Infolinia +48 42 636 53 52, +48 42 633 35 55
  • Polecane:
  • POLSKA
  • MAURITIUS
  • KARAIBY
  • MALEDIWY
  • CZECHY
  • CHORWACJA
  • WŁOCHY
  • TAJLANDIA
  • GRECJA
Przewodnik

Czechy

8°C
Stolica
Praga
17:10
Strefa czasowa
UTC +1:0
Kc
waluta
Korona czeska
kod telefoniczny
+420
napięcie elektryczne
230V / 50Hz
Język Położenie Warunki naturalne

Językiem urzędowym jest język czeski.

Położenie

Czechy, Republika Czeska – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północy graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga.

Warunki naturalne

Państwo leżące w Europie Środkowej bez dostępu do morza. Mimo braku sąsiedztwa akwenów morskich, kraj ma dość dogodne połączenie rzeczne z Bałtykiem poprzez Odrę i Morzem Północnym poprzez Łabę.

Religia Klimat Kuchnia

Według najnowszego spisu powszechnego z 2011 roku 10,3% Czechów utożsamia się z katolicyzmem, 0,9% z protestantyzmem, 2,7% z innymi religiami, 6,7% określiło się mianem wierzących bez przynależności do jakiejkolwiek religii, a 79,4% określiło się mianem niewierzących bądź nie zdeklarowało swego wyznania.

Klimat

Klimat umiarkowany ciepły; średnia temperatura w styczniu waha się od –1°C na zachodzie do –3°C na wschodzie, w lipcu — od 18°C do 19°C, w górach chłodniej; średnia roczna suma opadów 500–800 mm, w górach ponad 1000 mm; maksimum opadów latem.

Kuchnia

Kuchnia czeska podlegała wpływom kuchni krajów sąsiednich: Polski, Bawarii, Austrii, Węgier i Słowacji. Ma ona swoje regionalizmy: czeskie, morawskie i śląskie

Atrakcje Regiony Warunki wyjazdowe, wiza

Szczególnie polecamy:
* Stare miasto w Pradze oraz Most Karola
* Skalne Miasto - przyjęło się tak mówić o najpopularniejszym rezerwacie tego typu położonym pomiędzy wsią Adršpach, a miasteczkiem Teplice nad Metují
* Brno - Drugie co do wielkości miasto Czech, nie ma wprawdzie tylu zabytków co Praga, ale znajdziemy tutaj kilka obiektów, które powinny zainteresować zwiedzających. Poza ładną starówką i mieszczańskimi pałacami warto zobaczyć gotycką katedrę (z neogotyckimi wieżami) pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła. Miłośników architektury współczesnej z całą pewnością zainteresuje willa Tugendhatów wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
* zamek w Hrubej Skale
* liczne zamki i pałace (Troski, Turnow, Kost, Valdštejn, Hruba Skala) oraz atrakcje przyrodnicze (Hruboskalsko czy Boreckie Skały
* Pałac arcybiskupi i ogrody w Kromieryżu

Regiony

Aktualny podział administracyjny Czech obejmuje 13 krajów samorządowych + miasto wydzielone Praga, które są jednostkami samorządu terytorialnego z własną administracją (odpowiednik polskiego województwa) oraz 7 okręgów terytorialnych (+ Praga)

Obecny podział na kraje obowiązuje od 2000 roku, wcześniej obecne okręgi terytorialne były jednocześnie jednostkami samorządowymi. Kraje były podzielone na mniejsze jednostki – powiaty. Od 1 stycznia 2003 powiaty nie są już jednostką samorządu terytorialnego Czech, a ich dotychczasowe uprawnienia przeniesiono częściowo na szczebel wyższy - krajowy i niższy, gdzie powołano nowe jednostki administracyjne w postaci gmin z rozszerzonymi uprawnieniami oraz gmin z gminnym urzędem nadzoru. Podział na powiaty zachowały jednak sądy, prokuratury, policja i niektóre inne urzędy państwowe. Został również zachowany dla celów statystycznych.

