas wakacji na Dominikanie warto zobaczyć takie miejsca jak muzeum bursztynów, górę Isabel de Torres, Park Wodny im. Kolumba, destylarnie rumu - The Brugal czy też plażę Playa Dorada.
Luperon - to jedno z miast portowych wyspy, położone jest w prowincji Puerto Plata. Turyści przybywający w ten rejon cenią sobie wyprawy rowerowe lub konne po jednej z polnych dróg, które wiodą przez malownicze rzeki, plantacje owoców tropikalnych i małe dominikańskie wioski.
Sosua – nazywana jest Karaibską Ibizą, ponieważ stanowi ono centrum rozrywki i bogatego życia nocnego wyspy. Kurort swoją popularność zawdzięcza znakomitej lokalizacji, znajdując się zaledwie 20 km na wschód od Playa Dorada. Miejscowość przyciąga głównie młodych, ze względu na dużą ilość barów, dyskotek i nocnych klubów, w których zabawa trwa do białego rana i często przenosi się na plaże gdzie do rana trwają tak zwane "Beach Party".
Juan Dolio - to bardzo popularne miejsce do spędzenia urlopu dla każdego turysty. Położone niedaleko Punta Cana i Santo Domingo, przepiękne złociste plaże o delikatnym piasku i błękitne wody Morza Karaibskiego, liczne miejsca do uprawiania sportów wodnych jak i bogate życie nocne i kulturalne, pozwalają stwierdzić iż to idealne miejsce na spędzenie rodzinnych wakacji.
Półwysep Samana – to jedno z najpiękniejszych miejsc na Dominikanie. Wzdłuż wybrzeża rozciągają się niekończące się gaje palmowe i bajeczne plaże. Życie płynie tu wolniej, a sam półwysep postrzegany jest jako oaza spokoju i oderwania się od rzeczywistości. Popularne miejscowości turystyczne tego regionu to Las Terrenas oraz Samana.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Granice Republiki Dominikańskiej są otwarte dla ruchu turystycznego.
Zniesiono wymóg posiadania testów na COVID-19 przy wjeździe do kraju, ale osoby przybywające mogą zostać poddane tzw. szybkim testom na obecność wirusa.
Dominikana wprowadziła bezpłatne ubezpieczenie dla turystów w razie zarażenia wirusem SARS-CoV-2 - obowiązuje do 31.12.2020 r.
Ubezpieczenie to umożliwia korzystanie z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, bezpłatnego noclegu w przypadku konieczności pozostania na Dominikanie z powodu zachorowania na COVID-19 oraz bezpłatnej zmiany lotu.

Od obywateli polskich wjeżdżających na terytorium Dominikany nie wymaga się wizy wjazdowej; należy natomiast okazać bilet powrotny oraz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów deklarowanego pobytu. Przepisy celne nie określają wysokości kwoty wymaganej na każdy dzień pobytu. Przy wjeździe na Dominikanę należy wykupić na granicy kartę turystyczną (ok. 15 USD), która często jest już wliczona w cenę biletu lotniczego. Posiadacz takiej kraty może przebywać na terenie kraju do 90 dni. Dzieci do lat 13 muszą podróżować pod opieką rodziców lub opiekunów. Opiekunowie powinni mieć pozwolenie na podróżowanie ze swoimi podopiecznymi, zalegalizowane w urzędzie konsularnym Dominikany w państwie, z którego wyjeżdżają. Bez zalegalizowanego dokumentu dzieci nie mogą przekroczyć granicy.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami (Ustawy o obywatelstwie polskim), przy przekraczaniu polskiej granicy państwowej przez obywateli Polski posiadających podwójne obywatelstwo, podczas kontroli granicznej obowiązuje wymóg okazania polskiego dokumentu paszportowego.

Paszport Warunki celne Co zabrać

Wymagany termin ważności dokumentu paszportowego – 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy.

Warunki celne

Leki i środki psychotropowe, które przeznaczone są do użytku wyłącznie osobistego, nie muszą być zgłaszane w deklaracji celnej. W innych przypadkach ich przywóz jest zabroniony, a osoba podejrzewana o nielegalny przywóz podlega karze i deportacji. Wwóz wyrobów alkoholowych jest dozwolony i nie podlega opłatom celnym wyłącznie w przypadku ilości niehandlowych. Zabrania się także wwożenia materiałów o treściach pornograficznych. Można wwozić zwierzęta domowe, jeśli są zaszczepione przeciw wściekliźnie. Psy i koty wwożone są bez podatku; inne zwierzęta – tylko za zgodą Narodowego Departamentu Rolnictwa i Zoologii. Nie można opuścić Dominikany z sumą większą niż 10 tys. USD.

Co zabrać

Przy wyjazdach na Dominikanę należy zabrać środki przeciw owadom - szczególnie podczas wycieczek do lasów tropikalnych. Warto zabrać ze sobą letnie ubrania, ale także odzież przeciwdeszczową ze względu na tropikalne deszcze. Koniecznie zabierzmy nakrycie głowy chroniące przed słońcem, oraz krem z filtrem UV.

Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny Ubezpieczenie

Do najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Dominikany należą mahoniowe figurki i maski, przypominające o afrykańskich korzeniach miejscowej kultury. Klasycznym upominkiem są produkowane seryjnie lalki lima, kolorowe figurki kobiece w stroju kreolskim.
Wyjątkową pamiątką z Dominikany jest biżuteria z bursztynu lub błękitnego turkusu. Popularne są również wyroby z liści palmy kokosowej, z których wyplata się kapelusze, torby i wiele innych.
Z kraju nie wolno wywozić pod żadną postacią czarnych koralowców, stalaktytów i stalagmitów, dużych muszli, preparowanych ryb, wyrobów ze skór krokodyli, skorup żółwi.

Przykładowe ceny

kurs taksówką w obrębie miasta (cenę warto uzgodnić na początku): 100 do 150 pesos
obiad w restauracji – 6 do 10 USD
chleb – 40 pesos
1 l mleka – 35 pesos
1 l wody mineralnej – 1 EURO
kawa – 1,2 EURO
piwo „Presidente” (1l) – 100 pesos
butelka rumu (0,7 l) – 200 pesos

Ubezpieczenie

Brak szczegółowych regulacji w tym zakresie. Uznaje się bez zastrzeżeń ubezpieczenia amerykańskich towarzystw ubezpieczeniowych.

Szczepienia Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Nie są wymagane szczepienia ochronne. Występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C. Turyści planujący dłuższy pobyt na Dominikanie powinni zaszczepić się przeciw durowi brzusznemu. Występuje też zagrożenie malarią i chorobami pasożytniczymi, głównie układu pokarmowego (filarioza, leiszmanioza, schistosomatoza) oraz wścieklizną. Zaleca się picie wody wyłącznie butelkowanej i stosowanie środków odstraszających komary.

Opieka medyczna

Dostęp do publicznej służby zdrowia jest ograniczony. Lekarze oraz szpitale często żądają opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy. Lekarstwa są bardzo drogie, dlatego lepiej zabrać je z Polski (muszą być jednak przepisane przez lekarza), podobnie jak środki pierwszej pomocy. Zabieramy głównie leki przeciwko biegunce, która może się pojawić w przypadku zmiany żywności, przeciwbólowe, na oparzenia, środki opatrunkowe oraz łagodzące skutki przeziębienia i grypy, na które często cierpią przyjezdni. Ich główną przyczyną jest klimatyzacja.

Informacje dla kierowców

Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Wynajmując samochód, warto wykupić ubezpieczenie typu full inclusive.

Bezpieczeństwo Warto wiedzieć Placówki dyplomatyczne w Polsce

Nie występuje większe zagrożenie przestępczością. Nie odnotowano zagrożenia terroryzmem. Poziom przestępczości pospolitej nie jest wysoki. Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii i większej ilości gotówki. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z hoteli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych (np. biżuterii).

Warto wiedzieć

• Banki są otwarte od 8.30 do 15.00 lub 18.00, w soboty i niedziele są zamknięte. Akceptowane są karty kredytowe: VISA, MasterCard, American Express i Diners Club. Bankomaty są dostępne właściwie w każdym miejscu, bezpieczne są tylko te w strefie turystycznej.
• Można wymienić dolary lub euro w bankach, kantorach, hotelach. Wymiana pieniędzy na ulicy nie jest bezpieczna. Najlepiej płacić gotówką w dolarach amerykańskich. Pieniądze i karty kredytowe, a także paszporty i inne dokumenty osobiste najbezpieczniej pozostawiać w skrytkach hotelowych (dopuszczalne jest posługiwanie się fotokopią paszportu). Nie należy wychodzić z hotelu z większą ilością gotówki.
• Zgodnie z przepisami fiskalnymi pobierane są następujące rodzaje podatków: 5% od rachunków za pokoje hotelowe, 12% od artykułów żywnościowych i napojów.
• W większości stref turystycznych ceny są zbliżone, z wyjątkiem najdroższych hoteli, w których zależą od standardu i lokalizacji. Zwyczajem jest dopisywanie w restauracji 10% sumy rachunku za obsługę kelnerską. Przyjęte jest negocjowanie cen podczas zakupów (szczególnie na ulicy i w sklepach z pamiątkami).
• Taksówki z reguły nie mają taksometrów, cenę należy uzgodnić przed rozpoczęciem jazdy.
• W hotelach i miejscach publicznych nie należy pić wody z kranu.
• Policja: tel. 911.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

W Polsce nie ma ambasady Republiki Dominikańskiej. Adres najbliższej ambasady:
Avenue Louise 130A, 1050 Bruxelles
tel. + 32 2 346 49 35
fax. + 32 2 346 51 52
e-mail: embajadombxl@gmail.com
Internet: www.domrep.org

Placówki Polskie zagranicą

Konsulat RP w Santo Domingo
Konsul Honorowy
Pan Gustavo Vega (obej­muje m.in Santo Domingo , Punta Cana, Bavaro, Santiago)
Adres: Ave­nidaSara­sota # 20, TorreEmpre­sa­rial AIRD, 4to. piso Apar­ta­mento 4 noro­este, Ensan­che, La Julia, Santo Domingo
Tel.: (00–18-09) 472–20-72
Tel. alarmowy: (00–18-09) 224–04-12
Fax: (00–18-09) 472–22-08
E-mail: g.vega@codetel.net.do

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00