24 czeskie miasta: Brno, Cieplice, Chomutov, Frydek-Mistek, Czeskie Budziejowice, Děčín, Hawierzów, Hradec Králové, Igława, Karlowe Wary, Karwina, Kladno, Liberec, Mladá Boleslav, Most, Ołomuniec, Opawa, Ostrawa, Pardubice, Pilzno, Praga (de facto), Przerów, Uście nad Łabą i Zlin to miasta statutarne, których administracja zorganizowana jest według lokalnego prawa zawartego w statucie miejskim.

Warunki wyjazdowe, wiza

COVID-19
Ze względu na zmienną sytuację dotyczącą warunków wjazdu do poszczególnych krajów (wymagań wizowych, testów Covid-19 itd.) prosimy o zweryfikowanie tych warunków przed dokonaniem rezerwacji wyjazdu.
Zachęcamy również do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego przed wyjazdem za granicę.
Aktualne informacje na temat sytuacji w danym kraju, znajdują się na stronie www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia

Z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej od 5. października w Czechach zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Od 22. października na terytorium całego kraju swobodę przemieszczania się ograniczono do miejsc niezbędnych tj. praca, dom, lekarz, zakupy pierwszej potrzeby, wprowadzono powszechny obowiązek noszenia maseczek i zakaz zgromadzeń (powyżej 2 osób). Od 28. października obowiązuje godzina policyjna, co oznacza zakaz wychodzenia z domu od godziny 21.00 do 5.00. Pozostałe obiekty (np. szkoły, restauracje, sklepy inne niż spożywcze i drogerie, miejsca rekreacji) pozostają zamknięte do odwołania.

Od 9.11. podróżni z Polski co do zasady nie będą mogli wjechać na terytorium Czech. System oznakowania państw europejskich pod kątem bezpieczeństwa podróżowania tzw. „Semafor” umieścił Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka zachorowania (czerwone) na koronawirusa: https://www.mvcr.cz/clanek/pravidla-vstupu-do-ceske-republiky-platna-od-9-listopadu-2020.aspx (lista jest stale aktualizowana).


Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest ważny, w dobrym stanie technicznym i pozwala na ustalenie tożsamości.

Paszport Warunki celne Co zabrać

Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Czeskiej do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upewnić, czy dokument jest ważny, w dobrym stanie technicznym i pozwala na ustalenie tożsamości.

Warunki celne

Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej.

Co zabrać

Planując podróż w rejony górskie, należy zabrać ze sobą ciepłą odzież, nie wolno zapominać o płaszczu przeciwdeszczowym. Podobnie, jak w polskich górach, pogoda jest bardzo zmienna, często wieje silny wiatr, dlatego spakujmy takie ubrania, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed jej negatywnymi skutkami.
Z przydatnych drobiazgów wypadałoby wziąć: scyzoryk, latarkę, grzałkę.
Jeżeli będziemy nocować w schroniskach, należy zabrać śpiwór - niekiedy za dopłata można dostać koc i prześcieradło.

Studenci powinni wyrobić sobie legitymacje ISIC, która uprawnia do wielu zniżek - szczególnie w muzeach, kinach, teatrach, miejscach noclegowych. Posiadanie legitymacji Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, może dość znacznie obniżyć cenę noclegu.

Zakupy, pamiątki Przykładowe ceny Ubezpieczenie

Niezmiennie od lat wśród ulubionych zakupów turystów królują:
* Kolorowe Lentilky w środku z czekoladą, na wierzchu w chrupiącej cukrowej skorupce
* czekolada Studentská pełna orzeszków arachidowych, rodzynek i owocowych żelków,
* czeska specjalność – lázeňské oplatky
* Kofola

Z przypraw warto zaopatrzyć się w Czechach w kminek, o ile będziemy planować samemu stworzyć czeskie smaki w swojej kuchni
Popularne czeskie alkohole:
* znana czeska Becherovka, ziołowy likier o przyjemnym smaku, stosowany jako aperitif.
* piwa z czeskich browarów: Pilsner Urquell, Gambrinus, Kozel, Radegast, Svijany
* tuzemak znany kiedyś jako tuzemsky rum.

Dodatkowo warte zainteresowania wydają się:
* Marionetki - ciekawy prezent dla dziecka, który można kupić w Czechach.
* Porcelana i kryształy W sklepach w Pradze warto szukać produktów takich firm jak Moser, Rückl Crystal, Bohemia Crystal, Bohemia Porcelain 1987.

Przykładowe ceny

Przykładowe ceny:

- chleb - 4.07 PLN (23.50 CZK)
- bułka - 0.50 PLN (2.90 CZK)
- masło - 6.40 PLN (36.90 CZK)
- ser żółty 1kg - 36.41 PLN (210.00 CZK)
- jajka 10 sztuk - 5.20 PLN (30.00 CZK)
- szynka 1kg - 27.74 PLN (160.00 CZK)
- pomidory 1kg - 5.63 PLN (32.45 CZK)
- ogórki 1kg - 4.34 PLN (25.00 CZK)

Ubezpieczenie

Warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu podróżnym.

Szczepienia Opieka medyczna Informacje dla kierowców

Brak wymaganych szczepień.

Opieka medyczna

Na terenie Czech obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ.
EKUZ obejmuje podstawową opiekę zdrowotną, jednak w ograniczonym zakresie. Warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.

Informacje dla kierowców

Ograniczenia prędkości w Czechach: 130 km/h (autostrada), 90 km/h (poza terenem zabudowanym), 50 km/h (w terenie zabudowanym).
Dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy to 0,00 promila we krwi.
Jazda z włączonymi światła mijania lub dziennymi jest obowiązkowa całą dobę przez cały rok.

Bezpieczeństwo Placówki dyplomatyczne w Polsce Placówki Polskie zagranicą

W Republice Czeskiej obowiązuje I (w czterostopniowej, od 0 do III, skali) stopień zagrożenia terrorystycznego. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest zdaniem władz miejscowych niewielkie, ale obowiązują wprowadzone przez rząd zwiększone środki bezpieczeństwa. Przebywającym na terenie Republiki Czeskiej zaleca się zachowanie ogólnej czujności.
Z uwagi na częste kradzieże należy zachować ostrożność i szczególnie chronić dokumenty oraz pieniądze w środkach komunikacji publicznej, na dworcach kolejowych i autobusowych, w restauracjach, sklepach i na terenie popularnych obiektów turystycznych, a także w pociągach międzynarodowych przejeżdżających przez terytorium Republiki Czeskiej. Zdarzają się kradzieże i włamania do samochodów, czy też do pokojów hotelowych. Zaleca się niepozostawianie cennych przedmiotów bez odpowiedniego nadzoru.

W przypadku utraty dokumentów podróży (dowodu osobistego lub paszportu) należy niezwłocznie powiadomić najbliższy komisariat policji oraz zgłosić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Pradze lub do Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie w celu zgłoszenia utraty dokumentu/ów podróży (dowodu osobistego, paszportu).

Telefony dyżurne: policja 158, policja miejska 156, pogotowie 155, straż pożarna 150, nr alarmowy 112, pogotowie górskie non stop +420 1210.

Placówki dyplomatyczne w Polsce

Ambasada Czech w Polsce
ul. Koszykowa 18 00-555 Warszawa
Telefon: + 48/225 251 850
Faks: + 48/225 251 898
Email: warsaw@embassy.mzv.cz
Sieć: www.mzv.cz/warsaw

Placówki Polskie zagranicą

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej

Ambasador: Jan Pastwa
Czechy, Praga, Valdštejnska, 118 00
Tel.: (+420) 257 099 500
Tel. dyżurny: (+420) 257 099 500
mail: praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
http://www.prague.polemb.net

Pliki do pobrania

Zaznacz miejsca, do których chcesz jechać:

zaznacz wszystkie odznacz wszystkie
wybierz resetuj
wybierz resetuj
Termin i zakwaterowanie
Pokój 1
Rezerwacja hotelu
Atrakcje
Transfer
Rejsy
Rezerwacja samochodu
Rezerwacja przelotu
Ubezpieczenie
Dom wakacyjny

Skontaktuj się z nami

+48 42 633 35 55 + 48 22 622 82 96
+48 42 636 53 52 +48 42 633 35 55
Pn - Pt 10.00 - 18.00 So 10.00 - 16.00